Atletika: nováčik Brunner štvrtý, Margoč šiesty

Včera zakončili v talianskom Grossetto IPC ME 2016 v atletike zdravotne znevýhodnených športovcov. Slovensko si zo šampionátu odváža štyri cenné kovy – jedno striebro a tri bronzy.


Slovensko reprezentovalo na európskom šampionáte sedem atlétov. V medailovej bilancii krajín sme sa umiestnili na 28. priečke.

O dve medaile sa postaral náš najlepší atlét Adrián Matušík (F44), ktorý získal striebro vo vrhu guľou a bronz v hode diskom. Ďalšie tretie miesto pridal v hode kuželkou Marián Kuřeja (F51), rovnako ako Benjamín Erban (T36) v behu na 100 m.

Tesne  pod medailovým pódiom sa umiestnil nováčik Igor Brunner (F44) v hode oštepom. V rovnakej disciplíne bol štvrtý aj Július Hutka (F57). Ďalšie štvrté miesto pridala zrakovo postihnutá šprintérka Hana Kolníková (T13) na 100 m. Marek Margoč (F41) skončil v hode oštepom šiesty.  


Olympionici a paralympionici sa dohodli na pokračovaní spolupráce

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) a Medzinárodný paralympijský výbor (MPV) sa v Lausanne dohodli na pokračovaní dlhodobej spolupráce do roku 2032.


 Podmienky memoranda o porozumení nezverejnili, ale podľa spoločného vyhlásenia zabezpečia nielen zviditeľnenie paralympijských hier a celého hnutia, ale aj finančnú stabilitu podujatí a IPC.

"Naše partnerstvo vstúpi do štvrtej dekády a paralympijskému hnutiu pomôže k väčšej sebestačnosti," uviedol prezident MPV Sir Philip Craven a jeho partner, prezident MOV Thomas Bach dodal: "Dohodu považujem za dôležitý medzník v zavádzaní princípov Agendy 2020. MOV a MPV majú spoločný cieľ - urobiť svet lepším miestom na život prostredníctvom športu. Teším sa, že naše dve organizácie budú opäť o niečo užšie spolupracovať na jeho dosiahnutí."


Slovakia Open 2016 v tenise na vozíku od zajtra v Trnave

Zajtra sa začína v Trnave XXIII. ročník medzinárodného turnaja Slovakia Open 2016 v tenise na vozíku. Podujatie je súčasťou Uniqlo Wheelchair Tennis Tour a potrvá do nedele 19. júna, kedy vyvrcholí finálovým zápasom dvojhry mužov.


Pôjde o jednu z posledných previerok pred PH 2016 v Riu a do súťaže mužov sa prihlásilo 19 mužov a 5 žien. Najvyššie nasadeným bude Poliak Kamil Fabisiak (aktuálne 20. hráč svetového renkingu), zo špičky sa tiež predstavia Nemec Steffen Sommerfeld či Rakúšan Josef Riegler, ako aj náš najlepší tenista na vozíku Marek Gergely (momentálne 61. na svete).   Dejiskom turnaja budú dvorce TK Empire, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie tenisové areály na Slovensku. Turnaj sa sem presťahoval v roku 2012, dovtedy sa hrával v Bratislave. Program: júna*9.00 - 17.00* dvojhry, štvorhry júna* 9.00 - 17.00* dvojhry, štvorhry júna* 9.00 - 17.00* dvojhry, štvorhry                                            muži semifinále                                            ženy finále dvojhry                                            muži finále štvorhry júna*10.00* muži finále dvojhry --------------------------------------------------------------------- Základy tejto hry položil v roku 1986 Brad Parks v USA a odvtedy sa tento šport rozšíril na všetky kontinenty a v súčasnosti patrí do veľkej rodiny ITF, ktorá zastrešujem všetky podujatia v tenise na vozíku. Je to viac ako 160 turnajov v rámci UNIQLO Wheelchair Tennis Tour, World Team Cup (obdoba Davis a Fed Cupu a tenisový turnaj na paralympijských hrách). Vo svetovom rebríčku mužov a žien je momentálne viac ako 800 hráčov a hráčok. Tenis na vozíku bol ako ukážkový šport prvýkrát predstavený na PH v Soule v roku 1988. O štyri roky…

Ďalšie dva bronzy našich atlétov

Marián Kuřeja v hode kuželkou a Benjamín Erban v behu na 100 vybojovali na IPC ME 2016 v talianskom Grossette ďalšie dva bronzové kovy pre Slovensko. Július Hutka skončil v hode oštepom štvrtý, rovnako Hana Kolníková v behu na 100 m. 


Hod kuželkou T51

 

 1. Željko Dimirtrijevič*SRB*27, 04 m
 2. Radim Beleš*CZE*24, 32 m
 3. Marián Kuřeja*SVK*23, 73 m

 

Beh na 100 m T36

 

 1. Jevgenij Torsunov*RUS*12, 27 s.
 2. Graeme Ballard*GB*12, 34 s.
 3. Benjamín Erban*SVK*14, 01 s.

 

Hod oštepom T57

 

 1. Marcelin Walico*FRA*34, 56 m
 2. Aleksandr Pjatov*RUS* 30, 17 m
 3. Musa Davulcu*TUR*29,33 m
 4. Július Hutka *SVK*28, 52 m

 

Beh na 100 m T13 (zrakovo postihnuté ženy) 

 1. Carolina Duarte*POR*12, 87 s.
 2. Anina Baranova*RUS*13, 02 s.
 3. Jane Engeleiter*GER*13, 27 s.
 4. Hana Kolníková*SVK*13, 56 s.

 


Atletika: striebro a bronz Matušíka

Vlaňajší svetový šampión vo vrhu guľou Adrián Matušík si pripísal na svoje konto dva cenné kovy aj na IPC majstrovstvách Európy 2016, kde vybojoval druhé miesto vo vrhu guľou a tretie v hode diskom.


Vo vrhu guľou skupiny F44 zvíťazil Chorvát Ivan Katanušič výkonom 15, 69 m. Druhý Matušík hodil o 10 cm menej – 15, 59 m (jeho víťazný pokus a zároveň osobný rekord na IPC MS 2015 v katarskej Dohe mal hodnotu 17, 19 m). Tretí skončil Rus Alexandr Filatov (13, 932 m). V disku súťažil náš najlepší atlét v spojenej skupine F44-46 a skončil na bronzovej priečke výkonom 49, 98 m za Britom Danom Gravesom (58,15 m) a už spomínaným Chorvátom Katanušičom (55, 59 m).   Šampionát sa koná v talianskom meste Grossetto v dňoch 10. - 16. júna.  

Najviac medailí si z berlínskeho bazéna odniesol Martin Batka

Osem slovenských reprezentantov sa počas minulého týždňa (9. - 12. júna) zúčastnilo na tradičných pretekoch IDM v Berlíne, kde súťažili plavci všetkých kategórií postihnutia.


Za „A“ reprezentáciu štartovali Karina Petrikovičová a Viktor Kemény, za „B“ Adam Riečičiar, Jadranka Marič, Miroslav Šušnyák a za juniorskú reprezentáciu Marek Sloboda, Radomír Pacák a Martin Batka. Najviac medailových umiestnení získal v najmladšej kategórii juniorov telesne postihnutý Martin Batka (PK Nové Zámky) -  1 x 1. miesto (100 m znak), 2 x 2. miesto (100 m voľný spôsob a 50 m znak), 1 x 3. miesto (50 m voľný spôsob). Ďalšie medailové umiestnenia si pripísali Viktor Kemény (2 x 3. miesto na 50 a 100 m znak) a Karina Petrikovičová (3. miesto na 100 m znak). Jediný zrakovo postihnutý junior Marek Sloboda zaplával viacero osobných rekordov. V disciplíne 100 m znak obsadil 2. miesto vo svojej skupine postihnutia a na 400 m voľný spôsob 3. miesto. Ako jediný  postúpil v juniorskej kategórii do finále, kde obsadil 8. miesto. Adam Riečiar zvládol prihlásené disciplíny a zaplával aj osobné rekordy. V disciplíne 50 m znak získal vo svojej skupine postihnutia 3. miesto. Niekoľko osobných rekordov zaplávala aj Jadranka Marič. Výkony na úrovni 400 - 500 bodov však zostali bez medailového umiestnenia. Najhodnotnejšie bodové výkony dosiahli opäť naši najskúsenejší plavci -  Karina Petrikovičová 706 bodov na 100 m znak a Viktor Kemény 666 bodov na 50 m prsia. „A“ limit pre Rio však Viktor nezaplával ani v Berlíne a tak mu zatiaľ k jednej účasti na PH 2012 v Londýne ďalšia nepribudne. Slovensko bude mať na PH 2016 jedinú zástupkyňu v tomto…

Boccisti doladia formu na Rio v Portugalsku

Naši reprezentanti v boccii dnes odleteli do portugalského mesta Póvoa de Varzim, kde ich čaká posledný medzinárodne bodovaný turnaj pred odletom na PH 2016.


Podujatie série Svetového pohára pod názvom BISFed 2016 World Open sa tu uskutoční v dňoch 13. - 19. júna a štartovať na ňom bude 110 športovcov z 21 krajín. Keďže nominácia na septembrovú paralympiádu je už uzavretá, turnaj bude pre všetkých účastníkov hlavne poslednou možnosťou na doladenie formy.

Slovenská reprezentácia odcestovala v tomto zložení: Jakub Nagy, Lenka Ďurdinová (obaja BC1), Róbert Mezík, Tomáš Král (obaja BC2), Adam Burianek, Eva Rostašová (obaja BC3), Róbert Ďurkovič, Samuel Andrejčík a Michaela Balcová (všetci traja BC4).

„Po dlhých šiestich rokoch budeme mať zastúpenie nielen vo všetkých kategóriách v rámci jednotlivcov, ale vďaka novej hráčke Eve Rostašovej, ktorá sa pripojí k Adamovi Buriankovi v kategórii BC3, môžeme postaviť aj pár BC3, ktorý sa naposledy objavil na medzinárodnom fóre na MS 2010 Lisabone“, uviedol reprezentačný tréner Martin Gabko.

Šesťdesiatpäťtisícové mesto na severozápade Portugalska bude hostiť vrcholný medzinárodný turnaj už po štvrtýkrát (po rokoch 2005, 2009 a 2014), vďaka čomu dostal prívlastok „hlavné mesto boccie“.


Dnes „limity“ o športových hrách v NRC

V ďalšom vydaní relácie „Bez limitov“ dnes o 20:40 hod. v Rádiu Slovensko sa vrátime k XXVIII. športovým hrám v NRC Kováčová, ktoré sa konali vo štvrtok a piatok minulý týždeň.


 

Priestor dostane stolný tenista Martin Ludrovský, ktorý nás bude reprezentovať na PH 2016 v Riu, lukostrelec Milan Kašiak a riaditeľka NRC Kováčová Oľga Zábojníková.

Budúci pondelok 20. júna predstavíme športových strelcov Radoslava  Malenovského a Jozefa Širokého, ktorí sa už tiež nominovali do Ria.


MS 2017 v plávaní a tlaku na lavičke bude hostiť México City

Najlepší svetoví plavci a tlakári budú na budúci rok zápoliť o tituly svetových šampióniov v metropole najväčšej krajiny Strednej Ameriky. Približne 550 plavcov zo 60 krajín…


... sa stretne v bazéne Olympijského komplexu Francisca Marqueza, 360 reprezentantov v tlaku na lavičke zo 65 krajín zasa v hale nazvanej Juan de la Barrera Olympic Gymnasium. Obe športoviská sa však nachádzajú v rovnakom komplexe, čo umožní fanúšikom navštíviť naraz dva šampionáty a zažiť festiival paralympijského športu.

Boli vybudované ešte k OH 1968, ktoré hostilo México City. Prešli však výraznou modernizáciou, aby vyhovovali dnešným štandardom pre organizáciu najvýznamnejších svetových podujatí. “Sme veľmi poctení rozhodnutím prideliť nám organizáciu týchto dvoch šampionátov v rovnakom čase a na rovnakom mieste”, uviedol generálny riaditeľ športového inštitútu México City Horacio de la Vega Flores. Viac detailov, najmä ohľadom termínu, prezradia organizátori na tlačovke v júli, ktorá sa bude konať po prvom koordinačnom mítingu. 

Zatiaľ posledný svetový šampionát v plávaní sa uskutočnil v roku 2015 v Glasgowe. Tlakári mali svoje majstrovstvá v roku 2014 v Dubaji.


Športové hry aj s našim maskotom pre Rio 2016

V NRC Kováčová sa dnes a zajtra konajú už XXVIII. športové  hry pacientov tohto zariadenia. Tradične na nich participuje aj SPV, ktoré za účasti predsedu Jána Riapoša a ďalších našich športovcov …


… predstavilo aj maskota Slovenského paralympijského družstva Rio 2016. Je ním papagáj Parádko, ktorý svoje meno dostal v sobotu počas tohtoročnej Parády na Zelenej vode. Podobne ako tam, aj v Kováčovej je prítomný v živej podobe.   Podujatie tradične otvorili príhovory riaditeľky NRC Kováčová Oľgy Zábojníkovej, predsedu SPV Jána Riapoša a zoskoky padákom do stredu areálu. Športové zápolenia odštartoval symbolickým výstrelom bývalý riaditeľ Prof. Myrón Malý. Vzápätí sa rozbehli súťaže v rôznych disiplínach. Počas hier, ktoré moderujú Štefan Skrúcaný a Marián Marcinek, vystúpil vo štvrtok Peter Cmorik Band a v piatok virtuóz na akordeóne Michal Červienka.  Vo štvrtok popoludní sa konala aj každoročná jazda okolo areálu v rámci kampane Na kolesách proti rakovine -  Radovan Kaufman Day. Na rozdiel od predošlých rokov ju tentokrát pokropil dážď. V piatok okolo poludnia vyvrcholia XXVIII. športové hry vyhlásením výsledkov a ocenením najlepších.  Nultý ročník športových hier sa uskutočnil v roku 1987, odvtedy sa tieto športové hry konajú každoročne. Ich zakladateľom je bývalý riaditeľ NRC Kováčová prof. Myrón Malý, v tradícii ich usporiadavania pokračuje aj súčasná riaditeľka Oľga Zábojníková. Pacienti sú počas hier rozdelení nielen podľa zdravotnej dispozície, ale i podľa veku a súťažia vo viacerých disciplínach. Okrem pacientov, ktorí sú v súčasnosti v odbornej starostlivosti tunajšieho zdravotníckeho personálu, si každoročne prichádzajú zašportovať aj viacerí bývalí…