Vyvrcholila súťaž stolných tenistov

05.09.2019

Záverečným finálovým kolom sa v Ružomberku skončila liga pre rok 2019. Medzi stojacimi hráčmi suverénne zvíťazil Richard Csejtey, ktorý za celý rok nenašiel ani jedného premožiteľa. Medzi vozičkármi Peter Mihálik pred Borisom Trávníčkom.

V súťaži stojacich sa predstavilo celkovo až 22 hráčov, ale až šesť hráčov absolvovalo len jedno kolo a tak priemer hráčov na kolo bol pod 12 hráčov.

Medzi vozíčkarmi si dvojica najlepších podelila aj víťazstvá v jednotlivých kolách, keď Peter vyhral prvé dve a Boris zvyšné štyri kolá. Medzi vozičkármi súťažilo celkove 23 hráčov, z toho traja hráči odohrali len jedno kolo. Priemer účasti medzi vozičkármi bol 15 hráčov.

„Úroveň jednotlivých zápasov v tomto roku mala opäť stúpajúcu krivku, hlavne medzi reprezentantmi, kde sa ukázalo množstvo natrénovaných jednotiek a ostáva nám veriť, že sa to potvrdí na septembrových ME vo Švédsku, na ktoré naša výprava už onedlho odlieta“, zhodnotil riaditeľ ligy Ľuboš Dobrotka.

V Emmene o cestné tituly majstrov sveta

Cez víkend odcestovalo družstvo paracyklistov do holandského Emmenu, kde sa budú v dňoch 12. – 15. septembra konať UCI majstrovstvá sveta v cestnej paracyklistike. Podujatie je súčasťou kvalifikácie na budúcoročné PH a Slovensko na ňom bude zastupovať sedmička reprezentantov.

Jozef Metelka a Patrik Kuril (MC4), Ondrej Strečko (MC5), Anna Oroszová (WH3), Miloš Hudec (MH3), Juraj Práger (MB)/ pilot tandemu Ján Gallik. „Všetci pretekári sa predstavia v časovke jednotlivcov, ako aj cestných pretekoch s hromadným štartom. Pred samotnými pretekmi absolvuje Juraj Práger zdravotnú klasifikáciu a všetci pretekári C a H skupín sa podrobia v povinnému testovaniu v rámci výskumu, ktorý pre zotrvanie paracyklistiky v programe PH požaduje od UCI Medzinárodný paralympijský výbor“, informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák. Program našich pretekárov 12. 9. (časovka)          od 14:00 Práger/Gallik (MB; 31,2 km) Strečko (MC5; 31,2 km) od 15:30 Metelka, Kuril (obaja MC4; 31,2 km) 13. 9. (časovka) od 15:00 Hudec (MH3; 20,8 km) od 16:45 Oroszová (WH3; 20,8 km) 14. 9. (cestné preteky) od 10:00  Práger/Gallik (MB; 103,6 km)           od 13:30 Strečko (MC5), Metelka, Kuril (MC4)  88,8 km 15. 9. (cestné preteky) od 11:17 Oroszová (WH3; 51,8 km) od 17:15 Hudec (MH3; 66,6 km)

Ostravská generálka na ME so siedmimi medailami

Slovenskí reprezentanti v para stolnom tenise majú za sebou turnaj Czech Open 2019 v Ostrave, na ktorom úspešne preverovali formu pred nadchádzajúcimi ME. Získali spolu sedem medailí, z toho tri v súťaži jednotlivcov a štyri v družstvách.

V súťaži jednotlivcov sme mali vo vyraďovacej fáze až sedem hráčov. Zlato si napokon odniesol Martin Ludrovský (TT2), ktorý zdolal vo finále Španiela Sastreho (3:1). Striebro pridala po finálovej prehre s kórejskou súperkou Alena Kánová (TT3) a bronz tiež v skupine TT2 Lukáš Kližan, ktorý v semifinále prehral so Sastrem 0:3. Vo štvrťfinále skončili Ján Riapoš (TT2), Peter Mihálik, Boris Trávníček (TT4), Tomáš Valach (TT7) a Richard Csejtey (TT8), v osemfinále Andrej Mészáros (TT4) a Miroslav Jambor (TT7) a zo skupiny nepostúpili Marián Kamien (TT1), Gabriel Csémy, Alexander Nagy (TT6). Aj v súťaži družstiev získali zlato „dvojkári“, keď Riapoš s Ludrovským zdolali vo finále Kórejcov 2:0. Ďalšie tri medaile boli bronzové a postarali sa o ne Mihálik, Trávníček, Mészáros (TT4),  Csémy s Nagyom (TT6) a Valach s Jamborom (TT7). Slovensko tak zakončilo turnaj v Ostrave s medailovou bilanciou 7 (2 - 1 - 4). Informoval reprezentačný tréner Andrej Bardoň. ME 2019 sa konajú vo švédskom Helsingborgu  16. - 21. septembra.

Ostrava preverí formu na Helsingborg

Včera odcestovala do Ostravy početná skupina reprezentantov v para stolnom tenise, kde bude v dňoch 6. – 8. septembra štartovať na medzinárodnom turnaji Czech Open 2019 s faktorom 20. Ide o poslednú previerku pred ME vo švédskom Helsingborgu.

V súťaži jednotlivcov a družstiev nás budú reprezentovať títo hráči: Marián Kamien (TT1), Ján Riapos, Martin Ludrovský, Lukáš Kližan (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik, Boris Trávníček, Andrej Mészáros (TT4), Gabriel Csémy, Alexander Nagy (TT6), Miroslav Jambor, Tomáš Valach (TT7) a Richard Csejtey (TT8).   „Turnaj je veľmi dobrou previerkou pred majstrovstvami Európy, ktoré sa začnú už o týždeň“, povedal reprezentačný tréner Andrej Bardoň.

Športovci dostanú možnosť letieť podľa ich potrieb

Včera sa v Bratislave uskutočnilo II. zasadnutie Štábu PH 2020 pod vedením jeho vedúceho Tomáša Vargu. Na úvod spolu s predsedom SPV Jánom Riapošom odovzdali menovacie dekréty členom štábu, ktorí sa na prvom zasadnutí nemohli zúčastniť.

Na programe rokovania bola kontrola úloh z predošlého zasadnutia, novinky z Tokia, logistika PH 2020, CDM seminár a rôzne. Ján Riapoš požiadal vedúcich jednotlivých športov o sumarizáciu potrieb k ich nerušenej príprave a kvalifikácii do Tokia. Zároveň informoval, že športovci a realizačné tímy dostanú možnosť individuálne zvážiť dátum príchodu do dejiska a dĺžku pobytu. Do japonskej metropoly teda nepoletí spolu celá výprava a odbúrajú sa tým neduhy z minulosti, keď viacerí športovci strávili v dejisku tri týždne a súťaže mali až posledný deň, čo veľakrát negatívne ovplyvnilo ich výkon. „Celý paralympijský šport sa profesionalizuje a my ideme do Tokia podať čo najlepšie výkony“, zdôraznil predseda SPV. Tomáš Varga následne informoval členov štábu o úlohách, ktoré ich v najbližšom období čakajú. V piatok odlieta spolu s výkonným riaditeľom SPV Marošom Čambalom do Tokia na seminár vedúcich výprav (Chef de Mission).

O postup medzi elitu sa pokúsia aj Slováci

Berlín bude v dňoch 17. – 22. novembra dejiskom MS B skupiny v parahokeji. Štartovať tu bude šesť tímov – spolu so Slovenskom aj domáce Nemecko, Rusko, Čína, Veľká Británia a Poľsko.

V Eissporthalle Charlottenburg budú najväčšími favoritmi Rusi, ktorí už majú strieborné medaily zo ZPH 2014. V poslednom období boli vrcholné udalosti bez ich účasti v dôsledku zákazu štartu ruských športovcov na PH a ďalších podujatiach organizovaných IPC. Teraz sa pokúsia opäť prebojovať medzi najlepších. S rovnakými cieľmi vstupujú do turnaja aj domáci. Veľkou neznámou je Čína, ktorá intenzívne buduje tím pre domáce ZPH 2022 v Pekingu a vlani postúpila z C kategórie po tom, ako jasne zdolala usporiadateľov Fínov. S nádejami na postup vycestujú do nemeckej metropoly aj Slováci, ktorí zaznamenali v posledných rokoch obrovský progres a drvivá väčšina hráčov pôsobí v kvalitnej českej lige. Na doteraz posledných MS B skupiny, ktoré v roku 2016 hostilo japonské mesto Tomakomai, skončilo Slovensko na bronzovej priečke za postupujúcimi tímami Česka a Japonska. Po pribudnutí Ruska a Číny to však bude viac než náročné. Svetový parahokej má v tomto roku už za sebou mimoriadne vydarené MS elitnej A skupiny, ktorých dejiskom bola Ostrava s obrovským diváckym záujmom.

Víťazná štvorhra Tomáša Masaryka

V Česku vyvrcholila séria turnajov HVM Plasma Tour 2018/19 v tenise na vozíku, ktorú absolvoval aj slovenský reprezentant Tomáš Masaryk. V konečnom rebríčku obsadil v dvojhre tretie a vo štvorhre dokonca prvé miesto.

Tomáš spolu s našou jednotkou Marekom Gergelym reprezentoval v tomto roku Slovensko aj vo Svetovom pohári družstiev v portugalskej Vilamoure. Účasť v tímovej súťaži je okrem rebríčkového postavenia jednou z podmienok účasti na PH 2020 v Tokiu.

„Limity“ tentokrát o lukostreľbe

Rok pred začiatkom paralympijských hier v Tokiu majú slovenskí paralukostrelci už dve isté miestenky. Vystrieľali ich východniari Marcel Pavlík a Marián Marečák na ME v holandskom meste s´Hertogenbosch.

Druhého z nich pritiahol k mikrofónu Stano Ščepán v pravidelnej relácii „Bez limitov“, ktorú vysiela Rádio Slovensko v utorok 3. septembra o 5:51 hod.

Páristi BC4 majstrami Európy!

Po troch cenných kovoch v individuálnych súťažiach sme sa dočkali zlata aj v súťaži párov BC4. Naša trojica Samuel Andrejčík - Michaela Balcová - Martin Strehársky ho vybojovala po finálovom triumfe nad Veľkou Britániou 4:0.

V semifinále si Slováci poradili s Portugalskom 7:1. Identických súperov mal medzi najlepšou štvorkou aj tím BC1/2, ale Portugalcom podľahol v semifinále 4:12 a Britom v „malom“ finále 2:8.   Slovensko zakončilo ME 2019 v boccii v španielskej v Seville so ziskom štyroch medailí, z toho boli dve zlaté (Samuel Andrejčík v súťaži jednotlivcov BC4 a pár BC4) & dve bronzové (Michaela Balcová v súťaži jednotlivcov BC4 a Tomáš Král v súťaži jednotlivcov BC1).

Zlatý Andrejčík plus dva bronzy!

Slovenským boccistom sa mimoriadne darilo v súťaži jednotlivcov na ME 2019 v španielskej Seville. Najcennejší kov si zabezpečil v BC4 Samuel Andrejčík po víťazstve nad Nemcom Borisom Nicolaiom 5:4, čím získal aj priamu miestenku na PH 2020.

Medailovú žatvu naštartoval Tomáš Král v kategórii BC1, ktorý zdolal vo štvrťfinále Gréka Christosa Kypriotisa 7:4, v semifinále nestačil na Daniela Pereza z Holandska a prehral s ním 2:4, no v zápase o 3. miesto predviedol v záverečnej štvrtej smene neuveriteľný obrat proti Rusovi Michailovi Gutnikovi z 1:4 na 5:4!V BC4 bolo reálne slovenské finále. Michaela Balcová však prehrala s Borisom Nicolaiom 2:6, no v zápase o bronzovú medailu otáčala stav v zápase proti Maďarovi Lászlóovi Hegedűsovi z 3:4 na konečných 5:4!Samuel Andrejčík začal svoju púť vyraďovacou časťou štvrťfinálovým zápasom proti Nikovi Vasilimu z Grécka, ktorého vyradil po výsledku 7:3. V semifinále nedal šancu Maďarovi Lászlóovi Hegedűsovi, keď ho porazil výsledkom 7:0 a vo finále Balcovej premožiteľovi Nicolaiovi, keď si už v prvej smene vybudoval 5-bodový náskok. V BC2 Rastislav Kurilák, vypadol vo štvrťfinále po výsledku 1:6 s neskoršou striebornou medailistkou  Claire Taggartovou z Veľkej Británie. Už dnes začínajú súťaže párov a tímov.