Prípravu  na Rio 2016 odštartujú v Stredomorí

Slovenskí paracyklisti začínajú prípravu tradične na Mallorke. V dňoch 4. – 15. februára bude ich základňou stredisko EL Arenal, odkiaľ budú vyrážať za objemovými kilometrami po tomto ostrove.

Na sústredení sa zúčastnia Patrik Kuril, Vladislav Janovjak a handbikerka Anna Oroszová s reprezentačným trénerom Branislavom Režňákom a doprovodom Milanom Oroszom.

Na záver dvakrát Super G s Harausovým bronzom

Dvomi pretekmi Super G zakončili naši alpskí lyžiari vo francúzskom Tignes vyše dvotýždňovú šnúru po štyroch pretekoch Svetového pohára. Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom skončil v kategórii zrakovo znevýhodnených mužov na treťom a štvrtom mieste.

Martin France potvrdil medzi telesne znevýhodnenými, že táto disciplína patrí medzi jeho silné a umiestnil sa hneď za svetovou špičkou na 6. a 7. mieste.

Výjazd začali naši zjazdári v slovinskej Kranjskej Gore, pokračovali vo švajčiarskom St. Moritzi, talianskom Tarvisiu a na záver sa predstavili v Tignes. Najbližšie cestuje trojica Haraus, Hudík, France s realizačným tímom na finále Svetového pohára do amerického Aspenu (24. – 26. februára).

Kúpou džúsov RIO podporíte našich paralympionikov

Na základe dohody so spoločnosť McCarter získame z predaja džúsov značky RIO 5% zo zisku na podporu slovenských paralympijských športovcov. Spomínané nápoje nájdete v predajniach po celom Slovensku.

Ďzúsy spoznáte podľa postavičky jedného z Paranormálnych hrdinov na vozíku a loga Rio 2016. Slovenská výrobno - obchodná spoločnosť McCarter, a.s. má dlhoročnú  tradíciu na trhu. Je lídrom vo výrobe a predaji 100 % čerstvých ovocných štiav RIO Fresh na slovenskom a českom trhu. Okrem toho je najväčším domácim spracovateľom jabĺk a karotky. V jeho portfóliu sú značky RIO, RIO Fresh, RIO H₂O, Zeus a V12. Je aj dovozcom a distribútorom renomovaných značiek Jana, Teekanne, Pasta Zara, AriZona a ABC. Až 50 % jeho celkovej výroby smeruje na zahraničné trhy. McCarter zároveň vyrába aj pre renomovaných zahraničných partnerov (Sappe Europe, Friya Basil, Healthy People, Skanemejerier Sweden, RegioJet, CSA Czech Airlines, Plane Catering…).

Tignes: striebro Miroslava Harausa  v zjazde

Dvoma pretekmi zjazdu pokračoval Svetový pohár v alpskom lyžovaní vo francúzskom stredisku Tignes. Slovenský reprezentant Miroslav Haraus (s navádzačom Marošom Hudíkom) skončil medzi zrakovo znevýhodnenými mužmi na druhom mieste za Kanaďanom Marcouxom.

Tento výsledok sa mu podarilo dosiahnuť v zjazde č. 2. V tom prvom preteky nedokončil. Telesne znevýhodnený Martin France skončil na 14. a 16. mieste. Preteky dnes dokončia dvoma súťažami Super G.

Štyri medaile z prvých pretekov Svetového pohára 2016

Tretím miestom v disciplíne R6 (50 m malorážka v ľahu) ukončila včera Veronika Vadovičová svoje mimoriadne úspešné vystúpenie na Svetovom pohári v Al Aine. Ako jediná účastníčka podujatia získala vo všetkých disciplínach medailu a zvíťazila vo všetkých kvalifikáciách.

Vo finále ju predbehli Španiel Juan Antonio Saavedra Reinaldo (207, 0 b.) a domáci Abdullah Sultan Alaryani (206, 3 b.). Naša reprezentantka nastrieľala 186,3 b.

Celkove tak získala Veronika v SAE štyri cenné kovy – jedno zlato, jedno striebro a dva bronzy.

Na Novoročnom koncerte rozdelili výťažok

Suma 7.092,73 eur sa ušla Slovenskému paralympijskému výboru - Košickým paralympionikom z rekordného výťažku Primátorského punču v Košiciach. Ten predstavoval celkovú sumu 28 370,92 eur, ktorú rozdelili rovnomerne medzi štyri subjekty.

Symbolický šek z rúk primátora Richarda Rašiho prevzal počas Novoročného koncertu predseda SPV Ján Riapoš. Finančné prostriedky pomôžu najmä košickým paralympionikom, ktorí sa už kvalifikovali na paralympiádu do Ria, ale i ďalším. Okrem paralympionikov sa z výťažku ušlo aj ďalším trom subjektom - OZ Autistickému centru Rubikon, Spojenej škole Opatovská a Útulku pre psov pri Haniske. Počas koncertu vo Veľkej sále košickej Historickej radnice v nedeľu 24. januára vystúpili Filip Tůma, Cigánski diabli, Anita Soul, tanečné štúdio Adriany Vrbovej a sláčikový orchester Musica Iuvenalis. Košice sú v tomto roku európskym mestom športu.

Haraus dvakrát tretí na tréningoch zjazdu

Vo francúzskom stredisku Tignes boli včera na programe dva merané tréningy v zjazde Svetového pohára 2015/16 v alpskom lyžovaní. Miroslav Haraus  s navádzačom Marošom Hudíkom skončil v oboch na tretej priečke.

Zo Slovákov ešte štartoval telesne znevýhodnený Martin France, ktorý obsadil 9. a 15. miesto.  Dnes sú už na programe súťažné zjazdy. Program v Tignes zakončí superkombinácia.

Športový psychológ Peter Kuračka

Koľko času a energie venujete tréningu a rozvoju psychických schopností ako sú sebadôvera, koncentrácia, schopnosť zvládať stres, emócie alebo  kľúčové momenty v súťaži?

Hranica medzi víťazstvom a prehrou vo vrcholovom športe je veľmi tenká. Ako športovci venujete veľa času a energie tréningu fyzických, technických a taktických schopností. Pre úspech vo vrcholovom športe je dôležitá aj psychická stránka. Moja otázka je: Koľko času a energie venujete tréningu a rozvoju psychických schopností ako sú sebadôvera, koncentrácia, schopnosť zvládať stres, emócie alebo  kľúčové momenty v súťaži? Všetky tieto schopnosti je možné systematickým prístupom trénovať a rozvíjať. Ako športový psychológ pomáham športovcom dlhodobo zvyšovať výkonnosť a podporiť pocity sebarealizácie a radosti zo športu. Zvyšovanie psychickej odolnosti je dôležitou súčasťou prípravy na vrcholné podujatia akými sú ME, MS a PH. Práca športového psychológa môže tiež pomôcť trénerom efektívne viesť športovcov a pomáhať im byť optimálne psychicky pripravení na súťaže a zápasy. Výkony vo vrcholovom športe sú dnes výsledkom práce skupiny ľudí, preto efektívne fungovanie tímu je dôležitou súčasťou procesu.

viac o Petrovi Kuračkovi najdete na jeho web stránke sportovypsycholog.sk.

Vadovičová: po bronze a striebre zlato v R2!

Slovenská reprezentantka Veronika Vadovičová vyhrala včera na Svetovom pohári v športovej streľbe v Al Aine (SAE) disciplínu R2 10 m vzduchová puška v stoji ženy, keď bola najlepšia v základnej časti aj vo finále.

Zvíťazila so ziskom 206,7 bodu pred Austrálčankou Natalie Smith (203,4 b.) a Ruskou Svetlanou Dementievovou (179,6 b.).

Z prvých tohtoročných pretekov Svetového pohára už má na konte aj tretie miesto v R3 (vzduchová puška v ľahu) a druhé v R8 (športová puška 3x2).

Petra Smaržová s bronzovou medailou aj v St. Moritzi

Vo švajčiarskom stredisku St. Moritz pokračoval Svetový pohár v alpskom lyžovaní dvomi pretekmi slalomu. Z našich reprezentantov si najlepšie počínala Petra Smaržová, ktorá v kategórii telesne znevýhodnených stojacich žien vybojovala po Tarvisiu ďalšiu bronzovú medailu.

Podarilo sa jej to v druhom slalome, ten prvý nedokončila. Ďalší telesne znevýhodnený zjazdár Martin France zaknihoval 10. a 12. miesto.

V kategórii zrakovo znevýhodnených mužov potešilo 5. miesto jediného nevidiaceho pretekára Mareka Kubačku (navádzačka Mária Zaťovičová). Naopak, nedarilo sa majstrovi sveta Miroslavovi Harausovi (n. Maroš Hudík), ktorý bol dvakrát diskvalifikovaný.

Lyžiari zakončia svoj výjazd vo franúzskom Tignes, kde oddnes do piatka pokračuje Svetový pohár zjazdmi a superkombináciou, čo sú zasa silné disciplíny Miroslava Harausa.