Prípravy v Tokiu pokračujú podľa plánu

Prípravy na konanie olympijských a paralympijských hier v Tokiu pokračujú podľa plánu napriek hrozbe šírenia koronavírusu. Informáciu zverejnil v tlačovej správe Medzinárodný olympijský výbor (MOV).


Reagoval tak na správy niektorých médií ako Daily Mail, podľa ktorých by sa hry mohli konať pred prázdnymi hľadiskami a diváci by ich mohli sledovať iba prostredníctvom televíznych vysielateľov.

"Opatrenia proti šíreniu infekčných chorôb predstavujú dôležitú súčasť organizačných plánov Tokia 2020. Hostiteľ plánuje bezpečné a pokojné hry. Organizátor bude pokračovať v spolupráci s relevantnými organizáciami, ktoré moniturujú výskyt infekčných chorôb a bude konzultovať možné protiopatrenia," píše sa v oficiálnom vyhlásení.

Olympijské hry v Tokiu by mali odštartovať 24. júla, paralympijské sa začnú 25. augusta. Správu vydala agentúra TASS.


   Poľská premiéra zimných mládežníckych hier

V nedeľu sa záverečným ceremoniálom skončili 1. Zimné mládežnícke para hry pod patronátom Európskeho paralympijského výboru (EPC), a nad ktorými prevzal záštitu poľský prezident Andrzej Duda.


Hry sa uskutočnili v Poľskom stredisku zimných športov v Czarnej Gore a zúčastnili sa na nich mladí športovci z 15 krajín. Až 120 budúcich nádejí si zmeralo sily v štyroch športoch - v paraalpskom lyžovaní, paraseverskom lyžovaní, parabiatlone a parasnouborde.

Samotné súťaže začali vo štvrtok a vyvrcholili v sobotu záverečnými disciplínami, pričom len za prvé dva súťažné dni pripadlo 15-20 cm nového snehu. Slovensko na hrách reprezentovali mladí zjazdári a zjazdárky pod vedením reprezentačného trénera Romana Petríka a najvýraznejšie úspechy dosiahli v obrovskom slalome Laura Havrilová, ktorá obsadila v súťaži stojacich 5.miesto a Richard Holenda (navádzač Matias Havrila), ktorý obsadil 6. miesto medzi zrakovo znevýhodnenými. V konečnom poradí krajín dominovalo domáce Poľsko pred Rakúskom a Francúzskom. Ako potvrdili samotní účastníci i náš reprezentačný tréner – hry boli vynikajúcou príležitosťou konfrontácie mladej nastupujúcej generácie športovcov v súťažiach na dobre pripravených tratiach a za výborných snehových podmienok, pričom mali aj možnosť spoznať budúcu konkurenciu.

Informoval člen exekutívy EPC Samuel Roško.

Viac na: https://paralympic.org.pl/paraski4europe-european-winter-para-sports-event-poland2020/


Curleri ťahali za kratší koniec s Lotyšmi aj s Rusmi

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku odohrala včera na MS 2020 vo švajčiarskom Wetzikone ďalšie dva zápasy. Dopoludnia podľahla Lotyšsku 5:10, večer Rusku 4:6.


V tabuľke je Slovensko s jedným víťazstvom a štyrmi prehrami na 8. – 11. mieste spolu s Estónskom, Kóreou a Švajčiarskom. Práve proti domácim Helvétom nastúpili naši reprezentanti dnes o 9:00 hod. Večer ich čaká zápas s Českom, ktoré je zatiaľ s piatimi prehrami na chvoste 12 člennej tabuľky.

Všetky informácie na https://worldcurling.org/


Slovenský vstup do šampionátu so striedavými úspechmi

Vo švajčiarskom meste Wetzikon sa v sobotu začali MS 2020 v curlingu na vozíku, ktoré potrvajú do 7. marca. Štartuje na nich 12 tímov, ktoré zároveň bojujú o body na ZPH 2022 v Pekingu.


Slovensko vstúpilo do turnaja v sobotu krátko popoludní prehrou 5:7 s Kanadou. Večer však rovnakým rozdielom porazilo Škótov a pripísalo si prvé body do tabuľky. V jedinom nedeľňajšom zápase podľahlo aktuálnemu paralympijskému šampiónovi Číne 2:7. Dnes od 9:00 hod. hrá svoj štvrtý zápas na turnaji s Lotyšskom, večer o 19:00 hod. sa stretne s Ruskom.   Na svetovom šampionáte štartuje 12 tímov – Kanada, Čína, Česko, Estónsko, Kórea, Lotyšsko, Nórsko, Rusko, Škótsko, Slovensko, Švédsko a domáce Švajčiarsko. Slovensko vo Wetzikone reprezentujú: Radoslav Ďuriš (skip),  Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa, Peter Zaťko a tréneri František Pitoňák – Milan Bubeník.  Všetky informácie na https://worldcurling.org/

„Limity“ s tenistom na vozíku Marekom Gergelym

Nasledujúce týždne budú rozhodujúce v úsilí našich športovcov kvalifikovať sa na tohtoročnú paralympiádu do Tokia. Tenista na vozíku Marek Gergely sa o to pokúsi na sérii turnajov.


Aj o tom, aké výsledky potrebuje uhrať, sa s ním zhováral Stano Ščepán.

Počúvajte v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko v relácii Bez limitov.

 


Curleri vstupujú do šampionátu súbojom s Kanadou

Zajtra o 14:00 hod. odohrá slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku svoj prvý zápas na MS 2020 vo švajčiarskom Wetzikone proti krajine javorového listu. Večer o 19:00 ich čaká ďalší náročný súper Škótsko. 


Na svetovom šampionáte štartuje 12 tímov – Kanada, Čína, Česko, Estónsko, Kórea, Lotyšsko, Nórsko, Rusko, Škótsko, Slovensko, Švédsko a domáce Švajčiarsko. Okrem titulu majstra sveta a udržania sa medzi elitou, pôjde najmä o získanie bodov na nadchádzajúce ZPH, ktoré bude hostiť v roku 2022 Peking.

V nedeľu odohrajú Slováci iba jeden zápas – o 14:00 hod. proti aktuálnemu paralympijskému šampiónovi Číne.

Slovensko vo Wetzikone reprezentujú: Radoslav Ďuriš (skip),  Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa, Peter Zaťko a tréneri František Pitoňák – Milan Bubeník.  

Všetky informácie na https://worldcurling.org/


Už v sobotu februárový Paralympijský magazín

Vysiela ho RTVS na Dvojke 29. februára o 12:35 hod. Pripomenieme si v ňom oslavy 25. výročia SPV, ale aj najčerstvejšie úspechy slovenských paralympionikov na medzinárodnej scéne.


Je to silný príbeh. Napĺňania túžob, silnej vôle aj rastúceho kreditu Slovenského paralympijského výboru, ktorý si pripomínal 25. výročie svojho vzniku. Príbeh o úspechoch, víťazstvách a silnej inšpirácii, ale aj o množstve problémov, ktoré na svojej ceste zvládol. Ak naozaj chceš, tak to dokážeš. Aj to je odkaz našich paralympionikov v SPV na ich úspešnej ceste od januára 1995. 

Vo februárovom Paralympijskom magazíne sa však nebude len spomínať. Pripomenieme si aj aktuálnu unikátnu bilanciu paracyklistu Jozefa Metelku z MS v kanadskom Miltone, aj skvelé výsledky našich paralyžiarov na výborne zorganizovanom Európskom pohári v Jasnej. V konkurencii pretekárov z dvanástich krajín získali v štyroch disciplínach štrnásť medailí, pričom najúspešnejšia z našich pretekárok Alexandra Rexová je ešte len rok v reprezentačnom B tíme.

Nezabudnite, už túto sobotu!


Damoklov meč nad vozíčkárskym basketbalom

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) varoval Medzinárodnú federáciu basketbalu na vozíku (IWBF), že tento šport môže byť vyradený z programu paralympijských hier v Tokiu 2020.


IPC dôrazne požaduje zlepšenie klasifikácie športovcov v danom odvetví do 29. mája 2020. Z dôvodu, že IWBF dlhodobo nedodržiava klasifikačný kódex IPC, bol basketbal na vozíku s okamžitou platnosťou vyradený z programu PH 2024 v Paríži. Toto vylúčenie sa však môže zrušiť, ak IWBF prijme opatrenia na striktné a úplné dodržiavanie klasifikačného kódexu športovcov IPC do 31. augusta 2021.

Jednohlasné rozhodnutie Správnej rady IPC, prijaté na jej zasadnutí v nemeckom Bonne 23. - 25. januára, nadväzuje na zdĺhavé diskusie s IWBF o tejto problematike. IWBF si dlhodobo vykladá problematiku zdravotných znevýhodnení inak ako IPC. Prezident IPC Andrew Parsons v tejto súvislosti uviedol: „Oceňujeme, že basketbal na vozíku je jedným z najpopulárnejších športov na paralympijských hrách. To však neznamená, že IWBF je nad pravidlami. Klasifikácia športovcov je neoddeliteľnou súčasťou každého paralympijského športu a nedodržanie kódexu klasifikácie športovcov IPC pre akýkoľvek šport je pre nás kritickým problémom, pretože by to mohlo ohroziť integritu súťaží“. Zároveň dodal, toto nie je nový problém, lebo IWBF vie o tejto záležitosti už niekoľko rokov a bola jej poskytnutá dostatočná lehota na jeho vyriešenie.


Parahokejisti po dvoch prehrách zaknihovali víťazstvo

Slovenská reprezentácia v parahokeji štartuje v týchto dňoch na turnaji v sibírskom Chanty Mansijsk. Po dvoch prehrách s ruskými ligovými tímami zdolala včera vysoko 11:0 reprezentáciu Poľska. 


V prvom zápase podľahli tímu Jastraby Orenburg 1:4, keď ani z vyložených šancí nedokázali prekonať skvele chytajúceho ruského gólmana. Naopak, súper vyťažil z minima šancí maximum. Zápas mal obojstranne vysokú úroveň. Aj v druhom zápase ťahali naši za kratší koniec proti Zvezde Tulská oblasť 0:2. Vo vyrovnanom zápase sme nevyužili tri samostatné nájazdy na strelenie gólu, naopak súper dvomi zlepenými gólmi rozhodol zápas vo svoj prospech. V treťom stretnutí prišlo vysoké víťazstvo nad severnými susedmi. Rovnakým pomerom ich reprezentácia SR zdolala aj v poslednom zápase MS 2019 B kategórie v Berlíne a spečatila svoj postup medzi elitu. V Chanty Mansijsk hrajú Slováci bez svojho kapitána Mariána Ligdu a tak "céčko" prevzal kanonier Martin Joppa.

Svetový pohár vyvrcholí v Škandinávii

So striedavými úspechmi dokončila dvojica našich zrakovo znevýhodnených paraalpských lyžiarov Miroslav Haraus a Marek Kubačka preteky Svetového pohára 2020 v Južno Sachalinsku na Ďalekom východe.


Prvé preteky Super G Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík) nedokončil a v druhých obsadil 3. miesto. Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová) v Super G neštartoval.

V obrovskom slalome skončil Kubačka štvrtý a Haraus nedokončil druhé kolo. V slalome bol Haraus strieborný a Kubačka bronzový.

Ďalšie preteky SP sa budú konať 15. - 22. marca v nórskom Hafjelli a finále 24. - 28. marca vo švédskom stredisku Are.