V „limitoch“ návrat k Metelkovým triumfom v Miltone

10.02.2020

V „limitoch“ návrat k Metelkovým triumfom v Miltone

Tri zlaté a jedna strieborná medaila - to je unikátna bilancia Jozefa Metelku z UCI MS v dráhovej paracyklistike, ktoré sa uskutočnili v kanadskom Miltone. Úspech znásobuje skutočnosť, že v stíhacích pretekoch na 4 km sa stal majstrom sveta siedmykrát v rade.


K šampionátu, ale aj k zákulisiu svojej prípravy a k svojim ďalším túžbam sa vracia v rubrike „Bez limitov“ v utorok ráno o 5:51 hod. v Rádiu Slovensko. 


„Limity“ s tenistom na vozíku Marekom Gergelym

Nasledujúce týždne budú rozhodujúce v úsilí našich športovcov kvalifikovať sa na tohtoročnú paralympiádu do Tokia. Tenista na vozíku Marek Gergely sa o to pokúsi na sérii turnajov.


Aj o tom, aké výsledky potrebuje uhrať, sa s ním zhováral Stano Ščepán.

Počúvajte v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko v relácii Bez limitov.

 


Curleri vstupujú do šampionátu súbojom s Kanadou

Zajtra o 14:00 hod. odohrá slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku svoj prvý zápas na MS 2020 vo švajčiarskom Wetzikone proti krajine javorového listu. Večer o 19:00 ich čaká ďalší náročný súper Škótsko. 


Na svetovom šampionáte štartuje 12 tímov – Kanada, Čína, Česko, Estónsko, Kórea, Lotyšsko, Nórsko, Rusko, Škótsko, Slovensko, Švédsko a domáce Švajčiarsko. Okrem titulu majstra sveta a udržania sa medzi elitou, pôjde najmä o získanie bodov na nadchádzajúce ZPH, ktoré bude hostiť v roku 2022 Peking.

V nedeľu odohrajú Slováci iba jeden zápas – o 14:00 hod. proti aktuálnemu paralympijskému šampiónovi Číne.

Slovensko vo Wetzikone reprezentujú: Radoslav Ďuriš (skip),  Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa, Peter Zaťko a tréneri František Pitoňák – Milan Bubeník.  

Všetky informácie na https://worldcurling.org/


Už v sobotu februárový Paralympijský magazín

Vysiela ho RTVS na Dvojke 29. februára o 12:35 hod. Pripomenieme si v ňom oslavy 25. výročia SPV, ale aj najčerstvejšie úspechy slovenských paralympionikov na medzinárodnej scéne.


Je to silný príbeh. Napĺňania túžob, silnej vôle aj rastúceho kreditu Slovenského paralympijského výboru, ktorý si pripomínal 25. výročie svojho vzniku. Príbeh o úspechoch, víťazstvách a silnej inšpirácii, ale aj o množstve problémov, ktoré na svojej ceste zvládol. Ak naozaj chceš, tak to dokážeš. Aj to je odkaz našich paralympionikov v SPV na ich úspešnej ceste od januára 1995. 

Vo februárovom Paralympijskom magazíne sa však nebude len spomínať. Pripomenieme si aj aktuálnu unikátnu bilanciu paracyklistu Jozefa Metelku z MS v kanadskom Miltone, aj skvelé výsledky našich paralyžiarov na výborne zorganizovanom Európskom pohári v Jasnej. V konkurencii pretekárov z dvanástich krajín získali v štyroch disciplínach štrnásť medailí, pričom najúspešnejšia z našich pretekárok Alexandra Rexová je ešte len rok v reprezentačnom B tíme.

Nezabudnite, už túto sobotu!


Damoklov meč nad vozíčkárskym basketbalom

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) varoval Medzinárodnú federáciu basketbalu na vozíku (IWBF), že tento šport môže byť vyradený z programu paralympijských hier v Tokiu 2020.


IPC dôrazne požaduje zlepšenie klasifikácie športovcov v danom odvetví do 29. mája 2020. Z dôvodu, že IWBF dlhodobo nedodržiava klasifikačný kódex IPC, bol basketbal na vozíku s okamžitou platnosťou vyradený z programu PH 2024 v Paríži. Toto vylúčenie sa však môže zrušiť, ak IWBF prijme opatrenia na striktné a úplné dodržiavanie klasifikačného kódexu športovcov IPC do 31. augusta 2021.

Jednohlasné rozhodnutie Správnej rady IPC, prijaté na jej zasadnutí v nemeckom Bonne 23. - 25. januára, nadväzuje na zdĺhavé diskusie s IWBF o tejto problematike. IWBF si dlhodobo vykladá problematiku zdravotných znevýhodnení inak ako IPC. Prezident IPC Andrew Parsons v tejto súvislosti uviedol: „Oceňujeme, že basketbal na vozíku je jedným z najpopulárnejších športov na paralympijských hrách. To však neznamená, že IWBF je nad pravidlami. Klasifikácia športovcov je neoddeliteľnou súčasťou každého paralympijského športu a nedodržanie kódexu klasifikácie športovcov IPC pre akýkoľvek šport je pre nás kritickým problémom, pretože by to mohlo ohroziť integritu súťaží“. Zároveň dodal, toto nie je nový problém, lebo IWBF vie o tejto záležitosti už niekoľko rokov a bola jej poskytnutá dostatočná lehota na jeho vyriešenie.


Parahokejisti po dvoch prehrách zaknihovali víťazstvo

Slovenská reprezentácia v parahokeji štartuje v týchto dňoch na turnaji v sibírskom Chanty Mansijsk. Po dvoch prehrách s ruskými ligovými tímami zdolala včera vysoko 11:0 reprezentáciu Poľska. 


V prvom zápase podľahli tímu Jastraby Orenburg 1:4, keď ani z vyložených šancí nedokázali prekonať skvele chytajúceho ruského gólmana. Naopak, súper vyťažil z minima šancí maximum. Zápas mal obojstranne vysokú úroveň. Aj v druhom zápase ťahali naši za kratší koniec proti Zvezde Tulská oblasť 0:2. Vo vyrovnanom zápase sme nevyužili tri samostatné nájazdy na strelenie gólu, naopak súper dvomi zlepenými gólmi rozhodol zápas vo svoj prospech. V treťom stretnutí prišlo vysoké víťazstvo nad severnými susedmi. Rovnakým pomerom ich reprezentácia SR zdolala aj v poslednom zápase MS 2019 B kategórie v Berlíne a spečatila svoj postup medzi elitu. V Chanty Mansijsk hrajú Slováci bez svojho kapitána Mariána Ligdu a tak "céčko" prevzal kanonier Martin Joppa.

Svetový pohár vyvrcholí v Škandinávii

So striedavými úspechmi dokončila dvojica našich zrakovo znevýhodnených paraalpských lyžiarov Miroslav Haraus a Marek Kubačka preteky Svetového pohára 2020 v Južno Sachalinsku na Ďalekom východe.


Prvé preteky Super G Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík) nedokončil a v druhých obsadil 3. miesto. Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová) v Super G neštartoval.

V obrovskom slalome skončil Kubačka štvrtý a Haraus nedokončil druhé kolo. V slalome bol Haraus strieborný a Kubačka bronzový.

Ďalšie preteky SP sa budú konať 15. - 22. marca v nórskom Hafjelli a finále 24. - 28. marca vo švédskom stredisku Are.


Dva a pol medaily z poľského Wladyslawowa

Medzinárodný turnaj v parastolnom tenise sa skončil v súťaži jednotlivcov ziskom dvoch bronzových medailí pre Slovensko. Ďalší kov pridal v súťaži družstiev Csejtey, ktorý štartoval v spoločnom tíme s Britom Shiltonom.


Boris Trávníček (TT4) a Richard Csejtey (TT8) ťahali v semifinále súťaže jednotlivcov za kratší koniec s Francúzom Delarquem, resp. Poliakom Grudzienom a obaja získali bronzové medaily.

V súťaži družstiev sa darilo iba dvojici Csejtey/Shilton v TT8, ktorá po postupe do finále vybojovala striebro.

„Štvorkári“ Mihálik - Trávníček sa síce prebojovali zo základnej skupiny, ale vo štvrťfinále už nestačili na japonsko - chorvátsku dvojicu Saito -Spalj. Ďalší zmiešaný slovensko – belgický tím v TT7 Valach - Despineux nepostúpil zo skupiny.


Farkašová ukončila spoluprácu s navádzačkou Šubrtovou

Paralympijská šampiónka v paraalpskom lyžovaní Henrieta Farkašová ukončila spoluprácu so svojou dlhoročnou navádzačkou Natáliou Šubrtovou a jej úlohu prevzal viacnásobný účastník ZPH Michal Červeň.


Tridsaťtriročná zjazdárka verí, že nová spolupráca bude úspešná. "Teraz to skúšam so skúseným navádzačom Michalom Červeňom. Ten už robil navádzača aj iným športovcom a v tíme pôsobí už dlho. Robil mi servismana dva roky, vrátane predošlej paralympijskej sezóny. Určite má čo ponúknuť. Každý má iný štýl navádzania, iný prístup alebo sa jednoducho snaží z toho pretekára dostať to najlepšie. Je veľmi šikovný a navyše si rozumieme aj po ľudskej stránke," vyjadrila sa Farkašová pre spravodajskú televíziu TA3.

Do aktuálnej sezóny však najlepšia slovenská paraalpská lyžiarka nenastúpila pre zranenie kolena a naďalej dáva prednosť iba ľahkým tréningom. "Stále to nie je nejaká veľká záťaž a nemôžem to prestreliť, pretože to koleno mi stále dáva odozvy. Verím, že v ďalšej sezóne to bude dobre," dodala Henrieta. (SITA, vg)


Marcel Pavlík vystrieľal zlato v Dubaji

Svetový pohár v paralukostreľbe, nazvaný 6th Fazza Para Archery World Ranking Tournament, sa skončil výborným výsledkom pre slovenské farby. Marcel Pavlík vyhral súťaž Compound Open, Marián Marečák obsadil 6. miesto. 


Preteky sa uskutočnili v dňoch 17. – 21. februára a v mužskej súťaži Compound Open štartovalo 32 reprezentatov. Rovnaký počet bude strieľať aj na PH 2020 v Tokiu. Marcel Pavlík postúpil do finále cez Ukrajinca Atamanenka (141:139) a vo finále zdolal Taliana Simonelliho 143:142. Marián Marečák vypadol vo štvrťfinále s Poliakom Dudkom 139:141. „Preteky v Dubaji som bral ako súťažný tréning pred aprílovými ME, ktoré sa budú konať v Olbii na Sardínii. Od nového roku trénujem len 50 metrov. Vynechal som zimnú sezónu a halové súťaže na 18 metrov“, rozhovoril sa víťaz súťaže. V januári a februári absolvoval tréningy v českom Nymburku a v Dubaji. Pobyt v Emirátoch si predĺžil práve o túto súťaž, ktorú napokon vyhral. Strieľalo sa pri teplote 27- 33° a zišlo sa tam asi najviac Európanov v kladkovom luku, čo bolo dobrou prípravou pre spomínaný kontinentálny šampionát na Sardínii. „Do Dubaja som išiel bez víťazného očakávania, hlavne si dobre súťažne zatrénovať so silnou konkurenciou a preveriť si, koľko mi dali tie moje tréningové sústredenia. Strieľal som navyše s novými lukmi, takže som nemal medailové ambície, ale nakoniec sa luky osvedčili aj v najťažších súbojoch“, pokračoval Marcel. Okrem vysokých teplôt sa museli paralukostrelci vyrovnať aj so silným a premenlivým vetrom. Aj Marcel mal vďaka týmto faktorom rozpačitý vstup do kvalifikácie, ale postupne našiel svoju istotu. S takmer posledného miesta od začiatku kvalifikácie sa každou sadou šípov…