Tri roky po londýnskom triumfe prichádza ME 2015 vo Vejle

Presne pred tromi rokmi, 3. septembra 2012, vyhral Ján Riapoš finálový zápas súťaže jednotlivcov TT2 nad Kórejčanom Kyung Mook Kimom (3:1) a vybojoval prvé slovenské zlato na PH 2012. Triumf si pripomíname aj v súvislosti s nadchádzajúcimi ME, na ktorých bude štartovať spolu s ďalšími siedmymi slovenskými reprezentantmi.


Európsky šampionát (2015 ITTF Para Table Tennis European Championship) bude hostiť dánske mesto Vejle v dňoch 12. - 17. októbra. Zostava SR: Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik, Andrej Mészáros (TT4), Miroslav Jambor (TT7), Richard Csejtey (TT8). Realizačný tím pocestuje v zložení: Ľuboš Dobrotka, Saša Dragaš, Tomáš Varga, Andrej Bardoň, Pavol Valko, Ján Lackovič, Roman Cibulka, Jakub Benč.

Aj vo Vejle pôjde o Rio 2016. Víťazi súťaže jednotlivcov vo všetkých skupinách si zabezpečia priamy postup (ak nahrali potrebný koeficient 250 bodov v rokoch 2014 - 2015).

Naši stolní tenisti sa v posledných dňoch už tradične pripravovali na šampionát v spoločnom tréningovom kempe s ďalšími reprezentáciami v slovinskom Lašku, odkiaľ sa vrátili včera.


Podujatie „Bratislava, športujúce mesto“ podporia aj paralympionici

V nedeľu 13. septembra prebehne v Sade Janka Kráľa jedinečné športové podujatie, na ktorom si každý priaznivec športu nájde to svoje! Staňte sa aj vy súčasťou prvého ročníka Európskeho týždňa športu (7. - 13. september) a príďte si vyskúšať viac ako 30 športových aktivít a tréningov.


Paralympijský šport bude na tomto podujatí participovať lukostreľbou a handbikom.Podľa posledných prieskumov Eurobarometra sa až dve tretiny Slovákov športu venuje málo alebo vôbec. V ostatných štátoch EÚ boli výsledky takmer identické, a aj preto Európska komisia vyhlásila Európsky týždeň športu. Cieľom tohto týždňa plného športu a fyzických aktivít je propagovať pohyb, šport a zdravý životný štýl. Všetky aktivity a eventy sú zamerané na širokú verejnosť - deti, dospelých, seniorov, mužov, ženy, jednotlivcov aj skupiny.Európsky týždeň športu bude prebiehať v celej Európe a Slovensko nebude výnimkou. V Bratislave vyvrcholí podujatím Bratislava, športujúce mesto. Počas jedného dňa na území obľúbeného Sadu Janka Kráľa poskytne návštevníkom možnosť aktívne si vyskúšať viac ako 30 športových aktivít a tréningov. Už od 10:00 bude možné si vyskúšať tradičné aj netradičné športy, individuálne či kolektívne - jednoducho každý si určite nájde to svoje!Program tvorí aktívna prezentácia športov a ukážkové tréningy na hlavnej ploche. Športové kluby a zväzy si pripravia rôzne aktivity, trenažéry, simulácie hry - zašportujte si sami, s priateľmi, ale aj proti profesionálnym športovcom! Ukážkové tréningy budú prebiehať pod vedením takých mien ako Tomi Kid Kovács, Nikki Papavasiliou (tréner ŠK Slovan) a mnohých ďalších odborníkov. Príležitosť zažiť s nimi skutočný tréning prispôsobený širokej verejnosti sa neobjavuje každý deň. Súčasťou podujatia bude aj atraktívny sprievodný kultúrny…

Paradrezúra: vo frnacúzskom Deauville pôjde o letenky do Ria

V dňoch 17. - 20.septembra sa v meste Deauville uskutočnia ME v paradrezúre. Slovensko bude reprezentovať jediná jazdkyňa Katarína Jobbágyová. ME patria do série pretekov, na ktorých môžu parajazdci získať body do rankovej listiny pre kvalifikáciu na PH 2016.


FEI (Medzinárodná jazdecká organizácia) vypísala na rok 2015 20 pretekov. Na PH 2016 sa môže celkovo kvalifikovať 78 jazdcov v piatich skupinách (1a, 1b, 2, 3, 4). Naša reprezentantka, hlavne z nedostatku finančných prostriedkov, absolvovala len dva preteky a preto budú výsledky z ME pre ňu veľmi dôležité. V súčasnosti je v rankovej listine vo svojej skupine 1a na 10. - 12. mieste. Dôležitosť účasti na ME podčiarkuje i fakt, že sa v skupine našej jazdkyne zúčastní historicky najväčší počet pretekárov - 17. Na ME odchádza naša minivýprava 15. septembra.

„Umiestnenie si netrúfam odhadnúť, bude tam veľmi silná konkurencia, ktorá je z roka na rok silnejšia. Jazdci už pochopili, že ak chcú byť vpredu, musia si zadovážiť kvalitného koňa, takže sa predbiehajú v tom, kto má lepšieho koňa. Tento rok sa na pretekoch objavili jazdci, ktorí sa umiestňovali za mnou, ale prišli už s novými koňmi a niektorí skončili predo mnou“, uviedla pred ME Katarína Jobbágyová.


Repríza kampane vo Vavrečke opäť úspešná

Vavrečka - malebná dedinka po Oravskou Magurou, sa túto sobotu už po druhý krát zapísala do výpočtu úspešných podujatí v rámci kampane "Na kolesách proti rakovine - jazdím pre zdravie".


Organizačný tím okolo Mikuláša Košťála s podporou SPV i obce Vavrečka opäť všetkých presvedčili o tom, že kolesá kampane sa vybrali do tohto krásneho kúta Slovenska oprávnene. Rozhodne môžeme povedať, že myšlienky kampane v tejto obci s niečo vyše ako 1400 obyvateľmi našli hodnotný prienik s entuziazmom a pozornosťou, ktorú všetci zúčastnení priebehu kampane vo svojej obci venujú. Bohatý kultúrny program, ktorému dominovali vystúpenia obľúbeného detského zabávača Majstra "N" a populárneho speváka Roba Opatovského, sprevádzali ukážky paralympijských športov, ktoré do Vavrečky prišli prezentovať úspešní slovenskí paralympionici. A tak si malí i veľkí Vavrečania mohli zastrieľať so zlatou paralympijskou medailistkou Veronikou Vadovičovou, zahrať bocciu s aktuálnymi majstrami Európy Róbertom Ďurkovičom a Michaelou Balcovou, či sadnúť na bicykel s osobným priateľom a trénerom zakladateľa kampane Radovana Kaufmana Petrom Matiaškom. Veľký úspech mala aj autogramiáda paralympionikov, ktorých vhodne doplnil aj sympatický mladý slovenský reprezentant v ľadovom hokeji Richard Pánik. Každý účastník, ktorý prispel do zbierky kampane, si obliekol už tradičné bledozelené "kolesové" tričko, či pripol atraktívny odznak kampane "Jazdím pre zdravie". A tak sa v poobedných hodinách, za krásneho slnečného počasia, zelený pelotón "kolieskárov" vybral na symbolickú jazdu ulicami Vavrečky. Záverečná tombola spolu s poďakovaním všetkým, ktorí prišli kampaň podporiť, uzavreli hodnotný deň, ktorý…

Lukostrelci z MS bez medaile, ale s jednou miestenkou

O najlepší slovenský výsledok sa na svetovom šampionáte v lukostreľbe postaral Marcel Pavlík, ktorý v súťaži Compound Open skončil na 9. - 16. mieste, a týmto umiestnením zabezpečil Slovensku jednu letenku na PH Rio 2016.


Aktuálny majster Európy mal rozhodne vyššie ambície, ktoré však zmarila tesná prehra s neskorším majstrom sveta Kórejčanom Lee Ouk Soo v osemfinále. V tejto kategórii si postup do Ria zabezpečilo prvých 18 pretekárov.

V súťaži W1, kde štartoval aj náš Peter Kinik, už boli miestenky iba pre prvých ôsmich. Náš reprezentant skončil podobne ako jeho kolega Pavlík na 9. - 16. mieste, takže bude musieť o postup zabojovať na budúcoročných ME vo Francúzsku alebo na Svetovom pohári v Česku. „Chceme získať minimálne dve miestenky, štyri by boli super“, povedal pre Denník Šport reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.

Marián Marečák a Diana Paschenkova vypadli v Compound Open zhodne v druhých kolách. Pavlík s Paschenkovou skončili v mixe na 9. mieste.


Tenis na vozíku: Marek Gergely v Brne dvakrát vo finále

Na medzinárodných majstrovstvách Českej republiky v tenise na vozíku Brno Cup zaznamenal náš reprezentant Marek Gergely dve finálové účasti. Vo finále súťaže jednotlivcov prehral s Poliakom Kamilom Fabisiakom 1:6, 4:6.  


„Bol to kvalitný zápas, najmä jeho druhá polovica. Môj súper je vo forme, v poslednom období porazil viacero hráčov, pohybujúcich sa vo svetovom rebríčku okolo 20. miesta“, povedal po turnaji Marek Gergely. Finále štvorhry hral spolu s Čechom Michalom Stefanu proti nemecko - českému páru Sommerfeld/Utíkal a prehrali až v supertiebreaku 4:6, 6:3, 8:10.

„Kolesá“ zajtra opäť zavítajú do oravskej Vavrečky

V obci Vavrečka pri Námestove organizujú zajtra od 14. hod. už po tretíkrát podujatie v rámci kampane „Na kolesách proti rakovine“. V programe je zaradená prezentácia paralympijských športov (streľba, lukostreľba, boccia, cyklistika) spolu s autogramiádou našich úspešných paralympionikov a symbolickou jazdou.


Organizátori sľubujú bohatý kultúrno-spoločenský program aj so slovenskými hokejistami, Robom Opatovským a Majstrom N, prehliadku miestneho vysielača a scenérie prekrásnej oravskej prírody.

Akcia sa uskutoční  v miestnom amfiteátri.


 Lístky pre PH Rio 2016 sa začnú predávať 7. septembra

Predaj vstupeniek na PH 2016 sa začne v deň osláv ročného míľnika do začiatku hier. Domáci budú môcť nakupovať prostredníctvom oficiálnych internetových stránok hier, zahraniční záujemcovia sa musia obrátiť na autorizovaných distribútorov vstupeniek v ich teritóriu.Ich zoznam bude prvýkrát zverejnený práve 7. septembra a postupne sa bude aktualizovať pridávaním ďalších predajcov. IPC zároveň určí jedného globálneho predajcu pre krajiny, ktoré nebudú mať vlastných autorizovaných predajcov.

Celkove bude k dispozícii 3,3 mil. vstupeniek pre 23 športov. Posledné voľné vstupenky sa budú predávať v pokladniach v júni 2016.


Slovensko s prvou lukostreleckou miestenkou pre Rio

Na MS v nemeckom Donaueschingene sa o ňu postaral tretí nasadený Marcel Pavlík v súťaži Compound Men Open po víťazstve nad Číňanom Chen Bopingom 144:139. Náš majster Európy však neuspel v osemfinále proti Kórejčanovi Lee Ouk Soo 145:147 a umiestnil sa na 9.- 16. mieste.   


Svetový šampionát pokračuje dnes a Slovensko má v súťaži W1 stále v hre Petra Kinika.


Paracyklistika: v JAR bez tandemu i Oroszovej

V pondelok 7. septembra odletia slovenskí reprezentanti na posledné kolo seriálu UCI Svetového pohára v cestnej paracyklistike, ktoré sa bude konať v dňoch 11. - 13. septembra v juhoafrickom Pietermaritzburgu (JAR). Slovensko bude reprezentovať dvojica Patrik Kuril a Jozef Metelka (obaja skupina MC4).


„Patrik nastúpi v pozícii úradujúceho majstra sveta a bude obhajovať svoje aktuálne 2. miesto vo svetovom rebríčku UCI. Jozef sa zasa bude snažiť udržať si post vedúceho pretekára Svetového pohára“, uviedol vedúci výpravy a reprezentačný tréner Branislav Režňák.

Pôvodne sa mali na SP v JAR zúčastniť aj Anna Oroszová (WH3 – handbike) a tandem Vladislav Janovjak/Ľubomír Bugan. „Anka si doliečuje zranenie ruky zo Svetového pohára v nemeckom Elzachu a pilot tandemu Bugan predvčerom na tréningu spadol a zlomil si pravú ruku. Z týchto dôvodov pocestuje na juh Afriky iba oklieštená výprava“, priblížil neradostné správy B. Režňák.

UCI Svetový pohár je kvalifikačným pretekom na budúcoročné paralympijské hry v Riu.