V „limitoch“ zhodnotenie Jasnej

Slovenskí paraalpskí lyžiari vybojovali na minulotýždňových pretekoch Európskeho pohára 2020 v Jasnej 14 medailí, z toho 4 zlaté. Do bojov na domácich svahoch zasiahla okrem starých rutinérov aj naša omladina.


Stano Ščepán si k mikrofónu pozval Miroslava Harausa, Mareka Kubačku a Alexandru Rexovú spolu s ich navádzačmi a krátke zhodnotenie pridal manažér tímu Martin Makovník. 

Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


   Stredoeurópske NPV o ďalšej spolupráci v regióne

V posledný januárový deň sa na pozvanie prezidenta NPV (národný paralympijský výbor) Chorvátska Ratka Kovačiča uskutočnilo v Záhrebe pracovné stretnutie predsedov NPV 8 stredoeurópskych krajín (BiH, BUL, CRO, HUN, MKD, SLO, SRB, SVK).


Stretnutie nadviazalo na podobné, ktoré sme organizovali v Bratislave v roku 2017. Predmetom rokovania boli aktuálne témy, súvisiace s dianím v paralympijskom hnutí a možnosťami ďalšej spolupráce v regióne. R. Kovačič otvoril tri  diskutované témy a to: a, Celoeurópsky projekt užšej spolupráce pri rozvoji paralympijských športov, b, Európske para hry a ďalšie napredovanie Európskych para hier mládeže a c, návrh zmien v organizácii a štruktúre IPC. Najdiskutovanejšou bola práve téma rozvoja paralympijských športov a hľadanie možností užšej spolupráce, ktorá by mohla byť podporená zo zdrojov EÚ v novom financovanom období 2021 - 2027. Účastníci sa zhodli na tom, že práve finančná pomoc zo strany EK by mohla výrazne zvýšiť aktivity jednotlivých krajín a koordinácia je v tomto smere  nevyhnutnosťou. Slovensko navrhlo vypracovanie spoločného programu, v ktorom by sa prostredníctvom paralympijských športov vytvoril priestor na intenzívnejšie zapojenie osôb so zdravotným znevýhodnením do aktivít a pravidelnej športovej činnosti a to s asistenciou a podporou zdravej populácie v rámci dobrovoľníctva. Takýto program by mohol spĺňať požiadavky a podmienky podpory zo strany EK. V Záhrebe sa bude konať v marci Európske športové fórum za účasti komisárky pre šport Mariyi Gabriel a to bude aj vhodnou príležitosťou na predstavenie programu. Európske hry mládeže považujú účastníci i naďalej za vynikajúci rozvojový projekt a podporujú ho. Ja som informoval o prebiehajúcej práci na…

Metelka pridal zlaté medaily v scratchi aj omniu

Slovenský reprezentant Jozef Metelka má za sebou mimoriadne úspešné UCI MS 2019 v dráhovej paracyklistike. Svoje skvelé vystúpenie v kanadskom Miltone v kategórii C4 zakončil v nedeľu zlatými medailami v scratchi aj v omniu.


Celkovo si v Mattamy National Cycling Centre vybojoval tri zlaté a jednu striebornú medailu. Slovensko sa jeho zásluhou stalo šiestou najúspešnejšou krajinou v medailovej bilancii. Viac zlatých získali iba Číňania, Briti, Francúzi, Austrálčania a Španieli. V scratchi, čiže pretekoch na 15 km a 60 kôl, triumfoval pred Američanom Jasonom Macomom a Rusom Sergejom Pudovom. Práve scratchom sa uzavrela súťaž všestrannosti v omniu, v ktorej slovenský reprezentant v štyroch disciplínach nazbieral 158 bodov a vybojoval si tretie zlato na MS pred Macomom (140 bodov) a Rumunom Carlom-Eduardom Novakom (138). Tridsaťtriročný rodák z Piešťan, ktorý sa dlhodobo pripravuje pod vedením anglického trénera Kyleigha Mannersa, začal úspechmi na MS v Miltone súťažnú prípravu na paralympijské hry v Tokiu, kde bude obhajovať dve zlaté medaily a jednu striebornú medailu z Ria de Janeiro 2016. "Tímová práca znamená splnené sny. Máme za sebou najlepší svetový šampionát a to ešte len začíname tento rok," napísal Metelka na svojej facebookovej stránke. (SITA, vg)

Siedmy triumf Jozefa Metelku v stíhačke na 4 km

Slovenský reprezentant Jozef Metelka sa po siedmy raz stal majstrom sveta v stíhacích pretekoch na 4 km. Na UCI MS 2020 v dráhovej paracyklistike v kanadskom Miltone bol vo finále natoľko suverénny, že svojho rumunského súpera Novaka dostihol už po dvoch kilometroch. Bronz si vybojoval Ír Ronan Grimes.

 


Tridsaťtriročný rodák z Piešťan Metelka, ktorý sa dlhodobo pripravuje pod vedením anglického trénera Kyleigha Mannersa, odštartoval svoju zlatú medailovú žatvu v roku 2014 v mexickom Aquascaliantes a odvtedy na 4 km nikdy nechýbal na najvyššom stupni. "Po ďalšom titule si rád zakričím ´yes´. Dlho však oslavovať nebudem, lebo paralympijské hry v Tokiu sú už za rohom a musím sa dobre pripraviť. Každé preteky sú iné," uviedol Jozef Metelka, ktorý je v stíhačke na 4 km aj úradujúcim paralympijským šampiónom z Ria 2016, v rozhovore pre UCI.

V Miltone Metelka už predtým bral striebro na kilometri s pevným štartom a bol druhý v šprinte na 200 m s letmým štartom. Všetky tieto disciplíny sú súčasťou novej disciplíny na MS - omnia. V ňom má slovenský reprezentant priebežne už 118 bodov a na čele náskok 14 bodov pred Rumunom Novakom. Záverečná disciplína omnia scratch, čiže preteky na 15 km a 60 kôl, príde na rad v nedeľu popoludní. Po 39 z celkového počtu 47 disciplín na MS v Miltone patrí Slovensku v medailovej bilancii 9. priečka s jednou zlatou a jednou striebornou medailou. (vg, SITA)


Slováci na záver s tromi cennými kovmi

Druhým slalomom vyvrcholili dnes v Jasnej preteky EP 2020 v paraalpskom lyžovaní. Zlato si z včerajška zopakovala Alexandra Rexová, dve striebra pridali Miroslav Haraus a Martin France.  


V Jasnej sa odjazdili dva obrovské slalomy a dva slalomy, na ktorých okrem paralympionikov štartovali aj naše nádeje z B top tímu. V obrovskom slalome sme po rokoch mali aj zástupcu medzi sediacimi mužmi, kde sa predstavil Martin Batka.  

II. slalom (na dve kolá)

Výsledky Slovákov:

Zrakovo znevýhodnení muži:

1. Johannes Aigner (n. Patrick Woller) AUT 1:43.66, 2. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) 1:44.65.... .  5. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) 2:11.69, 6. Alex Lajtman (n. Martin Jakubis) 2:18.17

Telesne znevýhodnení stojaci muži:

1. Hilmar Orvarsson (ISL) 1:50.49, 2. Martin France 1:51.57....

Zrakovo znevýhodnené ženy:

1. Alexandra Rexová (n. Eva Trajčíková) 2:03.20

Telesne znevýhodnené stojace ženy:  

1. Lucija Smetisko (CRO) 2:08.95......4. Natália Mintálová 2:27.66


Metelka so siedmym striebrom z 1 km

Slovenský reprezentant Jozef Metelka získal na UCI majstrovstvách sveta v dráhovej paracyklistike v kanadskom Miltone už v poradí svoju siedmu striebornú medailu v pretekoch na 1 km s pevným štartom.


Vo finále skončil druhý časom 1:06,039 min., nestačil iba na víťazného Jodyho Cundyho z Veľkej Británie, za ktorým zaostal o 952 tisícin sekundy.

Preteky na 1 km s pevným štartom:
1. Jody Cundy (V.Brit.) 1:05,087 min.
2. Jozef METELKA (SR) +0,952 s
3. Carol-Eduard Novak (Rum.) +3,223

Metelka bude v Miltone štartovať ešte v stíhacích pretekoch na 4 km (1. februára), kde obhajuje šesť titulov majstrra sveta, v scratchi (2. februára) a v novinke dráhovej paracyklistiky - omniu, ktoré zahŕňa stíhacie preteky na 4 km, 1km s pevným štartom, scratch a šprint na 200 m s letmým štartom. Všetky spomínané disciplíny okrem šprintu (31. 1.) sa hodnotia aj samostatne. 


Kompletná medailová zbierka pre Slovensko

Ani v prvom slalome EP 2020 v paraalpskom lyžovaní v Jasnej nechýbali Slováci na medailovej bedni. Zlato si odniesla Alexandra Rexová, striebro Miroslav Haraus a bronz Natália Mintálová.


Nedarilo sa tentokrát našim ďalším zástupcom v kategórii zrakovo znevýhodnených mužov – Marek Kubačka aj Alex Lajtman vypadli v prvom, resp. druhom kole. Zvíťazil Rakúšan Johannes Aigner. Martin France zostal medzi stojacimi tentokrát tesne pod stupňom víťazov.

I. slalom (na dve kolá)

Výsledky Slovákov:

Zrakovo znevýhodnení muži:

2. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) 1:43.79.... .  Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) DISQ v I. kole,  Alex Lajtman (n. Martin Jakubis)  DISQ v II. kole

Telesne znevýhodnení stojaci muži

4. Martin France 1:52.42

Zrakovo znevýhodnené ženy:

1. Alexandra Rexová (n. Eva Trajčíková) 2:04.67

Telesne znevýhodnené stojace ženy:  

3. Natália Mintálová 2:31.63

Zajtra je na programe záverečná disciplína druhý slalom.

Fotogaléria: https://spv.sk/media/filter/europsky-pohar-v-paraalspkom-lyzovani-obrovsky-slalom


Peking pripravuje najväčšie ZPH v histórii

Výkonný výbor Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) schválil definitívny počet športovcov na ZPH 2022, ako aj finálny medailový program. Zároveň potvrdil, že čínska metropola zorganizuje najväčšiu zimnú paralympiádu v histórii.


Na ZPH 2022 sa predstaví 736 športovcov (z toho maximálne 222 žien)  v 78 medailových disciplínach, z čoho bude 39 mužských, 35 ženských a 4 zmiešané. Paraalpské lyžovanie bude zahŕňať 30 medailových disciplín (po 15 mužských a ženských), o ktoré bude súťažiť 140 mužov a 80 žien. V porovnaní s Pjongčangom 2018 to predstavuje nárast o 7, 7 resp. 33, 3 percenta. Slovensko bude v paraalpskom lyžovaní obhajovať 11 medailí, z toho 6 zlatých, a prvenstvo v bilancii krajín!  V paraseverskom lyžovaní, naopak, nenastane v porovnaní s predošlými ZPH zmena - zostáva 38 medailových sád, z toho po 18 mužských a ženských, 2 zmiešané. Zmena sa však týka počtu štartujúcich - 120 mužov a 90 žien, zatiaľ čo v Kórei štartovalo 100 mužov a 60 žien. Parasnoubord, ktorý mal premiéru v roku 2014 v Soči, sa predstaví v 8 medailových kategóriách. Program žien, ktorý dočasne zahŕňal 6 medailových podujatí, sa scvrkne na 2. Parahokejisti USA pevne veria, že vyhrajú štvrtýkrát po sebe paralympijský turnaj v tomto atraktívnom športe. Prekaziť im to bude chcieť sedmička ďalších účastníkov, ktorí sa kvalifikujú priamo (umiestnením na MS A kategórie) alebo v dodatkovom kvalifikačnom turnaji. Premiérový postup slovenských parahokejistov do „áčka“ ich zároveň priblížil k tomu, aby sa prvýkrát v histórii aj oni predstavili na tomto najvýznamnejšom turnaji, ktorého dejiskom bude National Indoor Stadium. Čína získala v Pjongčangu svoju prvú zlatú medailu na ZPH v curlingu na vozíku a doma bude…

Vyberte si z kúpeľnej ponuky nášho partnera

Posilnite svoje zdravie a načerpajte energiu počas zimných dní v zariadeniach dlhoročného partnera SPV Kúpele Piešťany. V ponuke sú aj špeciálne Valentínske pobyty.


Podrobnosti v prílohách označených ako Kúpele 1 až 4.

Druhý „obrák“ pre Mareka Kubačku

V Jasnej pokračovali preteky Európskeho pohára v paraalpskom lyžovaní 2020 druhým obrovským slalomom. Medzi zrakovo znevýhodnenými triumfoval Kubačka a Haraus skončil tretí. Striebro sa ušlo Francemu medzi telesne znevýhodnenými stojacimi mužmi.


II. obrovský slalom (na dve kolá)

Výsledky Slovákov:

Zrakovo znevýhodnení muži:

1. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) 1:31.36 .... 3. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) 1:35.52....6. Alex Lajtman (n. Martin Jakubis) 1:55.73

Telesne znevýhodnení stojaci muži:

2. Martin France 1:37.85

Telesne znevýhodnení sediaci muži:

6. Martin Batka 2:12.70

Zrakovo znevýhodnené ženy:

2. Alexandra Rexová (n. Eva Trajčíková) 1:49.84

Telesne znevýhodnené stojace ženy:  

2. Natália Mintálová 1:59.40

Zajtra a v piatok sú na programe slalomy.