Zlatá bodka našej výpravy

16.03.2014

Zlatá bodka našej výpravy

Zvykne sa vravieť, že posledný dojem býva najsilnejší. Najdlhšie ostáva v pamäti. Možno to platí aj o víťazstve Henriety Farkašovej s navádzačkou Natáliou Šubrtovou v obrovskom slalome, ktorým si nanovo zdvihli náladu sebe aj celej výprave. Naopak, Petra Smaržová si na svoj druhý bronz v Rosa Chutor nesiahla a odchádzala do pretekárskeho stanu sklamaná.


Na tribúnu do horského strediska Rosa Chutor prišli povzbudiť našej zjazdárky slovenskí „curlingáči“. Dokonca rozobrali jeden z vozíkov, aby koleso so slovenským znakom použili na povzbudzovanie namiesto zástavy. Bolo ich vidieť. Rovnako ako naše lyžiarky...

„Po prvom kole sme mali dostatočný, bezpečný náskok a preto sme si mohli dovoliť začať druhé kolo opatrnejšie,“ reagovala v cieli Natália Šubrtová. „Išlo sa mi dobre, dávala som si pozor na chzbu a v druhej polovici trate sme zrýchlili. Užívala som si dnešné preteky a som rada, že som prispela do medailovej zbierky našej výpravy druhou zlatou medailou,“ povedala Henrieta Farkašová, ktorá sa s dvomi zlatými a jednou bronzovou stala najúspešnejšou slovenskou reprezentantkou na ZPH v Soči. Petra Smaržová bola po prvom kole štvrtá. Tesne pred druhým spolu s trénerom Branislavom Mažgútom po prehliadke trate frflala na postavenie bránok. V samotnej jazde sa však cítila dobre. „Až príliš. Hovorila som si, že to ide, ale zvyčajne ak  máte príliš dobrý pocit, sú tam chyby, ktoré nevnímate,“ precedila pomedzi zuby sklamaná z výslednej piatej priečky. „Chcela som ešte raz vystúpiť na stupne víťazov, no najlepšie súperky boli dnes lepšie.“ V cieli ju čakal Filip Motyka, navádzač Michala Beladiča a keď sme sa zhodli, že Peťa je po „obráku“ zvädnutá len sucho skonštatoval: „Však odvädne...“ Má pravdu. Po dvoch nie veľmi vydarených sezónach je bronz zo slalomu a piate miesto z obrovského slalomu skvelým výsledkom. /sš/ 


Minister Pellegrini ocenil aj paralympijské osobnosti

Včera sa konal slávnostný akt, na ktorom minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Pellegrini ocenil 12 osobností z najrôznejších oblastí športu. Z paralympijských zástupcov si ho prevzali Anton Sluka, Ladislav Gáspár a Helena Hanková.


Pamätnú medaila ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky – za dlhodobú úspešnú reprezentáciu si prevzali maratónec Anton Sluka, paralympijský víťaz z Atlanty 1996, a Paralympionik desaťročia 1996 – 2005, stolný tenista Ladislav Gáspár. Trénerka úspešného volejbalového tímu z PH 1996 a 2000 Helena Hanková dostala Čestné uznanie prof. Karola Stráňaia za celoživotné pôsobenie v oblasti športu.


V Bonne o ďalšej budúcnosti hokeja na sánkach

Počas víkendu sa v Inštitúte Gustava Stresemanna uskutočnilo Športové fórum hokeja na sánkach, ktorého hlavnými témami boli kalendár turnajov v sezóne 2014/15 a organizácia svetových šampionátov skupín A, B a C.


“Celé fórum prebiehalo formou diskusie, aby každá zúčastnená krajina mohla čerpať informácie a skúsenosti pri rozvoji tejto hry a hľadania nových talentov”, uviedol manažér pre zimné športy Maroš Čambal, ktorý v Bonne zastupoval SPV. Okrem samotnej organizácie MS v jednotlivých divíziach sa účastníci venovali aj rozhodcovskej problematike a zlepšeniu spolupráce s národnými hokejovými federáciami.

Zástupcovia IPC sa posťažovali, že nemajú dostatok informácií o turnajoch, ktoré prebiehajú. Z tohto dôvodu vymysleli spôsob bodovania jednotlivých zápasov na turnajoch,  čo by sa malo stať impulzom pre vznik tzv. svetovej série. Bol zostavený aj neoficiálny kalendár turnajov, ktoré sa budú hrať v sezóne 2014/15. “Zatiaľ sa prechádza na dvojročný model MS, t.j. v rokoch 2015 a 2017. Týka sa to však iba šampionátu A skupiny so 6 účastníkmi, béčko zatiaľ nemá kto organizovať”, konštatoval M. Čambal. Rovnako je otázna organizácia ME z dôvodu veľkého počtu krajín, ktoré už na starom kontinente hrajú hokej na sánkach.

Cieľom IPC je po dosiahnutí konkurencieschopnosti rozšíriť počet účastníkov ZPH na 10 tímov. Na najbližšej paralympiáde v Pjongčangu 2018 však bude štartovať ešte 8 mužstiev ako tohto roku v Soči.


Cez víkend sa konala stolnotenisová derniéra

V žarnovickom Stredisku paralympijskej prípravy bola počas tohto víkendu ukončená stolnotenisová liga stojacich i vozíčkarov. Medzi stojacimi si prvenstvo zabezpečil Richard Csejtey, u vozíčkarov Andrej Mészáros.


V súťaži stojacich bolo o víťazovi rozhodnuté ešte pred posledným kolom. Za strieborným medailistom z Londýna Csejteyom skončil Jozef Kršiak, tretí bol Gabriel Csémy o jeden bod pred Miroslavom Jamborom, ktorý sa predstavil prvýkrát po operácii kolena.

V súťaži vozíčkarov bola situácia otvorená do posledného kola, ktoré rozhodlo o konečnom poradí. Za Mészárosom skončil Ján Riapoš, tretí bol Peter Mihálik.

V Žarnovici oficiálne oznámil ukončenie kariéry reprezentačného trénera Ľuboš Dobrotka. V tejto funkcii pôsobil od roku 2011.

Informoval predseda ŠTK stolného tenisu Tomáš Varga.


MS boccia: vo švrťfinále skončil aj Mezík

V sobotu malo Slovensko v hre svojho posledného zástupcu v individuálnej súťaži Róberta Mezíka (BC2). Aj ten však vypadol v súboji s Thajčanom Vongsom, ktorý sa napokon stal svetovým šampiónom.


Z Pekingu sa teda vracajú naši bez medaile. Najbližšie k nej malo družstvo BC1-BC2 v tímovej súťaži, ale po postupe do semifinále prehralo s Thajskom (4:7) a aj o tretie miesto s Veľkou Britániou (2:6). V súťaži jednotlivcov dosiahli najlepšie umiestnenia spomínaný Mezík a Samuel Andrejčík (BC4), ktorí sa dokázali prebojovať do štvrťfinále. V osemfinále vypadli Lukáš Baláži (BC1) a Martin Strehársky (BC4).

Na svetovom šampionáte, ktorý sa konal v dňoch 16. - 28. septembra v Čínskom paralympijskom centre v Shunyi (80 km severovýchodne od centra Pekingu) nás reprezentovalo sedem športovcov.


Boccia: Andrejčík vypadol vo štvrťfinále, Mezík hrá zajtra

Na svetovom šampionáte v Pekingu sa zo sedmičky slovenských reprezentantov podarilo štyrom postúpiť zo základnej skupiny do vyraďovacej fázy. Baláži a Strehársky však vypadli v osemfinále a Andrejčík vo štvrťfinále.


Zajtra čaká štvrťfinále nášho posledného zástupcu v súťaži jednotlivcov Róberta Mezíka.

V BC1 skončil Jakub Nagy v skupine tretí a nepostúpil. Lukáš Baláži si zabezpečil postup z druhého miesta, ale v osemfinále nestačil na Thajčana Tatdonga (3:11).

V skupine BC 2 skončil Tomáš Král po dvoch prehrách v skupine tretí a nepostúpil do ďalšej fázy. Róbert Mezík skupinu vyhral a uspel aj v osemfinále.

Z trojice našich zástupcov v BC4 nepostúpil zo skupiny iba Róbert Ďurkovič. Martin Strehársky išiel ďalej z druhého miesta, ale neprešiel cez  osemfinále. Európsky šampión Samuel Andrejčík vyhral v skupine všetky tri duely, úspešný bol aj v osemfinále, ale vo štvrťfinále už skončil svoje účinkovanie na MS.


Londýnske hry ako paralympijský top moment 25 rokov  

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) oznámil, že PH Londýn 2012 boli zo stoviek návrhov vybrané za najsilnejší moment za posledné štvrťstoročie. IPC organizoval túto anketu pri  príležitosti 25. jubilea svojho vzniku (22. septembra 1989 v nemeckom Düsseldorfe).


IPC pri tejto príležitosti vyzvalo širokú verejnosť, aby sa podelila o svoje obľúbené para - momenty ostatných 25 rokov. Zo stoviek námetov, ktoré prišli, napokon vybrala Správna rada IPC symbolicky Top 25 a dala o nich hlasovať prostredníctvom špeciálnej webovej stránky od 29. augusta. Jednoznačným víťazom hlasovania sa napokon stala londýnska paralympiáda ako celok, keďže prispela k výraznému posunu v postojoch a vnímaní populácie k športu i k ľuďom so zdravotným postihnutím.

Počas PH 2012 sa predalo rekordných 2,7 milióna vstupeniek a vďaka dovtedy nevídanému rozsahu vysielania putoval obraz do viac než 100 krajín sveta, kde hry zhliadlo v sumáre 3,8 miliardy ľudí. Prieskumy vykonané po ukončení hier priniesli napríklad zistenie, že jeden z troch britských dospelých zmenil vďaka nim svoj postoj k ľuďom so zdravotným znevýhodnením. „Londýnske hry boli výnimočné a v mnohých aspektoch nastavili latku pre organizátorov budúcich hier“, povedal v tejto súvislosti riaditeľ IPC je pre médiá a komunikáciu Craig Spence.


Po ukončení ligových súťaží ešte republikový šampionát

Stolných tenistov čaká počas víkendu vyvrcholenie tohtoročných súťaží. V sobotu bude v Žarnovici ukončená 7. kolom liga vozíčkarov a v Novej Bani 4. kolom liga stojacich. Vyhlásenie výsledkov a oficiálne ukončenie súťaží ...


... bude nasledovať po odohratí zápasov v Stredisku paralympijskej prípravy v Žarnovici.

V dňoch 9. - 12. októbra sa zúčastnia na Majstrovstvách SR, ktorých dejiskom bude Stolnotenisová hala ŠK ST Ružomberok na Žilinskej ceste.

Informoval predseda ŠTK stolného tenisu Tomáš Varga.


Zástupcovia SPV na pracovné cesty do Nemecka

Už zajtra odlieta do Bonnu manažér pre zimné športy Maroš Čambal, kde sa počas víkendu zúčastní na Športovom fóre hokeja na sánkach. V dňoch 3. - 5. októbra bude spolu s generálnym sekretárom Samuelom Roškom ...


... reprezentovať SPV v Berlíne, kde sa pri príležitosti 25. výročia založenia Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) bude konať niekoľko workshopov k ďalšiemu fungovaniu a rozvoju paralympijských športov vo svete. Oslavu tohto jubilea si účastníci pripomenú počas galavečera 4. októbra v hoteli Maritim.  

V Bonne na hokejovom fóre sa bude rokovať hlavne o kalendári na budúcu sezónu a o organizácii MS skupín A a B v hokeji na sánkach.   


Lyžiari prvýkrát v novej sezóne na ľadovci

Slovenskí zjazdári absolvujú v týchto dňoch prvú ostrú prípravu v sezóne 2014/15 na ľadovci Hintertux v Tirolsku. V dňoch 21. - 27. septembra sa tu pripravujú zrakovo postihnutí Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík), ...


... Marek Kubačka (n.Natália Karpišová), Michal Beladič (n.Filip Motyka) a telesne postihnutí Martin France a Petra Smaržová s členmi realizačného tímu Petrom Matiaškom, Tomášom Bartalským, Romanom Petríkom a Stanislavom Klimanom.

Prvé preteky Európskeho pohára sú na programe 15.-16. decembra v Pitztali. Sezóna 2014/15 vyvrcholí svetovým šampionátom v kanadskej Panorame v dňoch 1. - 10. marca 2015.