Pozvánka na turnaj v integrovanej boccii do Rožňavy

Športová hala v Rožňave na Štítnickej ulici bude 18. septembra dejiskom turnaja tímov v integrovanej boccii, ktorý sa začne o 9. hod. Trojčlenné družstvá môžete prihlasovať do 12.9.2015. Znalosť hry nie je nutná, účastníci budú s pravidlami oboznámení na mieste.


Boccia je paralympijský šport pre najťažšie telesne znevýhodnených športovcov. Jej integrovaná podoba je vhodná pre všetkých, ktorí chcú zažiť súťažnú atmosféru, zábavu a úspech z hry.  

Druhý ročník turnaja organizuje Dom Matice slovenskej v Rožňave v spolupráci s mestom Rožňava a Bashto. Viac na http://www.parahry.sk/bocciaroznava2015/


Zákon o športe už ide do vlády

Nedostatok financií a nejednotnosť športových zväzov dlhodobo spôsobujú regres slovenského športu. Doterajšie pokusy o zlepšenie stavu neboli dostatočne úspešné a trieštili sa na rôznych záujmoch subjektov zainteresovaných v oblasti športu. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini dnes v Bratislave v úlohe gestora ...


...  - spolu s čelnými predstaviteľmi športových zväzov a samotných športovcov - predstavil médiám základné piliere nového zákona o športe. Jeho právnu normu by mala už na budúci týždeň prerokovať vláda. V parlamente má prejsť prvým čítaním v septembri a druhým a tretím v novembri tak, aby bol zákon účinný od 1. januára 2016.„Skončilo sa pripomienkové konanie, v ktorom sme dostali 267 pripomienok a s väčšinou z nich sme sa vysporiadali. Nový zákon o športe tak prinesie viac transparentnosti, viac poriadku, zjednotí niektoré stanovy jednotlivých zväzov a vytvorí priestor na to, aby sme do športu mohli naliať viac peňazí," vysvetlil Peter Pellegrini, ktorý verí, že sa podarí presvedčiť vládu aj parlament, aby zákon schválili.Podporu zákonu, ktorý sa tvoril dlhé mesiace „zdola“, so zainteresovaním športových odborníkov, funkcionárov aj športovcov, vyjadrili aj predstavitelia viacerých športových zväzov. Za športovcov aj členka MOV Danka Barteková, olympijský medailista v streľbe a predseda Komisie športovcov SOV Jozef  Gonci a hokejista Richard Lintner. Nový zákon má sprehľadniť financovanie a zabezpečiť športu viac peňazí. A to nielen nárazovo, ale aj dlhodobo a systémovo, čo by v istej miere pozitívne pomohlo aj športovaniu zdravotne znevýhodnených športovcov. Na tlačovej konferencii zastupoval SPV jeho  predseda Ján Riapoš.                                           Stano ŠčepánFoto: Ján Luky

Naši hokejisti na sánkach mieria do českej ligy!

Po zisku bronzových medailí v marci na MS B skupiny vo švédskom Östersunde dozreli úvahy o začlenení slovenského tímu do českej ligy hokeja na sánkach (ČSHL). Tento projekt sa ukázal ako najschodnejší pri využití stále rastúceho potenciálu nášho tímu, ktorého cieľom je postúpiť do kvalifikácie o ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu.


„Na paralympiáde bude účinkovať osem krajín, čiže úplná svetová špička. Chceme o účasť veľmi zodpovedne zabojovať. Sledge hokej vo svete je veľmi rozvinutý a prepracovaný. Dnes už nestačí snaha a usilovný tréning. Potrebujeme aj kvalitné podmienky, materiálne zabezpečenie a hlavne možnosť často trénovať a hrať kvalitné zápasy. Od účasti v českej  lige si sľubujeme zvýšenie našich šancí zúčastniť sa ZPH 2018“, hovorí kapitán tímu Peter Štít, ktorý bol zároveň aj motorom vstupu Slovákov do ligy našich západných susedov.Česká liga je dlhodobo najkvalitnejšia pravidelná tímová európska súťaž. Hrá sa počas celej sezóny, zápasy sú ťažké, tímy majú kvalitné zázemie. V predchádzajúcich sezónach ju hralo 6 – 7 tímov. V posledných rokoch stúpal počet cudzincov, ktorí hrali za české tímy (Slováci, Nemci, Poliaci, Rakúšania). V sezóne 2015/2016 dochádza k rozšíreniu českej ligy na 10 tímov, pričom dva sú z inej krajiny (okrem Slovákov ešte Vienna Warriors). Liga tým získava stredourópsky rozmer. Nie je vylúčené, že v nasledujúcich sezónach požiadajú o účasť ďalšie zahraničné tímy z Nemecka či Poľska.Naši ako Bencont Dolný KubínNa valnom zhromaždení ČSHL bol prijatý slovenský zástupca Bencont Dolný Kubín do ČSHL pre sezónu 2015/2016. Podmienkou je, že domáce zápasy odohrá v blízkosti českých hraníc, v mestách, ktoré sú spojené diaľnicou Žilina – Bratislava.„V súčasnosti rokujeme s viacerými prevádzkovateľmi zimných štadiónov v mestách na Považí o možnosti…

„Hľadáme talenty“ uvidíte v dnešnom Reflexe

Televízia Markíza dnes uvedie vo svojej pravidelnej relácii Reflex reportáž z druhého letného kempu „Hľadáme talenty 2015“ na Remate. Nenechajte si ujsť – Reflex začína o 17:25 hod.


Lukostrelci si pred MS trúfajú na najvyššie méty

Nemecké mesto Donaueschingen bude v dňoch 23.- 30. augusta dejiskom svetového šampionátu v lukostreľbe telesne znevýhodnených. Slovensko bude reprezentovať štvorica športovcov a okrem medailových umiestnení budú v hre najmä letenky do Ria 2016.


Za Slovensko nastúpia Peter Kinik (W1), úradujúci majster Európy Marcel Pavlík, Marián Marečák (Compound Open Men) a Diana Paschenková (Compund Open Women). Reprezentačný tréner Vladimír Majerčák očakáva, že Marcel Pavlík sa pobije o svetové zlato, ale minimálne na medailu má aj Peter Kinik. “Po prechode z praváka na ľaváka dokazuje, ako naposledy v Novom Měste nad Metují, že patrí medzi svetovú špičku“. Na to, aby príjemne prekvapil, má podľa neho aj Marián Marečák.Okrem súťaží jednotlivcov bude mať Slovensko aj tímové želiezko v ohni (zložené z troch mužov) a prvýkrát v histórii sa budú Slováci snažiť vybojovať letenku na paralympiádu v zmiešaných tímoch. „Diana je jeho súčasťou a potvrdzuje, že oprávnene. Počas víkendu na republikovom šampionáte nastrieľala slovenský ženský rekord 623 bodov!“, zdôraznil tréner. Pokiaľ by to s vybojovaním miestenky v mix tíme nevyšlo v Donaueschingene, budú mať šancu ešte na aprílových ME alebo na Svetovom pohári v Novom Měste nad Metují. „Ale radi by sme to dali na prvý pokus“, doplnil Vladimír Majerčák.Počas víkendu sa v Kežmarku uskutočnil Pohár primátora mesta, ktorý bol zároveň aj IV. kolom Slovenského pohára a Majstrovstvami SR. Štartovalo na ňom 109 lukostrelcov. Naša trojica mužských zástupcov na MS sa zoradila na stupni víťazov nasledovne: 1. Marcel Pavlík 699 b., 2. Peter Kinik 667 b., 3. Marián Marečák 662 b. Podľa slov reprezentačného trénera dosiahol Pavlík super výsledok, ale ešte…

Nadácia SPV o budúcich projektoch a kooperácii s Emilom   

Nadácia Slovenského paralympijského výboru (SPV) zhodnotila na svojom včerajšom zasadnutí v Bratislave činnosť za prvých sedem mesiacov roka 2015 a prerokovala projekty, ktoré sa budú riešiť v najbližšom období. Jedným z nich bude aj Radovan Kaufman Day...


..., ktorý vznikne transformáciou kampane Na kolesách proti rakovine a interaktívna socha Radovana Kaufmana v Partizánskom.

Na rokovaní sa zúčastnili aj zástupcovia Nadácie Emil z Českej republiky, ktorá má za sebou už niekoľko rokov činnosti a viacero úspešných projektov. Zástupcovia oboch nadácií si vymenili svoje skúsenosti a prerokovali možnosti vzájomnej spolupráce.


Formu pred Vejle doladia na republikovom šampionáte

V dňoch 18. - 19. septembra bude špecializovaná stolnotenisová hala v bratislavskej Rači, ktorá bola nedávno debariérizovaná, dejiskom Majstrovstiev Slovenska v stolnom tenise telesne znevýhodnených. Účastníci budú rozdelení do skupín, postupujúci sa následne stretnú v druhej fáze turnaja k.o. systémom.


Hrať sa bude dvojhra mužov (vozíčkari, stojaci), dvojhra žien (vozíčkarky, stojace) a štvorhra (vozíčkari, stojaci). Republikový šampionát bude poslednou previerkou pred ME v dánskom Vejle. 


Bronz plážových volejbalistov z Kazachstanu

Slovenské reprezentačné družstvo v plážovom volejbale sa v dňoch 6. - 9. augusta zúčastnilo na medzinárodnom turnaji telesne postihnutých volejbalistov v kazašskom meste Aktau. V konkurencii desiatich tímov zo siedmych krajín si odviezlo od Kaspického mora bronzové medaily.


„Turnaj bol malou náhradou za zrušené MS 2015. Vyhrali sme skupinu, ale postup do finále nám prekazilo veľmi dobré hrajúce družstvo z Kazachstanu po tuhom boji 2:1. V zápase o bronz sme nedali žiadnu šancu Rusom. Josefa Mihalca navyše vyhlásili za najlepšieho hráča turnaja“, uviedla po návrate trénerka Helena Hanková.

Zároveň dodala, že ju potešila aj stúpajúca úroveň mladých hráčov Martina Dubovského (18 rokov) či Juraja Kuceja (23 rokov). Štvrtým hráčom, ktorý sa zaslúžil o tretie miesto, bol Pavol Sedlák.


Boccia: Slováci vysoko v rebríčku BISFED

Štvrté miesto tímu BC1/BC2, šieste miesto v pároch skupiny BC4 a tretie miesto Roberta Mezíka medzi jednotlivcami BC2 – to sú najlepšie umiestnenia slovenských boccistov v aktuálnom rebríčku svetovej federácie boccie (BISFED) k 12. augustu.


BISFED  (Boccia International Sports Federation) tiež eviduje, že v súťaži párov BC4 sa už Slovensko kvalifikovalo na PH 2016 do Ria.

Ďalšie umiestnenie slovenských reprezentantov medzi jednotlivcami: 

BC1: 15. Lukáš Baláži, 21. Jakub Nagy, 58. Lenka Ďurdinová

BC2: 25. Tomáš Král

BC4: 8. Samuel Andrejčík, 16. Róbert Ďurkovič, 20. Martin Strehársky, 84. Michaela Balcová


Prihláste sa do štvrtého letného kempu na Remate!

SPV pokračuje v projekte letných športových kempov detí a mládeže „Hľadáme talenty 2015“ v poradí tretím kempom, ktorý sa začne už túto nedeľu a potrvá do soboty 22. augusta. Tento kemp je svojim obsahom výnimočný tým, že sa ho zúčastňujú mladí športovci, ktorí už v minulosti absolvovali úvodný – tzv. motivačný kemp.


Hoci je jeho obsah ladený predovšetkým športovo, má výstižný prívlastok „adrenalínový“, nakoľko športový program bude  vhodne doplnený o aktivity, ktoré si budú od účastníkov vyžadovať aj určitú dávku odvahy a šikovnosti. Okrem športového tréningu, zameraného na zdokonaľovanie vo vybraných športových odvetviach a všeobecnú kondičnú prípravu, ponúkneme i atraktívny obsah ako paintball, či splav na raftoch. Tohto kempu sa zúčastní 17 detí, 6 rodičov a 8 členov skúseného organizačného tímu, pričom ďalší tréneri a úspešní športovci sa na kempe budú striedať v závislosti na prebiehajúcom programe.V súvislosti s tradične veľkým záujmom o letné športové kempy „Hľadáme talenty“ zvažuje SPV ešte jeden kemp v závere letných prázdnin v termíne 28.8. - 1.9.2015. Účastnícky poplatok je 80€ na 1 osobu a zahŕňa ubytovanie, plnú penziu, pitný režim, prenájmy všetkých športovísk a zabezpečenie programu.Miesta zatiaľ nie je obsadené a preto sa môžu prípadní záujemcovia na tento termín prihlásiť zaslaním e-mailu na adresu: bilik@spv.sk,v ktorom uvedú meno a priezvisko dieťaťa, jeho dátum narodenia, stručnú charakteristiku zdravotného znevýhodnenia a prípadnú nutnosť osobnej asistencie. Prejaviť záujem o účasť na IV. kempe bude možné najneskôr do pondelka 17. augusta 2015.V prípade, že dokážeme naplniť kapacitu tohto kempu, budeme obratom záujemcov po tomto termíne bližšie informovať o ďalších podrobnostiach.Bližšie informácie Vám radi poskytneme na tel. čísle:…