Paracyklistika: Jozef Metelka vyhral Svetový pohár

Včera sa v juhoafrickom Pietermaritzburgu uskutočnili cestné preteky s hromadným štartom. Aj finálové kolo Svetového pohára prinieslo úspech slovenským farbám, keď Jozef Metelka (MC4) získal prvenstvo a stal sa aj celkovým víťazom Svetového pohára 2015.


Náš druhý zástupca Patrik Kuril skončil šiesty. V piatkovej časovke boli na stupni víťazov obaja – Metelka druhý, Kuril tretí. „V treťom kole z dvanástich sa od pelotónu odpútal španielsky pretekár Roberto Garcia Alcaide, avšak jeho útok nebol úspešný a pelotón ho po piatich kolách dobehol. Všetci favoriti sa navzájom strážili a o víťazovi rozhodol záverečný špurt. V ňom mal najviac síl Jozef Metelka, ktorý svojim víťazstvom skompletizoval slovenskú zbierku medailí na tomto podujatí a celkovým prvenstvo vo Svetovom pohári dosiahol to, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu Slovákovi. Patrikovi Kurilovi zasa patrí momentálne druhé miesto v tohtoročnom UCI svetovom rebríčku“, uviedol vedúci výpravy a zároveň reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Dvaja Slováci v časovke - striebro a bronz!

Slovenskí paracyklisti už majú za sebou prvú disciplínu finálového kola Svetového pohára v juhoafrickom meste Pietermaritzburg. Na 24 kilomtetrovej trati vybojoval Jozef Metelka druhé a Patrik Kuril tretie miesto.


„Obaja naši reprezentanti predviedli vynikajúce výkony a porazil ich len aktuálny majster sveta v časovke jednotlivcov Austrálčan Bridgwood. V nedeľu ich čakajú cestné preteky s hromadným štartom“, informoval z juhu Afriky vedúci výpravy a reprezentačný tréner Branislav Režňák.

Výsledky časovky (skupina MC4)

1. Kyle Bridgwood (AUS)*32:29.70

2. Jozef Metelka (SVK)*32:42.57

3. Patrik Kuril (SVK)*33:00.63


Podporte projekt móla pre telesne postihnutých

ŠK Kajak Moravany nad Váhom žiada o podporu vo verejnom hlasovaní v projekte SPP, kam sa im podarilo postúpiť so zámerom zakúpenia nového móla pre telesne postihnuté deti a dospelých. S nimi chcú v budúcnosti pracovať a vychovať z nich pretekárov.


ŠK Kajak chce takto prispieť k integrácii telesne postihnutých detí, bez rozdielu postihnutia, medzi zdravé deti a tiež terapiou pri poúrazových stavoch formou športových aktivít s detskými pretekármi v rýchlostnej kanoistike. Telesne postihnuté deti si budú môcť pomocou špeciálne upraveného bezbariérového móla vyskúšať jazdu na upravenom kajaku či kanoe, pod vedením skúsených inštruktorov. Projekt pomôže všetkým deťom s telesným či iným hendikepom. Keďže realizácia projektu je na priehrade Sĺňava, v blízkosti kúpeľného mesta Piešťany, projekt má veľmi široké uplatnenie pre všetky deti, ktoré v Piešťanoch bývajú alebo do nich pravidelne chodia na liečenia.Je možné poslať až 3 hlasy, ak sa zaregistrujete. Vtedy je dôležité kliknúť aj na link, ktorý Vám príde do mailu. Musíte si skontrolovať, či ste dali všetky 3 hlasy - vtedy napíše, že ste svoju možnosť hlasovať už vyčerpali a že ste darovali všetky 3 hlasy. Ak vám to nenapíše, odovzdáte len 1 hlas. Môžete hlasovať s každým telefónnym číslom a stačí vám k tomu jeden počítač. Ako bonus môžete vyhrať pobyt pre 2 osoby v kaštieli Grand Castle v Liptovskom Hrádku.„Prosíme vás, aby ste požiadali v našom mene aj svojich známych, či už cez FB alebo mailom, aby nám pomohli v tomto projekte. Ďakujeme vám všetkým a podporu, Vašimi hlasmi a zdieľaním podporíte správnu vec a možno aj vďaka vám si budú môcť telesne postihnutí vyskúšať v našej lodenici krásny šport, akým kanoistika určite je. Veríme, že spoločne sa nám to podarí&…

Slovenské medailové želiezka sa predstavia v JAR

Dnes sa v juhoafrickom Pietermaritzburgu začína časovkou finálové kolo Svetového pohára v paracyklistike. Slovensko bude mať v hre aktuálne vedúceho pretekára tejto súťaže Jozefa Metelku a bronzového z tejto disciplíny na nedávnych MS v Nottwil Patrika Kurila (obaja MC4).


Okrem časovky sa budú jazdiť počas víkendu aj cestné preteky s hromadným štartom (v tejto disciplíne sa stal Kuril majstrom sveta). Stream si môžete pozrieť na tomto linku: http://streamit360.tv/cyclingsa.aspx

Časovku absolvujú pretekári v areáli Midmar Dam. Táto priehrada je obľúbeným rekreačným miestom a nachádza sa 24 km od centra Pietermaritzburgu. Obrovský rezervoár je vyhľadávaným miestom zábavy s vodnými športmi a rodinnými piknikmi, konajú sa tu aj rôzne súťaže, najmä v triatlone. Plavecké preteky Midmarská míla so 17 tisíc účastníkmi sú považované za najväčšie na svete. Cestné preteky sú situované priamo do mesta, s dojazdom v Alexandra Parku.

Z dôvodu zdravotných problémov sa v JAR nepredstaví tandem Vladislav Janovjak/Ľuboš Bugan, ani handbikerka Anna Oroszová.


Orientačný šport aj pre zdravotne znevýhodnených

Slovenský zväz orientačných športov pozýva na Majstrovstvá SR v presnej orientácií v disciplíne TempO v sobotu 12. septembra o 15. hod. a tiež na 4.kolo Slovenského pohára v disciplíne PreO v nedeľu 13. septembra o 10.hod., ktoré sa budú konať v Bratislave na Dlhých Dieloch.


Presná orientácia (trail orienteering) má na Slovensku v tomto roku svoju prvú oficiálnu sezónu a je to jeden z mála športov, kde vedľa seba súčasne štartujú športovci s postihnutím (kategória PARA), aj bez postihnutia (kategória OPEN). Príďte spoznať nových ľudí, zoznámiť sa s týmto netradičným športom a rozšíriť rady trailistov. Všetky ďalšie informácie o presnej orientácii môžete získať na stránke www.trail.orienteering.sk a informácie o víkendových pretekoch tu http://trail.orienteering.sk/?p=1271

V júni tohto roku sa konali v Chorvátsku Majstrovstvá sveta v presnej orientácii. V susednom Česku už tento šport oslovil početnú skupinu vozičkárov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na rôznych súťažiach.


Druhé vydanie Paralympionika vyjde 12. septembra

Už túto sobotu nájdu čitatelia Denníka Šport v ňom vložené druhé tohtoročné vydanie časopisu Paralympionik. Hlavnou témou je pripomenutie ročného míľnika do začiatku PH Rio 2016.


V časopise nájdete aj profil čerstvého majstra sveta v paracyklistike Patrika Kurila, rozhovor s predsedom NR SR Petrom Pellegrinim nielen o novom zákone o športe, návraty k VI. ročníku Parády na Zelenej vode, XXVII. športovým hrám v NRC Kováčová, kampani Na kolesách proti rakovine v Partizánskom a Smoleniciach, ale aj ku svetovým a európskym šampionátom, na ktorých v lete štartovali slovenskí športovci a veľa ďalších zaujímavostí a dobrého čítania.

Nezabudnite, už túto sobotu!


Na TREND konferencii odznie aj príspevok predsedu SPV

Vo štvrtok 17. septembra sa v bratislavskom hoteli NH Gate One uskutoční ďalšia TREND konferencia zo série Športový manažment 2015, tentokrát na tému Ako neprerábať na športe? So svojim príspevkom „Paralympionici v prostredí nového zákona“ vystúpi aj predseda SPV Ján Riapoš.


Jeho prednáška sa uskutoční dopoludnia ako tretia v poradí. Konferenciu otvorí príspevok predsedu NR SR a garanta nového zákona Petra Pellegriniho pod názvom „Čo zmení nový zákon o športe?“. Nasledovať bude generálny manažér spoločnosti Pro-Hokej Richard Lintner s témou „Prečo Slovensko nie je Amerika“. Po Jánovi Riapošovi sú účastníci vypočujú Tomáša Žampu (otca nášho reprezentanta v alpskom lyžovaní) „Športoví migranti – prípadová štúdia: Prečo chcel odísť Adam Žampa?“Po prestávke sa dostanú k slovu šéf športu RTVS Marcel Merčiak (Kedy je športové podujatie zaujímavé pre médiá?), predseda predstavenstva a generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček (Z druhej ligy k titulu – úspešný príbeh futbalového Trenčína), športový manažér a úspešný organizátor atletických mítingov Alfonz Juck (Prečo žiari Zlatá tretra?) a client partner senior z agentúry TNS Slovakia Róbert Háger (Šport, Slováci a sponzoring).Po obednej pauze bude nasledovné poradie príspevkov:zástupca nadácie Stars for Stars Marek Jusko (Keď nechýba talent, len peniaze), Lucia Tomečková - matka plavkyne Karin Tomečkovej (Rodič ako najdôležitejší sponzor), športový psychológ Tomáš Gurský (Ako udržať športovca pri športe) a na záver v angličtine marketingový manažér Petra Sagana Marco Del Checcolo (Ako sa predáva Peter Sagan).Členom SPV bude poskytnutá zľava 10 % zo základného účastníckeho poplatku. Pri registrácii uveďte v poli Odkaz pre organizátora heslo SPVProgram…

Svet si dnes pripomína rok do otvorenia PH Rio 2016

Presne o rok sa v brazílskom Riu začnú XV. paralympijské hry. Až do 18. septembra 2016 bude počas nich súťažiť 4 350 športovcov zo 178 krajín sveta v 22 športoch. Južná Amerika organizuje paralympiádu prvýkrát v histórii.


"V týchto dňoch prežívam výnimočné obdobie. Tretieho septembra boli tri roky, ako som na PH 2012 v Londýne získal prvé zlato v súťaži jednotlivcov. Presne dnes nám do začiatku ďalších letných paralympijských hier v Riu de Janeiro zostáva rok. Je to relatívne veľa i málo času. Čaká na nás ešte veľa práce aj ohľadom logistiky a zabezpečenia našej výpravy. Projekt Rio je naša priorita. Podstatné je, aby sa do Brazílie kvalifikovalo čo najviac našich športovcov," povedal pre dnešné vydanie Denníka Šport predseda SPV Ján Riapoš.Oslavy ročného míľnika sa dnes v Riu uskutočnia na svetoznámej pláži Copacabana a v jej okolí. Súčasťou osláv bude aj VII. Medzinárodný paralympijský deň, na ktorom divákom predstavia viaceré športy (uskutoční sa aj zápas Brazília - USA vo volejbale sediacich či vo futbale Brazília - Argentína) a zároveň spustia predaj viac ako troch miliónov vstupeniek.Do slovenského družstva pre Rio je zatiaľ zaradených 43 športovcov, plus pilot cyklistického tandemu. Ráta sa s ich účasťou v desiatich športoch (atletika, boccia, cyklistika, paradrezúra, lukostreľba, plávanie, stolný tenis, streľba, tenis na vozíku, tlak na lavičke). Prvé rebríčky pre krajiny v jednotlivých športoch uzavrú k poslednému decembrovému dňu. Počty a menovité miestenky sa však budú ešte potvrdzovať a upravovať aj v priebehu budúceho roka. O konečnej podobe Slovenského paralympijského družstva Rio 2016 rozhodne Valné zhromnaždenie SPV v lete budúceho roku.SPV si pripomína tento…

Charitatívny beh „Farbám neujdeš“ mieri aj do hlavného mesta

Po Košiciach bude aj Bratislava dejiskom charitatívneho behu „Farbám neujdeš“ – 10. októbra na Hviezdoslavovom námestí. Podujatie sa organizuje v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom, na konto ktorého poputuje aj celý výťažok.


Ten sa získa z predaja farieb, ktoré si podľa vlastného výberu zakúpia účastníci behu. Po prvýkrát sa predstavil tento charitatívny beh v máji v Košiciach.


Plávanie: v októbri v Nových Zámkoch o Pohár Delfína

Plavecký klub Nové Zámky organizuje v dňoch 24. - 25. októbra medzinárodné plavecké preteky 21. ročník o „Pohár Delfína“ a 10. ročník o „Pohár Delfína pre TPŠ“, zároveň ako Majstrovstvá SR hendikepovaných športovcov. Prihlášky je potrebné zaslať do 11. októbra.


Dejiskom podujatia bude krytá plaváreň Relax centrum v Nových Zámkoch. Štartová listina bude zostavená 19. októbra.

Viac v pripojených propozíciách.