Paracyklista Vladislav Janovjak náhle odišiel pred tromi rokmi

02.12.2020

Paracyklista Vladislav Janovjak náhle odišiel pred tromi rokmi

Dnes vám prinášame druhý diel seriálu "Paralympijskí hrdinovia a funkcionári, ktorí už nie sú medzi nami". Je venovaný bývalému skvelému reprezentantovi, ktorého prezývali ho Claudio.


Podľa talianskeho vrchára Claudia Chiappucciho, majstra kopcov na Tour de France v rokoch 1991 a 1992.

Ani piešťanského maséra Vladislava Janovjaka nevedeli reprezentační kolegovia na sústredení na Mallorke dostihnúť. Tak húževnato a srdnato zdolával tamojšie stúpania. Vďaka poškodenej sietnici videl Vlado už len periférne, vodičák by mu nikto nikdy nevystavil, no to mu nebránilo odhodlane kráčať za svojim snom. Medailou z paralympiády. Dočkal sa jej na tretí pokus po peripetiách, aké dokáže napísať len sám život – v Londýne 2012. Koho by vtedy napadlo, že dobrák z Ostrova pri Piešťanoch tu bude s nami už len päť rokov. Na druhý svet odišiel náhle v máji 2017, vo veku 47 rokov.

Aténska nočná mora
Za svoj krátky život stihol štyri paralympiády. Už na prvej v Aténach 2004 si s navádzačom Jurajom Petrovičom vyjazdil v dráhovom šprinte striebro, no patrilo mu len pár dní. Petrovič mal pozitívny dopingový test! Zakázaný depomedrol, ktorým si nechal tri razy obstreknúť zranené koleno, spolu s lekárom nikde nenahlásili. A bolo po medaile. Namiesto slávy prišla hanba.
Darmo sa Janovjak ničím neprevinil, pravidlá sa ohýbať nedajú. O vysnívanú medailu prišiel aj on. Ten smútok vo Vladovej tvári, keď sme z neho s novinárskym tímom na aténskom velodróme páčili pocity po oznámení Jóbovej zvesti si dokážem vybaviť dodnes. Niektoré rozhovory bolia aj novinárov.
Vzrastom malý cyklista (meral len 163 cm) sa však nemienil poddať osudu. Hoci prežíval ťažké chvíle. „Dlho, veľmi dlho, som sa z toho dostával. Nevedel som, či sa vôbec na paralympiádu ešte dostanem, lebo ak tam chcete súťažiť, musíte si znovu vyjazdiť body vo Svetovom pohári,“ vysvetľoval nám trpezlivo v otcovej garáži počas našej návštevy v jeho dome v Ostrove pri Piešťanoch.
A keď už konečne nazbieral dostatok chuti a energie zabojovať znovu, opustil ho jeho navádzač Gabo Jonášek. „Ponúkli mu plat v trenčianskej Dukle, tak odišiel,“ smútil Vlado.
Svojho navádzača, bez ktorého by nemohol súťažiť, však predsa len našiel. Robo Mitošinka, bývalý profesionálny cyklista trenčianskej Dukly. Skoro sused v dedine.
„Na začiatku sa mu do toho nechcelo. Nič mu to nevravelo. No zlomil som ho hneď, po prvých pretekoch. Šli sa v máji 2006, v Belgicku, väčšinou za dažďa. Tam pochopil, že to nie je žiadna turistika, ale normálne preteky. So zdravými, vyjazdenými cyklistickými profesionálmi, ktorí nám zrakovo postihnutým pomáhajú s navigáciou. Jedinou podmienkou je, že musia mať tri roky po reprezentačnej kariére. Robovi, to tak akurát vychádzalo,“ vysvetľoval Janovjak.

Bronz po štyridsiatke
A spoločný výsledok dvojice Janovjak – Mitošinka na Hrách v Pekingu 2008? Dve medaily, ale zemiakové. Tie, ktoré štatistiky nepočítajú. Na porazenie. Aj v časovke, aj v pretekoch s hromadným štartom na 97 km. „Aj som si vtedy zanadával. V časovke to bolo len šesť sekúnd. Kúsoček,“ spomínal Vlado na nešťastné štvrté miesta.
Mnohí by to možno v tej chvíli odpískali, ale Vlado nie. S Robom vydržali ďalšie štyri roky a na paralympiáde v Londýne 2012 si na bývalom okruhu F1 v Brands Hatch vyjazdil bronz. V cestných pretekoch s hromadným štartom. Ako 43-ročný. Sladká odmena za roky driny a tisícky natrénovaných kilometrov.
S novým partnerom Jánom Gálikom štartoval Janovjak aj pred štyrmi rokmi v Riu, no ďalšia medaila už visela privysoko. Aj tak je však obdivuhodné, že sa do Brazílie Vlado opäť dokázal dostať.

Na tabuľu nedovidel
Na prekonávanie prekážok bol však zvyknutý. Od základnej školy, kedy sa mu začínal zhoršovať zrak. „V piatej – šiestej triede som už zo zadnej lavice nevidel na tabuľu. V atletickej štafete na 4x100 metrov som na vedúcej pozícii zasa prešliapol a podal štafetový kolík súperom vo vedľajšej dráhe. Diskvalifikovali nás. V puberte som svoj hendikep ťažko znášal, ale dnes už viem, že sú na svete dôležitejšie veci,“ zdôveril sa nám vtedy.
Doma až do svojej náhlej smrti fungoval ako zdravý človek. S malými úpravami. „Až na to šoférovanie zvládam všetko. Existujú kompenzačné pomôcky. Hlasový softvér mám namontovaný v telefóne aj v počítači. Hlási mi, kam som sa s kurzorom práve dostal,“ vravel vari najznámejší Ostrovčan, ktorého život dnes pripomína aj múzeum v jeho rodnom dome. Vyrástlo v otcovej prerobenej garáži, vďaka jeho staršiemu bratovi Antonovi. Jedinému z trojice súrodencov, ktorý je dnes nažive. Najmladšieho Petra pripravila o život nehode pri práci s elektrikou.
V múzeu V. Janovjaka v Ostrove pri Piešťanoch nájdete medaily, diplomy, pamätné plakety či bicykle, na ktorých v kariére jazdil. Aj ten bronzový z Londýna, ktorý stál 13-tisíc eur a vyrobili ho v Kanade. „Viete, aký to bol rozdiel, keď som predtým jazdil ešte na dvadsaťkilovom,“ porovnával nadšene Vlado.

Nikdy nič neodflákol
Aj trénerovi našich paracyklistov Braňovi Režňákovi zostalo pri spomienka na svojho bývalého zverenca smutno. „Veľký poctivec. Nikdy nič neodflákol. Škoda, že už nie je medzi nami. Vždy šiel do všetkého s obrovským nadšením.“
Janovjak zvládal denne popri práci maséra 80-100 kilometrov. „Na bicykli bol každý deň. Som rád, že existuje aj memoriál, ktorým si ho v Ostrove pravidelne pripomíname,“ vraví Režňák. A Janovjaka pripomína aj plaketa na Chodníku slávy na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. Vlado tu už s nami nie je, ale jeho príbeh zostáva v srdciach mnohých. Bol dôkazom, že sa oplatí v živote zabojovať.

RASTISLAV HRÍBIK


Zopár inšpirácií pre náročné obdobie

Pripravil ich vo videu pre športovcov a členov realizačných tímov športový psychológ a kouč Peter Kuračka. Majú im pomôcť preklenúť čas epidemiologických obmedzení.


Video nájdete tu 3 inšpirácie v dobe Covid-19 - YouTube

 

 

 


Poznačil ju Černobyľ, dnes zbiera medaily z paralympiád

Dvadsiatehošiesteho apríla 1986 sa udiala v Černobyle najväčšia jadrová katastrofa v histórii, na ktorú o tri roky neskôr doplatila Oksana Mastersová. Rádioaktivita mala na Oksanu účinky už vo vnútromaternicovom vývine.


Narodila sa ako zdravé dieťa, ale mala výrazné vrodené chyby končatín a niekoľkých orgánov. Na rukách mala päť prstov, no žiadne palce a na každej nohe o jeden prst viac. Jej ľavá noha bola o 15,24 centimetra kratšia ako pravá a obom dolným končatinám chýbali kosti nesúce váhu. V neposlednom rade, ľavé koleno plávalo v tvare písmena C. Na Ukrajine podstúpila viacnásobné a v niektorých prípadoch scestné operácie. Neskôr lekári zistili, že jej chýba časť žalúdka, časti svalov na rukách a väzy či zubná sklovina. MRAZIVÉ SPOMENIKY Z UKRAJINY Prvých sedem rokov svojho života strávila v detskom domove, kde trpela nedostatkom jedla, fyzickým a sexuálnym zneužívaním. Mnoho spomienok z tohto obdobia sa snaží blokovať, ale pre ESPN uviedla, že pracovníci zvykli s deťmi kupliarčiť. Po prejdení si troma sirotincami si ju adoptovala Gay Mastersová, slobodná Američanka, ktorá ju po zložitom dvojročnom procese priviedla do USA. "Pamätám si tie dlhé chodby. Prisahám, že boli navrhnuté tak, aby boli čo najdesivejšie. Pamätám si, aká tam bola zima. Bolo normálne, že sme videli svoj dych. Pamätám si noc. Väčšina z najhorších vecí sa stala neskoro v noci. V detskom domove ste si spánok spájali so zneužívaním. Keď som sa dostala do svojho nového domova a do tejto pohodlnej postele, akoby na ničom z tohto nezáležalo. Neznášala som spánok. Akokoľvek to môže znieť čudne, posteľ bola pre mňa spočiatku príliš pohodlná. Spala som na tvrdej podlahe. Musela som určitým spôsobom znova spracovať…

Sladký reštart po troch deťoch

Austrálsku paraatlétku Elizu Ault-Connellovú pomkli k návratu na športovú dráhu dcéry. Napriek desaťročnej prestávke sa dokázala prebojovať do Tokia. A v Los Angeles 2028 chce na hrách súťažiť už aj s najstaršou dcérou.


„Mami, veď to muselo byť super, keď si súťažila,“ vyhlásila jedna z dcér bývalej austrálskej paraatlétky na vozíku Elizy Ault-Connellovej, keď spolu pozerali program finálových disciplín paralympijských hier na atletickom ovále v Riu 2016. „Netušila som, že je to také vzrušujúce,“ pridala sa druhá dcéra. „Veď to je úžasné. A nechceš to znovu skúsiť?“ pýtali sa zrazu zvedavo obe dievčatá. To bol prvý moment, kedy sa v tom čase 34-ročná Austrálčanka začala možným návratom na atletické ovály zaoberať. Dnes už má – aj vďaka plnej podpore rodiny - istotu štartu v Tokiu a uvažuje, že vydrží možno aj dlhšie. Z jej najstaršej dcéry rastie austrálska nádej v skoku do diaľky a Ault-Connellová tajne dúfa, že sa jej veľký sen súťažiť na OH 2028 v Los Angeles vyplní. „Mohli by sme tam byť spolu. Ja na olympiáde, ty na paralympiáde,“ povedala jej. „Nebudem klamať, bolo by to naozaj skvelé,“ zasnívala sa aj jej mama. Zlom spôsobila meningitída Eliza v šestnástich dostala meningitídu, po ktorej upadla do kómy. Bakteriálny zápal jej napadol nohy. Aby vôbec mala šancu prežiť, museli jej lekári obe nad kolenami amputovať. Dovtedy nádejná basketbalistka a hráčka netbalu, ktorý je v Austrálii populárny dodnes, musela začať nový život. No nerezignovala. Po pol roku v nemocnici a špeciálnych protézach, ktoré jej umožňovali ďalej chodiť, sa vrátila do života a našla si aj cestu k novému športu – atletike. Súťažila na vozíku…

Paracyklistika: v kalendári UCI figuruje opäť aj Púchov

Prvým tohtoročným podujatím kvalifikácie na PH Tokio mali byť pre paracyklistov UCI majstrovstvá sveta na dráhe, ktoré sa mali konať  25. – 28. marca v brazílskom Rio de Janeiro. V dôsledku pandemickej situácie sú však tieto MS na žiadosť organizátora zrušené.


Medzinárodná federácia UCI hľadá riešenie tak, aby sa dráhové majstrovstvá sveta v tomto roku mohli uskutočniť.

Čo sa cestnej paracyklistiky týka, v medzinárodnom kalendári figurujú dva svetové poháre (Belgicko, Taliansko), majstrovstvá sveta (Portugalsko) a niekoľko pretekov kategórie C1 a C2, medzi nimi aj Európsky pohár v Púchove. „Všetko bude samozrejme závisieť od situácie s COVID19 a predpokladám, že v medzinárodnom kalendári ešte nastanú zmeny. Napríklad spomínané Svetové poháre v kalendári figurujú s poznámkou, že sa ešte budú musieť potvrdiť“, uviedol reprezentačný tréner slovenskej paracyklistiky Branislav Režňák.

Oba preteky Svetového pohára (za predpokladu ich konania v uvedených termínoch) sú súčasťou kvalifikácie na Tokio. Majstrovstvá sveta na ceste už nie, keďže sa kvalifikačné obdobie končí 3 dni pred ich začiatkom.

6. – 9. mája: Svetový pohár, Oostende (Belgick

13. – 16. mája: Svetový pohár, Marostica – Bassano del Grappa (Taliansko)

15. - 16. mája: Európsky pohár, Púchov (Slovensko)

9. – 13. júna: Majstrovstvá sveta, Cascais (Portugalsko)


Večný optimista sníva o Paríži 2024

Prečítajte si príbeh tenistu na vozíku Tomáša Masaryka. Bývalého ligového futbalistu, ktorého nádejnú kariéru prerušila autonehoda. Zachrániť to najcennejšie mu pomohol šport.


https://sportnet.sme.sk/spravy/tomas-masaryk-zivotny-pribeh-futbal-paratenis/?fbclid=IwAR28iGolPoX-tvz6z1EYCaD5R1L0Oj9T1-d2nMM2bBacNuIv6uE4rzSWEDc

 


Parastrelecký program na rok 2021

Predbežný kalendár súťaží na rok 2021 zverejnila aj strešná organizácia svetovej parastreľby (World Shooting Para Sport). Zahŕňa paralympijské hry v Tokiu, tri svetové poháre a majstrovstvá sveta v  talianskom Lonato del Garda.


V marci by mala odštartovať sezóna prvým podujatím Svetového pohára v Al Aine (SAE) v dňoch 15. – 26. marca. Druhé podujatie SP sa chystá privítať 10. – 20. apríla poľské mesto Wroclaw. Miestna strelnica WKS Slask bude v roku 2021 jedinou európskou zastávkou.    

V máji sa SP premiestní do Južnej Ameriky a peruánska metropola Lima privíta v dňoch 11. – 20. mája tretie podujatie. Bude to zároveň záverečné kvalifikačné podujatie pre paralympijské hry Tokio 2020.  Parastrelecká elita sa zíde na strelnici Las Palmas, dejisku súťaží Para panamerických hier v roku 2019. Parastreľba mala vtedy svoju premiéru v programe týchto hier.

Po paralympijských hrách v Tokiu 2020 bude nasledovať koncom septembra svetový šampionát v para trape v Taliansku. (vg)


Partnerstvo s Allianz do konca roka 2028

Allianz oficiálne oznámil začiatok 8-ročného celosvetového partnerstva s olympijským a paralympijským hnutím. Poisťovacia spoločnosť rozširuje pilotný program s cieľom spojiť športovcov, tímy, dobrovoľníkov a fanúšikov vo viac ako 200 krajinách. 


1. januára 2021 Allianz oficiálne odštartoval 8-ročné celosvetové partnerstvo s olympijským a paralympijským hnutím, nadväzujúc na doterajšiu spoluprácu s paralympijským hnutím, ktorá trvá už od roku 2006. "Allianz je hrdá, že podporuje olympijské a paralympijské hnutie ako "oficiálny poisťovací partner". Ako podporovateľ a partner športového ekosystému a cez zdieľanie základných hodnôt ako excelentnosť, priateľstvo, inklúzia a rešpekt, je Allianz a jej 147-tisíc zamestnancov nadšených, že sa môžu starať o športovcov, ich rodiny a ich ambície," uviedol šéf skupiny Allianz Oliver Bäte. Olympijské a paralympijské hnutie Allianz podporí svojimi produktmi a službami.Už od oznámenia partnerstva, v septembri 2018, poisťovateľ začal zapájať fanúšikov, športovcov, tímy a zamestnancov cez zdravie na štyroch pilotných trhoch – v Austrálii, Číne, Francúzsku a Španielsku. Allianz predstavil Týždeň pohody Austrálskeho olympijského výboru ako prezentáciu spôsobov zlepšenia duševného zdravia. Allianz takisto spolupracoval s organizačným výborom hier v Paríži 2024 s cieľom povzbudiť zamestnancov, klientov a partnerov, aby sa chôdzou a behom zapojili do výzvy "Club Paríž 2024", zameranej na pohyb a účasť na hrách.Allianz rozšíri lokálne iniciatívy, zamerané na spojenie so športovcami a fanúšikmi z celého sveta. Jednou z nich je, že svojim klientom a zamestnancom ponúkne možnosť zapojiť sa do štafety olympijskej pochodne v Pekingu 2022. V duchu hodnôt hnutia zapojí Allianz aj mládež do…

Aj parasurfing chce do Los Angeles 2028

Nová klasifikácia a rastúci záujem majú športu pomôcť pretlačiť sa do rodiny paralympijských športov aj na vrcholnom podujatí. Bude to však ešte ťažká bitka. Parasurfing nie je jediný šport, ktorý nechce v Los Angeles 2028 chýbať. 


„Je jasné, že je pred nami kopec roboty, ale pre náš šport je ohromnou vzpruhou, že sa skloňuje možnosť jeho zaradenia do programu paralympijských hier v Los Angeles v roku 2028. Som presvedčený, že sa nám tento smelý plán napokon podarí zrealizovať,“ vyhlásil šéf kanadských surferov Dom Domic. A Medzinárodná surferská asociácia (ISA) odvtedy robí všetko pre to, aby sa aj parasurfing zaradil do rodiny paralympijských športov. Po tom, čo by sa surfing mal predstaviť už na tohtoročnej olympiáde v Tokiu, verí v úspech svojho projektu aj jeho paralympijská sekcia. Len Hansen neporazený Veľkou pomocou v rámci propagácie tohto športu boli aj vlaňajšie majstrovstvá sveta v kalifornskom La Jolla, neďaleko San Diega. Vo vlnách Tichého oceánu tam súťažilo množstvo zrakovo aj zdravotne znevýhodnených surferov. Domáca Amerika, kde je surfing mimoriadne populárny, poškuľovala, prirodzene, aj po tímovom zlate, no napokon jej ho uchmatli Španieli. Tešil sa aj v Zimbabwe narodený dánsky paraplegik Bruno Hansen, ktorý sa vo svojej kategórii dočkal piateho titulu za sebou. „Prežívam taký sureálny pocit. Piate zlato? Jediné, čo k tomu môžem povedať, že som sa fakt snažil,“ vravel Hansen. Bývalý kapitán malej charterovej jachty, ktorý vozil surferov okolo Bali, zostal pripútaný na vozíku po automobilovej nehode spôsobenej zlodejmi, ktorí na jeho auto strieľali. Hansen chcel dlhých päť rokov od nehody svoj život ukončiť, no neskôr predsa len našiel znovu chuť žiť.…

V dnešných „limitoch“ Radoslav Malenovský

Nášho úspešného parastrelca si pozval k mikrofónu Stano Ščepán a diskutovali o aktuálnej príprave v podmienkach epidemiologických obmedzení, jeho plánoch a túžbach v roku 2021.


Počúvajte na Rádiu Slovensko pravidelnú reláciu „Bez limitov“ v utorok ráno o 5:36 hod.