Nový partner IPC aj SPV   

Celá naša výprava žije úspechmi a úsilím slovenských športovcov, no v zákulisnej diplomacii sa už pripravujú aj nové projekty spolupráce...


 

Od 1. januára bude až do 31. decembra 2024 partnerom Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Toyota Motor Corporation. Zástupcovia spoločnosti sa dnes stretli v Riu de Janeiro s predstaviteľmi IPC a potvrdili svoj medzinárodný program podpory a spolupráce paralympijského hnutia v nasledujúcich ôsmich rokoch. Vdaka tomu sa Toyota stáva aj automobilovým partnerom pre SPV, ako aj pre paralympijské družstvo od 1. januára 2017. Toyotu zastupovali Masahiro Nogi – Group Manager; Tetsuya Ide –Assistant manager a za IPC sa zúčastnili Nael Ogden-Smith a Bart Schell – Client Services Manager.

Cieľom stretnutia bolo ozrejmenie spolupráce na nadchádzajúce obdobie, ako aj predstavenie možností propagácie partnera zo strany SPV. Po prezentáciách, ktorí propagujú spoluprácu IPC a Toyota, budú nasledovať po skončení PH aj ďalšie stretnutia so zástupcami spoločnosti Toyota Motor Corporation v tomto roku aj so zástupcami so zástupcami Toyoty na Slovensku. (spn)

 


Fantastické hry Slovákov: šiesty súťažný deň - šiesta medaila!

Druhú striebornú a celkove šiestu medailu vystrieľala dnes pre Slovensko Veronika Vadovičová v disciplíne R8 - ľubovoľná malokalibrovka 3 x 20 ženy. Z predošlých dvoch disciplín v Riu má Veronika dva najcennejšie kovy.


Zajtra ju čaká posledná súťaž - malorážka R6. Po kvalifikácii bola Veronika na druhom mieste (s nástrelom 577 bodov) za Číňankou Zhang Cuiping (583 bodov - nový parlympijský rekord). Tretia bola ďalšia z čínskych favoritiek Yang Yaping (576 bodov). Finálovú osmičku tentokrát obsadili štyri Európanky, tri strelkyne z Ázie a jedna Austrálčanka. Hoci vo finále sa s výnimkou vedúcej Zhang menilo poradie ako na presýpacích hodinách, naša reprezentantka opäť ukázala v závere silné nervy a udržala striebornú pozíciu za dnes suverénnou Číňankou. "Boli to trochu väčšie nervy ako v tých predošlých disciplínach. A predsa len, je to už malrážka, ktorá je o kilo ťažšia a strieľa sa na 50 m, nie na 10. Kvalifikácia sa navyše strieľa vonku a bolo neskutočné teplo. Čas tiež beží a síl ubúda, takže celkovo to bolo náročnejšie. Preto mám veľkú radosť aj z tejto medaily", uviedla po súťaži.  Text a foto: ROMAN VÉGH ------------------------------------------------------------------------------------------------- Výsledky Slovákov, 13. septembra: BOCCIABC1 - jednotlivci:B-skupina: Jakub Nagy - David Smith (V. Brit.) 0:13 (0:4, 0:2, 0:5, 0:2)BC2 - jednotlivci:E-skupina: Róbert Mezík (SR) - Hoi-jing Kwok (Taiw.) 10:0 (1:0, 3:0, 4:0, 2:0)BC4 - jednotlivci:C-skupina: Samuel Andrejčík (SR) - Pornchok Larpyen (Thaj.) 1:3 (0:1, 0:1, 0:1, 1:0) STREĽBAŽENY:ľubovoľná malokalibrovka 3x20 - finále: 1. Zhang Cuiping (Čína) 455,4 bodu, 2. Veronika Vadovičová (SR) 449,4, 3. Lee Yun-ri (Kór. rep.) 437,8 …

Marek si chce narodeniny užiť zajtra

V rozprávkovom príbehu o Lomidreve vystupuje nielen Laktibrada ale aj Miesiželezo. Marek Kamzík z rozprávkových príbehov už vyrástol, no na Miesiželezo sa pri svojej telesnej konštrukcii podobá...


Rodák z Veľkého Krtíša má práve dnes 42 rokov. Chlap ako hora s krásnym „skokanským“ menom nastúpi zajtra (v stredu 14.9. od 16,00 hod.) na svoju súťaž v tlaku na lavičke v kategórii nad 107 kg. Nemá veľké oči, ale chuť zabojovať o čo najlepší výsledok áno. Základ si chce stanoviť na 170 kg. Ako ho „preskočí“ môže prekvapiť. „V detstve som sa napočúval rôznych posmeškov, vrak Kamzík, prečo neskáčeš. Deti sú aj kruté, no skôr pochabé. Dnes som šťastný, že môžem chodiť, že mám silu v tele aj v duši,“ usmieva sa Marek Kamzík. Chlap, ktorý má dnes narodeniny, no darček zo súťaže by si chcel užiť naplno zajtra. Nech sa to podarí... (špn)


ME v tanečnom športe na vozíku bez Rusov s otáznikom

Včera popoludní sa vo vysunutom pracovisku IPC v Riu uskutočnilo stretnutie medzi predsedom SPV Jánom Riapošom a generálnym sekretárom IPC Xavierom Gonzalezom.


Ten v úvode zagratuloval Slovensku k doterajším úspechom a keďže stretnutie prebiehalo práve vo chvíli konania finálového zápasu v boccii, aj k práve získanej zlatej medaile.

„Bolo to veľmi dôležité stretnutie k organizácii IPC ME v tanečnom športe na vozíku, ktoré sa majú konať koncom októbra v Košiciach. Doteraz nebolo jasné, ako má organizačný výbor ME postupovať ohľadne účasti športovcov Ruska na tomto podujatí. Dozvedeli sme sa, že postoj IPC je totožný ako v prípade PH, pretože Rusko ma naďalej pozastavené členstvo v IPC, čo znemožňuje účasť jeho športovcov na tomto podujatí“, uviedol Ján Riapoš.

IPC zašle oficiálne písomne stanovisko k tejto situácii a následne SPV a organizačný výbor ME rozhodne, či sa šampionát vôbec bude konať, nakoľko sa predpokladala účasť až 35 športovcov práve z Ruskej federácie. „Ich neúčasť znamená veľkú medzeru v rozpočte podujatia a v tanečnom športe na vozíku je Rusko svetovou veľmocou, čo by výrazne znížilo aj športovú úroveň tohto podujatia“, dodal predseda SPV.

(vg)


Slovenská pozornosť sa sústredí na strelnicu a do boccistickej haly

O 9:30 hod. miestneho času nastúpi vo vojenskej zóne Deodoro na svoju tretiu disciplínu R8 Veronika Vadovičová. Naša famózna strelkyňa môže pokoriť historickú hranicu troch zlatých z jednej paralympiády.


V prípade umiestnenia do ôsmeho miesta v kvalifikácii ju uvidíme aj vo finále o 12:30 hod.

Boccisti odštartujú po historickom zlate v pároch individuálnu súťaž. Ako prvý sa predstaví o 12:30 hod. Róbert Mezík (BC2) proti Hongkongčanke Kwok Hong Ying na kurte č. 1. O hodinu neskôr ho na rovnakom mieste vystrieda Jakub Nagy (BC1) proti Britovi Davidovi Smithovi a od 16:00 hod. uvidíme na kurte č. 6 čerstvého paralympijského šampióna Samuela Andrejčíka proti Thajčanovi Pornchokovi Larpyenovi.

Na Slovensku je o päť hodín viac.

ROMAN VÉGH


Už je to naše!

Vláčik troch invalidných vozíkov viezol zhmotnenú túžbu, naplnený sen aj tri úžasné ľudské bytosti. Život im zabudol darovať krídla, tak si ich našli sami...


„Už je to naše!“ ozvalo sa skandovanie z tribúny a vzápätí aj priamo zo súťažného kurtu. Samuel Andrejčík sa sotva rozlúčil s pubertou a už prepisuje históriu. Mohutným „machatovským“ hlasom, súcim na čítanie rozprávok, si jednu z najkrajších napísal spolu s Michaelou Balcovou aj Róbertom Ďurkovičom. Stali sa paralympijskými víťazmi. „Už je to naše,“ kričal Samo z plných pľúc uväznených v posede na vozíku. V tej chvíli aj nežičlivé domáce publikum aj brazílski súperi uznanlivo prikyvovali. Cestou do Ria sme sedeli v lietadle spolu so Samkovou maminou Ľudkou. Často odbiehala za synom, sediacim obďaleč, aby mu pomohla najesť sa, aby ho umyla, zakryla dekou. Starostlivosť rodiča v takýchto prípadoch nepozná hranice. Možno by uviazla v preplakaných nociach, keby Samo - aj napriek pokrúteným rukám, nevyvinutým kĺbom a zlému upnutiu svalov a šliach - od detstva nerozdával energiu a silu druhým. Pospomínali sme jeho operácie, liečenia, strádania ale aj túžby a sny. Pred štyrmi rokmi si poskladal puzzle Ria a ako obraz zavesil vo svojej izbe nad posteľ. Zaspával aj sa zobúdzal s pocitom, že sa do mesta pod Kristovou sochou chce dostať. „Po víťazstve na ME v roku 2013 v Guildorfe sa začala cesta kvalifikácií, na ktorej som už nemohol, zablúdiť. Cieľ bol jasný. Puzzle s Riom som mal stále na očiach. Štyri roky som za tým išiel a podarilo sa...“ Príbeh Michaely Balcovej s rovnakým zdravotným znevýhodnením je športovo ešte o dva roky…

Boccisti dnes získali pre Slovensko štvrté zlato!

Historicky prvá paralympijská medaila v boccii sa zrodila dnes v Riu. Náš pár BC4 zdolal po vynikajúcom výkone vo finále domácu Brazíliu 4:2 a vybojoval najcennejší kov.


Zápas, v ktorom viedli po prvej štvrtine domáci 2:0, odohrala dvojica Samuel Andrejčík – Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič bol v pozícii náhradníka. V druhej štvrtine sme vyrovnali na 2:2 a záver bol už v plnej réžii slovenských reprezentantov, ktorých prišli s našimi vlajkami podporiť aj viacerí fanúšikovia.     Michaela Balcová: „Je to úžasný pocit. Je to naozaj to, o čom sme celý čas snívali a pre čo sme pracovali. Mali sme špeciálnu taktiku pred dnešným zápasom, že loptičky budeme hrať ďalej a napokon to vyšlo“. Samuel Andrejčík: „Vyšlo to úplne dokonale, presne podľa našich predstáv. Brazílčania mali podporu publika, bojovali do konca, ale bola to loptička, proti ktorej sa ťažko dalo niečo urobiť". Reprezentačný tréner Martin Gabko: „Pre mňa to žiadne prekvapenie nie je. Za celé štyri roky nám ušli medailové umiestnenia iba na troch podujatiach. Tvrdo sme pracovali, aby sme boli úspešní a toto je absolútny vrchol, čerešnička na torte. Verím, že to bude motivácia aj pre ďalších“. ROMAN VÉGH -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Výsledky Slovákov, 12. septembra: BOCCIA   páry BC4 - finále:   Slovensko (Róbert Ďurkovič, Michaela Balcová, Samuel Andrejčík) - Brazília 4:2 (0:2, 2:0, 1:0, 1:0)  JAZDECTVO  skupina 1a - team test: 25. Katarína Jobbágyová, kôň Sterngreifer (60,565 bodu)STREĽBA  MUŽI: …

Lukostrelci majú rešpekt

Zdanlivo to vyzerá jednoducho. Natiahnete tetivu, zacielite a pustíte šíp. Aby ste však trafili stred terča, na to už musíte mať riadny kumšt v rukách aj v hlave.


Slovenskí lukostrelci mali na Sambadróme v Riu de Janeiro v kvalifikácii pevnú ruku. Peter Kinik obsadil v kladkovom luku W1 3. miesto a Marcel Pavlík v súťaži Compound Open 6. priečku. „Chceli nastrieľať ešte lepšie,“ prezradil reprezentačný tréner Vladimír Majerčák. Peter Kinik je známy maximalista. Druhú polovicu kvalifikácie máva lepšiu než prvú, no v Riu to bolo naopak. V prvej časti 322, v druhej 316 bodov. Celkový súčet 638 bol n úrovni svetovej jednotky Davida Drahoninského z Českej republiky, no ten mal v terči viac desiatok. Už v Londýne bol Kinik v kvalifikácii vynikajúci, no pohorel na vyraďovacích súbojoch. „Hlava neposlúchala, bol som nováčik. Teraz to bude lepšie,“ tvrdí tridsiatnik, ktorého na stanici v Matejovciach nad Hornádom prešiel vlak. Vzal mu nohy aj časť ľavej ruky. Pritom Peter je ľavák, takže sa učil písať aj strieľa pravou rukou. Pred dvoma rokmi sa však vrátil vďaka špeciálnej pomôcke k ľavej a zdá sa, že mu to vyhovuje. „Je to obdivuhodné, ako to zvládol. Prerábali sme techniku, ale ako ľavák sa cíti na tréningu aj na súťažiach lepšie,“ hovorí Vladimír Majerčák. Marcel Pavlík mal zasa smolu v Západných Tatrách pri paraglidingu, ktorý sa skončil pádom z takmer sedemdesiatich metrov. Ostal na vozíku, no chuť športovať nestratil. Naopak, je našim najlepším lukostrelcom na Slovensku a aj kvalifikáciu začal vynikajúco. Stihol nám zamávať do objektívu fotoaparátu, prehodiť zo pár slov, zažartovať ako mu to ide, až…

Dnes budú okrem boccistov v hre aj strelci a jazdkyňa

Program piateho súťažného dňa na PH 2016 odštartujú o 9:30 hod. miestneho času (14:30 SELČ) na strelnici Deodoro Radoslav Malenovský a Jozef Široký v disciplíne R7. Ide o súťaž mužov, takže naša dvojnásobná zlatá medailistka Veronika Vadovičová bude mať voľno.


V prípade postupu ich finále čaká o 13:30 hod.

Pol hodinu predtým nastúpi tiež v zóne Deodoro na svoju prvú súťaž - team test v skupine 1a -  jazdkyňa Katarína Jobbágyová.

Zlatým bodom zajtrajšieho prgramu slovenských reprezentantov (verme, že doslova), bude finálový zápas páru BC4 v boccii proti domácemu tímu. Kto videl včerajšie semifinále Brazília – Veľká Británia nepochybuje o tom, že v hale Carioca 2 bude atmosféra ako počas futbalu na Maracane... Začiatok je o 14:00 hod. (19:00 SELČ). Držme našim palce!

ROMAN VÉGH


Už nám leštia medailu

Zimomriavky sa nám roztancovali už pri prvom výbuchu radosti. A potom znova a znova. V mix zóne aj na ceste do šatní. Slovensko získa prvú medailu v boccii v paralympijskej histórii!


Vozíčkari z malého Slovenska si podmanili ohnivé Rio de Janeiro. Akonáhle Ľudka Andrejčíková spustila s Petrom Balcom na tribúne známe Slovenskóóó, temperamentní brazílski diváci sa pridali a čoskoro sa Riocentrom prevalili aj tzv. mexické vlny. To už náš tím bojoval na kurte číslo 5 o postup do finále s Thajskom, ktoré dovtedy neprehralo ani jediný duel v turnaji. Michaela Balcová, Samuel Andrejčík a nehrajúci Róbert Ďurkovič si najskôr predpoludním poradili vo štvrťfinále s Portugalskom 8:4 a od 15.40 brazílskeho času nastúpili na semifinále. Prvý end sa skončil 1:1, no v druhom rozohrali Miška so Samuelom koncert taktiky a brilantných hodov. Kórejskej náhradníčke nepomohli ani úpenlivé motlitby, Slovensko vyhrávalo po polovici duelu 4:1. „Rozhodla naša pokora. Mali sme „sedenie“ s trénerom a zhodli sme sa, že pôjdeme za víťazstvom s pokorou k vážnosti stretnutia, aj ku kvalitám súpera,“ tešil sa neskôr Róbert Ďurkovič, ktorý už siahal na paralympijský kov v roku 2004 v Aténach. Spolu s Martinom Strehárskym skončili štvrtí. „Po tejto chvíli som sníval, túžil. Nech by získal prvú paralympijskú medailu pre slovenskú bocciu ktokoľvek, za dvadsaťročnú cestu si ju všetci zaslúžime.“ V treťom ende uhral náš pár ďalší bod, no vo štvrtom sa Thajsko pokúsilo o zúfalý zvrat. Zablokovali „jacka“ a naša dvojica potrebovala šesť lôpt, aby sa k nemu priblížila. Našťastie, práve tú šiestu hodil Samo Andrejčík ako kúzelník z krajiny…