Dnes „limity“ o športových hrách v NRC

V ďalšom vydaní relácie „Bez limitov“ dnes o 20:40 hod. v Rádiu Slovensko sa vrátime k XXVIII. športovým hrám v NRC Kováčová, ktoré sa konali vo štvrtok a piatok minulý týždeň.


 

Priestor dostane stolný tenista Martin Ludrovský, ktorý nás bude reprezentovať na PH 2016 v Riu, lukostrelec Milan Kašiak a riaditeľka NRC Kováčová Oľga Zábojníková.

Budúci pondelok 20. júna predstavíme športových strelcov Radoslava  Malenovského a Jozefa Širokého, ktorí sa už tiež nominovali do Ria.


MS 2017 v plávaní a tlaku na lavičke bude hostiť México City

Najlepší svetoví plavci a tlakári budú na budúci rok zápoliť o tituly svetových šampióniov v metropole najväčšej krajiny Strednej Ameriky. Približne 550 plavcov zo 60 krajín…


... sa stretne v bazéne Olympijského komplexu Francisca Marqueza, 360 reprezentantov v tlaku na lavičke zo 65 krajín zasa v hale nazvanej Juan de la Barrera Olympic Gymnasium. Obe športoviská sa však nachádzajú v rovnakom komplexe, čo umožní fanúšikom navštíviť naraz dva šampionáty a zažiť festiival paralympijského športu.

Boli vybudované ešte k OH 1968, ktoré hostilo México City. Prešli však výraznou modernizáciou, aby vyhovovali dnešným štandardom pre organizáciu najvýznamnejších svetových podujatí. “Sme veľmi poctení rozhodnutím prideliť nám organizáciu týchto dvoch šampionátov v rovnakom čase a na rovnakom mieste”, uviedol generálny riaditeľ športového inštitútu México City Horacio de la Vega Flores. Viac detailov, najmä ohľadom termínu, prezradia organizátori na tlačovke v júli, ktorá sa bude konať po prvom koordinačnom mítingu. 

Zatiaľ posledný svetový šampionát v plávaní sa uskutočnil v roku 2015 v Glasgowe. Tlakári mali svoje majstrovstvá v roku 2014 v Dubaji.


Športové hry aj s našim maskotom pre Rio 2016

V NRC Kováčová sa dnes a zajtra konajú už XXVIII. športové  hry pacientov tohto zariadenia. Tradične na nich participuje aj SPV, ktoré za účasti predsedu Jána Riapoša a ďalších našich športovcov …


… predstavilo aj maskota Slovenského paralympijského družstva Rio 2016. Je ním papagáj Parádko, ktorý svoje meno dostal v sobotu počas tohtoročnej Parády na Zelenej vode. Podobne ako tam, aj v Kováčovej je prítomný v živej podobe.   Podujatie tradične otvorili príhovory riaditeľky NRC Kováčová Oľgy Zábojníkovej, predsedu SPV Jána Riapoša a zoskoky padákom do stredu areálu. Športové zápolenia odštartoval symbolickým výstrelom bývalý riaditeľ Prof. Myrón Malý. Vzápätí sa rozbehli súťaže v rôznych disiplínach. Počas hier, ktoré moderujú Štefan Skrúcaný a Marián Marcinek, vystúpil vo štvrtok Peter Cmorik Band a v piatok virtuóz na akordeóne Michal Červienka.  Vo štvrtok popoludní sa konala aj každoročná jazda okolo areálu v rámci kampane Na kolesách proti rakovine -  Radovan Kaufman Day. Na rozdiel od predošlých rokov ju tentokrát pokropil dážď. V piatok okolo poludnia vyvrcholia XXVIII. športové hry vyhlásením výsledkov a ocenením najlepších.  Nultý ročník športových hier sa uskutočnil v roku 1987, odvtedy sa tieto športové hry konajú každoročne. Ich zakladateľom je bývalý riaditeľ NRC Kováčová prof. Myrón Malý, v tradícii ich usporiadavania pokračuje aj súčasná riaditeľka Oľga Zábojníková. Pacienti sú počas hier rozdelení nielen podľa zdravotnej dispozície, ale i podľa veku a súťažia vo viacerých disciplínach. Okrem pacientov, ktorí sú v súčasnosti v odbornej starostlivosti tunajšieho zdravotníckeho personálu, si každoročne prichádzajú zašportovať aj viacerí bývalí…

Akciu Hviezdy deťom podporia aj paralympionici

 V Trenčíne sa v nedeľu 19. júna sa uskutoční už ôsmy ročník tradičnej športovo-charitatívnej akcie Hviezdy deťom, ktorú pripravuje futbalový klub AS Trenčín so svojimi partnermi. Ukážkami športov boccia, lukostreľba a hokej na sánkach...


... na ňom budú prvýkrát participovať aj slovenskí paralympionici. Nebude chýbať ani informačný stánok SPV. "Sme radi, že sa nám podarí spoločne priblížiť návštevníkom podujatia aj paralympijské športy, ktoré si budú môcť vyskúšať za asistencie našich reprezentantov", uviedla manažérka podujatia Petra Drábová. Počas uplynulých siedmich rokov putovalo na pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú, viac ako 100-tisíc eur: organizátorom sa podarilo dosiaľ vyzbierať dovedna 104 793 eur. Ďalší ročník podujatia sa bude konať opäť na futbalovom štadióne na Sihoti. Rovnako ako vlani je pripravený bohatý sprievodný program, nielen pre deti. Pod Čákovým hradom sa uskutoční tradičný turnaj osobností. Pripravený je opäť veľký športový festival s jediným cieľom: zabaviť všetkých návštevníkov akcie a priniesť na charitatívne účely opäť zaujímavú sumu. V tradičnom turnaji štyroch tímov na seba narazia slovenskí hokejisti, výber olympionikov Slovenska, družstvo osobností pod hlavičkou "Československý lev" a úradujúci futbalový majster AS Trenčín. Lídrami hokejového výberu budú Marián Hossa, Tomáš Kopecký a Tomáš Tatar. Z olympionikov zavítajú na Sihoť Ivana Kmeťová, Jozef Gönci, Zuzana Štefečeková, Pavol Hurajt či Jana Šeďová. "Československý lev" ako prvý zverejnil kompletnú súpisku: v jeho farbách sa predstavia aj Július Šimon, Jozef Lohyňa, Ladislav Jurkemik, Petr Průcha, Igor Liba, Martin Štrbák, Vladimír Kinder, Ján Kocian, Jaroslav Timko či Branislav Jánoš.  

Lukostrelcov čaká posledná bitka o Rio

České Nové Město nad Metují bude od 14. do 19. júna dejiskom Svetového pohára 2016 v lukostreľbe. Okrem súťaží samotného Svetového pohára sa tu bude v paralelných disciplínach nazvaných Quota bojovať aj o priame miestenky na PH 2016.  


V mužskej súťaži Compound sú ešte k dispozícii tri, o ktoré zabojujú aj slovenskí reprezentanti Marián Marečák a Martin Dorič. Ťažká úloha čaká na Dianu Paschchenkovu – v ženskej súťaži Compound sa už bude strieľať iba o jediné voľné miesto.

Päticu Slovákov v Novom Měste nad Metují dopĺňajú Peter Kinik (W1) a Marcel Pavlík (Compound), ktorí si už miestenky na septembrové hry do Ria vybojovali. Pavlík nedávno súťažil aj na európskom šampionáte zdravých lukostrelcov v anglickom Nottinghame, kde sa z našich zástupcov prebojoval najďalej.

Slovenská výprava odchádza na Para - Archery World Cup and Paralympic Qualifiying 2016 11. júna a vracia sa 20. júna. Informoval reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.


Medzi ocenenou mládežou aj plavkyňa Blattnerová

Hlavné mesto SR Bratislava ocenilo vo štvrtok 2. júna talentovaných žiakov a pedagógov v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca. Medzi ocenenými bola aj zrakovo postihnutá plavkyňa Tatiana Blattnerová...


... ktorá reprezentovala Slovensko na nedávnych ME vo Funchale a jej  trénerka Daniela Šipošová.

Cieľom oceňovania je prejaviť uznanie žiakom a študentom verejných a neštátnych základných a stredných škôl, základných umeleckých škôl, deťom a mládeži z centier voľného času, ktorí úspešne reprezentujú nielen hlavné mesto Bratislavu, ale aj celú krajinu na celoslovenských a medzinárodných súťažiach. Ocenenie získali aj pedagógovia, učitelia a tréneri, ktorí sa úspešným reprezentantom venujú a poskytujú im svoje praktické rady a skúsenosti. 


Pozvánka na Koncert belasého motýľa

V rámci celoslovenskej kampane Belasý motýľ 2016 sa dnes uskutoční o 17. hod. na Hlavnom námestí v Bratislave koncert, na ktorom vystúpia na podporu ľudí so svalovou dystrofiou...


... SĽUK, Miro Jaroš, Sima Martausová, Polemic a ďalší. Všetci účinkujúci vystúpia bez nároku na honorár a vyjadria tak podporu myšlienke nezávislého života. Na pódiu sa opäť predstavia aj ľudia so svalovou dystrofiou, ktorí statočne zvládajú jej ťažké dôsledky, a to aj vďaka pomôckam, na ktoré sa im prispelo z verejnej zbierky Belasý motýľ. Vstup na koncert je voľný.   V piatok 10. júna prebehne Deň ľudí so svalovou dystrofiou v cca 60 mestách a dedinách Slovenska. Bude to celoslovenský deň osvety o ochorení svalová dystrofia, spojený s verejnou zbierkou na dôležité kompenzačné pomôcky. Hlavný stan organizátorov kampane bude v Bratislave na Námestí SNP. Od 15. do 19.30 hod. sprievodný moderovaný program so živou hudbou, bocciou, šachom, kompenzačnými pomôckami. Moderujú Anna Šišková, Milan Junior Zimnýkoval, Patrícia Jariabková. V Piešťanoch bude v ten istý deň o 20. hod. koncert skupiny Longital v komunitnom centre ŽiWell, ktorého výťažok pôjde na účet Belasého motýľa. O deň neskôr „Silné motory podporia slabé svaly“ už piatykrát v Bratislave pred nákupným strediskom AVION Shopping park od 10:30 hod. 10:30 - 12:00 - moderovaný zábavný program, živá hudba – skupina ON THE ROAD, prehliadka motoriek a mustangov, moderuje Ludwig Bagin, 12:00 – štart  motorkárov v sprievode policajnej hliadky cez Bratislavu, 13:00 – návrat motoriek na parkovisko Viac informáciií na: www.belasymotyl.sk  

Na Paráde 2016 sme krstili aj maskota pre Rio

Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom bola v sobotu 4. júna dejiskom už siedmeho ročníka podujatia Paráda 2016 – paralympijský deň pre malých aj veľkých.


V krásnom slnečnom počasí sa areál opäť zaplnil najmä rodičmi a deťmi, ktoré si mali možnosť vyskúšať viaceré paralympijské športy – bocciu, lukostreľbu či streľbu. Nechýbala ani jazda zručnosti na vozíku či vedomostná súťaž o našich lesoch. Za absolvovanie stanovíšť dostávali odmenu v podobe občerstvenia a trička s motívom Paráda 2016, ktoré im bude pripomínať sobotňajšiu akciu. Streľbu riadila paralympijská víťazka Veronika Vadovičová, na stanovisku boccie sa vystriedalo viacero našich reprezentantov, ktorí si už zabezpečili miestenky do Ria, vrátane majstra Európy 2013 a 2015 Samuela Andrejčíka. Svojou účasťou podporili akciu aj ďalší úspešní paralympionici. Tohto roku nechýbal ani informačný stánok SPV, kde mohli deti získať ďalšie hodnotné ceny za úspešné absolvovanie kvízu o paralympijskom športe. Tohtoročným vrcholom bol okrem žrebovania tomboly krst maskota Slovenského paralympijského družstva Rio 2016, ktorý počas Parády dostal aj svoje meno. Vyberalo sa z množstva návrhov, ktoré do day passov zapísali malí športovci. V Riu bude teda dodávať našim reprezentantom silu a odvahu Papagáj Parádko. Krstu sa spolu s predsedom SPV Jánom Riapošom a živým maskotom, ktorý od rána zabával všetkých účastníkov, zhostili poslanec Národnej rady SR Dušan Tittel, generálny riaditeľ SPP Štefan Šabík a predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš, ktorý je zároveň aj predsedom správnej rady Nadácie SPV. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj predseda…

Dnes v rubrike „Bez limitov“ s Alenou Kánovou

V ďalšom vydaní relácie „Bez limitov“ o 20:40 hod,. v Rádiu Slovensko nazrieme do silného ľudského aj športového príbehu štvornásobnej paralympijskej medailistky v stolnom tenise Aleny Kánovej.


Naša úspešná reprezentantka sa pripravuje po štyroch letných a jednej zimnej už na svoju šiestu paralympiádu. Na ZPH v Soči 2014 reprezentovala Slovensko v culringu na vozíku.


Anna Oroszová sa stala Slovenkou roka 2016 v kategórii šport

Nedeľný galavečer patril včera v historickej budove SND v Bratislave úspešným slovenským ženám. V priamom prenose verejnoprávnej Jednotky spoznala slovenská verejnosť víťazky jednotlivých kategórií 8. ročníka čitateľskej ankety Slovenka roka 2016.


V kategórii šport zvíťazila naša úspešná paralympionička Anna Oroszová, ktorá sa už nominovala na PH 2016 do Ria, kde bude reprezentovať Slovensko v cyklistike – na handbiku. Spolu s ňou sa do záverečnej nominácie dostali tenistka Anna Karolína Schmiedlová a basketbalistka Zuzana Žirková. Prvenstvo Anna Oroszovej v tejto konkurencii je ocenením výsledkov slovenského paralympijského športu, nakoľko o ňom rozhodla hlasujúca verejnosť.