Výprava stolných tenistov v Londýne!

24.08.2012

24.8 odletela Slovenská výprava na LPH 2012.  Najsilnejšie zastúpený je opäť stolný tenis v podobe našich 8 reprezentatntov, ktorí sa pokúsia potvrdiť postavenie v svetovom rebríčku a nadviazať na úspechy z predchádzajúcich paralympiád.

Zajtra sa nám o 09:00 začínajú oficiálne tréningy, kde si budeme môcť vyskúšať podmienky vytvorené organizátormi.

Úspešné zakončenie zimnej sezóny curlingového družstva

Reprezentačné družstvo Slovenska v curlingu vozičkárov pod vedením skipa R. Ďuriša úspešne zakončilo zimnú sezónu na 3. otvorených medzinárodných majstrovstvách Českej republiky (27. - 28.4.2013) v Prahe absolútnym víťazstvom a ziskom putovného pohára.

V ďalšom zložení M. Kunkelová, A. Kánová, D. Pitoňák a B. Jakubec postupne zdolali pod vedením M. Kališa v A skupine tímy z Nemecka 3:2 a Velkého Meziríčí 9:7, v semifinále Jedličkov ústav Praha A 8:5 a vo finále Nové Mesto n/M. 7:4. Týmto umiestnením opäť nadviazali na pokračovanie tohtoročných dobrých výsledkov a potvrdili tak svoju súčasnú dominanciu v stredoeurópskom regióne.

Smútočné oznámenie: zomrela Margita Homolová

Paralympijská rodina s hlbokým smútkom oznamuje, že dnes vo veku 57 rokov po dlhej ťažkej chorobe zomrela naša dlhoročná kolegyňa Margita Homolová. Naposledy pôsobila vo funkcii manažérky pre športy na SZTPŠ, predtým pracovala v rôznych funkciách na SPV. Česť jej pamiatke!

Rozlúčka so zosnulou bude vo štvrtok 2. mája o 15:15 h. v bratislavskom Krematóriu.

Fotografická spomienka na Gitku Homolovú

Naši curleri od novej sezóny v najvyššej súťaži!

Slovenský tím v curlingu na vozíku zvíťazil v barážovom zápase o postup do prvej ligy a v sezóne 2013/14 bude hrať najvyššiu slovenskú súťaž zdravých. Pôsobenie v prvej lige bude zároveň dobrou prípravou na ZPH 2014 v Soči, kam sa už naši reprezentanti v predstihu kvalifikovali.

Doteraz pôsobili v druhej lige, kde obsadili v sezóne 2012/13 druhú priečku. Tá ich oprávňovala vyzvať v baráži siedmy tím najvyššej súťaže Šejk Bratislava. Zápas sa skončil víťazstvom paralympionikov 8:7, hoci v polovici zápasu ešte prehrávali 2:7. „Do druhej časti sme zmenili taktiku a tá bola úspešná“, uviedol hlavný tréner František Pitoňák.

V prvej lige bude hrať osem tímov, čo pri dvojkolovom systéme zaručuje 14 kvalitných zápasov. Zároveň chcú pokračovať aj v medzinárodnej lige, ktorej nedávno skončený ročník vyhrali. „Chceme zosúladiť termíny tak, aby sme mohli hrať obe súťaže, ale aj  ďalšie turnaje a absolvovať sústredenia“, zdôraznil F. Pitoňák.

Svetové juniorské hry 2014 budú v Stoke Mandeville

Kolíske paralympijského športu bola pridelená organizácia 10. juniorských svetových hier, ktoré sa tu budú konať v dňoch 3. – 8. augusta 2014. Organizátori predpokladajú účasť približne 500 športovcov mladších ako 23 rokov z 50 štátov sveta. Informovala medzinárodná federácia vozíčkarov a amputovaných športovcov (IWAS).

Na podujatí, ktorého prvý ročník sa konal v roku 2005, budú telesne postihnutí mladí športovci súťažiť v lukostreľbe, atletike, tlaku na lavičke a stolnom tenise. Juniorské hry budú zároveň testom ich kvalít pred PH Rio 2016, kde sa najlepší z nich môžu kvalifikovať. Navyše atléti sa počas juniorských hier oboznámia s britskou pôdou tesne pred európskym šampionátom, ktorého dejiskom bude waleské mesto Swansea.

Predstavitelia IWAS-u vyjadrili radosť z toho, že podujatie sa bude konať práve tu v rodisku paralympijského hnutia a oživí ducha stokemandevilských hier.

S poľskými poslancami o podpore kandidatúry ZOH a ZPH 2022

Dnes navštívila sídlo SPV v Bratislave delegácia poslancov Poľského sejmu, z výboru pre telesnú kultúru, šport a turizmus. Cieľom stretnutia bola podpora spoločnej kadidatúry Krakov/Tatry na usporiadanie zimnej olympiády a paralympiády v roku 2022.

SPV zastupovali na rokovaní predseda Ján Riapoš a generálny sekretár Samuel Roško. Obe strany vyjadrili podporu tomuto projektu a zároveň hľadali možnosti ako prispieť k jeho úspechu. Slovenská strana vyzdvihla dobré vzťahy s poľským paralympijským výborom, v rámci ktorých pôsobili v poľských službách aj naši tréneri.

Účastníci rokovania sa zhodli na tom, že budú hľadať možnosti ako podporiť spoločný projekt konkrétnymi krokmi. Jedným z nich by mohlo byť usporiadanie finále Európskeho resp. Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní zdravotne postihnutých, s organizáciou ktorého má už SPV skúsenosti z nedávnej minulosti. „Je na čom stavať a čím obohatiť projekt. Je v našom záujme, aby mal širší záber a aby sa prostredníctvom športu riešila problematika zdravotne znevýhodnených celospoločensky“, uviedol Samuel Roško.

V Kežmarku ocenili paralympijských lukostrelcov

Okres Kežmarok už pozná od piatka svojich najlepších športovcov za rok 2012. Je medzi nimi aj účastník londýnskych PH 2012 Peter Kaščák, ktorý za vľaňajšie víťazstvo v republikových majstrovstvách a Slovenskom pohári získal toto individuálne ocenenie v lukostreľbe.

Zároveň bol aj členom víťazného tímu kežmarských lukostrelcov v kladkovom luku, ktorý bol vyhlásený za najlepšie družstvo dospelých v roku 2012. P. Kaščáka ocenili nedávno aj v ankete najlepších športovcov Prešovského kraja.

Viktor Kemény plní limity na svetový šampionát

V Karlových Varoch sa konali plavecké preteky telesne postihnutých športovcov, na ktorých sa zúčastnilo 120 pretekárov. Plavecký klub Nové Zámky reprezentovali Viktor Kemény a nováčik Alex Hrušovský. Paralympionik Kemény získal v dvojboji ocenenie za najlepší juniorský výkon.

Disciplínu 100 m znak zaplával v limite na majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať v Kanade. V dňoch 22. – 27. mája ho čaká reprezentačný štart na pretekoch IDM v Berlíne, kde bude mať poslednú možnosť potvrdiť a splniť limity na tieto MS. Alex Hrušovský si vyskúšal prvý štart za hranicami Slovenska. V disciplíne 50 m znak získal zlato a stal sa najúspešnejším pretekárom v kategórii mladších žiakov. Novozámockí plavci opäť urobili dobré meno svojmu mestu i klubu. Informáciu priniesli Naše novosti.

Svetový rekord Vadovičovej vo vzduchovej puške

Strelkyňa Veronika Vadovičová zvíťazila na pretekoch Svetového pohára v poľskom Štetíne v disciplíne vzduchová puška 40 v stoji v novom finálovom svetovom rekorde 207,2 bodu. Už v piatok obsadila na úvodnom tohtoročnom podujatí vo vzduchovej puške 60 v ľahu tretiu priečku.

V disciplíne 40 skončila naša paralympijská víťazka z Pekingu 2008 vo vyrovnanej konkurencii tretia, keď za víťazkou Caglou Basovou z Turecka zaostala o štyri desatiny bodu. Vo finále však mala oveľa pevnejšie nervy a práve spomínanú Turkyňu zdolala o priepastných 3,4 bodu.

Výsledky - finále vzduchovej pušky 40 v stoji - ženy:

1. Veronika Vadovičová (SR) 207,2 - nový finálový svetový rekord (v kvalifikácii 407,4 - 3. miesto), 2. Cagla Basová (Tur.) 203,8 (407,8 - 1.), 3. Natalie Smithová (Aus.) 183,0 (407,6 - 2.)

V disciplíne 60 išla naopak do rozhodujúcich bojov o medaily z prvej pozície, keď v kvalifikácii nastrieľala 633,7 bodu. Podľa nových pravidiel športovej streľby sa však vo finále začína od nuly. Do osemčlenného finále sa kvalifikoval aj ďalší slovenský strelec Jozef Široký, obsadil v ňom 7. miesto.

Výsledky - vzduchová puška 60:

FINÁLE: 1. Tatiana Rjabčenková (Rus.) 211,6 - nový finálový svetový rekord (v kvalifikácii 627,5 - 5. miesto), 2. Matthew Skelhon (V.Brit.) 209,4 (631,5 - 2.), 3. Veronika Vadovičová 188,5 (633,7 - 1.), 7. Jozef Široký (obaja SR) 102,4 (626,5 - 8.)

Hokej na sánkach: titul patrí krajine javorových listov

Reprezentácia Kanady vyhrala v kórejskom Goyangu svetový šampionát A skupiny v hokeji na sánkach. Vo finále si jej hráči poradili s obhajcom prvenstva tímom USA 1:0, keď jediný gól vsietil dve minúty pred koncom druhej tretiny Graeme Murray.

Kolíska hokeja tak vybojovala svoj tretí titul v tomto športe - predtým sa jej to podarilo v rokoch 2000 a 2008. “Trvalo to veľmi dlho. Dnes sme konečne odohrali skvelý zápas v tom najsprávnejšom čase”, uviedol Greg Westlake, ktorý bol vyhlásený za najlepšieho útočníka turnaja.

V súboji o tretie miesto zvíťazilo Rusko nad Českom 3:0. Nóri boli zasa úspešnejší v zápase o piate miesto proti Taliansku (2:1) a spolu so štyrmi semifinalistami si zabezpečili priamy postup na ZPH 2014 do Soči. Zvyšné trio z A skupiny (Taliansko, Kórea a Švédsko) si môže vybojovať účasť na týchto hrách v v koncoročnom kvalifikačnom turnaji s najlepšími tímami z B skupiny.

O túto možnosť hrali v japonskom Nagane na MS B skupiny aj slovenskí hokejisti, ale skončili na piatom mieste. Takže do piameho súboja o letenky na ZPH postúpili Japonsko, Nemecko a Veľká Británia. Na ZPH bude štartovať tradične osem tímov.