V Kováčovej prednáška o Škole správneho sedenia

Vo štvrtok 30. júla sa v kinosále NRC Kováčová uskutoční odborná prednáška Paralela – škola správneho sedenia. Prednášať budú MUDr. Lia Vašíčková a Vojtěch Vašíček. Začiatok prednášky je o 9:30 hod.


Predpokladané ukončenie o 15:00 hod. Všetkých srdečne pozývame!


 Boccia: z európskeho šampionátu zlato a striebro!

Na európskom šampionáte párov a družstiev v britskom Guildforde nám urobili radosť naši boccisti - v skupine BC4 vybojovali v súťaži párov po víťazstve nad domácimi reprezentantmi 4:3 zlaté medaily! Kúsok od prvenstva sme boli aj v tímovej súťaži BC1/BC2...


..., ale tam sme napokon ťahali vo finále s domácimi Britmi za kratší koniec – 4:5. Do finále postúpili Slováci po suverénnom semifinálovom víťazstve nad Španielskom 8:2. Víťazný pár v BC4 pokoril v semifinále zasa Maďarov pomerom 5:3.

Na 2015 Boccia European Team and Pairs Championships nás reprezentovalo osem športovcov: Jakub Nagy, Lukáš Baláži (BC1), Róbert Mezík, Lenka Ďurdinová, Tomáš Král (BC2), Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič (BC4). 


Z nemeckého Elzachu kompletná medailová zbierka

Prvé miesto Jozefa Metelku, druhé a tretie miesto Patrika Kurila – taká je bilancia slovenskej reprezentácie z víkendových pretekov UCI Svetového pohára v cestnej paracyklistike v Elzachu. Odtiaľ sa výprava presúva na majstrovstvá sveta do švajčiarskeho Nottwil (28.7. - 2.8.)


V piatok 24. 7. bola na programe časovka jednotlivcov do vrchu. Zo slovenských reprezentantov sa najlepšie darilo Patrikovi Kurilovi (skupina MC4), ktorý na 18 km trati s prevýšením 576 metrov obsadil výborné 2. miesto. Víťazom sa stal Rus Sergej Pudov, vedúci pretekár Svetového pohára Jozef Metelka skončil na 4. mieste. Tandem Vladislav Janovjak – Ľubomír Bugan obsadil 12. miesto, Anna Oroszová (WH3, handbike) 5. miesto.

V cestných pretekoch s hromadným štartom, ktoré sa jazdili v sobotu a v nedeľu, predviedli opäť skvelé výkony naši zástupcovia v MC4 a obaja skončili na stupni víťazov. V záverečnom špurte nedal Jozef Metelka svojim súperom šancu a na svoje konto si pripísal piate tohtoročné víťazstvo zo šiestich štartov v pretekoch Svetového pohára. Patrik Kuril došpurtoval na výbornom 3. mieste. Anna Oroszová skončila piata, tandem Vladislav Janovjak - Ľubomír Bugan trinásty.

Našim reprezentantom držíme palce na nadchádzajúcich MS, aby zopakovali tieto umiestnenia!


V Kováčovej dnes prebehol Paralela Power Day

Vyvrcholením vzdelávacieho programu motivátorov, zapojených do Projektu Paralela, bol dnešný Paralela Power Day, ktorý prebehol v kinosále Národného rehabilitačného centra (NRC) v Kováčovej. V rámci neho si účastníci vypočuli prednášky známeho motivátora Petra Krištofoviča, ...


... predsedu SPV Jána Riapoša a psychológa Emila Bullu. O kultúrny zážitok sa postarala hudobná skupina Rusín Čendeš Orchestra.

Projekt Paralela bol spustený začiatkom roka a prebieha v spolupráci SPV, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Európskeho sociálneho fondu. Je do neho zapojených niekoľko desiatok úspešných paralympijských športovcov, ktorí po absolvovaní vzdelávacích modulov budú vykonávať prácu motivátorov, prevažne na klientoch NRC Kováčová. Odbornými garantmi projektu sú Ján Riapoš a Emil Bulla.

Viac foto na: http://www.spv.sk/fotogaleria/paralela-power-day-v-kovacovej?p=0


Atlét Matušík sa vracia na Olympijský štadión v Londýne

V sobotu 26. júla bude hlavné dejisko PH 2012 hostiť najlepších 150 para atlétov sveta v rámci podujatia IPC Athletics Grand Prix Final. Chýbať medzi nimi nebude ani slovenská jednotka Adrián Matušík, ktorý sa predstaví v hode diskom.


Súťažiť tu budú viacnásobní paralympijskí víťazi a svetoví šampióni a najlepší si za svoje výkony rozoberú aj tzv. prize money. Londýn bude ich poslednou veľkou previerkou pred októbrovými MS v katarskej Dohe.   


Boccisti zabojujú v Guildforde o európske kovy

Dnes odletela do Veľkej Británie výprava slovenských boccistov, ktorí budú v dňoch 25. - 26. júla štartovať v Guildforde na európskom šampionáte párov a družstiev -  2015 Boccia European Team and Pairs Championships.


Dejiskom bude miestny Surrey Sports Park, kde nás bude reprezentovať osem športovcov: Jakub Nagy, Lukáš Baláži (BC1), Róbert Mezík, Lenka Ďurdinová, Tomáš Král (BC2), Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič (BC4).  

Vedúcim výpravy je Daniel Hamšík, reprezentačným trénerom Martin Gabko, ďalšími členmi realizačného tímu sú Adam Juhás, Pavel Král, Viktor Nagy, Carlos Moreno, Vladimíra Balcová a Ľudmila Andrejčíková. Návrat výpravy na Slovensko je naplánovaný na 27. júla.


EPYG 2015: prvenstvá v boccii i v stolnom tenise

Chorvátsky Varaždín bol v dňoch16. - 19. júla dejiskom druhého ročníka Európskych mládežníckych hier – EPYG 2015 (European Para Youth Games). Zo slovenských zástupcov vybojovali najcennejšie kovy Boris Trávníček (stolný tenis) a Samuel Andrejčík (boccia, BC4).  


V boccii sme získali ešte jedno striebro zásluhou Michaely Balcovej. Viacero dobrých umiestnení zaznamenali aj plavci, ktorí tvorili najpočetnejšiu skupinu slovenskej výpravy. Spomenúť treba najmä štyri bronzové medaily Viktora Verbu. Naša výprava sa presúvala do dejiska hier v dvoch skupinách. V prvej časti 14. júla boli Boris Trávniček a tréner Saša Dragaš (stolný tenis) a plavci Alex Hrušovský, Simona Sadovská, Marek Sloboda, Anna Gettlerová s realizačným tímom v zložení Karina Hrušovská, Monika Sadovská, Miriam Slobodová. Vedúcim celej výpravy bol Maroš Čambal.Deň pred otvorením hier 15. júla absolvovali niektorí klasifikáciu. Ako prvý išiel v ranných hodinách Boris Trávniček,l ktorý bol zaradený do kategórie 4 (národná klasifikácia), následne absolvoval ako jediný IPC medzinárodnú klasifikáciu Marek Sloboda a bol zaradený do kategórie 11 (úplne nevidiaci). V popoludňajších hodinách čakala národná kalsifikácia ešte trio Hrušovský, Sadovská, Gettlerová.V deň otvorenia hier 16. júla sa k výprave pridala druhá polovica – boccisti Samuel Andrejčík a Michaela Balcová s realizačným tímom Peter Balco, Ľudmila Andrejčíková a plavci Viktor Verba, Radomír Pacák, Jadranka Marič, Šimon Holek, plus realizačny tím Marián Verba, Svätopluk Pacák, Katarína Marič, Daniela Barbušová, Larisa Jarembáková.Vo Varaždíne sa súťažilo okrem spomínaných troch športov aj v atletike, ktorú však Slovensko neobsadilo. Štartovali tu zdravotne znevýhodnení športovci do 20 rokov (narodení po 1. 1.…

Glasgow: na MS v plávaní dve ôsme miesta Slovákov

Dve finálové účasti Viktora Keményho a Kariny Petrikovičovej, v oboch ôsme miesta. To sú najlepšie umiestnenia našich plavcov na IPC svetovom šampionáte v plávaní zdravotne znevýhodnených v škótskom Glasgowe (13. - 19. júla).   


„Bohužiaľ, náš odstup od svetovej špičky sa zväčšil“, zhodnotil vystúpenie našich plavcov po návrate reprezentačný tréner Ladislav Struhár. „Viditeľné to bolo najmä u Kariny Pertrikovičovej, ktorá ešte pred dvoma rokmi dosiahla na bronzovú medailu a zo siedmych disciplín sa v šiestich dostala do finále, “ doplnil. Podľa jeho slov je síce potešiteľný osobný rekord o jednu sekundu, ale ak ide svet dopredu o štyri sekundy, logicky sa zvyšuje aj náš odstup.V Glasgowe nás reprezentovala trojica športovcov. Okrem už spomínanej zrakovo postihnutej Kariny Petrikovičovej ešte nevidiaca Tatiana Blattnerová a telesne postihnutý Viktor Kemény. Ani s jeho výkonmi nebol Ladislav Struhár, ktorý je aj jeho osobným trénerom, spokojný. „Na 100 m prsia síce zaplával svoj najlepší tohtoročný výkon, ale zďaleka nie svoj najlepší a na lepšie umiestnenie to stačiť nemohlo“.Jeho zverenec prežíva náročné obdobie, v rámci ktorého sa okrem iného bude musieť po prijatí na vysokú školu presťahovať z Nových Zámkov do Bratislavy. Ale pokiaľ si bude chcieť v Riu zopakovať účasť na paralympiáde (debutoval v Londýne 2012), splnené B limity mu zatiaľ na to nepostačujú. „Tohto roku sú ešte preteky v decembri v Poľsku, na budúci rok v Esbjergu, Berlíne, Egeri a ME na Madeire (30. apríla – 7. mája), kde si budú môcť plavci vybojovať letenky na PH 2016“, upresnil Ladislav Struhár. Medzi nimi aj 13 - ročná Blattnerová, ktorá nesklamala, ale ako dodal, má ešte…

Tenisový Slovakia Open má v zahraničí vysoký kredit

V dňoch 18. - 21. júna bola Trnava dejiskom už XXII. ročníka medzinárodného turnaja Slovakia Open 2015 v tenise na vozíku. Medzinárodná tenisová federácia ITF už potvrdila konanie ďalšieho ročníka v areáli TC Empire Trnava v roku 2016.


„Môžem oficiálne vyhlásiť, že v roku 2016 sa na tomto mieste stretneme opäť. Pevne verím, že sa na turnaji objavia aj nové mená v slovenských farbách,“  uviedol riaditeľ turnaja František Pisarčík.   Na tohtoročnom sa počas štyroch dní snažilo 32 súťažiacich prebojovať čo najďalej. Úloha papierového favorita sa na tomto turnaji nie vždy potvrdila a tak mohli diváci zažiť, ako to už v „bielom športe“ býva zvykom, aj nečakané prekvapenia na úkor samotných hráčov. „Slovakia Open sa medzi hráčmi stáva čoraz obľúbenejším turnajom. Patrí do série antukových turnajov Uniqlo Wheelchair Tennis Tour v Poľsku, Česku a na Slovensku. Zatiaľ, čo v susedných krajinách sú turnaje zaradené od ITF 2 série,  ten náš je v sérii ITF 3,“ priblížil jeho status František Pisarčík, ktorý sa venuje tomuto športu od prvého kontaktu s tenistami na vozíku. Písal sa vtedy rok 1992.O rok neskôr sa konal prvý turnaj u nás a s tým spojené tenisové kempy a kvalifikácie, na ktorých vzniku a príprave jednotlivých kempov sa aj sám podieľal.Spoluorganizátori sa snažili odviesť maximum, no nie všetko bolo v ich silách. ITF totiž zaviedla pravidlo, že hráči do Top 20. miesta svetového rebríčka môžu počas sezóny odohrať len maximálne dva turnaje ITF 3 série. Rozhodnutie, ktorý turnaj si vybrať, bolo teda o čosi náročnejšie. Zo samotného verdiktu neboli nadšení ani diváci, keďže atraktivita turnaja zaostala mierne za očakávaniami. Vrásky na čele spôsobovala pri zostavovaní pavúka…

V Osijeku sa bojovalo priamo o miestenky do Ria

V dňoch 7. - 14. júla bol chorvátsky Osijek dejiskom ďalšej série Svetového pohára v športovej streľbe pod názvom IPC Shooting Wolrd Cup Osijek, kde štartovala šestica slovenských zástupcov. Najlepšie výsledky dosiahla Veronika Vadovičová, ktorá skončila na druhom a štvrtom mieste.


„Keďže ja už mám miestenku na Rio istú, súťažne som štartovala iba v dvoch disciplínach namiesto štyroch, nakoľko podľa nových pravidiel športovej streľby môžu na disciplínu nastúpiť za jednu krajinu iba štyria športovci a ostatní sú mimo súťaž“, vysvetlila Veronika Vadovičová. Slovensko reprezentovali v Osijeku okrem nej ešte Jozef Široký, Radoslav Malenovský, Viera Bučkuliaková, Radoslav Morvay a Štefan Varga. Ďalšími členmi výpravy boli vedúci športovej streľby Dušan Malenovský, asistenti Milan Goleňa a Jozef Mada.

„V disciplíne R2 vzduchová puška v stoji som skončila druhá za Číňankou Zhang Cuiping. V R8 ženská malokalibrovka 3x20 som skončila na 4. mieste, kde som zaostala o 0,1 bodu za treťou priečkou. Zároveň som si na týchto pretekoch otestovala nový strelecký vozík, kabát a doplnky na puške“, doplnila.  

Z našich mal napokon najbližšie k miestenke do Ria Jozef Široký, ktorému ušlo poslednými piatimi ranami finále (strata iba 1 bodu) v R6 malokalibrovka v ľahu a napokon skončil na 15. mieste. Radoslav Malenovský obsadil v R3 vzduchová puška v ľahu 9. miesto.

Slovensko tak aj po Osijeku zostáva s jednou istou miestenkou v tomto športe. Priamy postup do Ria si bude možné vybojovať aj na ďalších pretekoch, ktoré sa budú konať v Austrálii a Amerike