Svetový pohár ako príprava na domáce ME

Fínska metropola Helsinki bude v dňoch 28. apríla - 2. mája dejiskom súťaže Svetového pohára v tanečnom športe na vozíku pod názvom Suomi Open 2016. Slovensko budú reprezentovať majstri sveta Helena Kašická a Peter Vidašič.


V dňoch 28. - 30. októbra bude Slovensko organizátorom európskeho šampionátu v tomto športe, ktorý sa uskutoční v Spoločenskom pavilóne v Košiciach. Očakáva sa štart viac než 120 športovcov z 21 krajín. Výkonný riaditeľ IPC Xavier Gonzalez v tejto súvislosti vyjadril potešenie, že budú môcť spolupracovať so Slovenským paralympijským výborom na príprave jedného z dvoch kontinentálnych šampionátov v tanečnom športe na vozíku v tomto roku. Majstrovstvá Ázie sa budú konať v novembri. „Tanečný šport na vozíku v poslednom období rastie a nepochybujem o tom, že tento trend potvrdia aj ME v Košiciach“, zdôraznil. Primátor mesta Košice Richard Raši ho doplnil: „Sme naozaj radi, že tento šampionát bude súčasťou nášho bohatého programu v rámci projektu Košice - Európske mesto športu 2016. Aj tento šampionát nám môže pomôcť v naplnení cieľa, že Európske mesto športu 2016 sa môže stať projektom všetkých ľudí, ktorí majú radi šport a pohybové aktivity". Predseda SPV Ján Riapoš je presvedčený, že Slovensko bude úspešným usporiadateľom a v kombinácii s Európskym mestom športu 2016 sa podarí zorganizovať vynikajúce podujatie. „Budem rád, ak prídete koncom októbra do Košíc osobne sa o tom presvedčiť“, pozval divákov. Doteraz posledné ME sa konali v roku 2014 v poľskom meste Lomianki po piatich rokoch. Predstavilo sa tam 112 športovcov z 18 krajín.

Plavci v príprave na európsky šampionát

V dňoch 30. apríla až 7. mája bude mesto Funchal na ostrove Madeira dejiskom ME v plávaní zdravotne znevýhodnených športovcov. Slovensko tam bude reprezentovať trojica Viktor Kemény, Karina Petrikovičová a Tatiana Blattnerová.


Náš najlepší telesne znevýhodnený plavec sa predstaví v štyroch disciplínach, na ktoré má splnené limity (100 m prsia, 200 m polohové preteky, 50 m motýlik, 100 m znak). Rovnako štyri disciplíny čakajú aj nevidiacu T. Blattnerovú a najviac – sedem disciplín – bude plávať ďalšia zrakovo znevýhodnená plavkyňa K. Petrikovičová. Tá má zatiaľ ako jediná slovenská plavkyňa zabezpečené miestenku na PH 2016. O limity do Ria išli počas minulého víkendu bojovať slovenskí plavci do Egeru na otvorené majstrovstvá Maďarska, ale výsledky mali napokon ďaleko od spokojnosti reprezentačného trénera Ladislava Struhára. „Viktor napriek tomu, že sa stal absolútnym majstrom Maďarska, nesplnil očakávania. Časy mal pod osobnými rekordmi, takže limity na Rio zostali visieť vysoko. Jeho výkon ovplyvnili dýchacie problémy, s ktorými pricestoval na preteky. Ostatní tiež zaplávali buď na úrovni osobných rekordov alebo slabšie. Takže ako jediné pozitívum z Egeru hodnotím štafety chlapcov, ktorí zvíťazili vo voľnom spôsobe, aj v polohovke“, uzavrel hodnotenie Hungarian Open reprezentačný tréner. Na margo svojho zverenca, ktorému robí aj osobného trénera uviedol, že zatiaľ má splnený pre Rio iba B limit v disciplíne 100 m prsia, čo však pre štart na PH 2016 nepostačuje. Ak sa mu to nepodarí počas ME, bude mať poslednú šancu na pretekoch IDM 2016 v Berlíne.   Na Madeiru odlieta výprava 27. apríla. Okrem spomínaných troch pretekárov a Ladislava Struhára budú jej členmi aj…

Slovensko má ďalšie dve miestenky do Ria

Žiadosti o pridelenie miesteniek na septembrové PH 2016 v Riu našli pozitívnu odozvu. Bipartitné komisie vyhoveli slovenským žiadostiam a tak sa doterajší počet športovcov rozšíril o jednu miestenku v streľbe a jednu v tlaku na lavičke.


V streľbe by nás ako tretí športovec mal v Riu reprezentovať Jozef Široký, v tlaku na lavičke Marek Kamzík.

Nominácia ešte podlieha schváleniu Valným zhromaždením SPV, ktoré sa uskutoční v lete. 


ME lukostreľba: z našich najlepší Marcel Pavlík

S jednou miestenkou do Ria a jedným štvrtým miestom sa vracia z európskeho šampionátu vo francúzskom Saint Jean de Monts naša lukostrelecká reprezentácia. Marcel Pavlík v kategórii Compound prehral v semifinále až v rozstrele s Rusom Zubarom... 


... (141:141) a následne aj v malom finále so Španielom Rodriguezom Gonzalezom 134:140. V Francúzsku obhajoval náš lukostrelec titul majstra Európy z Nottwil 2014. Miestenku na PH 2016 si však vybojoval už vlani počas svetového šampionátu v nemeckom Donaueschingene. V Saint Jean de Monts nám pribudla druhá lukostrelecká miestenka do Ria vďaka víťazstvu Petra Kinika v kvalifikačnej súťaži W1. V pretekoch ME však na medailu nedosiahol - vypadol vo štvrťfinále s domácim pretekárom Hatemom 121:124. Naši ďalší zástupcovia v Compound vypadli v osemfinále: Marián Marečík s novým majstrom Európy Talianom Simonellim 124:144, Diana Pashchenkova medzi ženami po prehre s Ruskom Artachinovou 121:134 a zmiešaný tím v zložení Pavlík - Pashchenkova neprešiel cez Írov 137:143. Na rozdiel od Kinika neuspeli ani v kontinentálnej súťaži o miestenky do Ria -  Pashchenkova prehrala v osemfinále s Írkou Leonardovou 120:125 a Marečák v semifinále s Pavlíkovým premožiteľom z hlavnej súťaže ME Zubarom 140:143.  

Výstava ponúka fascinujúce zábery z paralympiád

Včera bola na pôde Prvej stavebnej sporiteľne v Bratislave slávnostne otvorená výstava dvorného fotografa slovenských paralympionikov Romana Benického pod názvom „Život bez bariér – motivácia pre nás“.


Výstavu otvorili predseda SPV Ján Riapoš a predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne, a.s., a predseda správnej rady Nadácie SPV Imrich Béreš. Vo foyeri centrály PSS na Bajkalskej ul. č. 30 si ju môžete pozrieť do  konca apríla. Pol roka pred začiatkom PH 2016 v Riu prezentuje táto výstava fascinujúce zábery z paralympijských hier s cieľom vzbudiť záujem o šport a vzájomnú empatiu.

Lukostreľba: Peter Kinik s miestenkou do Ria!

Na európskom šampionáte vo francúzskom Saint Jean de Monts vyhral náš reprezentant v skupine W1 Peter Kinik kvalifikačnú súťaž o postup na PH 2016. Vo finále zdolal Rusa Meškova a zabezpečil si tak letenku do Ria.


Okrem Kinika máme na ME ešte troch ďalších zástupcov – Marcela Pavlíka (ten si vybojoval postup do Ria na vlaňajších MS), Mariána Marečáka a Dianu Pashchenkovu (všetci kategória Compound). ME sa konajú v dňoch 2. - 10. apríla.  

Z kuchyne športového sponzoringu

V Bratislave sa dnes konala konferencia „Športový sponzoring“, počas ktorej odznelo šesť príspevkov k tejto téme. Jedným z prednášajúcich bol aj predseda SPV Ján Riapoš, ktorý sa venoval fungovaniu sponzoringu a CSR v treťom sektore a organizáciách, zaoberajúcich sa športom.


Nosnou témou konferencie boli zmeny, ktoré so sebou prináša od 1. januára 2016 platný nový Zákon o športe. Financovanie športu na Slovensku, resp. sponzoring včera, dnes a zajtra bol hlavnou témou vystúpenia Petra Sepešiho z Učenej právnickej spoločnosti, ktorý bol jedným z tvorcov tohto zákona. Okrem iného vysvetlil pozitíva sponzorských zmlúv, ktoré by mali v prostredí športu nahradiť doteraz zaužívané zmluvy o reklame. Praktické rady ohľadom nových zmlúv o profesionálnom vykonávaní športu predniesol odborník na odvodové a daňové systémy Jozef Mihál (bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR), ktorý upozornil na niektoré špecifiká, týkajúce sa najmä daní z príjmu a odvodových povinností. S príbehmi úspešných klubov a jednotlivcov predstúpili pred auditórium marketingový riaditeľ futbalového klubu AS Trenčín Igor Schlesinger a odborník na športový marketing Daniel Bradáč zo spoločnosti Generations. Prvý rozvinul pohľad na spôsoby aktivácie partnerstiev na príkladoch spoločností McDonald´s a Adidas, s ktorými jeho klub dlhodobo spolupracuje. D. Bradáč zasa priblížil zblízka ako robia marketing pre automobilového pretekára Maťa Homolu a aké nástroje pri spulupráci s partnermi využívajú. Konferenciu, ktorú zorganizoval SportManagement.sk spolu s Move&Play s.r.o. a Slovenským paralympijským výborom, moderoval Alfonz Juck.      

Bezbariérovú anketu vyhrala Slovenská sporiteľňa

Slovenská reprezentantka v streľbe Veronika Vadovičová odovzdala včera počas akcie Hypotéka roka 2016 cenu v kategórii Banka bez bariér zástupcom Slovenskej sporiteľne, ktorá zvíťazila o bod pred Tatra bankou. Monitoring robili zástupcovia SPV.


Tí sa vyjadrovali v ankete anonymne, ale z ich odpovedí podľa etrend.sk vyplynulo, že bankový sektor patrí k úradom s najmenším počtom zbytočných bariér a je v tomto smere ďaleko vpredu napríklad pred štátnou správou. Ako má vyzerať banka bez bariér Vstup do pobočky je bez schodíkov, prípadne je vybudovaná nájazdová rampa. Stolík je dostatočne vysoko, aby sa podeň dal prisunúť vozík. Pultík je v primeranej výške, takže naň dosiahne aj vozičkár a môže sa bez problémov podpísať. Bankomat má hlasové ovládanie pre nevidiacich. Parkovacie miesto je dostatočne blízko a je vyhradené. Schodík nebráni ani prístupu k bankomatu. V prípade vybudovanej rampy musí mať vozičkár dostatok miesta aj na otočenie. Klávesnica aj monitor bankomatu musia byť dostatočne nízko, aby na ne vozičkár videl. Chýbať by nemala polička na položenie kabelky a priestor na odloženie barly. Dôležitá je aj strieška nad bankomatom pre prípad nepriaznivého počasia. PRAMEŇ: Slovenský zväz telesne postihnutých, Slovenský paralympijský výbor

Paracyklisti v plnej príprave na Rio

Popri famóznom vystúpení Jozefa Metelku na UCI MS v dráhovej cyklistike, nezaháľali ani ďalší slovenskí paracyklisti. Na prelome marca a apríla absolvovali v chorvátskych strediskách Baška voda a Poreč spoločnú prípravu na cestnú sezónu. 


Nadviazali tak na úvodné sústredenia, ktoré absolvovali začiatkom februára na Mallorke (Patrik Kuril, Vladislav Janovjak, Anna Oroszová) a v španielskej Calpe (Jozef Metelka). Prvé kolo UCI Svetového pohára (SP) v cestnej cyklistike sa bude konať začiatkom mája v Južnej Afrike (Pietermaritzburg) a z našich pretekárov sa na ňom predstaví len minuloročný celkový víťaz Jozef Metelka. Druhé kolo SP bude 20. - 22. mája v belgickom Oostende. Štartovať by tam mali úradujúci majster sveta v cestnej cyklistike Patrik Kuril, Jozef Metelka (obaja MC4), tandem  Vladislav Janovjak/Ján Gallik (MB), Anna Oroszová (WH3) a Ondrej Strečko (nový paracyklista, v Belgicku absolvuje aj zdravotnú klasifikáciu). Tandemisti spolu s vedúcim reprezentačného družstva Branislavom Režňákom budú do Belgicka cestovať o týždeň skôr, pretože pred samotným SP sa náš tandem predstaví aj na pretekoch kategórie C1 Cologne Classic v Nemecku. Finálové kolo SP v Bilbau (15. - 17. 7.) bude pre paracyklistov poslednou súťažnou previerkou pred vrcholom sezóny - PH 2016. Okrem spomínaných súťaží SP budú slovenskí paracyklisti štartovať aj na ďalších podujatiach kategórie C1 v Nemecku, Rakúsku, Holandsku, Česku, Srbsku a 9. - 10. júla aj na Slovensku, vo Vrátnej doline. Záverečná fáza prípravy na Rio prebehne v domácich podmienkach.

Z našich tlakárov najlepší Marek Kamzík

V sobotu 2. apríla sa v Bánovciach nad Bebravou konali otvorené Majstrovstvá SR v tlaku na lavičke. V kategórii telesne znevýhodnených štartovalo 21 mužov a 8 žien zo Slovenska a Poľska.


Z našich dosiahol najhodnotnejší výsledok Marek Kamzík v kategórii nad 107 kg, ktorý vytlačil 177 kg. Práve on je ako jediný z našich tlakárov stále v hre o účasť na PH 2016 v Riu prostredníctvom pridelenia miestenky bipartitnou komisiou.