Svetový rekord Veroniky Vadovičovej v Bangkoku!

Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Veronika Vadovičová dnes prekonala na Svetovom pohári v thajskom Bangkoku svetový rekord v počte nastrieľaných bodov v mix disciplíne R3 (vzduchová puška v ľahu 60 rán).


Paralympijská víťazka z Pekingu 2008, svetová a európska šampiónka pokorila celkovým nástrelom 639.7 bodu predchádzajúci najlepší výkon Jae Yong Sim (Kórea) z roku 2013 a po finálovom skóre 209,8 bodu získala zlato pred Abdullahom Sultanom Alaryanim (SAE) a Nórom Paulom Akselom Johansenom.

Spolu s Veronikou štartuje v Bangkoku aj ďalší slovenský reprezentant Radoslav Malenovský, ktorý skončil v kvalifikácii na 15. mieste. Obaja už majú zabezpečenú účasť na PH 2016 v Riu.

Podujatie sa koná v zariadení Sport Authority of Thailand od 15. do 18. marca.


Atletika: v SAE sa predstavia Marián Kuřeja a Marek Margoč

Dnes odlietajú naši atléti do Dubaja (SAE) na preteky IPC Athletics Grand Prix FAZAA International 2016, ktoré sa uskutočnia v dňoch 17. - 20. marca. Po ochorení Adriána Matušíka bude Slovensko reprezentovať dvojica Marián Kuřeja a Marek Margoč.


Prvý sa predstaví v hode kuželkou a disku v kategórii F51, druhý v hode oštepom v kategórii F41. Sprevádzať ich bude vedúci výpravy Štefan Čuvala.

V Emirátoch sa bude súťažiť o ďalšie body pre PH Rio 2016.


Aj Revúcky a Jambor s istými miestenkami do Ria

Rastislav Revúcky (TT2) sa ako posledný slovenský stolný tenista priamo kvalifikoval na PH 2016. Miroslavovi Jamborovi (TT7) pridelila miestenku bipartitná komisia ITTF.


Už predtým mali potvrdenú účasť Ján Riapoš, Martin Ludrovský (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik (TT4) a Richard Csejtey (TT8). Slovensko tak bude na septembrových XV. paralympijských hrách  reprezentovať sedem stolných tenistov. Do Ria sa nepodarilo preniknúť Andrejovi Mészárosovi (TT4), ktorý štartoval na PH 2008 a 2012.


Sledge hokej: v Nemecku víťazstvo a dve prehry

Slovenskí reprezentanti v hokeji na sánkach absolvovali v nemeckom meste Ilmenau tri prípravné zápasy s domácou reprezentáciou. V tom dnešnom podľahli 0:2, včera senzačne zvíťazili 3:2 a v prvom tréningovom prehrali 1:5.


„Aj dnes sme boli v prvej tretine lepší, ale nevyužili sme šance. Hrali sme bez zraneného Ferenčíka. Celkovo super zápasy, prekvapili sme seba, aj súpera“, povedal kapitán tímu Peter Štít.

Nemci, ktorí dnes rozhodli dvomi gólmi v strednej tretine, sú účastníkom elitnej A skupiny MS. Vlani sa v nej zachránili na úkor Čechov. Doteraz jediný oficiálny zápas sme s nimi zohrali v roku 2013 v Nagane, počas našej premiéry v B skupine MS. Prehrali sme vtedy vysoko 0:7.


V Číne aj o zaradení volejbalu v stoji do programu PH

V sobotu odlieta do čínskeho mesta Hangzhou generálny sekretár SZTPŠ Martin Čapla a trénerka volejbalistov Helena Hanková, ktorí sa tu v dňoch 14. - 15. marca zúčastnia na Valnom zhromaždení  Svetovej organizácie telesne znevýhodnených volejbalistov (World ParaVolley).


VZ sa bude konať ako súčasť Intercontinetal Cupu vo volejbale v sede, na ktorom majú jednotlivé mužské a ženské družstvá poslednú šancu kvalifikovať sa na PH 2016, čomu zodpovedá aj účasť 24 družstiev. „Žiaľ, túto šancu, z rôznych dôvodov, nedostali volejbalisti v stoji, či už ide o klasický šesťkový volejbal alebo plážový volejbal. Na valnom zhromaždení budeme mať šancu diskutovať o tom, prečo nie je do programu paralympijských hier zaradený volejbal v stoji. Bude to  tvrdá diskusia, ale máme veľkú podporu ázijských krajín“, uviedla pred odletom H. Hanková.


Do Brazílie s repelentom

V najnevhodnejšom čase sa juhoamerickým kontinentom šíri vírus, ktorý už teraz komplikuje prípravu olympijských aj paralympijských hier v Riu de Janeiro.


Ako klasická viróza Vírus zika sa neobjavil len tak z ničoho nič. Vedci ho zaregistrovali už pred vyše päťdesiatimi rokmi a zistili, že jeho prenášačmi sú komáre rodu Aedes. V Európe sa vyskytujú len zriedkavo v južnom pásme. „Nakazený človek má príznaky klasickej virózy s horúčkami, vyrážkami, bolesťami kĺbov a svalov. Vakcína zatiaľ nie je dostupná, keďže doteraz väčšina prípadov prebehla bezpríznakovo a vírus ľuďom nespôsoboval väčšie problémy,“ hovorí parazitologička MVDr. Markéta Derdáková z Ústavu zoológie SAV. „Až osemdesiat percent nakazených ľudí nemá prakticky žiadne príznaky.“ Do popredia záujmu sa vírus dostal až v posledných mesiacoch, keď sa začal spájať s výskytom vývojových porúch (mikrocefálií) u novorodencov. Doteraz to však nebolo potvrdené. „Rizikom pre verejné zdravie by však bolo, ak by vírus z postihnutých oblastí priniesli do Európy, preniesli ho na komárov a tí by ho zas prenášali na ďalších ľudí.“ Komármi sa šíria aj ďalšie takzvané vektormi prenosné choroby ako malária, žltá zimnica alebo horúčka dengue. Pomôže zima? Aj preto robí krajina všetky preventívne opatrenia proti ďalšiemu šíreniu vírusu zika aj prípadnej medzinárodnej paniky. Prezidentka do terénu vyslala dvestodvadsaťtisíc vojakov, ktorí v postihnutých oblastiach kontrolujú vodné nádrže, jazerá, ba aj mláky, kde sa komáre Aedes rozmnožujú a obyvateľom rozdávajú pesticídy a moskytiéry. „Dnes sa ešte nedá povedať, ako sa situácia v Južnej…

Lesy bez bariér

Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR je partnerskou organizáciou projektu Lesy pre spoločnosť - lesy bez bariér (FOR SOC). Významným prínosom tohto partnerstva je sprístupnenie lesov pre ľudí so špeciálnymi potrebami.


Projekt sa zameriava na vybudovanie cezhraničného partnerstva zameraného na podporu rozvoja ekoturizmu a lesnej pedagogiky a propagáciu prírodného a kultúrneho dedičstva v prihraničných regiónoch. Partneri a ďalšie zapojené subjekty vytvoria spoločný slovensko-ukrajinský klaster, ktorého cieľom bude vzájomné partnerstvo, posilnenie hospodárskej spolupráce a podpora trvalo udržateľného rozvoja, turizmu a interpretácie prírodných hodnôt. Klaster umožní intenzívnejšiu výmenu informácií, poradenstvo, zlepšenie potenciálu jednotlivých členov, spoločnú propagáciu a presadzovanie spoločných postupov pri rozvoji regiónu. Bude sa jednať o dobrovoľnú partnerskú sieť bez právnej subjektivity.

Chceme Vás preto poprosiť o účasť na kratučkom prieskume (na vyplnenie stačia tri minúty), čím podporíte veľmi zaujímavú iniciatívu s praktickým prínosom pre ľudí s postihnutím.

Dotazník môžete vyplniť tu: http://www.forsoc.org/site/sk/domov/dotaznik-pre-osoby-so-zdravotnym-postihnutim/.

O projekte sa dozviete viac na stránke: http://www.forsoc.org/site/sk/


Zlín - Bencont Dolný Kubín  11:1

Posledný zápas základnej časti odohral Bencont Dolný Kubín proti SHK LAPP Zlín včera o 18:00.


Zlín otvoril stretnutie už v druhej minúte (1:45), keď Julinovu strelu vyrazil brankár Lepáček iba k Zdeňkovi Háblovi a ten krásne od žŕdky otvoril skóre zápasu. Následne v piatej minúte náš reprezentant hrajúci za Zlín, Erik Fojtík, kľučkou posunul svoj tím do dvojgólového vedenia. Za stavu 7:0 v druhej tretine sa podarilo presadiť aj slovenskému zástupcovi v českej sledge hokejovej lige po skvelej práci Miloša Večerka, ktorý našiel voľného medzi kruhami Martina Joppu a ten na druhý krát dokázal prekonať brankára Zlínu. Najlepšími hráčmi zápasu boli vyhlásení  Zdeněk Hábl (Zlín) a Miloš Večerek (Dolný Kubín). Videozáznam zápasu môžete sledovať aj na videu nižšie. Dnes Dolný Kubín pocestuje na medzinárodný dvojzápas do Nemecka. Nemecku sa podarilo udržať po aprílových Majstrovstvách sveta v Buffale v skupine „A“ na úkor reprezentácie Česka, ktorých porazili v záverečnom zápase 1:0. Zostavy: SHK LAPP Zlín: Matoušek (Molek) – Julina, Z.Hábl, Fojtík, Palát, Stodůlka, Šnajdar, D.Hábl, Slováček Bencont Dolný Kubín: Lepáček (Pastucha) – Štít, Zanovit, Ferenčík, Joppa, Rauš, Stašák, Večerek Rozhodcovia: Wesley, Hradil.

Chata SZTPŠ Remata

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov si Vás dovoľuje osloviť s ponukou služieb svojho účelového zariadenia Chata SZTPŠ Remata.


Toto zariadenie sa prioritne špecializuje na zabezpečenie pobytov mladých športových talentov a športovcov so zdravotným znevýhodnením, ale jeho kapacity je možné celoročne využiť aj pre širokú verejnosť. Popri snahe zlepšovať celkový štandard poskytovaných služieb je našou prioritou aj rentabilná prevádzka zariadenia, ktorá priamo súvisí so zvyšovaním obsadenosti objektu počas celej ubytovacej sezóny. Preto v obdobiach, ktoré nie sú plne vyťažené, ponúkame našim klientom špeciálnu akciu na dva a viacdňové pobyty v cene 8,50 € / noc. Konkrétne sa jedná o pobyty zrealizované v termínoch 10.-23. marca a 15.-30. apríla 2016. Chata SZTPŠ Remata sa nachádza v prekrásnom prírodnom prostredí Žiarskeho pohoria a Kremnických vrchov. Ponúka ubytovanie v šiestich bezbariérových 2-posteľových izbách (s možnosťou dvoch prísteliek) a v dvoch apartmánoch s možnosťou ďalších 4 prísteliek. Hosťom je k dispozícii aj priestranná spoločenská miestnosť a kuchynka. Všetky izby majú vlastnú kúpeľňu so sprchou a sociálnym zariadením. Penzión Mladosť, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti chaty, ponúka po dohode možnosť stravovania. Naše zariadenie je ideálne aj na organizáciu rodinných a firemných aktivít. Medzi najväčšie benefity patrí príroda, možnosti zberu lesných plodov, v zime lyžovanie a bežkovanie, v ostatných ročných obdobiach turistika, cykloturistika, rybolov a plávanie. V blízkosti zariadenia je moderné kúpalisko (1km), alebo rybník s možnosťou komerčného rybolovu a…

Lietanie bez krídiel

Po čom človek viac túži. Po láske alebo po zdraví? Vážna otázka. Aj jedno je dôležité aj druhé. Láska dáva životu zmysel. Je na vrchole hodnôt. Dáva totiž zmysel aj utrpeniu, dokonca aj deficitu zdravia.


Napríklad mnohí rodičia nasadzujú zdravie pre svoje deti. Láska však nekončí na hranici rodiny ak je skutočnou, živou, opravdivou láskou. Aj život bez plného zdravia je zmysluplný a môže byť plný lásky. Aj paralympijské hnutie je krásnym príkladom toho, ako ľudia ktorí nemajú plné zdravie v solidarite, v úcte a v láske dokážu byť veselí a šťastní. Ako dokážu obohacovať svoje okolie. Ale to nejde bez lásky. Práve ona častokrát pomáha „lámať“ nepriaznivé osudy. „Akokoľvek je to ťažké, nesmiete sa vzdávať. Svojich snov a túžob, svojich cieľov...“ tvrdí cestný cyklista Vladislav Janovjak, ktorý dlhé roky čakal na paralympijskú medailu. A dočkal sa, v Londýne 2012. „Často som premýšľal, prečo mám poškodený zrak práve ja. No k ničomu to neviedlo. Naopak, prvé úspechy ma nasmerovali, že aj bez dobrých očí môžem niečo dokázať. Najskôr sám sebe a následne aj ostatným.“ Kde skrývajú zdravotne znevýhodnení športovci svoju vnútornú silu? V poznaní? V skúsnostiach? V nekonečnej vôli? Návrat do života plného radosti býva pre mnohých ťažky, nekonečne dlhý a neraz popretkávaný trápením. Príbeh lukostrelca na invalidnom vozíku Marcela Pavlíka je o jeho túžbe po lietaní, ktorá ho priviedla k paraglidingu. Ťažký úraz po páde z výš- ky takmer 60 metrov mu zlomil vytúžené „krídla“, ale nezlomil jeho vôľu. Našiel si „okrídlené šípy“ a v rokoch 2014 a 2015 sa stal najlepším lukostrelcom na Slovensku. Predvlani vyhral majstrovstvá Európy…