Štetín: dve prvenstvá Veroniky Vadovičovej

Vo svojom prvom vystúpení na ďalšom podujatí Svetového pohára v poľskom meste Štetín (1. -  4. mája) zvíťazila včera naša reprezentantka v úvodnej disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu 60 rán pred Nemkou Natashou Hiltropovou a Ruskou Tatjanou Rjabčenkovou.


V kvalifikácii skončila naša strelkyňa druhá, ale vo finále predbehla nástrelom 211, 4 bodu aj svoju nemeckú súperku. V dnešnej disciplíne R2 - vzduchová puška v stoji 40 rán zvíťazila najskôr v kvalifikácii a potom aj vo finále pred Austrálčankou Natalie Smithovou a Ruskou Svetlanou Dementievovovu.   V Štetíne reprezentovala Veronika slovenské farby ako jediná zástupkyňa. Odtiaľ sa presúva na preteky ISCH do Hannoveru, kde sa k nej pridajú aj Radoslav Malenovský, Jozef Široký, Štefan Varga, Radoslav Morvay, Viera Bučkuliakova, Margita Prokeinová, Kristína Funková a Jana Macejková. Posledné dve absolvujú počas tohto podujatia aj zdravotnú klasifikáciu, resp. reklasifikáciu.

Boccia: striebro a bronz zo súťaže jednotlivcov

V kanadskom Montreale vyvrcholil turnaj Boccia World Open 2016 finálovými zápasmi, v ktorých mali zastúpenie aj slovenské farby. Jakub Nagy získal striebro v kategórii BC1 a Róbert Mezík bronz v BC2 po triumfe v malom finále.


Štvrťfinálové účasti pridali Lukáš Baláži v BC1 (vypadol s Nagyom) a Samuel Andrejčík (BC4). Celkove si Slovensko odváža z tohto podujatia štyri cenné kovy – zlato za víťazstvo páru BC4, striebro Jakuba Nagya a dva bronzy - zásluhou tímu BC1/BC2 a Róberta Mezíka.

Na úvod súťaže jednotlivcov osem víťazstiev

V Montreale sa včera rozbehli súťaže jednotlivcov na turnaji Boccia World Open 2016, ktorý patrí do série Svetového pohára.  Slováci odohrali desať zápasov a zaznamenali v nich osem víťazstiev.


„Začali sme výborne. Z dvoch prehier bola jedna vynútená, keďže Samo Andrejčík a Miška Balcová narazili vo vzájomnom zápase na seba. Druhú prehru sme zaznamenali po veľmi peknom a vyrovnanom výkone Mišky Balcovej s kanadským súperom, ktorému podľahla v tie - breaku. Ostatné zápasy sa vyvinuli v náš prospech a z dnešného dňa si odnášame 8 výhier v základných skupinách“, uviedol reprezentačný tréner  Martin Gabko.

V sobotu na Dvojke opäť Paralympijský magazín

RTVS uvedie v sobotu 30. apríla o 11:10 hod. na Dvojke prvé vydanie relácie Paralympijský magazín. Ten sa už vysielal pred pár rokmi na vtedajšej Trojke, takže pôjde o obnovenú premiéru. 


Relácia, ktorú autorsky pripravil Stano Ščepán, bude mať 26 minút a prinesie aktuality a zaujímavosti zo zákulisia paralympijského športu na Slovensku, ako aj portréty športovcov.

V sobotu uvidíte nasledovné reportáže: Výstava Romana Benického, Stolní tenisti pred Slovakia Open a pred PH, Príprava plavcov na PH, Košice mesto športu a dejisko tohtoročných ME v tanečnom športe na vozíku a chýbať nebudú ani rady psychológa.

 

 


Zlato páru BC4 na Boccia World Open 2016

Slovenskí reprezentanti v boccii získali v Montreale dve medaily - pár BC4 zlato po finálovom víťazstve nad Kanadou 4:3 a tím BC1/BC2 bronz, keď v „malom“ finále tiež zdolal domáce javorové listy vysoko 9:1.


„Včera sa dohrávali zápasy základných skupín, z ktorých postúpil náš tím aj pár po svojich víťazstvách ďalej do semifinále. Tam sa darilo viac páru, ktorý vyhral nad Ruskom a pokračoval do finálového boja s Kanadou o zlato. Tím prehral v semifinále s Japonskom a nastúpil do boja o tretie miesto s Kanadou.  Po naozaj krásnom zápase, v ktorom nedali súperom najmenšiu šancu, získal pár zlato a tím po jednoznačnom priebehu 3. miesto. Oddnes pokračuje podujatie turnajom jednotlivcov", informoval zo zámoria reprezentačný tréner Martin Gabko.  Výsledky:   Pár BC4 27.4.2016 Slovensko - Japonsko 6:2 Slovensko - Rusko 5:2 - semifinále Slovensko - Kanada 4:3 - finále   Tím BC1/BC2 27.4.2016 Slovensko - Argentína 6:3 Slovensko - Japonsko 4:5 - semifinále Slovensko - Kanada 9:1 - o tretie miesto  

Tokio 2020 už s novým logom

Organizátori olympijských a paralympijských hier 2020 v Tokiu predstavili nové oficiálne logá oboch hier. Pôvodné ukázali už pred ôsmimi mesiacmi, ale pre obvinenia z plagiátorstva ich museli zmeniť.


Nové logá zobrazujú prstenec prepojených tmavomodrých obdĺžnikov, pričom pre OH a PH majú rôzne zoskupenie. Z takmer 15 tisíc návrhov zvíťazil vo verejnej súťaži dizajnér Asao Tokolo, ktorý je známy svojimi matematickými motívmi.

Japonskí usporiadatelia museli vyhlásiť novú súťaž minulý rok v septembri, pretože pôvodne vybraté logo Kenžira Sanóa napadol belgický dizajnér a upozornil na podobnosť s jeho vlastným dielom pre divadlo v Liége. Obrátil sa dokonca pre to na súd.

Po vypísaní novej súťaže dostala výberová komisia takmer 15.000 návrhov, z ktorých vzišli na začiatku apríla štyria finalisti. Pre víťaza hlasovala verejnosť.

Obdĺžniky vo farbe indigo majú tri rôzne veľkosti, čo má reprezentovať rôzne krajiny a kultúry.


Boccisti v Kanade po prvom dni stopercentní

Dve víťazstvá zaznamenala naša reprezentácia na turnaji Boccia World Open 2016 v Montreale. O prvé sa postaral náš tím BC1/BC2 v zložení Jakub Nagy, Tomáš Král a Róbert Mezík, ktorý porazil domácu Kanadu 5:3.


V dramatickom dueli párov BC4 zvíťazila naša dvojica Samuel Andrejčík - Michaela Balcová po tie-breaku nad Nemeckom 2:2 (1:0).   

Dnes narazia naši v BC1/BC2 na Argentínu, pár BC4 si zmeria sily s Japoncami.


Boccia Duel Max v Prešove

Boccia Duel Max, takto je nazvaná športovo-spoločenská akcia, ktorú každoročne vo vzájomnej spolupráci organizujú občianske združenia ZOM Prešov a Barlička, venujúce sa aktívnym mladým ľuďom s ťažkým zdravotným hendikepom.


Podujatie sa uskutoční v priestoroch zábavno-obchodného centra MAX Prešov, v strednom vchode pri točitom schodisku vo štvrtok 12. mája 2016, so začiatkom o 13:00 hod. Cieľom akcie je upozorniť spoločnosť na problematiku ľudí so zdravotným znevýhodnením, všeobecne verejnosti predstaviť paralympijsky šport boccia, a v neposlednom rade pritiahnuť ľudí s hendikepom k pravidelnému športovaniu, pohybu a zdravému životnému štýlu. V súťaživej, ale o to priateľskejšej atmosfére sa proti sebe postavia dve 11-členné družstvá začínajúcich aj dlhodobo trénujúcich športovcov. Srdečne pozývame všetkých záujemcov.

Bližžšie informácie nájdete na:

http://www.zompresov.sk/


Počas majstrovstiev pribudli aj mladí adepti

Stolnotenisové centrum na Černockého ulici v Bratislave bolo v nedeľu 24. apríla dejiskom republikového šampionátu v stolnom tenise telesne znevýhodnených športovcov. Predstavilo sa na ňom spolu 39 hráčov z 8 športových klubov.


„Pre organizátorov boli najpríjemnejším prekvapením záujem a účasť mladých hráčov, keď náš lekár Juraj Štefák klasifikoval až 6 nových hráčov. Všetci noví hráči majú vek od 13 do 16 rokov a tak veríme, že sa nám tvorí základ budúcej úspešnej stolnotenisovej generácie“, uviedol riaditeľ turnaja Ľuboš Dobrotka. Najviac medailových umiestnení si odniesli stolní tenisti ŠK Žarnovica, ktorí ich nazbierali spolu 12. Najúspešnejším klubom na M – SR sa však stal ŠKST TPŠ Ružomberok, ktorý získal 11 medailových umiestnení, z toho až 6 majstrovských titulov. Viac vo výsledkovej listine.

Boccisti odleteli na Svetový pohár do zámoria

Slovenských reprezentantov v boccii čaká pred PH 2016 ďalšia náročná previerka - v dňoch 27. - 30. apríla sa predstavia v kanadskom Montreale na jednom z podujatí Svetového pohára 2016 - Boccia World Open. 


Reprezentovať nás budú Jakub Nagy, Lukáš Baláži (BC1), Tomáš Král, Róbert Mezík (BC2), Samuel Andrejčík, Martin Strehársky, Michaela Balcová (BC4). Realizačný tím cestuje v zložení Viktor Nagy, Terézia Terzieva, Pavel Král,  

Carlos Moreno, Ľudmila Andrejčiková, Peter Balco a Martin Gabko (vedúci výpravy a reprezentačný tréner).

Slovensko má v súčasnosti v tomto športe istých sedem miesteniek do Ria - štyri pre tím BC1/BC2 a tri v súťaži párov BC4