Lukostreľba: Pavlík a Longová najlepšími v roku 2015

 

Najlepšími športovcami Slovenského lukostreleckého zväzu (SLZ) za rok 2015 sa stali Marcel Pavlík (MŠK Kežmarok) a Alexandra Longová (Blue Arrows Viničné). Opätovná voľba Pavlíka za najlepšieho slovenského lukostrelca je veľkým úspechom paralympijského športu.

 


Pavlík a Longová obhájili svoje minuloročné prvenstvá. "Žiaľ, nepodarilo sa mi splniť cieľ kvalifikovať sa na OH 2016 v Rio de Janeiro, pokúsim sa o to v tomto roku. Budem mať k tomu dve možnosti", povedala najlepšia slovenská lukostrelkyňa. Naopak, Marcel Pavlík si už miestenku na PH 2016 zabezpečil vlani. "Čaká ma tvrdá príprava, v rámci ktorej chcem aj niečo zhodiť zo svojej hmotnosti, aby ma nebolela chrbtica. Od decembra aj doma posilňujem, fyzicky a mentálne trénujem", povedal. "Budeme mu držať palce, aby skončil čo najvyššie," uviedol predseda SLZ Matúš Durný.

V úvode odvetnej časti potrápili favorita z Karlových Varov

Dvomi zápasmi sa cez víkend začala druhá časť sezóny v českej lige hokeja na sánkach (ČSHL). Slovenský zástupca Bencont Dolný Kubín prehral síce v sobotu s jedným z favoritov na masjtrovský titul Sharks Karlovy Vary 5:7, ale vďaka vyhranej druhej tretine v pomere 5:2 sa postaral o dramatickú zápletku.

 


  9.1. BENCONT Dolný Kubín -  SKV Sharks Karlovy Vary 5:7 (0:2, 5:2, 0:3) Góly: 18. Stašák (Joppa), 23. Joppa, 24. Joppa (Ferenčík), 29. Joppa (Rauš), 29. Joppa (Stašák) – 9. Berger (Geier), 13. Forgo, 23. Berger (Geier), 30. Berger (Gaier), 38. Geier (Forgo), 41. Geier, 43. Berger (Hrbek) „Potrápili sme veľkého favorita. Síce sa rýchlo dostal do vedenia 2:0, ale druhá tretina patrila nám. Chvíľu sme dokonca viedli 5:3. Ale hostia potvrdili, že majú najvyššie ambície, zapli vyššiu rýchlosť a neodolali sme. Či sme sklamaní? Áno. Prehra so cťou neexistuje", povedal kapitán slovenského tému Peter Štít.   10.1. BENCONT Dolný Kubín -  HC Litvínov 6:0 (1:0, 2:0, 3:0) Góly: 8. Stašák (Večerek), 18. Joppa (Stašák, Ferenčík), 25. Joppa, 34. Joppa (Ferenčík), 41. Joppa, 43. Stašák „V nedeľu sme naopak boli favoritmi my. Síce sme zvíťazili, ale nedá sa povedať, že by sa nám hra veľmi darila. Stále máme veľké rezervy. Tento súper ich však nedokázal využiť“, dodal na margo stretnutia s Litvínovom. "Účasť v českej lige je veľký krok vpred. Hráči majú možnosť sa vyhrať, získať herné návyky, sebavedomie. V zápasoch sme skúšali niektorých hráčov na nových pozíciách. Je nás príliš málo a v prípade problémov potrebujeme mať hráčov pripravených zahrať v obrane aj v útoku. V prvom zápase nás súper podcenil, bojovali sme, ale na záver sa kvalita prejavila. Druhý zápas sme zvládli, ale stále máme rezervy", zhodnotil víkendový dvojzápas asistent trénera Radoslav…

Slovensko už získalo 20 miesteniek

Ďalší slovenskí paralympionici - tentoraz stolní tenisti sa môžu tešiť na účasť na PH Rio 2016. Po uzatvorení rebríčkov ITTF v stolnom tenise ku koncu roka 2015 a po poslednom turnaji v Kostarike si Slovensko zásluhou dosiahnutých výsledkov v roku 2015 pripísalo na konto ďalších 6 miesteniek a rozšírilo už celkový počet na 20. Miestenky majú teda isté 6 naši stolní tenisti - J. Riapoš, R. Revúcky, P. Mihálik, M. Ludrovský, R. Csejtey a A. Kánová, ktorí vo svojich skupinách skončili na postupových pričkach.  Počet sa môže ešte navýšiť, pretože tesne za postupovou hranicou je M. Jambor a Slovensko má možnosť požiadať o voľnú kartu.  


Hokejový kemp povedie legendárny George Kingston!

Jedným z dvojice trénerov, ktorých IPC angažoval pre tréningový kemp hokejistov na sánkach v Dolnom Kubíne, bude Kanaďan George Kingston. Na MS 1994 v Taliansku priviedol hokejistov krajiny javorového listu k titulu svetového šampióna po dlhých 33 rokoch!  

 


 V období predtým získali väčšinu titulov hráči ZSSR, občas sa nejaký ušiel Československu alebo Švédsku. Kingston bol dve sezóny hlavným koučom tímu NHL San José Sharks, viedol aj olympijské výbery Kanady a reprezentácie Nórska a Nemecka.   Tréningový kemp sa bude konať v dňoch 14. – 17. januára.      

Na budúci týždeň hokejový kemp v Dolnom Kubíne

 

Od 14. do 17. januára bude zimný štadión v Dolnom Kubíne dejiskom tréningového kempu v hokeji na sánkach, na ktorom sa zúčastní 15 hráčov a dvaja tréneri. Vypomôcť prídu aj dvaja zástupcovia IPC zo Severnej Ameriky.

   


 

Kemp bude finančne podporený aj zo strany IPC (Medzinárodný paralympijský výbor). V rámci neho absolvujú hráči predpoludním a popoludní tréningy, večer bude venovaný teoretickým mítingom k rozvoju tohto športu.   


Brazília uverejnila zoznam krajín, ktoré budú môcť vstúpiť na ich územie

Občania z Austrálie, Kanady, Japonska a Spojených štátov nebudú potrebovať víza pre vstup do Brazílie v priebehu tohtoročných olympijských a paralympijských hier, oznámila vláda.


Výnimka bude platiť pre občanov týchto krajín od 1. júna do 18. septembra 2016 a budú im udelené 90 dňové víza. Zákon za dočasnú výnimku schválil prezident Dilmah Rousseff v novembri aj keď nebol potvrdený prijímajúcimi krajinami až do dnešných dní. Teraz môžu návštevníci s alebo bez olympijských vstupeniek vstúpiť do Brazílie iba s pasom alebo iným oficiálnym dokumentom.

Pre občanov Slovenskej republiky platí obojstranný bezvízový styk s dobou maximálneho možného pobytu v krajine 90 dní.


Lukostreľba: Pavlíkova forma pred Riom graduje

Marcel Pavlík vstúpil do Nového roka ako svetový líder vo svojej kategórii. Jeho forma graduje - najprv pred pár dňami vo Viničnom posunul svoj osobný a slovenský rekord v kvalifikácii 591/600 b. a ako prvý Slovák pokoril maximum v rozstreloch 150/150 b.

 


Ale jeho vrcholom v roku 2015 je 7. miesto v kvalifikácii (591 b.) na GP Berlína v halovej lukostreľbe, kde v jeho kategórii súťažilo takmer 150 športovcov, väčšinou profesionálov. V rozstreloch ho zastavil až v osemfinále juniorský majster sveta. „Celkové deviate miesto, v tak silnej konkurencii zdravých lukostrelcov, je úžasné. Marcelova túžbe je stať sa profesionálom a v Berlíne rozhodne dokázal, že právom“, uviedol reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.

Veselého Silvestra 2015 a šťastný nový rok 2016

veľa zdravia, šťastia, osobných i pracovných úspechov želá všetkým kolektív pracovníkov Slovenského paralympijského výboru, Paralympijskej marketingovej spoločnosti a Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov.


Šesť miesteniek pre stolných tenistov do Ria 2016

 

Medzinárodná federácia stolného tenisu zdravotne znevýhodnených (IPTTC) zverejnila včera rebríček, ktorý na základe postavenia jednotlivých hráčov určuje istotu postupu na PH Rio 2016. Slováci tam budú obhajovať dve zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu z Londýna 2012.

 

 


Istotu miestenky má už dnes šesť hráčov zo Slovenska. Najvyššie postaveným je Ján Riapoš (TT2) na 4. mieste, nasleduje Alena Kánova (TT3) na 7. mieste. Zhodne na 8. priečkach sú Richard Csejtey (TT8) a Martin Ludrovský (TT2), na 12. miestach zasa Peter Mihálik (TT4) a Rastislav Revúcky (TT2). Na potvrdenie jednotlivých krajín bude ešte čakať Miroslav Jambor (TT7), momentálne na 16. mieste. Účasť Andreja Mészárosa je už len v rovine udelenia divokej karty pre súťaž družstiev (aktuálne sa nachádza na 27. mieste). Postupové miesto je neprenosné, čiže ak krajina hráča nenominuje, prepadá v prospech ďalšieho v poradí.

Posledný tohtoročný turnaj v Kostarike pomohol hlavne Rastislavovi  Revúckemu, keď vďaka 60 bodom postúpil zo 16. na 12. miesto, čím si  zabezpečil priamy postup do Ria.


Čo čaká slovenských paralympionikov v roku 2016?

Najdôležitejšou udalosťou bude konanie XV. paralympijských hier v dňoch 7. - 18. septembra v brazílskom Riu. Ešte predtým však čaká viacerých  našich reprezentantov zápolenie o miestenky na rôznych kvalifikačných podujatiach. Niektorým už zostáva iba spoľahnúť sa na tzv. voľnú kartu.


 

Rok 2016 však začnú zimní športovci. Alpskí lyžiari absolvujú úvodné preteky Svetového pohára 15. januára v rakúskom Abtenau. Následne zavítajú do Tarvisia (Taliansko), St. Moritz (Švajčiarsko) a Tignes (Francúzsko). Curlerov na vozíku čaká svetový šampionát v dňoch 21. – 28. februára vo švajčiarskom Luzerne.

Dejiskom MS jednotlivcov v boccii bude 19. až 26. marca čínska metropola  Peking. Plavci budú mať svoj kontinentálny šampionát na ostrove Madeira od 30. apríla do 7. mája a atléti 10. – 16. júna v talianskom meste Grosseto.

Na Slovensku budeme organizovať tradičné turnaje Slovakia Open v stolnom tenise (10. - 15. mája, Bratislava) a tenise na vozíku (16. - 19. júna, Trnava).