Zajtra štart sezóny 2020/2021 v paraalpskom lyžovaní

21.05.2020

Zajtra štart sezóny 2020/2021 v paraalpskom lyžovaní

Začne sa päťdňovým sústredením v Martine, kde športovci absolvujú vstupné testy a športovú diagnostiku, následne sa budú venovať príprave na suchu, do ktorej zahrnuli aj atletiku a turistiku. Do konca augusta majú v pláne až osem sústredení na Slovensku.


Okrem Martina by mali zamieriť aj do Piešťan a Vysokých Tatier. „Samozrejme, situáciu neustále sledujeme a hneď ako sa naskytne šanca, by sme vyrazili na rakúske ľadovce ako po iné roky“, povedal manažér reprezentácie v paraalpskom lyžovaní Martin Makovník. Príprava by mala smerovať k budúcoročnému vrcholu – MS 2021, ktoré by sa mali uskutočniť v nórskom stredisku Hafjell a z dlhodobého hľadiska k ZPH 2022 v Pekingu.
Sezóna 2019/2020 bola špecifická – nekonali sa ZPH ani MS, navyše kvôli zraneniam vypadla trojica medailistov zo ZPH. V novembri sa na tréningovom sústredení v Rakúsku zranil Jakub Krako, ktorý si roztrhol predný krížny väz v pravom kolene a prišiel o celú sezónu. Aktuálne je v štádiu rekonvalescencie, ktorú mu ešte sťažili obmedzenia ohľadom COVID 19. „Vypadla mi kvôli tomu časť rehabilitácie, ale momentálne už koleno zaťažujem a snažím sa dobehnúť zameškané. Uvidíme, čo to urobí na snehu. Ale verím, že sa dám úplne dokopy a pre budúcu sezónu už budem fit“, informoval päťnásobný paralympijský šampión.
Zranenie kolena utrpela v decembri aj Petra Smaržová. A naša jednotka Henrieta Farkašová prelaborovala s rovnakým zdravotným problémom celú sezónu. Napokon absolvovala operáciu inkriminovaného kolena, ktoré už začala pomaly zaťažovať a postupne sa tiež pripravuje na návrat na svahy. Už pod vedením nového navádzača Michala Červeňa, keďže vlani ukončila spoluprácu so svojou dlhoročnou navádzačkou Natáliou Šubrtovou.
Prioritne sa počas sezóny jazdili preteky Svetového pohára (SP). Samozrejme, v oklieštenej zostave. Najväčšiu porciu pretekov absolvovali zrakovo znevýhodnení Miroslav Haraus a Marek Kubačka so svojimi navádzačmi, menšiu časť telesne znevýhodný Martin France. Slováci vycestovali na SP do švajčiarskeho strediska Veysonnaz, talianskeho Prato Nevoso, slovinskej Kranjskej Gori či prvýkát na Ďaleký východ do Južno Sachalinska. Haraus a Kubačka pozbierali niekoľko pódiových umiestnení, ale na krištálové glóbusy za najlepšie celkové umiestnenia to tentokrát nebolo. Vrchol SP sa mal konať v Škandinávii. Najskôr v nórskom Hafjelli a potom finále vo švédskom Are. Naša výprava do Nórska vycestovala, absolvovala tam aj tréningové jednotky, ale to už začal úradovať koronavírus a preteky organizátori zrušili.
„V rámci skráteného Svetového pohára sme absolvovali všetky preteky v oklieštenej zostave. Vzhľadom na nie príliš vydarenú prípravu, hlavne z dôvodu poveternostným podmienok, boli výsledky adekvátne. Prioritou pre túto sezónu bolo doplnenie reprezentačného B tímu. Áčkari pomohli mladým začleniť sa, najmä Martin France sa zúčastňoval s nimi aj na pretekoch a snažil sa im byť vzorom. Všetci majú šancu sa presadiť, ale chce to ešte veľa práce. Oceňujem ich usilovnosť a pokoru, s ktorou pristupujú k tréningom“, skonštatoval Martin Makovník na margo omladiny, ktorá sa predstavila koncom januára aj na domácom Európskom pohári v Jasnej. (vg)


SPV vyzýva na darovanie krvi

Darujme krv, vyhráme všetci! V spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) a Nadáciou SOŠV vyzývame týmto sloganom športovú rodinu i verejnosť darovať krv v rámci kampane #sportovakrv.


Krv sa nedá vyrobiť, dá sa iba získať od darcov. Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj darcovstvo krvi. Najvzácnejšej tekutiny, ktorá pomáha v rôznych akútnych prípadoch, však nikdy nie je dosť. Darovanie krvi má veľký zmysel. Zapoj sa aj ty do výzvy športovcov a pomôž spolu s nami Objednaj sa na presný čas v jednom z 12-tich pracovísk Národnej transfúznej služby SR. Bližšie informácie nájdeš na webe NTS: http://www.ntssr.sk/kde-darovat-krv Daruj krv a odfoť sa s modrou loptičkou, ktorú nájdeš vo všetkých odberných centrách NTS po celom Slovensku. Svoju fotku uverejni s hashtagom #sportovakrv na sociálnych sieťach a vyzvi troch kamarátov, o ktorých si myslíš, že by tiež mohli pomôcť. V rámci výzvy #Sportovakrv už darovali vzácnu tekutinu v pracovisku Národnej transfúznej služby v bratislavskom Ružinove prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel, výkonný riaditeľ Slovenského paralympijského výboru (SPV) Maroš Čambal, vedúci Štábu PH 2020 Tomáš Varga i viacerí zamestnanci SOŠV a SPV. Darcov prítomnosťou podporili predseda SPV Ján Riapoš, tenista na vozíku Marek Gergely, ktorí z objektívnych dôvodov nemohli odovzdať svoju tekutinu na pomoc iným. „Krv vnímame ako niečo samozrejmé a bežné. Nikdy nevieme, kedy môžeme byť závislí na transfúzii. Vtedy budeme dúfať, že sa nájde hrdina – darca krvi. Vieme, že krvi nie je nikdy dosť. Športová rodina síce dnes očakáva pomoc od štátu i partnerov, ale v rámci svojich možností chce aj…

Pozor! Už v piatok vyjde Paralympionik 1/2020

V piatok 12. júna bude v Denníku Šport vložené prvé tohtoročné vydanie časopisu Paralympionik. Opäť sa môžete tešiť na 24 strán aktuálnych informácií z domáceho i zahraničného paralympizmu.


Koronavírus zastavil resp. minimálne pribrzdil aj športový život. Prečítajte si ako počas obmedzení trénovali slovenskí zdravotne znevýhodnení športovcov. Napokon, prvýkrát v histórii došlo k posunu PH o rok. Ako sa s touto správou vyrovnáva Tokio?

Dokončiť sezónu sa ako jedným z mála podarilo curlerom na vozíku, ktorí na MS 2020 urobili ďalší dôležitý krok k tretej účasti v rade na ZPH. Viac sa dozviete v sekcii Zimné športy, kde analyzujeme aj sezónu paraalpských lyžiarov a prípravu parahokejistov na premiérovú účasť medzi elitou.

Nechýba návrat k oslavám 25. výročia založenia SPV či vyhláseniu najlepšieho paralympionika a tímu za rok 2019 v Liptovskom Jáne.

Ako ďalej v slovenskom športe? – odpovede na tieto otázky sme hľadali v rozhovore s novým štátnym tajomníkom pre šport na MŠVVaŠ SR Ivanom Husárom.... a ešte veľa ďalších zaujímavostí.

Nezabudnite si kúpiť Denník Šport - už tento piatok!   


Športová výzva: Darujme krv, vyhráme všetci!

Darujme krv, vyhráme všetci! Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), Nadácia SOŠV a Slovenský paralympijský výbor (SPV) vyzývajú týmto sloganom športovú rodinu i verejnosť darovať krv v rámci kampane #Sportovakrv.


Spoločnými silami chcú pomáhať a zároveň ukázať aj jednotu športového hnutia. Symbolickú loptičku s výzvou darovať krv prostredníctvom sociálnych sietí už dostali aj viaceré významné osobnosti. Štart kampane sa uskutočnil dnes v Národnej transfúznej stanici SR v Ružinove, kde vzácnu tekutinu darovali okrem iných prezident SOŠV Anton Siekel, výkonný riaditeľ SPV Maroš Čambal i viacerí zamestnanci oboch subjektov. Darcov prítomnosťou podporili predseda SPV Ján Riapoš, tenista na vozíku Marek Gergely, ktorí z objektívnych dôvodov nemohli odovzdať svoju tekutinu na pomoc iným. „Krv vnímame ako niečo samozrejmé a bežné. Nikdy nevieme, kedy môžeme byť závislí na transfúzii. Vtedy budeme dúfať, že sa nájde hrdina – darca krvi. Vieme, že krvi nie je nikdy dosť. Športová rodina síce dnes očakáva pomoc od štátu i partnerov, ale v rámci svojich možností chce aj ona pomáhať. Našou spoločnou výzvou chceme motivovať športovcov i fanúšikov, aby pomáhali pri záchrane ľudských životov,“ hovorí Anton Siekel. „Počas opatrení spojených s koronavírusom počty darcov klesli a je tak ešte dôležitejšie na tému darovania krvi upozorniť. Práve v paralympizme si viac uvedomujeme hodnotu tejto vzácnej tekutiny s ohľadom na množstvo poúrazových stavov ktoré k nám prichádzajú. Všetci môžeme pomôcť,“ dopĺňa Ján Riapoš. Súčasťou kampane Nadácie SOŠV a SPV sú aj výzvy medzi darcami, športovcami i verejnosťou. Každý darca môže odovzdať symbolickú loptičku s výzvou na darovanie…

V zajtrajších „limitoch“ o športovej krvi

V pravidelnej relácii „Bez limitov“ si v utorok ráno pripomenieme vyhlásenie spoločnej charitatívnej výzvy SOŠV a SPV #sportovakrv. Ide o výzvu športovcov a predstaviteľov oboch subjektov pre samotné športové hnutie aj pre verejnosť na podporu darcovstva krvi v súvislosti so štartom kampane, ktorá potrvá celý mesiac.


Počúvajte v tradičnom čase o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


 Plní sa im sen, ktorý si ani netrúfali snívať

Za vznikom IPčka je príbeh, keď si mladí psychológovia uvedomili, že online svet je miesto, kde sa dá dostať ku mladým a pomáhať im, ak to potrebujú. Je užitočné využiť ho práve v psychologickej intervencii a IPčko to robí.


„V IPčku sme od začiatku roka 2020 mali smelé plány. Vo februári nás trochu zaskočil príchod filmu "V sieti" do kín, ale zamakali sme a expresne rýchlo sme ku nemu pripravili sériu pomáhajúcich nástrojov, vrátane pomáhajúceho webu (stalosato.sk) a metodík pre pedagógov a psychológov na pomoc pre obete sexuálneho násilia na internete. Vytvorili sme tak na Slovensku viac možností pomoci pre obete, o ktorých je natočený tento známy dokumentárny film českého režiséra Víta Klusáka a Báry Chalupové. No hektický február bol len slabý odvar toho, čo sa začalo diať potom, keď sa kiná zavreli a totálne nepripravených nás všetkých zastihla pandémia korony. Na našej poradni od začiatku hľadalo pomoc päťnásobne viac ľudí v ťažkostiach, a my sme odušu navyšovali kapacity poradcov, školili, hľadali kvalitných odborníkov a pripravovali rozšírenie pomoci, aby sme pokryli ten obrovský nápor na dištančné psychologické poradenstvo v čase vrcholiacej pandémie, karantény, strachu z choroby a z neistoty. Obracali sa na nás ľudia v tých najakútnejších krízových situáciách. Viacerí donori ako #KtoPomožeSlovensku, Hodina deťom Nadácie pre deti Slovenska, Telekom, Eset, Nadácia Pontis, Orange, Nadácia Orange a mnoho jednotlivcov - podporili v tom čase prepotrebné rozšírenie kapacít IPčka. Ku 40tke poradcov pribudla druhá 40tka, a ďalší traja koordinátori, ktorí nonstop zabezpečujú odbornosť a kvalitu poradenskej pomoci. Bolo to super, veľmi si to vážime a ďakujeme. V tom čase nám Nadácia…

   Tokio sa pripravuje na zjednodušené hry, ak by pandémia pokračovala

Predstavitelia japonskej vlády a organizačného výboru olympiády v Tokiu zisťujú možnosti, ako usporiadať budúci rok podujatie v zjednodušenej podobe. Dôvodom je hrozba pokračovania pandémie koronavírusu. 


Japonský denník Iomiuri dnes informoval, že organizátori si síce určili za cieľ uskutočniť hry v plnom formáte, no zároveň premýšľajú nad opatreniami, ktoré by prijali, ak by pandémia pretrvávala aj budúci rok. Tie zahŕňajú obmedzenie počtu divákov a nižší počet účastníkov na ceremoniáloch.

"Radi by sme zvážili viaceré možnosti, vrátane zracionalizovaného a zjednodušeného formátu. Zároveň potrebujeme dosiahnuť, aby naši občania mali pochopenie pre naše rozhodnutia," vyhlásila guvernérka Tokia Juriko Koikeová.

Medzi ďalšie opatrenia, ktoré pripadajú do úvahy patrí aj povinný test na koronavírus pre športovcov a návštevníkov, či obmedzenie pohybu obyvateľov olympijskej dediny. OH v Tokiu po ročnom odklade odštartujú 23. júla 2021. Po nich majú nasledovať PH v dňoch 24. augusta – 5. septembra 2021.                 

(TA SR, vg)


Anton Gajdoš - 80. narodeniny

Dnes oslavuje významné životné jubileum športovec, pedagóg a dlhoročný člen paralympijskej rodiny Anton Gajdoš. K jeho 80. narodeninám mu želáme všetko najlepšie, hlavne veľa zdravia a šťastia. 


Doc. PhDr. Anton Gajdoš, DrSc. Dr. h. c.Narodil sa 1. júna 1940 v Dubrinici (Ukrajina).Študovať začal v školskom roku 1954/55 a maturoval v školskom roku 1956/57.Po ukončení stredoškolského štúdia študoval v rokoch 1957- 1961 na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave, v odbore telesná výchova - slovenský jazyk. Počas vysokoškolského štúdia systematicky trénoval športovú gymnastiku a v roku 1960 sa stal aj absolútnym majstrom Slovenska v kategórii mužov.Od roku 1964 až do roku 1990 pôsobil ako odborný asistent a ako docent na Katedre teórie a didaktiky gymnastiky Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Tu zároveň trénoval celý rad vynikajúcich slovenských gymnastov, ktorí pretekali za TJ Sláviu UK. V 70-tych rokoch bol i medzinárodným rozhodcom.V roku 1969 získal titul doktora filozofie (PhDr.) a v roku 1978 úspešne obhájil kandidátsku dizertačnú prácu. V rokoch 1971 až 1989 bol spoluriešiteľom viacerých úloh štátneho plánu základného výskumu, ktoré sa zaoberali najmä analýzou faktorov, určujúcich dosahovanie cieľov prípravy mládeže v športovej gymnastike. V roku 1990 získal titul docenta a téma jeho habilitačnej prednášky bola zameraná na vývojové tendencie tréningového zaťaženia v športovej gymnastike mužov a žien.Pôsobili na zahraničných univerzitách ako hosťujúci profesor - na Fakulte telesnej výchovy v irackom Bagdade v školskom roku 1971/72, Slippery Rock University (USA) v školskom roku 1990/91, Jyväskylä University, Fakulta športu a vied…

   Superfitonline prináša zaujímavosti aj odpovede

Súťaže zručnosti na vozíku, špeciálne kondičné video tréningy, články o športovej výžive, ale aj odpovede najlepšieho slovenského paralukostrelca Marcela Pavlíka priniesol v posledných dňoch projekt Superfitonline.


1.V prvom  rade sa skončila súťaž mesiaca máj, v ktorej sme prostredníctvom výzvy úspešného tenistu na vozíku Mareka Gergelyho oslovili priaznivcov stránky, aby nám posielali videá, v ktorých ukážu svoje zručnosti na vozíku, pri športe, pohybe, v exteriéri, či interiéri. Pri hodnotení sme zohľadňovali vek, skúsenosti, kondíciu, či charakter zdravotného znevýhodnenia. Do uzávierky 24. mája 2020 boli do súťaže prihlásené 3 súťažné videá a vzhľadom na skutočnosť, že všetky preukazujú vysokú pohybovú pripravenosť aktérov v nich účinkujúcich, vrátane obrovskej vôle a motivácie prekonávať aj tie najväčšie prekážky, rozhodli sme sa udeliť výhru v súťaži mesiaca máj všetkým trom videám, bez uvedenia poradia. Vôľa aktérov víťazných videí je obdivuhodná a zaslúži si nielen úctu a uznanie, ale aj ich adekvátnu prezentáciu, zacielenú na motiváciu ďalších zdravotne znevýhodnených ľudí. Všetko podstatné o vyhodnotení súťaže, vrátane všetkých troch víťazných videí nájdete na odkaze: https://www.superfitonline.sk/vysledky-sutaze-mesiaca-maj/ Na mesiac jún pripravujeme ďalšiu súťaž, tentokrát bude určite zameraná na stojacich športovcov a ich šikovnosť a obratnosť pri tréningu... 2.Ako sme už avizovali, v rámci kondičnej sekcie Dušana Chromého pribudli ďalšie dva špeciálne video-tréningy pre vozičkárov, ktoré sú výnimočne aj tým, že boli zostavené na základe skúseností jedného z najlepších stolných tenistov na vozíku v ČR a zároveň skúseného fyzioterapeuta na libereckej spinálnej…

 V „limitoch“ s Ivanom Husárom

Na návrat do domácich aj medzinárodných súťaží sa tešia aj zdravotne znevýhodnení športovci. Otázne však je, do akej miery sa ich dotknú po koronakríze ekonomické problémy. Štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivana Husára navštívil aj s touto otázkou Stano Ščepán. 


Počúvajte pravidelnú reláciu „Bez limitov“ v utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.