Vo Viedni slovensko – rakúska výstava paralympijských fotografií

Zajtra podvečer sa vo Viedni bude konať slávnostné otvorenie výstavy fotografií Život bez bariér - motivácia pre nás. Rok pred PH v Riu predstaví dlhoročný fotograf SPV Roman Benický a jeho rakúsky kolega Franz Baldauf fascinujúce zábery z paralympijských hier s cieľom vzbudiť záujem o šport a vzájomnú empatiu.Výstavu organizuje Slovenský paralympijský výbor, Slovenský inštitút vo Viedni, Rakúsky paralympijský výbor, Informačná kancelária Európskeho parlamentu a zastúpenia Európskej komisie v Rakúsku a pozrieť si ju bude možné v Dome Európskej únie na Wipplingerstrasse 35 do 12. decembra.


Stolní tenisti zakončia rok 2015 v Kostarike

V dňoch 15. - 20. decembra bude kostarická metropola San José po druhýkrát v histórii dejiskom stolnotenisového turnaja s faktorom 40 - Copa Costa Rica 2015. Zo slovenských reprezentantov budú na ňom štartovať Ján Riapoš, Rastislav Revúcky (TT2), Alena Kánová (TT3) a Andrej Mészáros (TT4).


Našich hráčov teda čaká prvé vystúpenie od ME v Dánsku a zároveň netradičné zakončenie roka v Strednej Amerike, kde si tiež budú môcť pripísať potrebné body pre účasť na PH Rio 2016.

Tlak na lavičke: na ME 2015 Slovensko s jedným zástupcom

Maďarský Eger bude v závere novembra dejiskom európskeho šampionátu v tlaku na lavičke, kde pôjde aj o miestenky na PH 2016 v Riu. Slovensko tu v dňoch 24. - 28. 11. bude reprezentovať jediný zástupca Marek Kamzík, ktorý absolvuje svoju premiéru v kategórii do 107 kg.


„Účasť jediného slovenského zástupcu na tomto podujatí je dôsledkom veľmi náročných kvalifikačných limitov“, uviedol reprezentačný tréner Michal Čapla, ktorý bude v Egeri sprevádzať svojho zverenca. Rodák z Veľkého Krtíša (1974) bude musieť najskôr absolvovať zdravotnú klasifikáciu.

Na PH 2012 v Londýne reprezentovala Slovensko v tomto športe tiež jediná zástupkyňa Emília Sládková.


Cez víkend v Mexiku Valné zhromaždenie IPC

Zajtra odlietajú do México City zástupcovia Slovenského paralympijského výboru, ktorí sa tam zúčastnia na Valnom zhromaždení Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) a ďalších sprievodných akciách. Jednou z nich bude aj konferencia, na ktorej bude predstavený aj strategický plán IPC pre nasledujúce roky, ...


... fungovanie Nadácie Agitos či reporty k najbližším letným a zimným paralympijským hrám - Rio 2016, Pjongčang 2018, Tokio 2020 a Peking 2022.

Samotné VZ sa bude konať v nedeľu 15. novembra. SPV budú v Mexiku zastupovať generálny sekretár Samuel Roško a športový manažér Maroš Čambal.


Rím: Vidašič s Kašickou obhájili titul v „štandarde“

Po zlate vo freestyle a striebre v latinskoamerických tancoch sa najlepšiemu slovenskému páru Helena Kašická - Peter Vidašič podarilo včera v Ríme obhájiť titul majstrov sveta v štandardných tancoch z Tokia 2013 v kategórii combi 1. Svetový šampionát v tanečnom športe na vozíku sa konal v dňoch 7. - 8. novembra.


Zlato získali po bravúrnom výkone pred kórejským párom Jang Hye-Jeong/Lee Jae Woo a bieloruskými tanečníkmi Veranika Kasach/Aliaksei Zukhtsikau.

Na MS štartovalo 150 reprezentantov 25 štátov.


Hokej na sánkach: po troch víťazstvách dve prehry s favoritmi

Slovenský tím Bencont Dolný Kubín odohral počas víkendu ďalšie dva zápasy v českej lige (ČSHL). V oboch sa stretol so súpermi, ktorí patria výkonnostne do prvej polovice tabuľky. V sobotu prehral v Pardubiciach 1:7 a v nedeľu v Neratoviciach s pražskou Spartou 0:7.


„Výjazd nám tentokrát nevyšiel. Domáci síce boli v obidvoch prípadoch favoritmi, ale také vysoké prehry sme neočakávali. Nezostáva nám nič iné, iba dúfať, že sme načerpali skúsenosti a prehry nás do budúcnosti posilnia“, zhodnotil víkendové dvojkolo kapitán tímu Peter Štít.

V Pardubiciach nedokázali naši ustrážiť najväčšiu hviezdu súpera a najlepšieho strelca ČSHL - nemeckého reprezentanta Bernharda Heringa. Po prvýkrát sa presadil v ôsmej minúte a do konca zápasu dal spolu 5 gólov. Bencont klesol v tabuľke na šieste miesto.

.

Sobota 7.11. SHK Pardubice - Bencont Dolný Kubín 7:1

Góly: 8. Hering, 10. Hering, 15. Kubeš (Michalec), 16. Hering (Kubeš), 20. Hering (Korinek), 34. Pavel, 44. Hering – 42. Stašák

Nedeľa 8.11. HC Sparta Praha – Bencont Dolný Kubín 7:0

Góly: 2. Z. Krupička (Frolík), 3. Z. Krupička, 10. Zapletal, 16. Raul (Zikmund), 19. Raul, 43. Z. Krupička (Zapletal), 43. Raul


Rím: slovenské zlato v kombi freestyle!

Slovenský pár Helena Kašická - Peter Vidašič zvíťazil na IPC MS 2015 v tanečnom športe na vozíku v kategórii kombi freestyle pred kórejskou dvojicou Hie-Jeang Jang/Lee Young Ho a Izraelčanmi Anna Vaishbein/Gil Mazor. Šampionát sa koná počas víkendu v Ríme a štartuje na ňom 150 tanečníkov z 25 krajín.


Už predtým si naša najlepšia dvojica vybojovala striebro v latinskoamerických tancoch. Dnes ju ešte čaká obhajoba svetového prvenstva z Tokia 2013 v štandardných tancoch. Okrem nich štartujú v Ríme aj ďalšie dva slovenské páry Mária Gazdíková - Maroš Olejár (LWD1, combi STT, LAT ) a Mária Dutková - Martin Šolc (LWD 2, combi STT, LAT).


Fort Benning: na záver ešte tímový bronz

Slovenskí reprezentanti v športovej streľbe dali bronzovú bodku za svojim účinkovaním na Svetovom pohári v americkom Fort Benningu, keď v záverečnej disciplíne R6 ľubovoľná malokalibrovka v ľahu 50 m mix obsadili v zložení Vadovičová - Široký - Malenovský tretie miesto za SAE a Veľkou Britániou.


V individuálnej súťaži skončila v tej istej disciplíne Veronika Vadovičová štvrtá. Z USA si tak okrem štvrtého miesta odviezla dve prvenstvá (R2, R3), jedno druhé miesto (R8) v súťaži jednotlivcov, prvé (R3) a tretie miesto (R6) zo súťaže družstiev. Radoslav Malenovský si 5. miestom v R3 zabezpečil ako druhý slovenský strelec účasť na PH 2016 v Riu.


Ďalší triumf Vadovičovej, Malenovský s miestenkou do Ria!

Veronika Vadovičová vyhrala včera v americkom Fort Benningu ďalšiu disciplínu - R3 vzduchová puška 10 m mix s novým európskym rekordom 211, 9 bodu. Ten sa podaril aj družstvu, ktoré vyhralo pred SAE a Veľkou Britániou tímovú súťaž v rovnakej disciplíne.


Veľkú radosť prinieslo našej výprave 5. miesto Radoslava Malenovského, ktoré znamená druhú streleckú miestenku pre Slovensko na budúcoročných

Fort Benning: po prvenstve tentokrát druhé miesto Veroniky Vadovičovej

Aj pri svojom druhom štarte na Svetovom pohári v streľbe v americkom Fort Benningu sa Veronika Vadovičová dostala na stupeň víťazov. Tentokrát vybojovala striebornú medailu v disciplíne R8 ľubovoľná malokalibrovka 50 m ...


... za Austrálčankou Natalie Smith a pred Nemkou Elke Seeliger.

Dnes je na programe súťaž R3 vzduchová puška 10 m mix, kde okrem Veroniky štartujú aj naši ďalší dvaja reprezentanti Jozef Široký a Radoslav Malenovský.