Boccisti odleteli na Svetový pohár do zámoria

Slovenských reprezentantov v boccii čaká pred PH 2016 ďalšia náročná previerka - v dňoch 27. - 30. apríla sa predstavia v kanadskom Montreale na jednom z podujatí Svetového pohára 2016 - Boccia World Open. 


Reprezentovať nás budú Jakub Nagy, Lukáš Baláži (BC1), Tomáš Král, Róbert Mezík (BC2), Samuel Andrejčík, Martin Strehársky, Michaela Balcová (BC4). Realizačný tím cestuje v zložení Viktor Nagy, Terézia Terzieva, Pavel Král,  

Carlos Moreno, Ľudmila Andrejčiková, Peter Balco a Martin Gabko (vedúci výpravy a reprezentačný tréner).

Slovensko má v súčasnosti v tomto športe istých sedem miesteniek do Ria - štyri pre tím BC1/BC2 a tri v súťaži párov BC4


Marek Gergely na dva turnaje do Ruska

Aktuálna slovenská jednotka v tenise na vozíku Marek Gergely bude v najbližších dňoch štartovať na turnajoch Megafon Dreamcup v St. Peterburgu a Togliatti Open. Na prvom bude obhajovať vlaňajšie víťazstvo vo štvorhre.


Oba turnaje sa hrajú vnútri na harde. Petrohradský, zaradený do ITF Series 2, sa bude konať v dňoch 30. apríla - 4. mája. Termín pre Togliatti je 6. - 9. mája a tento turnaj je zaradený do tretej série.

Marek, ktorý sa v aktuálnom svetovom rankingu nachádza v singloch na 64. a vo štvorhre na 53. mieste, bude v meste na Neve obhajovať vlaňajšie prvenstvo, ktoré dosiahol s Grékom Stefanosom Diamantisom po finálovom víťazstve nad japonsko - ruským párom Jošinobu Fujimoto/Jurij Golovin 6:0, 6:2. Vo štvrťfinále vypadol práve so svojim spoluhráčom zo štvorhry.

Stále je otvorená aj Gergelyho účasť na PH 2016 v Riu. O pridelení resp. nepridelení miestenky rozhodne bipartitná komisia, ktorá dostala žiadosť slovenskej strany.


Oznam o zrušení mimoriadneho valného zhromaždenia

Slovenský paralympijský výbor oznamuje, že z dôvodu zdravotných a technických komplikácií sa ruší mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ), ktoré sa malo konať v sobotu 23. apríla v Bratislave.


Informácia o novom termíne konania MVZ SPV bude zverejnená po rozhodnutí Výkonného výboru SPV.


Slovenskí curleri obhájili v Prahe zlato

Počas víkendu sa v curlingovej hale v Prahe - Roztyloch uskutočnil za účasti najlepších ôsmich družstiev z dlhodobej medzinárodnej curlingovej ligy finálový turnaj Medzinárodných Majstrovstiev ČR v curlingu na vozíku.


Družstvo v zložení Radoslav Ďuriš (skip), Dušan Pitoňák, Monika Kunkelová a Imrich Lyócsa sa po sobotňajších zápasoch v skupinách stretlo v nedeľu v semifinále s Novým Městom nad Metují a zvíťazilo 10:2. Vo finále si zmeralo sily s Velkým Meziříčim. Po bezchybnej hre nášho družstva, ktorá bola plne v ich réžií, zvíťazili jednoznačne 7:1. „Tohtoročná curlingová sezóna nám skončila po februárových majstrovstvách sveta. Po krátkej pauze sa moji zverenci začali pripravovať na ďalšiu sezónu. Hrali výborne a počas celého turnaja nenechali nikoho na pochybách, že do Prahy prišli obhájiť minuloročné prvenstvo na turnaji. Po novembrovom víťazstve na medzinárodnom turnaji CZECH OPEN sa naši hráči stali aj medzinárodnými Majstrami Českej republiky. Sú to kvalitné turnaje a moji zverenci opäť potvrdil svoj vysoký herný štandard“, konštatoval reprezentačný tréner František Pitoňák Konečné poradie: Slovensko Velké Meziříči Taliansko 1 Nové Město nad Metují JU Praha A Nemecko JU Praha B Taliansko 2

V Rači republikové majstrovstvá v stolnom tenise

Počas víkendu sa v Bratislave budú konať Majstrovstvá Slovenska v stolnom tenise telesne znevýhodnených športovcov. Dejiskom podujatia bude v dňoch 23. a 24. apríla Stolnotenisová hala na Černockého ulici v Rači.


Najskôr prebehnú súťaže jednotlivcov (muži, ženy), následne súťaž družstiev. Štartovať budú vozíčkari a stojaci hráči.   Vyhlásenie výsledkov je naplánované na nedeľu 17:15 hod.   Usporiadateľom je Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov.   Viac v pripojených propozíciách.

Košice privítajú na jeseň európsku elitu

Včera sa na košickom magistráte uskutočnila tlačová konferencia k ME v tanečnom športe na vozíku. Podujatie sa uskutoční 28. - 30. októbra v Spoločenskom pavilóne v Košiciach.


Zástupcov médií o tom informovali viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová, predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, riaditeľ podujatia Peter Hamaj a majstri sveta a Európy v tomto športe, Košičania Helena Kašická a Peter Vidašič. Organizátormi budú Medzinárodný paralympijský výbor (IPC), Slovenský paralympijský výbor (SPV), Paralympijská marketingová spoločnosť, s.r.o. (PMS) a Mesto Košice. Očakáva sa štart viac než 120 športovcov z 21 krajín. „Teší ma, že na územie Košíc dokážeme pritiahnuť to najlepšie z profesionálneho tanečného športu na vozíku. Máme za sebou už sedem mesiacov veľmi intenzívnej komunikácie s IPC. Absolvovali sme inšpekciu technického delegáta, po ktorej nám IPC pridelilo organizovanie ME, z čoho máme veľkú radosť,“ povedal Ján Riapoš. Zároveň zdôraznil, že dvojicu Peter Vidašič - Helena Kašická vníma v rámci svojho športu podobne ako Hamšíka vo futbale a Sagana v cyklistike. Košické duo má na svojom konte už niekoľko veľkých úspechov. „Môžeme sa pochváliť troma titulmi majstrov sveta, dvoma titulmi majstrov Európy, viackrát sme vyhrali Svetový pohár a máme páry, ktoré sa pravidelne umiestňujú na popredných miestach v rôznych súťažiach. Slovensko patrí dlhodobo medzi svetovú špičku v rámci tanečného športu na vozíku. Verím, že na týchto ME to len potvrdíme,“ povedal Peter Vidašič. Viac informácií v priloženej tlačovej správe.  

Bežci ani tohto roku farbám neujdú

Košice 28. mája, Banská Bystrica 4. júna a Bratislava 18. júna - to sú termíny zábavno  - charitatívneho 5 kilometrového behu „Farbám neujdeš“ v troch slovenských mestách počas roka 2016. Ku Košiciam a Bratislave sa tohto roku pridáva aj metropola stredného Slovenska.


Podstatou podujatia s podporou Slovenského paralympijského výboru je beh, pri ktorom je pre bežcov na každom kilometri pripravená farebná zóna, kde sú zasypávaní práškovými Hedon farbami. V piatej zóne bude čakať na nich prekvapenie. Ale tým beh zďaleka nekončí, nasleduje bohatý sprievodný program.

Dejiskom „farieb“ bude v Bratislave opäť Hviezdoslavovo námestie. Bežci si opäť budú môcť v infostánku za dobrovoľný príspevok zakúpiť modrú práškovú farbu. Výťažok z predaja poputuje na podporu mládeže Slovenského paralympijského výboru. Farebné šialenstvo si nenechajú ujsť ani slovenskí paraolympionici, ktorí sa tiež postavia na štart.


Ocenenie pre plavca Viktora Keményho

Najúspešnejší športovci Nových Zámkov za rok 2015 si počas minulého týždňa prevzali z rúk primátora Otakara Kleina ocenenia za reprezentáciu doma a v zahraničí a šírenie dobrého mena Slovenska a mesta Nové Zámky.


Medzi ocenenými bol aj paralympionik Viktor Kemény za finálovú účasť na svetovom šampionáte, ako aj viacero medailových umiestnené na medzinárodných pretekoch v Dánsku, Maďarsku, Českej republike a Nemecku. Informoval reprezentačný a osobný tréner Ladislav Struhár.

Jarný turnaj v boccii už zajtra v Ružinove

V sobotu 16. apríla sa v telocvični Špeciálnej základnej školy na Nevädzovej  ul. č. 3 v Bratislave uskutoční tretí ročník turnaja v boccii pod názvom Jarný turnaj. 


Organizuje ho občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR prostredníctvom svojho športového klubu ŠK OMD Boccian Bratislava pod záštitou starostu MČ Ružinov Dušana Pekára. Areál sa nachádza pri OC Retro.

Úlohou turnaja je oboznámiť širšiu verejnosť, najmä seniorov a ľudí s akýmkoľvek zdravotným postihnutím s touto hrou, ktorá je v programe PH aj pre Rio 2016. Slovensko má už teraz istých sedem miesteniek.

Turnaju sa môže zúčastniť každý, aj bez akejkoľvek skúsenosti s touto hrou, len musí spĺňať jedno z týchto kritérií: 1. seniori, 2. jednotlivci so zdravotným postihnutím bez rozdielu veku. Dobrovoľníci každému záujemcovi o túto hru ochotne vysvetlia jej jednoduché pravidlá.

Prezentácia sa začne o 9:30 hod., turnaj o 10:15 hod.

 

  


Svetový pohár ako príprava na domáce ME

Fínska metropola Helsinki bude v dňoch 28. apríla - 2. mája dejiskom súťaže Svetového pohára v tanečnom športe na vozíku pod názvom Suomi Open 2016. Slovensko budú reprezentovať majstri sveta Helena Kašická a Peter Vidašič.


V dňoch 28. - 30. októbra bude Slovensko organizátorom európskeho šampionátu v tomto športe, ktorý sa uskutoční v Spoločenskom pavilóne v Košiciach. Očakáva sa štart viac než 120 športovcov z 21 krajín. Výkonný riaditeľ IPC Xavier Gonzalez v tejto súvislosti vyjadril potešenie, že budú môcť spolupracovať so Slovenským paralympijským výborom na príprave jedného z dvoch kontinentálnych šampionátov v tanečnom športe na vozíku v tomto roku. Majstrovstvá Ázie sa budú konať v novembri. „Tanečný šport na vozíku v poslednom období rastie a nepochybujem o tom, že tento trend potvrdia aj ME v Košiciach“, zdôraznil. Primátor mesta Košice Richard Raši ho doplnil: „Sme naozaj radi, že tento šampionát bude súčasťou nášho bohatého programu v rámci projektu Košice - Európske mesto športu 2016. Aj tento šampionát nám môže pomôcť v naplnení cieľa, že Európske mesto športu 2016 sa môže stať projektom všetkých ľudí, ktorí majú radi šport a pohybové aktivity". Predseda SPV Ján Riapoš je presvedčený, že Slovensko bude úspešným usporiadateľom a v kombinácii s Európskym mestom športu 2016 sa podarí zorganizovať vynikajúce podujatie. „Budem rád, ak prídete koncom októbra do Košíc osobne sa o tom presvedčiť“, pozval divákov. Doteraz posledné ME sa konali v roku 2014 v poľskom meste Lomianki po piatich rokoch. Predstavilo sa tam 112 športovcov z 18 krajín.