V Slovinsku aj striebro v tímovej súťaži

09.05.2016

V Slovinsku aj striebro v tímovej súťaži

Včera dokončili v Lašku XIII. ročník medzinárodného stolnotenisového turnaja Slovenia Open 2016, na ktorom štartovalo aj sedem Slovákov. V súťaži družstiev vybojovala naša trojica v skupine TT2 Ján Riapoš – Rastislav Revúcky – Martin Ludrovský druhé miesto.


 

Najskôr vyhrali skupinu po výsledkoch 2:1 proti zmiešanej írsko – chilskej dvojici a druhému tímu Francúzska. V semifinále si poradili so Španielskom 2:1 a vo finále nestačili na Francúzsko 1, keď prehrali 0:2. „Bol to veľmi vyrovnaný zápas, keď rozhodla úvodná štvorhra, v ktorej sme prehrali 1:3. Úvodný set patril nám, v druhom Francúzi odvrátili päť setbalov a v treťom sete dva. Šťastie sa priklonilo k súperom aj v nasledujúcej dvojhre, v ktorej proti sebe nastúpili Rasťo Revúcky a nasadená turnajová jednotka Fabien Lamirault. Opäť mal Francúz viac šťastia a vyhral po dramatickom priebehu 3:2. Celý zápas trval viac ako dve hodiny so strieborným leskom pre náš tím“, informoval z Laška Ján Riapoš.

Druhú medailu pridala v súťaži družstiev Alena Kánova, ktorá spolu s Taliankou Brunelliovou skončila na bronzovom stupni za víťaznými Čiňankami a striebornými Chorvátkami. O jedinú medailu – tiež bronzovú – sa v súťaži jednotlivcov postaral Peter Mihálik (TT4). „Celková bilancia jedno striebro a dva bronzy sú dobrým základom v príprave našich reprezentantov na PH Rio 2016“, dodal Ján Riapoš.

Od stredy 11. mája privíta Bratislava väčšinu účastníkov z Laška, keďže sa na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu začne od 9. hod. XVIII. ročník turnaja ALISON SLOVAKIA OPEN 2016.

Viac na www.so-tabletennis.com


Lukostreľba: Peter Kinik je už vo štvrťfinále

Náš reprezentant v kategórii W1 zvládol svoj osemfinálový zápas proti Španielovi Sanchezovi Camusovi a po víťazstve 120:113 sa od 17:24 hod. miestneho času (22:20 hod. SELČ) predstaví vo štvrťfinále.


Jeho súperom na karnevalovej promenáde Sambadrómo, ktorá je dejiskom lukostreleckých súťaží, bude Kórejčan Koo Dong – Sub.

Druhý slovenský reprezentant v tomto športe Marcel Pavlík absolvoval svoju súťaž v kategórii Compund Open už pred dvomi dňami a po prehre vo štvrťfinále sa umiestnil na 5. – 8. mieste.

ROMAN VÉGH  


Bronzové pohladenie

Zrána spŕchlo, čo ho nepotešilo. Rovnako ako to, že sa nevyspal. Napätie z paralympijskej premiéry mu pretŕhalo sny...


Bývalý dorastenecký majster Slovenska v hode oštepom Marián Kuřeja je rodený optimista. V duchu si neustále opakoval, že to bude dobré, no mokré kuželky sú pre pretekárov so zdravotným znevýhodnením klzké ako studená žaba. Tobôž pre kvadruplegikov, ktorí ich nedokážu pevne uchopiť v dlani. Zdanlivo to vyzerá jednoducho. Chytíte kuželku za hlavičku a odhodíte čo najďalej. Lenže prikovaný na vozík, keď rozhodcovia striehnu na každý pohyb panvy, a navyše s dengľavými prstami... Pred pätnástimi rokmi v mladíckom rozlete a možno aj nerozvážnosti skákal do vody tak nešťastne, že si zlomil chrbticu. „Veril som, že sa to dá do poriadku. Ku všetkému som pristupoval s optimizmom. Keď som pochopil, že mám po atletickej kariére a že ma čaká život s limitmi, bolo to ťažké,“ pripustil. Bezmála dvojmetrový chlap dával v Kováčovej dokopy telo aj dušu.   Skúšal stolný tenis, no ťahalo ho to späť k atletike. Postupne si našiel svoj stratený svet aj priateľku Janu Sučíkovú. „Je úžasný,“ vyhŕkla na jeho adresu. „Má v sebe toľko optimizmu, energie a vôle, že sa od neho sama učím.“ Bola pri ňom aj počas súťaže v Riu. Vo chvíľach, keď v ňom vibrovala úzkosť, srdnatosť aj emócie šťastia. Paralympionici súťažia v hode kuželkou na dvakrát po tri pokusy. Kuřejovi najskôr nedovolili rozhodcovia hádzať jeho kuželkou a potom pri priväzovaní v odhadzovacom sektore riešili jeho podložku. „Nestihol som v limite ani jeden rozhadzovací hod. Trochu ma to rozhodilo.…

Nováčik Kuřeja si odnáša z Ria bronzovú medailu

Dnes zasiahli na Olympijskom štadióne Engenhao do bojov aj naši atléti. Ako prvý štartoval v hode kuželkou Marián Kuřeja a rozšíril zbierku slovenských medailí na XV. PH o ďalší bronz.


„Pri prvých troch pokusoch ma rozhodilo, že sme sa dlho priväzovali a výsledok bol taký, že som hádzal menej ako bol môj osobák. V piatom pokuse sa mi napokon podaril hod, ktorý mi zabezpečil bronz a som rád, že sa mi podarilo po tom rozpačitom začiatku prebojovať z piateho na tretie miesto. Šiesty pokus som mal najdlhší, bol by stačil aj na striebro. Bohužiaľ, skončil mimo výseč. Takže som napokon celkom spokojný, že z prvej paralympiády odchádzam s medailou, aj keď pred pretekmi som si tajne želal, aby zaznela slovenská hymna“, povedal paralympijský novic bezprostredne po pretekoch. Jeho výkon v skupine F51 mal hodnotu 26, 82 m a predbehli ho iba dvaja Srbi Željko Dimitrijevič a Miloš Mitič. Druhý z nich iba o 2 cm... V podvečer o 17:50 hod. miestneho času (22:50 SELČ) štartuje v skupine F44 v hode diskom ďalší slovenský reprezentant Adrián Matušík. Aktuálny majster sveta vo vrhu guľou, avšak táto disciplína nebola zaradená v jeho skupine do programu hier. ROMAN VÉGH

Jasné víťazstvá umu a presnosti

Z hĺbky tela sa rozozvučal jeho hlboký basbarytón. Zaplavil chodbu, vyľakal opice v národnom parku Tijuca a tlakovou vlnou zmietol všetky pochybnosti o tom, kto je kráľom boccistickej džungle v Riu...


Samuel Andrejčík v tom momente uvoľnil nahromadené emócie, stres aj bolesť tela uväzneného na vozíku. Výkrik radosti zhmotnil všetko napätie, ktoré musel strážiť v sebe do posledného hodu. Vyhral v boccii semifinále rozdielom triedy a v kategórii BC4 bude v piatok večer bojovať o zlato v súťaži jednotlivcov. Po víťazstve v družstvách už o druhé v Riu. Najskôr si vo štvrťfinále poradil s Číňanom Y Čchengom 5:0. „Na Svetovom pohári v Hongkongu som nad ním vyhral 3:2 až poslednou loptou v stretnutí. Patrí k najlepším na svete,“ reagoval Samuel Andrejčík. Prvé tri hry vyhral zhodne po 1:0, hoci najmä v prvej mohol bodovať aj viac. Súper, hoci ponúkol niekoľko brilantných hodov, sa nedokázal presadiť žiadnym z taktických manévrov. A to Sama ešte omínala odretá koža na ruke. „Pri rozhadzovaní sa, som v plnom náprahu zavadil rukou o vozík. Už nebol čas na ošetrenie, pálilo ma to, no súčasne riadne prebralo,“ usmieval sa s nadhľadom. Na semifinále nastúpil proti skúsenému Kórejčanovi Seo H. „Nepoznal som ho, netušil som, s čím na mňa vyrukuje.“ Pravdou je, že si všetky finty mohol strčiť za klobúk. Samo uhral hneď v prvej hre dve lopty, následne jednu a ďalšie dve. Napriek tomu sa držal pri zemi, nepopúšťal koncentráciu a súkal jeden skvelý hod za druhým. Kórejčanovi sa spotil aj elektrický vozík. Darmo si chodil každú situáciu obzerať zblízka. Akonáhle odblokoval Andrejčíkovu loptu, náš reprezentant opäť kontroval. S mladíckou drzosťou vyučoval…

Boccista Andrejčík je vo finále!

Dvadsaťročný slovenský reprezentant Samuel Andrejčík (BC4) vyhral oba dnešné zápasy a postúpil do zajtrajšieho finále. V hale Carioca 2 bude o 19:15 hod. miestneho času (00.15 SELČ) jeho súperom Leung Yuk Wing z Hongkongu/Číny.


Andrejčík dnes zdolal vo štvrťfinále Číňana Zheng Yuansena 5:0 a v semifinále ešte výraznejšie Seo Hyeon Seoka z Kórejskej republiky 6:0. Náš mladý boccista už má zlato z párovej súťaže BC4. Samuel Andrejčík: "Prvýkrát som hral s týmto súperom, takže som nevedel, čo môžem očakávať. Ale išiel som do zápasu s rovnakou taktikou ako do predošlých, teda nahadzovať na strednú vzdialenosť a vyšlo to. Teším sa z postupu do finále. Teraz si musím oddýchnuť a sústrediť sa na zajtrajšok".  Reprezentačný tréner Martin Gabko: "Vedel som, že to dotiahne veľmi ďaleko a aj sa to stalo. Favoritom bude zajtra ten, kto si udrží nervy, bude lepšie nahadzovať a donúti súpera robiť chyby". ROMAN VÉGH ............................................................................... Výsledky Slovákov, 15. septembra BOCCIA   BC4 - jednotlivci:   štvrťfinále:   Samuel Andrejčík (SR) - Zheng Yuansen (Čína) 5:0 (1:0, 1:0, 1:0, 2:0)   semifinále:   Samuel Andrejčík (SR) - Seo Hyeon Seok (Kór. rep.) 6:0 (1:0, 2:0, 2:0, 1:0)  CYKLISTIKA   ŽENY   cestné preteky - skupina H1-2-3-4 (45 km): 1. Christiane Reppeová (Nem.) 1:15:56 h, … 11. Anna Oroszová (SR) +13:01 min   JAZDECTVO   Championship test - jednotlivci – skupina 1a: 1. Sophie Christiansenová (V. Brit.) 78,217 bodu, … 25. Katarína Jobággyová (SR) 61,261  STOLNÝ TENIS   MUŽI   družstvá TM 1-2   semifinále:   Slovensko - Kórejská republika 1:2   Martin Ludrovský, Ján Riapoš - Cha Soo Yong, Kim Kyung Mook 1:3 (10, -7, -9, -12) …

Stolný tenis: po prehre s Kóreou o bronz s Brazíliou

Na svoj semifinálový zápas proti Kórejčanom dnes nastúpilo družstvo TM2 v zložení Riapoš - Ludrovský. Po prehre 1:2 čaká slovenských reprezentantov v sobotu malé finále proti domácemu tímu.


Po úvodnej prehre vo štvorhre sa o jediný slovenský bod postaral Martin Ludrovský, ktorý zdolal Cha Soo Yonga 3:2. V poslednom, nervy drásajúcom dueli, nevyužil Ján Riapoš tri mečbaly a prehral s Kim Kyung Mookom 2:3.

Ján Riapoš: „Šťastena sa priklonila k súperovi, ale aj takéto zápasy sa hrajú na paralympiáde. Poznáme sa ako súperi už roky, takže je to o detailoch a drobnostiach, ktoré rozhodujú“.   

Martin Ludrovský. „Snažili sme, nechali sme tam aj dušu, ale rozhodlo šťastie. Prasiatka im padali, body sa im zbierali. Mňa rozladila žltá karta, ktorú som dostal za veľké časové medzery pri servise“.  

V ďalších slovenských vystúpeniach dnes v Riu skončila handbikerka Anna Oroszová v cestných pretekoch jedenásta a jazdkyňa Katarína Jobbágyová v Championship teste na 25. priečke.

ROMAN VÉGH

 


Boccia: Samuel Andrejčík o postup do finále

O medaily bude hrať slovenská reprezentácia v boccii po párovom zlate aj v súťaži jednotlivcov. Po vyradení Číňana Zheng Yuansena výsledkom 5:0 postúpil Samuel Andrejčík (BC4) do dnešného podvečerného semifinále.


O 17:30 hod. miestneho času (22:30 SELČ) bude jeho súperom v boji o postup do finále Kórejčan Seo Hyeonseok. Jakub Nagy (BC1) a Róbert Mezík (BC2) do záverečných bojov nepostúpili.

Z ďalších slovenských zástupcov bude dnes v akcii handbikerka Anna Oroszová, ktorú na trati v Pontali čakajú cestné preteky s hromadným štartom v kategórii H1-4.

V zóne Deodoro sa vo svojej druhej súťaži Championship test predstaví jazdkyňa Katarína Jobbágyová.

Od 14:00 hod. (19:00 SELČ) nastúpi družstvo TM2 v stolnom tenise (Ján Riapoš - Rastislav Revúcky - Martin Ludrovský) v hale Riocentro 3 na semifinálový zápas proti Kórei. V druhom semifinále sa stretne Francúzsko s domácou Brazíliou.

ROMAN VÉGH


Magických 100 medailí

Štatistici majú v počítaní jasno. Slovensko získalo v ére samostatnosti na všetkých paralympijských hrách od Lillehameru 1994 po Rio už 2016 už – 100 medailí...


„Najbohatšie“ na medailové prídely slovenských paralympionikov bolo Sydney 2000 (13), Atény 2004 (12) a Atlanta 1996 s Vancouverom 2010 (po 11 medailí). Tri dni pred skončením súťaží v Riu de Janeiro má slovenský paralympijský šport celkovú bilanciu 28 – 35 – 37 teda 100 medailí. Krásne číslo, za ktorým sa skrývajú športové aj ľudské osudy desiatok výnimočných ľudí a ďalších desiatok ich pomocníkov a podporovateľov. Rodina slovenských paralympionikov je z roka na rok silnejšia a motivuje ďalších nasledovníkov.  Kaufman, Margoč, Sluka, Gáspár, Lyócsa, Prokeinová a mnohí ďalší, ktorí už nebojujú na súťažných športoviskách, otvárali cestu k vrstveniu úspešnej medailovej bilancie slovenského paralympijského športu.   Ale späť k báječnej stovke. Kto vlastne získal jubilejnú stú medailu? Patrik Kuril, ktorý prišiel v cyklistickej časovke na 30 km do cieľa za Jozefom Metelkom? Alebo naopak, Jozef Metelka, ktorému medailu v rovnakej disciplíne, keďže bol víťazom odovzdali až po bronzovom Kurilovi? Celkom milý rébus, ktorý si každá môže vysvetľovať po svojom. Nič však nezmení na skvelej bilancii slovenskej výpravy v Riu. Veď 29 členná výprava športovcov získala už osem medailí a patrí v celkovej bilancii k najlepším na svete. A aj keď paralympijský šport nie je len o medailách, celkové výsledky potešia aj spomínaných štatistikov. Mimochodom, súčet úspechov z Ria de Janeiro môže byť ešte krajší. Držíme palce všetkým, nech majú štatistici viac „roboty&…

Detailista so zlatým rukopisom

„On je crazy,“ kričal na nás jeho mohutný britský tréner Kyleigh Elliot Manners spoza zábran. „Odpracoval skvelý job!“ Jednoznačne. Na Jozefa Metelku v časovke na 30 km nikto nestačil...


Pred necelým mesiacom vybojoval v Riu na rovnakom mieste nábrežia Pontal Matej Tóth olympijské zlato v chôdzi na 50 km. Pre Jozefa Metelku s protézou v ľavom podkolení by to bola pridlhá prechádzka. No s bicyklom je zrastený ako vňať s petržlenom alebo futbalová lopta s Cariocas. Jeho výnimočnosť spočíva nielen v technike jazdy, rýchlosti, vytrvalosti, ale aj v spoľahlivosti. Súperi môžu zošedivieť... Jeden z mála, krorý si trúfal na Metelkov skalp v časovke bol Austrálčan Kyle Bridwood. Pred nehodou slúžil v austrálskej armáde a pred hrami v Riu vyhlásil, že sa pripravuje najmä na časovku na ceste. Bol skvelý. No Metelka ešte skvelejší. Dosiahol priemernú rýchlosť 47,518 km. Bridgwood zaostal 30,37 sekundy a tretí náš Patrik Kuril 1,14,71 sekundy.   Žiadne víťazstvo na vrcholnej súťaži sa však nerodí zadarmo. Metelka po dojazde do cieľa hodnú chvíľu kriesil svoje dno síl. Zabalený v uterákoch v polohe ležmo lapal po dychu, ktorý vyskakoval z boľavých pľúc. Výkon si zaslúži uznanie, rovnako ako jeho zmysel pre humor a priamočiarosť odpovedí. Napríklad pri pohľade na jeho vyholenú hruď sme vykresali otázku  Ste detailista? „Neviem, to musia povedať druhý.“ Patria k vašej profesionalite aj oholené chlpy na hrudi? „Samozrejme. Každý gram sa počíta a každý wat sa ráta, tak prečo nie?“ Kedy ste zacítili, že začínajú tuhnúť nohy? „Čo je to? Nepoznám...“ Chcete povedať, že neboleli? „Ale áno, samozrejme. No ja sa snažím, aby výkon bol…