Po Matušíkovom zlate ešte piate a šieste miesto

Slovenskí reprezentanti dnes dokončili svoje súťaže na IPC MS 2015 v atletike v katarskej Dohe. Marián Kuřeja (F51) pri svojom debute v hode kuželkou skončil s výkonom 24, 97 m na piatom mieste. Víťazný Srb Željko Dimitrijevič hodil 26, 29 m.


Včera súťažil v hode oštepom Marek Margoč (F41) a s výkonom 34, 11 m obsadil šiestu pozíciu. Už pred ním skončil v rovnakej disciplíne skupiny F57 Július Hutka na 15. mieste.

Dnes o 11. hod. sa po prílete z Dohy koná na pôde SPV v Bratislave tlačový brífing s majstrom sveta vo vrhu guľou Adriánom Matušíkom.


Boccia: v Kolumbii hlavne o body pre jednotlivcov

Dnes sa v kolumbijskom Santiago de Calí začína ďalšie podujatie Svetového pohára (World Open) v boccii, na ktorom bude štartovať aj pätica slovenských reprezentantov. Turnaj potrvá do 3. novembra a zúčastní sa ho 112 hráčov z 30 krajín.


„Je to posledný turnaj v tomto roku, kde môžu športovci získať body do svetového rebríčka, ktoré potrebujú hlavne vzhľadom na kvalifikáciu jednotlivcov pre Rio 2016. Posledným kvalifikačným podujatím budú majstrovstvá sveta jednotlivcov v čínskom Pekingu v roku 2016“, uviedol pred odletom reprezentačný tréner Martin Gabko.

Zloženie výpravy:

Tím B1/B2: Jakub Nagy, Róbert Mezík, Tomáš Král

Pár BC4: Róbert Ďurkovič, Samuel Andrejčík

Realizačný tím: reprezentačný tréner Martin Gabko, asistenti Pavel Král, Ľudmila Andrejčíkova, Carlos Moreno

Návrat na Slovensko je 4. novembra.

Viac na: www.openboccia2015.fecdepc.com


Adrián Matušík majstrom sveta vo vrhu guľou!

Slovenský atlét, ktorý sa počas celej súťaže držal na výbornom druhom mieste a posledným pokusom prehodil o jeden centimeter (!) svetového rekordéra Jackieho Christiansena z Dánska, si z katarskej Dohy odvezie zlatú medailu. Matušík tak vylepšil svoj výkon z MS 2013 v Lyone, kde obsadil druhé miesto.


Prvenstvo v guli je zároveň náplasťou na prvú súťaž v hode diskom, kde po troch neplatných pokusoch prišiel o možnosť obhájiť bronz z predošlého svetového šampionátu.

Víťazný pokus, ktorý mal hodnotu zlata, bol 17,19 m. Druhý Christiansen, ktorý hodil o centimeter menej, je držiteľom svetového rekordu 18,38 m. Tretí skončil Američan David Blair (15,49 m).

Šampionát v katarskej metropole dokončia v sobotu 31. októbra. Okrem Matušíka na ňom štartujú aj ďalší traja slovenskí reprezentanti Marek Margoč, Július Hutka a Marián Kuřeja.


Príďte sa dozvedieť viac o antidopingu

Antidiopingová agentúra (ADA SR) pripravila 25. novembra Deň otvorených dverí, počas ktorého sa môžete medzi 10:00 až 16:00 dozvedieť viac o prevencii, testovaní športovcov, TUE a vzdelávaní, ako aj o systéme ADAMS. Povedz dopingu nie!


Kontakt: Antidopingová agentúra SR, Hanulova 5/C, 840 11 Bratislava, office@antidoping.sk, 02/44 64 34 11


Tanečníci sa vracajú z Belgicka s piatimi medailami

Mesto Hasselt bolo počas víkendu dejiskom Belgian Open 2015 v tanečnom športe na vozíku. Šestica slovenských reprezentantov získala v konečnom poradí jedno prvé, tri druhé a jedno tretie miesto, čo je určite povzbudivé pred novembrovými MS v Ríme.


Dvojica Peter Vidašič - Helena Kašická obsadila prvé miesto v štandardných tancoch a druhé vo freestyle. Maroš Olejár s Máriou Gazdíkovou druhé v štandarde a tretie v latine. Posledné striebro pridali v štandardných tancoch Martin Šolc s Máriou Dutkovou (combi 2).

MS sa budú konať v dňoch 8. - 11. novembra.


Zástupcom Európskej komisie predstavili projekt Paralela

Dnes sa na pôde Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR uskutočnil výročný míting so zástupcami Európskej komisie, kde bol predstavený aj národný projekt Paralela, v rámci ktorého sú zamestnaní ako motivátori naši paralympijskí športovci.


Prezentácia, ktorú predniesol predseda SPV Ján Riapoš, zaujala všetkých prítomných, nakoľko ide o pilotný projekt s inovatívnou metódou motivácie zdravotne znevýhodnených ľudí späť do bežného života.

„Keďže projekt potrvá ešte do konca roka, je predčasné hovoriť o výsledku, ale prvé signály sú veľmi pozitívne pre budúcnosť a pokračovanie projektu aj v nasledujúcom období“, uviedol predseda SPV, ktorý je zároveň odborným garantom projektu.


Štáb PH Rio 2016: Slovensko zatiaľ s 11 miestenkami

Včera sa na pôde SPV v Bratislave uskutočnilo ďalšie rokovanie Štábu PH Rio 2016. Odznela na ňom správa zo seminára vedúcich výprav, ktorý sa konal v Riu začiatkom septembra a na ktorom sa zúčastnili vedúci štábu Samuel Roško a športový manažér Tomáš Varga.


Zasadnutie ďalej zhodnotilo aktuálny stav príprav na PH 2016, doterajšie výsledky športovcov v roku 2015 a z toho vyplývajúce postavenie jednotlivých športov v súvislosti s procesom prideľovania miesteniek, ako aj ďalších možností nominácie na tieto hry. Slovenskí športovci zatiaľ vybojovali 11 priamych miesteniek.

Lekár výpravy František Pisarčík informoval o zdravotnom stave športovcov, ktorí sú zaradení do tímu pre PH 2016. Riaditeľka antidopingovej agentúry Žaneta Csáderova poukázala na nové aktivity ADA SR, ktoré by mali zjednodušiť spoluprácu so športovcami.

Štáb v závere programu schválil návrhy na vyradenie a zmenu pilota cyklistického tandemu a doplnenie zloženia štábu o vedúcich jednotlivých športov. Tieto zmeny budú predložené na schválenie Výkonnému výboru SPV. Informoval vedúci štábu Samuel Roško.


MS atletika: už dnes sa predstaví náš adept na medailu

V katarskej Dohe sa včera otváracím ceremoniálom začal svetový šampionát v atletike (2015 IPC Athletics World Championship), ktorý potrvá do 31. októbra. Z našich reprezentantov bude ako prvý štartovať dnes o 16:05 SELČ Adrián Matušík v hode diskom.


Sledujte live na www.paralympic.org

Druhá disciplína - vrh guľou - čaká najlepšieho slovenského atléta v utorok 27. októbra o 6:36 SELČ.

Okrem Matušíka (skupina postihnutia F44), ktorý obhajuje striebro vo vrhu guľou a bronz v hode diskom z Lyonu 2013, sa na MS predstavia aj ďalší traja slovenskí reprezentanti – Marek Margoč (F41) a Július Hutka (F57) v hode oštepom a Marián Kuřeja (F51) v hode kuželkou. Zloženie realizačného tímu je nasledovné: Ján Böttcher (vedúci atletiky), Štefan Čuvala (vedúci výpravy), Jana Sučíková (doprovod) a Stanislav Kliman (fyzioterapeut).

Katarská metropola bola včera svedkom veľkolepého otváracieho ceremoniálu, doteraz vraj najväčšieho pri otvorení tohto sviatku najlepších para-atlétov sveta. Jeho dejiskom bola Katara Cultural Village.


Na mládežníckom rozvojovom kempe sa zúčastní aj Martin Joppa

Nemecký Hannover bude v dňoch 29. októbra - 1. novembra dejiskom hokejového kempu na sánkach pre mladých hráčov do 21 rokov pod názvom „IPC Ice Sledge Hockey Youth Development Camp 2015“. Zo Slovákov sa na ňom zúčastní Martin Joppa.


Ide o prvý kemp tohto typu, ktorý podporilo Ministerstvo vnútra SRN a nemecký parlament. Jeho dejiskom bude Eishalle Langenhagen, ktorá je domovom klubu Hannover Scorpions, hrajúcim v najvyššej nemeckej súťaži DEL a sledgehokejového tímu Ice Lions. Účasť potvrdili okrem Nemecka a Slovenska aj zástupcovia Rakúska, Kanady, Česka, Talianska, Kórei a USA.


Tanečníkov čaká cez víkend v Belgicku generálka na MS

Šestica slovenských reprezentantov v tanečnom športe na vozíku sa zúčastní v dňoch 24. – 25. októbra na II. ročníku podujatia International Sport & Handicap Wheelchair Dance Cup Belgian Open 2015 v meste Hasselt. Reprezentovať nás budú dvojice Peter Vidašič - Helena Kašická, Maroš Olejár - Mária Gazdíková a Martin Šolc - Mária Dutková.


Začiatkom novembra (6. - 8. 11) ich čaká štart na MS v Ríme, kde Peter Vidašič s Helenou Kašickou budú obhajovať titul svetových šampiónov v kombi štandard z Tokia 2013.