Na valnom zhromaždení v Mexiku ocenia najlepších zo Soči 2014

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) oznámil nominácie športovcov a tímov, z ktorých vzídu na Valnom zhromaždení IPC 14. novembra v México City laureáti ocenení Paralympic Sport Awards za najlepšie výsledky na ZPH 2014 v Soči.


Nominácie:

Najlepšia športovkyňa:

Marie Bochetová (Francúzsko), alpské lyžovanie

Michalina Lysovová (Rusko), severské lyžovanie
Anna Schaffelhuberová (Nemecko), alpské lyžovanie

Najlepší športovec:

Toby Kane (Austrália), alpské lyžovanie
Brian McKeever (Kanada), severské lyžovanie
Roman Petuškov (Rusko), severské lyžovanie

Najlepší debut:

Alexej Bugajev (Rusko), alpské lyžovanie
Mac Marcoux (Kanada), alpské lyžovanie
Bibian Mentel-Speeová (Holandsko), parasnoubording

Najlepší tím:

Kanada (curling na vozíku)
Švédsko (zmiešaná štafeta, severské lyžovanie)
USA (hokej na sánkach)

Okrem toho bude udelená cena pre najlepšieho funkcionára, jeden člen IPC dostane BP Cenu odvahy, zástupcovia médií Paralympic Media Awards a vybraná trojica bude dekorovaná prezidentom IPC Sirom Philipom Cravenom Paralympijským rádom za oddanosť paralympijskému hnutiu.


Stolní tenisti vo vrcholnej fáze prípravy s Britmi a Nórom

Oddnes do soboty prebieha v Národnom stolnotenisovom centre v bratislavskej Rači spoločné sústredenie stolných tenistov Slovenska, Veľkej Británie a Nórska, ktorí sú v príprave na nadchádzajúci európsky šampionát v dánskom Vejle (11. - 18. októbra). Spolu s nimi trénujú aj slovenskí mládežnícki reprezentanti.


V Rači sa pripravuje osem Slovákov – Alena Kánová (TT3), Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky (TT2), Andrej Mészáros, Peter Mihálik (TT4), Miroslav Jambor (TT7) a Richard Csejtey (TT8) s trénerom Sašom Dragašom, ktorí nás budú reprezentovať na ME 2015. Tréner Britov Gorazd Vecko (inak riaditeľ turnajovej komisie ITTF - PTT) prišiel do Bratislavy s päticou svojich zverencov, z ktorých najznámejší je William Bayley (aktuálna svetová jednotka v TT7). Zostavu doplnil Nór Tommy Urhaug (tiež svetová jednotka v TT5). Z našich sú v rebríčkoch jednotlivých skupín postihnutia najvyššie Ján Riapoš (3.) a Alena Kánová (5.). Ide o vrcholnú fázu prípravy, po ktorej už bude nasledovať presun na sever Európy.

Slovensko na posledných ME 2013 v talianskom Lignane vybojovalo dve strieborné a tri bronzové medaily.


Praha: fantastický Kuril vyhral cestné preteky aj časovku

Cez víkend sa v Prahe konalo finálové kolo Európskeho pohára v cestnej paracyklistike, ktorého sa zúčastnili aj slovenskí reprezentanti Patrik Kuril, Jozef Metelka (obaja MC4) a Vladislav Janovjak (MB) s pilotom Jánom Gallikom. Naši si na konto pripísali dve prvé, jedno druhé a jedno tretie miesto!


V sobotu popoludní bol na programe cestný pretek s hromadným štartom. Kritérium s mnohými technickými pasážami v okolí Strahovského štadióna najlepšie vyšlo Patrikovi Kurilovi. Ten spolu s Jozefom Metelkom a Rusom Sergejom Pudovom zaútočili už v prvom kole, odtrhli sa od pelotónu a postupne zvyšovali svoj náskok. Po ataku v 7. (z 12) kole sa z vedúcej trojice odpútal Patrik Kuril, ktorý po fantastickej sólo jazde prišiel do cieľa s náskokom 2:45 min. V boji o 2. miesto sa presadil Jozef Metelka, ktorý v miernom stúpaní tesne prešpurtoval Sergeja Pudova. V cestných pretekoch veľmi kvalitne obsadenej kategórie MC4 tak slovenskí reprezentanti vybojovali „double“. Na svoje prvé preteky v paracyklistike nastúpil nový pilot tandemu Ján Gallik spoločne s Vladislavom Janovjakom. Po technických problémoch v 6. kole, kedy museli meniť zadné koleso, obsadili nakoniec siedme miesto.V nedeľu ráno sa všetci jazdci postavili na štart časovky jednotlivcov, ktorá sa išla na tri okruhy. Veľmi napínavý bol boj v skupine MC4, kde po prvom kole viedol Jiří Ježek s náskokom 5 sekúnd pred Patrikom Kurilom, tretí bol Jozef Metelka. Po druhom kole sa náskok J. Ježka zvýšil o ďalších 7 sekúnd. V poslednom okruhu Patrik Kuril zmobilizoval všetky sily a legendu svetovej paracyklistiky predstihol o 0,4 s, čím si v Prahe vybojoval celkové prvenstvo. Na treťom mieste sa v časovke umiestnil Jozef Metelka. Tandem V. Janovjak/J. Gallik obsadil v časovke 4. miesto. Potešujúce je, že odstup od…

Hokej na sánkach: premiéra v českej lige - víťazstvo aj prehra

Slovenské družstvo v hokeji na sánkach Bencont Dolný Kubín, ktorého farby oblieka väčšina hráčov našej reprezentácie, má za sebou premiéru v najvyššej českej súťaži (ČSHL). Po sobotňajšej prehre 1:10 s favorizovaným SKV Sharks Karlove Vary prišlo historicky prvé víťazstvo nad nováčikom HC Litvínov 8:0.


Proti súperovi, ktorého väčšinu kádra tvoria nemeckí hráči, sa zaskvel šiestimi gólmi Martin Joppa.ČSHL je dlhodobo najkvalitnejšia pravidelná tímová európska súťaž pre hokejistov s postihnutím dolných končatín. Hrá sa počas celej sezóny, tímy majú kvalitné zázemie. V predchádzajúcich rokoch ju hralo 6 - 7 mužstiev. V ostatnom čase stúpal počet cudzincov, ktorí hrali za české tímy (Slováci, Nemci, Poliaci, Rakúšania). V sezóne 2015/2016 došlo k rozšíreniu českej ligy na 10 tímov, pričom dva sú z inej krajiny, okrem Slovákov ešte rakúsky Vienna Warriors.Slovenskému tímu chýbal kapitán Peter Štít a dvojica Ligda -Fojtík, ktorá naďalej hráva za Zlín. V dňoch 17. - 18. októbra bude mať Bencont premiéru na domácom ľade proti Studénke a Olomoucu. Výsledky slovenského tímu:SKV Sharks Karlove Vary - Bencont Dolný Kubín 10:1 (3:1, 4:0, 3:0)Góly: 11. Berger (Geier), 13. Wágner (Forgo, Hrbek), 14. Berger (Geier), 17. Geier (Berger), 26. Berger (Geier, Hrbek), 28. Schneider (Berger), 28. Forgo (Geier), 40. Schneider (Forgo), 42. Berger (Geier, Nejedlý), 44. Berger (Hrbek) - 10. JoppaZostava Dolného Kubína: Pastucha (Hutka) - Stašák, Trška, Kardoš - Rauš, Zanovit, Joppa, Biath, FerenčíkHC Litvínov - Bencont Dolný Kubín 0:8 (0:3, 0:2, 0:3)Góly: 6. Joppa, 12. Stašák, 14.Joppa, 22. Joppa, 33. Joppa (Kardoš), 37. Joppa, 43. Joppa, (Ferenčík) 45. Kardoš(SITA, vg)

Uvítali sme prírastok na sekretariáte SPV

Naša kolegyňa Martina Balcová (rod. Nemčíková) sa s nami podelila o radostnú novinu - včera o 18:43 sa stala prvýkrát matkou, keď na svet prišiel malý Petrík (3 080 g a 50 cm). Srdečne gratulujeme a prajeme hlavne veľa zdravia a šťastia!


Vstupenky na PH 2016 bude na Slovensku predávať SPV

Z Ria dorazila na Slovensko dobrá správa: organizačný výbor hier v koordinácii s IPC zaslal Slovenskému paralympijskému výboru (SPV) dekrét, ktorý ho oprávňuje predávať na území Slovenskej republiky vstupenky na budúcoročnú paralympiádu.


V oprávnení sa ďalej píše, že Rio 2016 dôkladne preskúmalo navrhovanú obchodnú stratégiu pre územie Slovenska a podrobnosti týkajúce sa programu predaja vstupeniek a schválilo toto povolenie, ktoré samozrejme podlieha dodržiavaniu všetkých princípov integrity Ticket Sales Programu (TSA) Rio 2016 v priebehu celého predajného cyklu.


EP paracyklistika: Vladislav Janovjak už s novým pilotom

V sobotu a nedeľu sa v Prahe uskutoční záverečné kolo pretekov Európskeho pohára v cestnej paracyklistike. Slovensko bude mať na tomto podujatí zastúpenie v podobe čerstvého celkového víťaza Svetového pohára Jozefa Metelku, úradujúceho majstra sveta Patrika Kurila (obaja skupina MC4) a tandemu Vladislav Janovjak/Ján Gállik.


Všetci naši pretekári budú štartovať v sobotnom preteku s hromadným štartom, ako aj nedeľnej časovke. Ako prví do Prahy pricestovali v stredu Vladislav Janovjak s trénerom a vedúcim výpravy Branislavom Režňákom. Krátko po príjazde absolvoval Janovjak na trati ľahký tréning so svojim novým pilotom Jánom Gállikom, ktorý žije a pracuje v Prahe. Dnes popoludní ich čaká ďalší tréning a do Prahy by mal doraziť aj Jozef Metelka. Patrik Kuril sa k tímu pripojí v piatok večer.


Z Ria priviezli aj oficiálnu pozvánku na PH 2016

Počas víkendu sa vrátila z Brazílie dvojica zástupcov SPV – Samuel Roško a Tomáš Varga, ktorí navštívili dejisko budúcoročnej paralympiády Rio de Janeiro. Okrem účasti na seminári vedúcich výprav si prezreli najmä aktuálny stav športovísk a ubytovacích zariadení.


„Celkove sú športoviská dokončené tak na 60 - 70 percent, paraympijská dedina je pripravená zhruba na 90 percent“, konštatoval Samuel Roško, ktorý je vedúcim Štábu PH Rio 2016.

Priviezli so sebou aj oficiálnu pozvánku na PH 2016, ktorú od IPC dostali jednotlivé národné paralympijské výbory.

O tom, ako to aktuálne v Riu vyzerá a na čo všetko sa bude potrebné pripraviť, sa dozviete už čoskoro z pripravovaného Paralympijského newslettera.


Jozef Metelka s trofejou za prvenstvo vo Svetovom pohári

Včera sa cestou na preteky Európskeho pohára v Prahe zastavila na SPV výprava slovenských paracyklistov aj s čerstvým víťazom Svetového pohára 2015 Jozefom Metelkom, ktorému sa to podarilo ako prvému Slovákovi v histórii. Priviezol so sebou aj víťaznú trofej a medaily.


Tie posledné získal na finálovom kole SP v juhoafrickom Pietermaritzburgu, kde po striebre v časovke vyhral cestné preteky s hromadným štartom a potvrdil svoju dominanciu v tohtoročnej súťaži. Podľa predstáv mu nevyšiel iba svetový šampionát v Nottwil, kde ho však zastúpil náš ďalší reprezentant Patrik Kuril a vybojoval titul majstra sveta.

Počas ich návštevy sa uskutočnilo aj zasadnutie ŠTK paracyklistiky.


Dnes vychádza prvé číslo Paralympionika Plus

Po desiatich rokov vydávania časopisu Paralympionik v Denníku Šport prichádza dnes premiérovo na trh aj Paralympionik Plus, ktorý nájdete vložený v denníku Plus jeden deň. Opäť na 24 farebných stranách nájdete aktuálne témy a veľa zaujímavostí z paralympijského hnutia.


Hlavnými témami sú rok do otvorenia PH 2016 v Riu (Rok príprav a nádejí) a Radovan Kaufman, ktorého socha bude stáť v rodnom Partizánskom. Pod názvom „Úrazom sa život nekončí“ sa dočítate o práci motivátorov v projekte Paralela, dozviete sa čo neľutuje spevák Adam Ďurica a ako si vychováva nasledovníčky strelkyňa Veronika Vadovičová. Vrátime sa aj k Paráde 2015 na Zelenej vode, XXVII. Športovým hrám v Kováčovej i ku kampani Na kolesách proti rakovine.

Nezabudnite, Paralympionik Plus vychádza už dnes!