Večer patril výsledkom svalových testov

06.02.2019

Počas večerného programu došlo na rad vyhodnotenie svalových testoch účastníkov. Každý z nich sa mohol dozvedieť hodnoty svojho brušného a chrbtového svalstva a ich disbalanciu. Výsledky sú pomôckou pre tréning, na čo sa v budúcnosti majú zamerať.

Zajtra ráno o 6:45 hod. vyrážame z hotela na posledný tréning na zjazdovke. Popoludní je individuálny program a príprava na IPC preteky v slalome a obrovskom slalome, ktoré sa uskutočnia v piatok a v sobotu.

Prvý medzinárodný mládežnícky kemp v lyžovaní sa koná v dňoch 3. -  9. februára v Jasnej a Liptovskom Jáne a organizuje ho SPV  s finančnou podporou nadácie IPC Agitos Foundation. Zúčastňuje sa ho 24 paralympijských nádejí zo 6 európskych krajín.

Svetový pohár vyvrcholí v Škandinávii

So striedavými úspechmi dokončila dvojica našich zrakovo znevýhodnených paraalpských lyžiarov Miroslav Haraus a Marek Kubačka preteky Svetového pohára 2020 v Južno Sachalinsku na Ďalekom východe.

Prvé preteky Super G Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík) nedokončil a v druhých obsadil 3. miesto. Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová) v Super G neštartoval.

V obrovskom slalome skončil Kubačka štvrtý a Haraus nedokončil druhé kolo. V slalome bol Haraus strieborný a Kubačka bronzový.

Ďalšie preteky SP sa budú konať 15. - 22. marca v nórskom Hafjelli a finále 24. - 28. marca vo švédskom stredisku Are.

Dva a pol medaily z poľského Wladyslawowa

Medzinárodný turnaj v parastolnom tenise sa skončil v súťaži jednotlivcov ziskom dvoch bronzových medailí pre Slovensko. Ďalší kov pridal v súťaži družstiev Csejtey, ktorý štartoval v spoločnom tíme s Britom Shiltonom.

Boris Trávníček (TT4) a Richard Csejtey (TT8) ťahali v semifinále súťaže jednotlivcov za kratší koniec s Francúzom Delarquem, resp. Poliakom Grudzienom a obaja získali bronzové medaily.

V súťaži družstiev sa darilo iba dvojici Csejtey/Shilton v TT8, ktorá po postupe do finále vybojovala striebro.

„Štvorkári“ Mihálik - Trávníček sa síce prebojovali zo základnej skupiny, ale vo štvrťfinále už nestačili na japonsko - chorvátsku dvojicu Saito -Spalj. Ďalší zmiešaný slovensko – belgický tím v TT7 Valach - Despineux nepostúpil zo skupiny.

Farkašová ukončila spoluprácu s navádzačkou Šubrtovou

Paralympijská šampiónka v paraalpskom lyžovaní Henrieta Farkašová ukončila spoluprácu so svojou dlhoročnou navádzačkou Natáliou Šubrtovou a jej úlohu prevzal viacnásobný účastník ZPH Michal Červeň.

Tridsaťtriročná zjazdárka verí, že nová spolupráca bude úspešná. "Teraz to skúšam so skúseným navádzačom Michalom Červeňom. Ten už robil navádzača aj iným športovcom a v tíme pôsobí už dlho. Robil mi servismana dva roky, vrátane predošlej paralympijskej sezóny. Určite má čo ponúknuť. Každý má iný štýl navádzania, iný prístup alebo sa jednoducho snaží z toho pretekára dostať to najlepšie. Je veľmi šikovný a navyše si rozumieme aj po ľudskej stránke," vyjadrila sa Farkašová pre spravodajskú televíziu TA3.

Do aktuálnej sezóny však najlepšia slovenská paraalpská lyžiarka nenastúpila pre zranenie kolena a naďalej dáva prednosť iba ľahkým tréningom. "Stále to nie je nejaká veľká záťaž a nemôžem to prestreliť, pretože to koleno mi stále dáva odozvy. Verím, že v ďalšej sezóne to bude dobre," dodala Henrieta. (SITA, vg)

Marcel Pavlík vystrieľal zlato v Dubaji

Svetový pohár v paralukostreľbe, nazvaný 6th Fazza Para Archery World Ranking Tournament, sa skončil výborným výsledkom pre slovenské farby. Marcel Pavlík vyhral súťaž Compound Open, Marián Marečák obsadil 6. miesto.

Preteky sa uskutočnili v dňoch 17. – 21. februára a v mužskej súťaži Compound Open štartovalo 32 reprezentatov. Rovnaký počet bude strieľať aj na PH 2020 v Tokiu. Marcel Pavlík postúpil do finále cez Ukrajinca Atamanenka (141:139) a vo finále zdolal Taliana Simonelliho 143:142. Marián Marečák vypadol vo štvrťfinále s Poliakom Dudkom 139:141. „Preteky v Dubaji som bral ako súťažný tréning pred aprílovými ME, ktoré sa budú konať v Olbii na Sardínii. Od nového roku trénujem len 50 metrov. Vynechal som zimnú sezónu a halové súťaže na 18 metrov“, rozhovoril sa víťaz súťaže. V januári a februári absolvoval tréningy v českom Nymburku a v Dubaji. Pobyt v Emirátoch si predĺžil práve o túto súťaž, ktorú napokon vyhral. Strieľalo sa pri teplote 27- 33° a zišlo sa tam asi najviac Európanov v kladkovom luku, čo bolo dobrou prípravou pre spomínaný kontinentálny šampionát na Sardínii. „Do Dubaja som išiel bez víťazného očakávania, hlavne si dobre súťažne zatrénovať so silnou konkurenciou a preveriť si, koľko mi dali tie moje tréningové sústredenia. Strieľal som navyše s novými lukmi, takže som nemal medailové ambície, ale nakoniec sa luky osvedčili aj v najťažších súbojoch“, pokračoval Marcel. Okrem vysokých teplôt sa museli paralukostrelci vyrovnať aj so silným a premenlivým vetrom. Aj Marcel mal vďaka týmto faktorom rozpačitý vstup do kvalifikácie, ale postupne našiel svoju istotu. S takmer posledného miesta od začiatku kvalifikácie sa každou sadou šípov…

V „limitoch“ o 25. výročí SPV

Slovenský paralympijský výbor si v utorok 18. februára pripomenul 25. výročie svojho vzniku. Jeho prvou predsedníčkou bola Helena Hanková. Spolu s ňou si l pred mikrofónom Stana Ščepána zaspomínal aj úspešný paraalpský lyžiar Jozef Miština.

Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. v Rádiu Slovensko

Marek Kamzík s prvým cenným kovom

V Manchestri sa konali preteky Svetového pohára 2020 v paratlaku na lavičke. Slovenský reprezentant Marek Kamzík obsadil v súťaži + 107 kg 2. miesto a vybojoval svoju historicky prvú medailu so strieborným leskom.

Prvý pokus bol 183, druhý 187 (neuznaný), tak si dal v treťom repete 187 kg. Po súťaži sa netajil šťastím. „Konečne som zúročil tú drinu a premenil na striebro. Som neskutočne šťastný a musím priznať, že mi aj slza vybehla. Napokon, je to moja prvá medaila. Vždy mi to doteraz nejak ušlo, motal som sa okolo 4. miesta. Preteky boli náročné a až posledný pokus rozhodol o cenných kovoch. Veľká vďaka patrí trénerovi Michalovi Čaplovi a asistentovi Milanovi Gabrhelovi, ktorí sa o mňa tak perfektne starajú“, povedal tesne po pretekoch. Zároveň doplnil, že išiel takticky na istotu, presne podľa pokynov trénera. Spolu s ním si radosť z prvého kovu vychutnal aj jeho menší fan klub, ktorý ho do Manchestru sprevádzal.

Trávníček a Csejtey v semifinále

Na prvom tohtoročnom turnaji v para stolnom tenise, ktorý sa koná v poľskom Wladyslawowe, sa počas prvého dňa predstavili štyria slovenskí reprezentanti – Peter Mihálik, Boris Trávníček (TT4), Tomáš Valach (TT7) a Richard Csejtey (TT8).

Najlepšie sa darilo Trávníčkovi a Csejteyovi, ktorí vo svojich skupinách postúpili do dnešného semifinále, v ktorom sa stretnú s Francúzom Delaquem, resp. domácim hráčom Grudzienom.

Menej už Mihálikovi, ktorý po dvoch prehrách a jednom víťazstve skončil v skupine na nepostupovom 3. mieste. Dve hladké prehry zaknihoval aj Valach.

Z Poľska informoval reprezentačný tréner Andrej Bardoň.

Ocenenie jubilea aj od olympionikov

Počas galavečera k 25. výročiu založenia SPV si prevzal jeho predseda Ján Riapoš pamätnú plaketu od zástupcov Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

Odovzdali mu ju prezident SOŠV Anton Siekel a generálny sekretár SOŠV Jozef Liba.   FOTO Ján Luky

Boccisti otvoria ligovú sezónu 14. marca

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov a ŠTK boccie zverejnili najbližší ligový program. Turnaje 1. kola sa uskutočnia 14. – 15. marca v Športovej hale prof. Rovného na  FTVŠ UK v Bratislave.

14. marec bude hracím dňom pre kategórie BC1, BC2, BC4 a 15. marec BC3, BC5 so začiatkom o 9:00 hod. Prihlášky treba poslať do 9. marca na blazek@omdvsr.sk Viac v PROPZíCIÁCH