Adrián Matušík majstrom sveta vo vrhu guľou!

Slovenský atlét, ktorý sa počas celej súťaže držal na výbornom druhom mieste a posledným pokusom prehodil o jeden centimeter (!) svetového rekordéra Jackieho Christiansena z Dánska, si z katarskej Dohy odvezie zlatú medailu. Matušík tak vylepšil svoj výkon z MS 2013 v Lyone, kde obsadil druhé miesto.


Prvenstvo v guli je zároveň náplasťou na prvú súťaž v hode diskom, kde po troch neplatných pokusoch prišiel o možnosť obhájiť bronz z predošlého svetového šampionátu.

Víťazný pokus, ktorý mal hodnotu zlata, bol 17,19 m. Druhý Christiansen, ktorý hodil o centimeter menej, je držiteľom svetového rekordu 18,38 m. Tretí skončil Američan David Blair (15,49 m).

Šampionát v katarskej metropole dokončia v sobotu 31. októbra. Okrem Matušíka na ňom štartujú aj ďalší traja slovenskí reprezentanti Marek Margoč, Július Hutka a Marián Kuřeja.


Príďte sa dozvedieť viac o antidopingu

Antidiopingová agentúra (ADA SR) pripravila 25. novembra Deň otvorených dverí, počas ktorého sa môžete medzi 10:00 až 16:00 dozvedieť viac o prevencii, testovaní športovcov, TUE a vzdelávaní, ako aj o systéme ADAMS. Povedz dopingu nie!


Kontakt: Antidopingová agentúra SR, Hanulova 5/C, 840 11 Bratislava, office@antidoping.sk, 02/44 64 34 11


Tanečníci sa vracajú z Belgicka s piatimi medailami

Mesto Hasselt bolo počas víkendu dejiskom Belgian Open 2015 v tanečnom športe na vozíku. Šestica slovenských reprezentantov získala v konečnom poradí jedno prvé, tri druhé a jedno tretie miesto, čo je určite povzbudivé pred novembrovými MS v Ríme.


Dvojica Peter Vidašič - Helena Kašická obsadila prvé miesto v štandardných tancoch a druhé vo freestyle. Maroš Olejár s Máriou Gazdíkovou druhé v štandarde a tretie v latine. Posledné striebro pridali v štandardných tancoch Martin Šolc s Máriou Dutkovou (combi 2).

MS sa budú konať v dňoch 8. - 11. novembra.


Zástupcom Európskej komisie predstavili projekt Paralela

Dnes sa na pôde Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR uskutočnil výročný míting so zástupcami Európskej komisie, kde bol predstavený aj národný projekt Paralela, v rámci ktorého sú zamestnaní ako motivátori naši paralympijskí športovci.


Prezentácia, ktorú predniesol predseda SPV Ján Riapoš, zaujala všetkých prítomných, nakoľko ide o pilotný projekt s inovatívnou metódou motivácie zdravotne znevýhodnených ľudí späť do bežného života.

„Keďže projekt potrvá ešte do konca roka, je predčasné hovoriť o výsledku, ale prvé signály sú veľmi pozitívne pre budúcnosť a pokračovanie projektu aj v nasledujúcom období“, uviedol predseda SPV, ktorý je zároveň odborným garantom projektu.


Štáb PH Rio 2016: Slovensko zatiaľ s 11 miestenkami

Včera sa na pôde SPV v Bratislave uskutočnilo ďalšie rokovanie Štábu PH Rio 2016. Odznela na ňom správa zo seminára vedúcich výprav, ktorý sa konal v Riu začiatkom septembra a na ktorom sa zúčastnili vedúci štábu Samuel Roško a športový manažér Tomáš Varga.


Zasadnutie ďalej zhodnotilo aktuálny stav príprav na PH 2016, doterajšie výsledky športovcov v roku 2015 a z toho vyplývajúce postavenie jednotlivých športov v súvislosti s procesom prideľovania miesteniek, ako aj ďalších možností nominácie na tieto hry. Slovenskí športovci zatiaľ vybojovali 11 priamych miesteniek.

Lekár výpravy František Pisarčík informoval o zdravotnom stave športovcov, ktorí sú zaradení do tímu pre PH 2016. Riaditeľka antidopingovej agentúry Žaneta Csáderova poukázala na nové aktivity ADA SR, ktoré by mali zjednodušiť spoluprácu so športovcami.

Štáb v závere programu schválil návrhy na vyradenie a zmenu pilota cyklistického tandemu a doplnenie zloženia štábu o vedúcich jednotlivých športov. Tieto zmeny budú predložené na schválenie Výkonnému výboru SPV. Informoval vedúci štábu Samuel Roško.


MS atletika: už dnes sa predstaví náš adept na medailu

V katarskej Dohe sa včera otváracím ceremoniálom začal svetový šampionát v atletike (2015 IPC Athletics World Championship), ktorý potrvá do 31. októbra. Z našich reprezentantov bude ako prvý štartovať dnes o 16:05 SELČ Adrián Matušík v hode diskom.


Sledujte live na www.paralympic.org

Druhá disciplína - vrh guľou - čaká najlepšieho slovenského atléta v utorok 27. októbra o 6:36 SELČ.

Okrem Matušíka (skupina postihnutia F44), ktorý obhajuje striebro vo vrhu guľou a bronz v hode diskom z Lyonu 2013, sa na MS predstavia aj ďalší traja slovenskí reprezentanti – Marek Margoč (F41) a Július Hutka (F57) v hode oštepom a Marián Kuřeja (F51) v hode kuželkou. Zloženie realizačného tímu je nasledovné: Ján Böttcher (vedúci atletiky), Štefan Čuvala (vedúci výpravy), Jana Sučíková (doprovod) a Stanislav Kliman (fyzioterapeut).

Katarská metropola bola včera svedkom veľkolepého otváracieho ceremoniálu, doteraz vraj najväčšieho pri otvorení tohto sviatku najlepších para-atlétov sveta. Jeho dejiskom bola Katara Cultural Village.


Na mládežníckom rozvojovom kempe sa zúčastní aj Martin Joppa

Nemecký Hannover bude v dňoch 29. októbra - 1. novembra dejiskom hokejového kempu na sánkach pre mladých hráčov do 21 rokov pod názvom „IPC Ice Sledge Hockey Youth Development Camp 2015“. Zo Slovákov sa na ňom zúčastní Martin Joppa.


Ide o prvý kemp tohto typu, ktorý podporilo Ministerstvo vnútra SRN a nemecký parlament. Jeho dejiskom bude Eishalle Langenhagen, ktorá je domovom klubu Hannover Scorpions, hrajúcim v najvyššej nemeckej súťaži DEL a sledgehokejového tímu Ice Lions. Účasť potvrdili okrem Nemecka a Slovenska aj zástupcovia Rakúska, Kanady, Česka, Talianska, Kórei a USA.


Tanečníkov čaká cez víkend v Belgicku generálka na MS

Šestica slovenských reprezentantov v tanečnom športe na vozíku sa zúčastní v dňoch 24. – 25. októbra na II. ročníku podujatia International Sport & Handicap Wheelchair Dance Cup Belgian Open 2015 v meste Hasselt. Reprezentovať nás budú dvojice Peter Vidašič - Helena Kašická, Maroš Olejár - Mária Gazdíková a Martin Šolc - Mária Dutková.


Začiatkom novembra (6. - 8. 11) ich čaká štart na MS v Ríme, kde Peter Vidašič s Helenou Kašickou budú obhajovať titul svetových šampiónov v kombi štandard z Tokia 2013.


Hokej na sánkach: v blízkej budúcnosti sa elitná skupina nerozšíri

Počas víkendu sa v bratislavskom hoteli Lindner uskutočnilo športové fórum o hokeji na sánkach, ktoré každoročne organizuje Medzinárodný paralympijský výbor (IPC). Zúčastnili sa na ňom zástupcovia 11 z 18 krajín, v ktorých sa aktuálne hrá hokej na sánkach (ice sledge hokej) - USA, Kanada, Japonsko Švédsko...


...Česko, Nórsko, Taliansko, Rusko, Rakúsko, Kórea a domáce Slovensko. Náš hokej zastupovali reprezentačný tréner Miroslav Dráb a manažér tímu Peter Hamaj.Program bol nasledovný:1. Súťažný formát majstrovstiev sveta A a B skupiny2. ME 20163. Rozvojové programy4. Sponzoring a marketing5. Nový štatistický systém pre hokej na sánkach„Počas fóra sa prediskutovali možnosti rozšírenia A skupiny na 10 tímov. V dohľadnej dobe sa však s tým nepočíta vzhľadom na komplikácie organizovania turnaja s tak veľkým počtom tímov“, uviedol Peter Hamaj a dodal, že IPC aktuálne nemá organizátorov MS A ani B skupiny pre rok 2017. V „áčku“ hrá osem, v „béčku“ šesť tímov.„Taktiež sú komplikácie s organizáciou ME v roku 2016. Keďže Slovensko má problém s termínom (voľný je až jún 2016), budú sa hľadať ďalší možní organizátori. Preto IPC otvorí opäť kandidátsky proces. Pre európske tímy je neprijateľný termín jún 2016 na ME z hľadiska pripravenosti športovcov“, doplnil manažér nášho tímu. Prostredníctvom Nadácie Agitos sa organizuje niekoľko rozvojových kempov hokeja na sánkach, na ktoré je možné sa prihlásiť. Jeden bude aj na Slovensku začiatkom decembra. IPC stále nemá ani generálneho partnera pre tento šport. Tímy môžu pri organizácií turnajov používať nový informačný štatistický systém IPC, ktorý umožňuje zverejňovanie informácií online na stránke IPC.

Hokej na sánkach: po včerajšom tesnom dnes jasné víťazstvo

Hokejisti Bencontu Dolný Kubín, ktorí hrajú v ČSHL, vyhrali dnes dopoludnia aj svoj druhý domáci duel na púchovskom ľade. Po včerajšom triumfe 2:1 nad Studénkou zdolali súpera z Olomouca vysoko 9:1. Piati gólmi sa blysol Martin Joppa.


BENCONT Dolný Kubín - SOHO Olomoučtí Kohouti 9:1
2. Joppa, 3. Štít (Joppa), 10. Joppa (Ferenčík), 21. Zanovit (Joppa,
Stašák), 32. Stašák, 34. Zanovit (Rauš), 36. Joppa (Ferenčík), 40. Joppa
(Zanovit, Ferenčík), 42. Joppa – 38. Novák (Papst)

„Podarilo sa nám dať rýchle góly a potom sme si už iba skúšali signály a rôzne taktické varianty. Samých nás prekvapilo, že súper sa tak ľahko poddal. Na základe víkendových výsledkov to vyzerá, že by sme v celkových výsledkoch mohli bojovať o 5. miesto. Najbližšie nás čaká ťažký výjazd na Spartu Praha a do Pardubíc. Ak by sme si odtiaľ priviezli nejaký bod, bolo by to veľké prekvapenie“, povedal kapitán tímu Peter Štít.