Aj v Maďarsku ide o limity na paralympiádu

Oddnes do nedele bude štartovať jedenásť slovenských plavcov na otvorených majstrovstvách Maďarska Hungarian Open 2016 v Egeri, kde majú možnosť plniť kritéria pre účasť na PH 2016. SR má zatiaľ potvrdenú jednu ženskú miestenku.


V Egeri budú reprezentovať Tatiana Blattnerova, Marek Sloboda, Adam Riečičiar, Gabriel Izsóf, Karina Petrikovičová, Viktor Kemény,  Miroslav Šušnyák,  Radomír Pacák, Patrícia Ščasnárová, Anna Getlerová a Jadranka Marič.

Vo Francúzsku sa popasujú o letenky do Ria

Slovenská reprezentácia v lukostreľbe odcestovala do Francúzska, kde sa v dňoch 2. - 11. apríla predstaví na európskom šampionáte v mestečku Saint Jean de Monts. Okrem medailí pôjde najmä o miestenky na PH 2016 do Ria.


„Vo výprave máme ešte dvoch strelcov, ktorí určite urobia všetko pre to, aby sa pridali k našej výprave do Ria. Diana Pashchenkova sa pokúsi zabojovať medzi ženami v kladkovom luku a pri určitej dávke šťastia by sa to mohlo podariť. Už neraz ukázala, že zo žiadnej súperky strach nemá. Peter Kinik má už osem najsilnejších súperov v Riu a jeho 5. miesto vo svetovom rankingu jasne naznačuje, že mu to miesto právom patrí. Marián Marečák ide zabojovať o medailu z ME, lebo v opačnom prípade bude jeho ďalšia účasť v reprezentácii ohrozená. Marcel Pavlík je najlepšie pripravený, ale v jeho kategórii už miestenku máme. Ako ho poznám, určite urobí všetko, aby skončil na pódiu“, glosoval naše vyhliadky pred odchodom reprezentačný tréner Vladimír Majerčák. Kinik bude súťažiť v kategórii W1, trio Pavlík, Marečák a Pashchenkova v kategórii Compound. Prípravou na ME boli Majstrovstvá SR TPŠ, ktoré sa konali 12. - 13. marca v novej športovej hale FICUS v Kežmarku. Predchádzalo im týždňové sústredenie. Po kvalifikácii 60 šípov na 18 m vzdialenosť sa na čele výkonom 586 b. usadil Marcel Pavlík (MŠK Kežmarok) pred oddielovým kolegom Mariánom Marečákom 570 b. a Martinom Doričom 562. V tejto kategórii sa uskutočnili aj finálové rozstrely, no aj po finále ostalo poradie nezmenené a majstrom SR pre rok 2016 sa stal Marcel Pavlík. Ceny za prvé miesta si odniesli aj Peter Kiník v kategórii W-1 KL 545 b., Diana Pashchenkova (ženy KL 548 b.), Rachel Sabová (ženy OL), Dávid Ivan (jun. OL),…

Konferencia Športový sponzoring v stredu 6. apríla

Zjednoduší nový zákon o športe sponzoring športovcom, športovým organizáciám a firmám podporujúcim šport? Táto otázka bude hlavnou témou konferencie, ktorá sa v stredu uskutoční v bratislavskom hoteli Austria Trend od 9. hod.


Nový zákon o športe, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára 2016 prináša nový informačný systém, sľubuje sprehľadnenie financovania, transparentnosť a hlavne viac peňazí pre šport. Okrem toho mení a upravuje aj pravidlá sponzoringu v športe. Laická verejnosť, ale aj športoví profesionáli majú však stále málo informácii o tom aké zmeny zákon prináša z hľadiska sponzoringu športovcom, športovým klubom a športovým organizáciám, ale aj ako zjednoduší či skomplikuje podporu športu firmám, ktoré šport podporujú. Portál SportManagementSK, spoločnosť Move&Play s.r.o a Slovenský paralympijský výbor preto prinášajú ďalšiu zaujímavú konferenciu, na ktorej sa budú diskutovať práve tieto témy a kde je možné dozvedieť sa všetko podstatné a zaujímavé, čo je spojené so sponzoringom v športe. Informácie sa dozviete z prvej ruky a vďaka rôznorodému zloženiu hostí aj z viacerých uhlov pohľadu. Naši hostia Vám predstavia pohľad samotného sponzora, pohľad športovej organizácie, ďalej agentúry, ktorá pracuje so športovcami, ako aj pohľad samotných tvorcov zákona, no a určite nebude chýbať ani pohľad právnika. Konferencia sa uskutoční 6. apríla 2016 v hoteli Austria Trend Vysoká 2A, Staré Mesto 811 06 Bratislava GPS: 48.148236, 17.108889 (vedľa Tatra centra na Hodžovom námestí). Predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš  predstaví ako funguje sponzoring a CSR v treťom sektore a organizáciách zaoberajúcich sa športom. (Spolu)financovanie športu na Slovensku zo súkromných zdrojov…

Rozdiel vo výkonnosti tréning vs. súťaž

Ústrednou témou športového psychológa Petra Kuračku na dnes  je rozdielna výkonnosť na tréningu a v súťaži.


SOM „TRÉNINGOVÝ HRÁČ“ Rozdielna výkonnosť na tréningu a v súťaži je jedným z častých problémov, s ktorými sa stretávam vo svojej praxi. Klasickým príkladom je športovec, ktorý nie je v súťaži schopný podať taký kvalitný výkon, ako podáva bežne na tréningu. Na tréningu si verí, necíti tlak, stres, je pokojný a v pohode. Aj keď urobí chybu, príliš sa tým nezaoberá a ďalej sa koncentruje na aktuálnu úlohu. Výsledkom toho je relatívne konzistentná tréningová výkonnosť. Podobné výkony však nie je schopný zopakovať v súťaži alebo na zápase (zápas a súťaž budem v celom texte zastrešovať pojmom súťaž). Príčinou takýchto rozdielnych výkonov sú práve odlišné psychologické podmienky na tréningu a v súťaži. Súťažné podmienky prinášajú vyššiu mieru stresu a psychického tlaku. Často proti nám stoja aj kvalitnejší a motivovanejší súperi ako na tréningu. Prípadne súperi, ktorých tak dobre nepoznáme alebo o ktorých nemáme toľko informácií. Preto je prirodzené, že občas sú aj výkony rozdielne. V súťaži sa športovec môže cítiť pod väčším tlakom, je v strese, nervózny. Veci, ktoré počas tréningu bežne zvláda, nedokáže predviesť v momentoch, kedy na tom najviac záleží. Vo svojich myšlienkach sa zaoberá napríklad: „Ako budú môj výkon hodnotiť ostatní? Čo ak sa mi to nepodarí? Čo ak urobím príliš veľa chýb? Snáď nepokazím hneď začiatok súťaže. Čo bude hovoriť tréner, ak to „pokašlem“? Čo ak všetkých sklamem? Čo ak sa úplne znemožním?“ Podobné myšlienky sa…

VV SPV aj o mimoriadnom valnom zhromaždení

Zhodnoteniu výsledkov v roku 2015, príprave Mimoriadneho valného zhromaždenia (MVZ) SPV a aktuálnemu stavu príprav na PH Rio 2016 sa včera v Bratislave venovalo zasadnutie Výkonného výboru SPV.


Jeho členovia zhodnotili športovú činnosť za uplynulý rok, počas ktorého dosiahli slovenskí športovci viacero úspechov na najvýznamnejších svetových a európskych podujatiach. V tomto bode zaznel aj príspevok o ďalších projektoch, najmä projekte PARALELA, ktorý sa zrealizoval vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. V rámci tohto pilotného projektu sa podarilo zamestnať 50 motivátorov, najmä z radov našich športovcov. VV SPV rozhodol o konaní MVZ SPV, ktorého hlavným bodom bude úprava stanov SPV v súlade s novým Zákonom o športe. Miesto a čas konania budú upresnené. Slovensko má v súčasnosti istých 23 miesteniek na PH Rio 2016, z čoho 21 vybojovali športovci priamo a dve boli pridelené bipartitnou komisiou. Po miestenke pre stolný tenis pribudla najnovšie v paradrezúre pre jazdkyňu Katarínu Jobbágyovú. Keďže tento šport si vyžaduje ďalšie nároky na zabezpečenie ako z finančného, tak aj logistického hľadiska, o akceptácii miestenky rozhodovali členovia VV SPV. Prijatie miestenky bolo napokon odsúhlasené.   V bode rôzne sa diskutovalo  o nominácii našich športovcov za kandidátov do Rady športu pri IPC, ktorí sa budú voliť v Riu. Do užšieho výberu sa dostali traja adepti - Margita Prokeinová, Jozef Metelka a Radoslav Malenovský. Členovia VV tiež rozhodli, že SPV  bude na júnovom workshope Týždňa športu vo Viedni, ktorý spoluorganizuje EPC a Európska komisia, zastupovať člen výkonného výboru Branislav Režňák.

Peking: najďalej postúpili Baláži a Ďurkovič

Dve štvrťfinálové účasti boli najlepším umiestnením slovenských reprezentantov na MS jednotlivcov v boccii, ktoré sa v dňoch 19. – 26. marca konali v čínskej metropole. V BC1 sa to podarilo Lukášovi Balážimu a v BC4 Róbertovi Ďurkovičovi.


Ten v súboji o postup medzi najlepších štyroch prehral s Britom McGuirom 1:6, Baláži nestačil na Gréka Soulanisa (0:6). Róbert Mezík (BC2) a Samuel Andrejčík (BC4) skončili v osemfinále. „Iba víťazi mali zabezpečenú priamu miestenku do Ria. Ostatní si musia počkať na zaktualizovaný svetový rebríček, ktorí sa objaví v najbližších dňoch“, uviedol reprezentačný tréner Martin Gabko. Okrem spomínanej štvorice nás v Pekingu reprezentovali aj Tomáš Král (BC2) a Adam Burianek (BC3).

Jakub Krako po rekonvalescencii už na lyžiach

Prvýkrát od operácie kolena sa vo februári objavil na svahu náš štvornásobný paralympijský šampión v zjazdovom lyžovaní, zrakovo znevýhodnený Jakub Krako. Zatrénoval si s kolegami z tímu na Štrbskom Plese. „Iba zľahka, mimo brán a cibril som techniku“, uviedol.


Pred vyše rokom si v Kimberley počas prípravy na MS roztrhol predný väz v ľavom kolene a nevyhol sa operácii. Tú absolvoval v júni v bratislavskom Chirurgickom centre na Kozej ulici. „Mal som obavy, že to bude horšie, ale bolo príjemné sa znova dostať na sneh. Momentálne sa snažím okrem zlepšovania techniky hlavne odstraňovať svoje neduhy ako napríklad stuhnutý chrbát". Absenciu v súťažnom lyžovaní využil vo februári aktívne - prišiel na Rematu pomôcť organizátorom zimného kempu motivovať mladých adeptov paralympijského športu. Okrem toho si zatrénoval so svojim navádzačom na Malinom Brde. V máji by už rád nabehol na plnohodnotnú prípravu, t. j. okrem suchej plánuje aj výjazd na sneh do Rakúska V novembri však musí opäť na zdravotnú klasifikáciu do holandského Landgraafu. A to býva vždy lotéria. V roku 2012 ho preradili z kategórie B2 do B3 (najľahšia skupina postihnutia, ale s najhorším koeficientom), čo značne sťažilo jeho medailové šance na vrcholných pretekoch. V roku 2013 požiadal o novú zdravotnú klasifikáciu a tentokrát mu vyhoveli – pár týždňov pred ZPH 2014 ho vrátili späť do B2. Zo Soči si potom priviezol zlatú i striebornú medailu. Ani teraz si netrúfa odhadnúť, ako to v Landgraafe dopadne. „V každom prípade sa chcem čo najlepšie pripraviť na MS 2017, ktoré budú v januári v talianskom Tarvisiu“, dodal Jakub Krako.

Curleri s istou miestenkou do Pjongčangu!

Napriek predposlednému miestu na nedávno skončených MS v curlingu na vozíku sa našim reprezentantom podarilo definitívne si zabezpečiť účasť na najbližších ZPH 2018. „Naši hráči v konečnom hodnotení skončili na 9. mieste a získali dva body, ktoré ich s konečnou platnosťou posúvajú do Pjongčangu“, uviedol tréner František Pitoňák.


Na šampionáte sa zúčastnilo desať najlepších svetových družstiev. Družstvo Slovenska odohralo v základnej časti deväť zápasov s bilanciou tri výhry a šesť prehier. Následne v zápase o priamy postup na budúcoročné MS podľahlo Nemecku. „Z dlhodobého hľadiska bolo pre reprezentačné družstvo dôležité vybojovať si účasť na ZPH 2018, kde bude štartovať 12 tímov - domáca Kórea a jedenásť družstiev s najväčším počtom bodov z MS 2015, 2016 a 2017. Preto bolo hlavným cieľom slovenského družstva na MS 2016 vo Švajčiarsku vybojovať čo najviac bodov “, začal svoje hodnotenie reprezentačný tréner František Pitoňák. Momentálne sú naši v rebríčku o účasť na ZPH na 6. mieste a ani v prípade neúspechu na budúcoročných MS im už neunikne účasť v najlepšej dvanástke. „Trocha nás mrzí že sme si nevybojovali priamu účasť na budúcoročných MS, kam sa prebojovalo osem najlepších družstiev. V novembri sa budeme musieť zúčastniť svetovej kvalifikácie, kde sa bude bojovať o zvyšné dve miestenky na budúcoročné MS. Na druhej strane má to aj svoje výhody. Kvalifikácia bude kvalitný desaťdňový turnaj za účasti asi 15 krajín. Takýchto turnajov je počas roka veľmi málo, a určite nám poslúži ako kvalitná príprava na ďalšie vrcholné podujatie pred ZPH 2018“, vysvetlil reprezentačný tréner. „Všetci hráči bojovali o dobré umiestnenie zo všetkých síl. Vyzdvihnúť ale musím nováčika v našom družstve na MS – Petra Zaťka. Nebál sa tejto novej výzvy a predvádzal výborne výkony.…

Jozef Metelka tretíkrát majstrom sveta!

Na UCI majstrovstvách sveta v dráhovej paracyklistike v talianskom Montichiari sa včera predstavil v stíhacích pretekoch na 4 km slovenský reprezentant Jozef Metelka. V kvalifikácii posunul vlastný svetový rekord o takmer štyri sekundy...


... na hodnotu 4:26.924 min. Vo finálovej jazde potom nedal šancu svojmu austrálskemu súperovi Kylovi Bridgewoodovi a tretíkrát v rade sa stal v tejto disciplíne majstrom sveta. Triumfoval v roku 2014 v mexickom Aguascalientes a vlani v holandskom Apeldoorne. Dnes ho ešte čakala disciplína scratch, v ktorej napokon skončil na 8. mieste. Informoval vedúci tímu Branislav Režňák.

Poradie:
1. Jozef Metelka (SVK), 4:26.924 min. (nový svetový rekord)
2. Kyle Bridgewood (AUS), 4:33.526
3. Sergej Pudov (RUS), 4:40.257


France zopakoval prvenstvo, Kubačka prekvapujúco druhý

V obrovskom slalome finálových pretekov Európskeho pohára v zjazdovom lyžovaní zvíťazil medzi telesne znevýhodnenými stojacimi mužmi slovenský reprezentant Martin France a zopakoval tak svoje prvenstvo zo superkombinácie.


O dve druhé miesta sa postarali Petra Smaržová tiež medzi telesne znevýhodnenými a nevidiaci Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou. Náš ďalší reprezentant v kategórii zrakovo znevýhodnených Miroslav Haraus (s navádzačom Marošom Hudíkom) obsadil štvrté miesto.