Tokio 2020 už s novým logom

Organizátori olympijských a paralympijských hier 2020 v Tokiu predstavili nové oficiálne logá oboch hier. Pôvodné ukázali už pred ôsmimi mesiacmi, ale pre obvinenia z plagiátorstva ich museli zmeniť.


Nové logá zobrazujú prstenec prepojených tmavomodrých obdĺžnikov, pričom pre OH a PH majú rôzne zoskupenie. Z takmer 15 tisíc návrhov zvíťazil vo verejnej súťaži dizajnér Asao Tokolo, ktorý je známy svojimi matematickými motívmi.

Japonskí usporiadatelia museli vyhlásiť novú súťaž minulý rok v septembri, pretože pôvodne vybraté logo Kenžira Sanóa napadol belgický dizajnér a upozornil na podobnosť s jeho vlastným dielom pre divadlo v Liége. Obrátil sa dokonca pre to na súd.

Po vypísaní novej súťaže dostala výberová komisia takmer 15.000 návrhov, z ktorých vzišli na začiatku apríla štyria finalisti. Pre víťaza hlasovala verejnosť.

Obdĺžniky vo farbe indigo majú tri rôzne veľkosti, čo má reprezentovať rôzne krajiny a kultúry.


Boccisti v Kanade po prvom dni stopercentní

Dve víťazstvá zaznamenala naša reprezentácia na turnaji Boccia World Open 2016 v Montreale. O prvé sa postaral náš tím BC1/BC2 v zložení Jakub Nagy, Tomáš Král a Róbert Mezík, ktorý porazil domácu Kanadu 5:3.


V dramatickom dueli párov BC4 zvíťazila naša dvojica Samuel Andrejčík - Michaela Balcová po tie-breaku nad Nemeckom 2:2 (1:0).   

Dnes narazia naši v BC1/BC2 na Argentínu, pár BC4 si zmeria sily s Japoncami.


Boccia Duel Max v Prešove

Boccia Duel Max, takto je nazvaná športovo-spoločenská akcia, ktorú každoročne vo vzájomnej spolupráci organizujú občianske združenia ZOM Prešov a Barlička, venujúce sa aktívnym mladým ľuďom s ťažkým zdravotným hendikepom.


Podujatie sa uskutoční v priestoroch zábavno-obchodného centra MAX Prešov, v strednom vchode pri točitom schodisku vo štvrtok 12. mája 2016, so začiatkom o 13:00 hod. Cieľom akcie je upozorniť spoločnosť na problematiku ľudí so zdravotným znevýhodnením, všeobecne verejnosti predstaviť paralympijsky šport boccia, a v neposlednom rade pritiahnuť ľudí s hendikepom k pravidelnému športovaniu, pohybu a zdravému životnému štýlu. V súťaživej, ale o to priateľskejšej atmosfére sa proti sebe postavia dve 11-členné družstvá začínajúcich aj dlhodobo trénujúcich športovcov. Srdečne pozývame všetkých záujemcov.

Bližžšie informácie nájdete na:

http://www.zompresov.sk/


Počas majstrovstiev pribudli aj mladí adepti

Stolnotenisové centrum na Černockého ulici v Bratislave bolo v nedeľu 24. apríla dejiskom republikového šampionátu v stolnom tenise telesne znevýhodnených športovcov. Predstavilo sa na ňom spolu 39 hráčov z 8 športových klubov.


„Pre organizátorov boli najpríjemnejším prekvapením záujem a účasť mladých hráčov, keď náš lekár Juraj Štefák klasifikoval až 6 nových hráčov. Všetci noví hráči majú vek od 13 do 16 rokov a tak veríme, že sa nám tvorí základ budúcej úspešnej stolnotenisovej generácie“, uviedol riaditeľ turnaja Ľuboš Dobrotka. Najviac medailových umiestnení si odniesli stolní tenisti ŠK Žarnovica, ktorí ich nazbierali spolu 12. Najúspešnejším klubom na M – SR sa však stal ŠKST TPŠ Ružomberok, ktorý získal 11 medailových umiestnení, z toho až 6 majstrovských titulov. Viac vo výsledkovej listine.

Boccisti odleteli na Svetový pohár do zámoria

Slovenských reprezentantov v boccii čaká pred PH 2016 ďalšia náročná previerka - v dňoch 27. - 30. apríla sa predstavia v kanadskom Montreale na jednom z podujatí Svetového pohára 2016 - Boccia World Open. 


Reprezentovať nás budú Jakub Nagy, Lukáš Baláži (BC1), Tomáš Král, Róbert Mezík (BC2), Samuel Andrejčík, Martin Strehársky, Michaela Balcová (BC4). Realizačný tím cestuje v zložení Viktor Nagy, Terézia Terzieva, Pavel Král,  

Carlos Moreno, Ľudmila Andrejčiková, Peter Balco a Martin Gabko (vedúci výpravy a reprezentačný tréner).

Slovensko má v súčasnosti v tomto športe istých sedem miesteniek do Ria - štyri pre tím BC1/BC2 a tri v súťaži párov BC4


Marek Gergely na dva turnaje do Ruska

Aktuálna slovenská jednotka v tenise na vozíku Marek Gergely bude v najbližších dňoch štartovať na turnajoch Megafon Dreamcup v St. Peterburgu a Togliatti Open. Na prvom bude obhajovať vlaňajšie víťazstvo vo štvorhre.


Oba turnaje sa hrajú vnútri na harde. Petrohradský, zaradený do ITF Series 2, sa bude konať v dňoch 30. apríla - 4. mája. Termín pre Togliatti je 6. - 9. mája a tento turnaj je zaradený do tretej série.

Marek, ktorý sa v aktuálnom svetovom rankingu nachádza v singloch na 64. a vo štvorhre na 53. mieste, bude v meste na Neve obhajovať vlaňajšie prvenstvo, ktoré dosiahol s Grékom Stefanosom Diamantisom po finálovom víťazstve nad japonsko - ruským párom Jošinobu Fujimoto/Jurij Golovin 6:0, 6:2. Vo štvrťfinále vypadol práve so svojim spoluhráčom zo štvorhry.

Stále je otvorená aj Gergelyho účasť na PH 2016 v Riu. O pridelení resp. nepridelení miestenky rozhodne bipartitná komisia, ktorá dostala žiadosť slovenskej strany.


Oznam o zrušení mimoriadneho valného zhromaždenia

Slovenský paralympijský výbor oznamuje, že z dôvodu zdravotných a technických komplikácií sa ruší mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ), ktoré sa malo konať v sobotu 23. apríla v Bratislave.


Informácia o novom termíne konania MVZ SPV bude zverejnená po rozhodnutí Výkonného výboru SPV.


Slovenskí curleri obhájili v Prahe zlato

Počas víkendu sa v curlingovej hale v Prahe - Roztyloch uskutočnil za účasti najlepších ôsmich družstiev z dlhodobej medzinárodnej curlingovej ligy finálový turnaj Medzinárodných Majstrovstiev ČR v curlingu na vozíku.


Družstvo v zložení Radoslav Ďuriš (skip), Dušan Pitoňák, Monika Kunkelová a Imrich Lyócsa sa po sobotňajších zápasoch v skupinách stretlo v nedeľu v semifinále s Novým Městom nad Metují a zvíťazilo 10:2. Vo finále si zmeralo sily s Velkým Meziříčim. Po bezchybnej hre nášho družstva, ktorá bola plne v ich réžií, zvíťazili jednoznačne 7:1. „Tohtoročná curlingová sezóna nám skončila po februárových majstrovstvách sveta. Po krátkej pauze sa moji zverenci začali pripravovať na ďalšiu sezónu. Hrali výborne a počas celého turnaja nenechali nikoho na pochybách, že do Prahy prišli obhájiť minuloročné prvenstvo na turnaji. Po novembrovom víťazstve na medzinárodnom turnaji CZECH OPEN sa naši hráči stali aj medzinárodnými Majstrami Českej republiky. Sú to kvalitné turnaje a moji zverenci opäť potvrdil svoj vysoký herný štandard“, konštatoval reprezentačný tréner František Pitoňák Konečné poradie: Slovensko Velké Meziříči Taliansko 1 Nové Město nad Metují JU Praha A Nemecko JU Praha B Taliansko 2

V Rači republikové majstrovstvá v stolnom tenise

Počas víkendu sa v Bratislave budú konať Majstrovstvá Slovenska v stolnom tenise telesne znevýhodnených športovcov. Dejiskom podujatia bude v dňoch 23. a 24. apríla Stolnotenisová hala na Černockého ulici v Rači.


Najskôr prebehnú súťaže jednotlivcov (muži, ženy), následne súťaž družstiev. Štartovať budú vozíčkari a stojaci hráči.   Vyhlásenie výsledkov je naplánované na nedeľu 17:15 hod.   Usporiadateľom je Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov.   Viac v pripojených propozíciách.

Košice privítajú na jeseň európsku elitu

Včera sa na košickom magistráte uskutočnila tlačová konferencia k ME v tanečnom športe na vozíku. Podujatie sa uskutoční 28. - 30. októbra v Spoločenskom pavilóne v Košiciach.


Zástupcov médií o tom informovali viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová, predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, riaditeľ podujatia Peter Hamaj a majstri sveta a Európy v tomto športe, Košičania Helena Kašická a Peter Vidašič. Organizátormi budú Medzinárodný paralympijský výbor (IPC), Slovenský paralympijský výbor (SPV), Paralympijská marketingová spoločnosť, s.r.o. (PMS) a Mesto Košice. Očakáva sa štart viac než 120 športovcov z 21 krajín. „Teší ma, že na územie Košíc dokážeme pritiahnuť to najlepšie z profesionálneho tanečného športu na vozíku. Máme za sebou už sedem mesiacov veľmi intenzívnej komunikácie s IPC. Absolvovali sme inšpekciu technického delegáta, po ktorej nám IPC pridelilo organizovanie ME, z čoho máme veľkú radosť,“ povedal Ján Riapoš. Zároveň zdôraznil, že dvojicu Peter Vidašič - Helena Kašická vníma v rámci svojho športu podobne ako Hamšíka vo futbale a Sagana v cyklistike. Košické duo má na svojom konte už niekoľko veľkých úspechov. „Môžeme sa pochváliť troma titulmi majstrov sveta, dvoma titulmi majstrov Európy, viackrát sme vyhrali Svetový pohár a máme páry, ktoré sa pravidelne umiestňujú na popredných miestach v rôznych súťažiach. Slovensko patrí dlhodobo medzi svetovú špičku v rámci tanečného športu na vozíku. Verím, že na týchto ME to len potvrdíme,“ povedal Peter Vidašič. Viac informácií v priloženej tlačovej správe.