Po Havaji chce zažiariť aj v Tokiu

Američan Roderick Sewell zvládol ako prvý na svete po nadkolennej amputácii oboch nôh slávneho triatlonového Ironmana. Teraz spriada plány ako o rok vyloviť medaily z bazéna na paralympijských hrách.


Ešte pred jeho druhými narodeninami mu amputovali obe nohy. Ako osemročný skončil s matkou na ulici a chvíľu boli obaja odkázaní len na pomoc druhým. A do toho musela jeho matka Marian Jacksonová, ktorá na jeho výchovu bola celý život sama, od ostatných členov rodiny donekonečna počúvať, že bola hlúposť opustiť dobre platený džob v americkej armáde. No keď prišiel na svet Roderick, Marian zistila, že nikdy nebude ako ostatné deti, dala výpoveď a rozhodla sa starať len o neho. Ani ju určite nenapadlo, že sa stará o budúceho šampióna. Roderick Sewell sa vlani stal prvým paralympijským športovcom s nadkolennou amputáciou oboch nôh, ktorý dokončil slávne triatlonové preteky Ironman na Havaji. Zatiaľ posledné, tie tohtoročné, naplánované opäť na október, už organizátori pre pandémiu koronavírusu zrušili. Cieľový bonus: náručie matky Sewell havajského Ironmana (3,8 km plávania, 180 km na bicykli a maratónsky beh na 42, 195 km) zvládol za zhruba šestnásť a pol hodiny. V závere už nevládal, žalúdok mal vraj totálne skrútený, no rezignovať nemohol. „Poháňala ma túžba dokázať to a navyše všade po trati ma povzbudzovali fanúšikovia. Vrátane kopcu detí. To nešlo vzdať sa,“ spomínal Sewell na vlaňajší jedinečný zápis do histórie. Hneď v cieli padol do náručia matky, ktorú tak veľmi chcel potešiť. Nemala to s ním ľahké. „Keď bolo jasné, že prídem o nohy, niesla to veľmi ťažko. Nedokázala si predstaviť, ako môžem s takým hendikepom plnohodnotne žiť,“ citoval…

V „limitoch“ o mládežníckych kempoch

Aj v čase pandémie koronavírusu zorganizoval Slovenský paralympijský výbor v lete sériu motivačných mládežníckych kempov Hľadáme talenty 2020 pre začínajúcich zdravotne znevýhodnených športovcov. Viac už Stano Ščepán s novými športovými nádejami a s vedúcim kempov Jurajom Mederom.


Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


 Aj časovka so slovenskými prvenstvami

V nedeľu pokračoval Európsky pohár v paracyklistike časovkou jednotlivcov na 14 km trati Púchov - Lednické Rovne - Púchov. V skupine MB bol opäť najrýchlejší slovenský tandem Juraj Práger - Ján Gallik, ktorý zvíťazil aj v celkovom hodnotení. Prvé miesta obsadili aj Ondrej Strečko (MC5, štartoval len v časovke) a Anna Oroszová (WH3).


Zo Slovákov sa na pódium ešte dostali Daniel Kukľa (MH4+MH5: 2. miesto) a Jaroslav Švestka (MC1 - MC3: 3. miesto), pre ktorého boli preteky v Púchove návratom k súťažnej paracyklistike po dlhých 6 rokoch. Tesne pod stupňami víťazov skončil v MT1+MT2 Ľubomír Jančí, ktorý na tretiu priečku stratil len 0,5 sekundy. Na 4. mieste skončili aj Miloš Hudec (MH3) a Rastislav Tureček (MH1+MH2). Rovnako štvrtý skončil aj tandem Ján Šuľak s pilotkou Jarmilou Zrubákovou, ktorí na týchto pretekoch zažili svoju paracyklistickú premiéru. Prvýkrát sa na pretekoch predstavil aj zrakovo znevýhodnený lyžiar Alex Lajtman (pilot Martin Jakubis) a bolo z toho 5. miesto medzi tandemami. Prvé štarty absolvovali tiež Patrik Hrabeňár (štartoval len v časovke, MC4+MC5: 9. miesto) a Peter Maszay (MH3: 13. miesto). Zo Slovákov bol ešte Matúš Lepiš (MC1-MC3) šiesty a Martin Balog v MT1+MT2 siedmy. “Zo spomenutých nováčikov bol pre mňa veľmi príjemným prekvapením najmä výkon Šuľaka so Zrubákovou, ktorí sa paracyklistike začali venovať len pred dvomi mesiacmi v mládežníckom kempe SPV Hľadáme talenty. Sľubné výkony však podali aj Peter Maszay a Alex Lajtman/Martin Jakubis”, uviedol reprezentačný tréner Branislav Režňák. Veľmi dobre zorganizovaný Európsky pohár v Púchove (kategória C1) bol jedným z mála pretekov medzinárodného kalendára UCI, ktorý sa kvôli korona kríze podarilo zorganizovať a zúčastnilo sa ho takmer 70 pretekárov z ČR, Poľska, Nemecka, Slovinska, Grécka, Rakúska a Slovenska.

Víťazní Práger s Gallikom

Včera boli na programe Európskeho pohára v cestnej paracyklistike v Púchove cestné preteky s hromadným štartom. Z našich reprezentantov sa najviac darilo dvojici Juraj Práger - Ján Gallik, ktorí sa suverénnym spôsobom stali víťazmi skupiny MB.


V spojenej skupine WH3 - WH5 zvíťazila Anna Oroszová a Daniel Kukľa skončil v MH4+MH5 na výbornom 3. mieste. Dnes sa všetci pretekári predstavia v časovke jednotlivcov.

Ostatné výsledky našich:

MH1+MH2: Rastislav Tureček - 3. miesto

MH3: Miloš Hudec - 4. miesto, Maroš Orečný 6. miesto, Peter Maszay nedokončil

MT1+MT2: Ľubomír Jančí - 4. miesto

MC1- MC3: Jaroslav Švestka - 4. miesto

Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Štyri kovy pre Slovensko z SP 2019/20

Z dôvodu zrušenia posledných dvoch podujatí Svetového pohára v sezóne 2019/20 si najlepší paralyžiari nemohli prevziať medaile a trofeje. Dnes dorazili z centrály IPC na sekretariát SPV, kde si ich športovci budú môcť vyzdvihnúť.


V celkovom hodnotení SP získal bronz zrakovo znevýhodnený Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom. K tomu pridali aj 2. miesto v zjazde a 3. miesto Super G. O poslednú štvrtú medailu Slovenska z SP 2019/20 sa 3. miestom v obrovskom slalome postarali nevidiaci Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou.  


30 rokov a 47 medailí športu zrakovo znevýhodnených

Samostatný športový zväz športovcov so zrakovým znevýhodnením vznikol 29. 8. 1990 s názvom Sekcia nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska (SNSŠS)Nedávno si tak pripomenul významný míľnik. V súčasnosti pôsobí pod názvom Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov (SAZPŠ).


Podľa informácií, ktoré spracoval dlhoročný predseda SNSŠS Štefan Kopčík, z letných paralympiád priniesli zrakovo znevýhodnení športovci 9 cenných kovov (2 ešte z 1992 v Barcelony). Pomer je nasledovný: 1 zlatá, 3 strieborné a 5 bronzových. Prvú získal František Gödri v päťboji v Barcelone 1992. Zo zimných paralympiád je zisk medailí oveľa bohatší - až 38 (2 biatlon, 36 zjazdové lyžovanie). Pomer cenných kovov: 15 zlatých, 14 strieborných a 9 bronzových. Vôbec prvú vybojoval na ZPH 1998 v Nagane práve Štefan Kopčík (bronz v zjazde). Prvým Slovákom, ktorý reprezentoval ČSSR na I. zimných paralympijských hrách 1976 v Ornskoldsviku, bol zrakovo postihnutý - nevidiaci lyžiar Jozef Búroš z Oravy, ktorý súťažil v behu na 10 a 15 km. „Zrakovo znevýhodnení športovci robili tento šport amatérsky. Zopár jednotlivcov sa svojím talentom ale najmä sebadisciplínou a zapálením pre šport a podporou rodiny i priateľov dostali aj na vrcholové medzinárodné súťaže. Základom bol šport na školách pre nevidiacich, najmä v Levoči, potom rehabilitačné stredisko pre dospelých v Levoči 2 a TJ a ŠK, pri ktorých boli aj zrakovo znevýhodnení, kde bol dominantný najmä goalball, ale z nich chodili aj na M SR v atletike, či plávaní. Šport podporovala aj Únia nevidiacich Slovenska, boli to akcie pre turistiku letnú i zimnú, goalball, šach, neskôr kolky. Združenie zdravotne postihnutých športovcov od roku 1969 už začalo organizovať aj majstrovstvá Slovenska“ spomína Š. Kopčík.

Púchov dejiskom už 24. ročníka EP v paracyklistike

Počas víkendu sa v Púchove uskutoční medzinárodné podujatie Európsky pohár v paracyklistike 2020. V sobotu 12. septembra sú na programe cestné preteky, o deň neskôr časovka.


Na podujatie je prihlásených 78 pretekárov z 9 krajín, najviac z Česka, Poľska a Slovenska, čo je rekordný počet doterajších ročníkov. „Prihlásil sa slušný počet pretekárov, nakoľko v dôsledku celosvetových opatrení kvôli COVID 19 je Púchov jedným z mála pretekov, ktoré sa uskutočnia. Väčšina bola bez náhrady zrušená, vrátane MS v cestnej paracyklistike a Svetových pohárov. Otázne je koľkí aj reálne prídu, nakoľko situácia sa v Európe stále vyvíja“, povedal reprezentačný tréner slovenskej paracyklistiky Branislav Režnák. Na trase Púchov - Lednické Rovne bude mať počas víkendu aj sedmičku svojich zverencov: Ondreja Strečka (MC5), tandem skupiny MB Juraj Práger - Ján Gallik, trojkolkára Ľubomíra Jančího (MT2) a trojicu handbikerov Anna Oroszová (WH3), Daniel Kukľa (MH4) a Miloš Hudec (MH3). Doplnia ich aj ďalší slovenskí účastníci, ktorí aktuálne nefigurujú v reprezentácii, ale využijú možnosť preveriť si svoje schopnosti v zahraničnej konkurencii na domácom podujatí. Okrem iného budú štartovať aj dva nové tandemy  zrakovo znevýhodnených športovcov s pilotmi.    Ide o 24. ročník podujatia EP na Slovensku. Po tretíkrát sa uskutoční v Púchove, predtým bola jeho dejiskom Vrátna. Úvodné ročníky boli organizované ako Medzinárodné majstrovstvá ČSFR. Organizuje ho Žilinský športový klub v spolupráci s UCI, SPV a Slovenským zväzom cyklistiky s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. „Sme radi, že sa nám podarilo zorganizovať jedno z mála…

Za podporu fair play a etických hodnôt v športe

V pondelok 7. septembra bol v Bruseli inaugurovaný prvý svetový Fair Play deň. Ide o športovú iniciatívu, zameranú na podporu fair play a etických hodnôt v športe, ku ktorej sa pripája aj SPV.


Každý, kto športuje na ihrisku aj mimo neho, bol vyzvaný, aby v tento deň každý rok vyzdvihoval iniciatívy, projekty a úspechy v oblasti fair play. Iniciatíva  je koordinovaná spoločným celosvetovým partnerstvom medzi Panathlon International a svetovými a európskymi organizáciami fair play, menovite Medzinárodným výborom fair play (CIFP) a Európskym hnutím fair play (EFPM).

Vyzýva, aby sa do nej zapojili všetci športovci, odborníci z praxe, tréneri, funkcionári, rozhodcovia, rodičia, podporovatelia a osoby okolo nich, a aby demonštrovali príkladné správanie za každých okolností.


Pozvánka na V. ligové kolo

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov srdečne pozýva na V. kolo ligy v parastolnom tenise (vozíčkarov aj stojacich), ktoré sa uskutoční túto v sobotu 12. septembra od 10. hod. v HS Centre, Hlboká 92, v Piešťanoch.


Parahokej: Slováci zažijú premiéru v Ostrave

Svetový šampionát A kategórie v parahokeji sa po obrovskom diváckom úspechu opäť uskutoční v metropole severnej Moravy. Osmička najlepších tímov sveta si tu zmeria sily v dňoch 1. - 8. mája 2021. Prvýkrát v histórii so slovenskou účasťou.


Turnaj, ktorého dejiskom bude vítkovická Ostravar Aréna, bude zároveň aj kvalifikáciou na ZPH 2022 v Pekingu. Práve turnaj v roku 2019 lámal divácke rekordy a počítadlo návštevníkov sa zastavilo na čísle 64.748! Zároveň bezprecedentné bolo aj mediálne a najmä televízne pokrytie parahokejových MS. Vôbec prvýkrát hostila Ostrava najlepších parahokejistov sveta v roku 2009.   „Svetový parahokej je nadšený, že MS sa vracajú späť do  mesta, v ktorom minulý rok exponenciálne vzrástla chuť k tomuto športu v priebehu niekoľkých dní,“ uviedla manažérka World Para Ice Hockey Michelle Laflammeová a dodala: „Tešíme sa na ďalšie podujatie svetového formátu, ktoré predstavuje jeden z najvzrušujúcejších a najrýchlejších športov, aké paralympijské hnutie ponúka. Bude to ďalšia príležitosť pre ľudí na celom svete, aby sa pred blížiacimi ZPH v Pekingu správne naladili a dozvedeli viac o športovcoch a tímoch, z ktorých väčšina sa tam predstaví“. Prvých päť mužstiev v tabuľke si vybojuje priamy postup na ZPH 2022. Zvyšná trojica ešte dostane šancu v dodatkovom kvalifikačnom turnaji spolu s najlepšími z „béčka“. Slováci odohrali svoj premiérový kvalifikačný turnaj pred ZPH 2018, kde im postup tesne unikol.    Titul svetového šampióna budú v Ostrave obhajovať parahokejisti USA (zároveň paralympijskí víťazi z Pjongčangu 2018). Američania vyhrali štyri z posledných šiestich MS A kategórie. Obhajoba striebra čaká Kanaďanov, bronz vybojovali na MS 2019 Kórejci…