V „limitoch“ medailoví tanečníci

09.12.2019

V „limitoch“ medailoví tanečníci

Tri zlaté medaily priviezli slovenskí reprezentanti z Majstrovstiev sveta v para tanečnom športe v Bonne. Na všetkých troch mala podiel Helena Kašická – dve získala v pároch s novým partnerom Štefanom Stropkom a jednu v individuálnej súťaži.


Stano Ščepán ju po návrate domov zastihol aj s tanečným expartnerom, trénerom a medzinárodným rozhodcom Petrom Vidašičom.

Počúvajte v relácii „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod.

 


Ples v opere otvorila Henrieta Farkašová

V historickej budove Slovenského národného divadla sa v sobotu konal jubilejný 20. ročník dobročinného Plesu v opere, na ktorom už tradične nechýbali ani zástupcovia paralympijského športu. Záštitu nad plesom prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.


Poctu otvoriť ples symbolickým úderom na gong zverili tentokrát organiozátori najlepšej paralympioničke sveta za rok 2019, paraalpskej lyžiarke Henriete Farkašovej, ktorá sa tohto aktu ujala v sprievode svojej dlhoročnej navádzačky Natálie Šubrtovej.

"Je to veľmi príjemný pocit, teším sa, že môžem byť takto nádherne oblečená, nastajlovaná. Je to výnimočná chvíľa, človek nemá príležitosť sa takto bežne vychystať, určite pre každú dámu je to výnimočné a veľmi sa teší, keď môže niečo také zažiť. Je to skvelé," uviedla deväťnásobná paralympijská šampiónka.


Naši paralukostrelci ukončili rok 2019 na pódiách

Koncom roka sa v Kežmarku uskutočnili tri lukostrelecké preteky. Na prvých dvoch kontrolných pretekoch sme zaznamenali nárast výkonnosti hlavne u Mariána Marečáka, Petra Kinika a Ivana Volfa.


Premiérovo sa nám v hale predstavil aj náš najmladší lukostrelec Šimon Muškát, ktorý na svojich prvých pretekoch prelomil 50 % úspešnosť. Na novembrových  kontrolných pretekoch si pripísali svoje prvenstvá vo svojich kategóriách Ivan David OL 555 bodov, Martin Dorič KL-V 551 bodov a Vladimír Majerčák HL-V 453 bodov. Druhé a tretie miesto v kategórii KL patrilo Mariánovi Marečákovi a Petrovi Kinikovi 561 a 557 bodov, Ivan Volf skončil v kategórii OL na treťom mieste (380 bodov) a Denis Ivan v kategórii OL na štvrtom mieste s počtom bodov 483.  Na druhom kole v sérii kontrolných pretekoch v hale Marián Marečák zvýšil svoju výkonnosť o celých 20 bodov na 581 a získal prvenstvo vo svojej kategórii. Výsledok si vylepšil aj Peter Kinik 563 bodov - 2. miesto, Martin Dorič s 553 bodov skončil taktiež na 1. mieste v kat. KL-V. Najväčší bodový nárast oproti 1. kolu kontrolných pretekov zaznamenal Ivan Volf s výsledkom 412 bodov v kategórii OL a to o rovných 32 bodov. Toto bola vynikajúca previerka pred 1. kolom Slovenského pohára v halovej lukostreľbe III. regiónu (východ), ktorú usporiadal Kežmarský klub dňa 28. decembra.  Cenné body do novej halovej sezóny si zapísali Marián Marečák svojim prvenstvom 581 bodov, Peter Kinik 2. miestom s 563 bodmi a  Martin Dorič prvenstvom s 558 bodmi. Dávid a Denis Ivanovci obsadili zhodne 5. miesta vo svojich kategóriách s 542 a 444 bodmi. Už tradične Kežmarský klub uzatvára rok vyhlásením tých najlepších. Na podujatí sa bilancujú výsledky a…

Remata privítala mladých adeptov parasnoubordingu

Nový rok odštartoval v zimnom stredisku na Remate prvým zo série športových kempov pre deti a mládež "Hľadáme talenty - Zima 2020". Netradične bol venovaný parasnoubordingu.


Aj keď tento parašport na Slovensku nemá svoju tradíciu, mali sme už aj reprezentanta na ZPH Soči 2014, konkrétne Mareka Hlavinu.  Prvý zimný kemp v roku 2020 viedol Branislav Režnák. V našich kruhoch ho poznáme ako reprezentačného trénera cyklistiky, avšak je aj skvelým inštruktorom parasnoubordingu. Počas piatich dní (5. - 9.1.) viedol prvými krokmi tohto športu osem detí z celého Slovenska, rôznych zdravotných znevýhodnení. „Veríme, že čoskoro jeden z nich napodobní Mareka a my získame ďalšieho reprezentanta v parasnoubordingu na zimných paralympijských hrách“, uviedol jeden z organizátorov kempu Jakub Krako, ktorý sa na jeho realizácii podieľal spolu s Jurajom Mederom a Paulínou Píšovou. Najbližšie ich čaká tzv. motivačný kemp v od 12. do 16. februára, kde si talentované deti vyskúšajú rôzne zimné parašporty. Na tento kemp je ešte stále možnosť prihlásiť sa. 

Na záver úspešnej sezóny titul majstra Slovenska

V Snine sa 14. decembra uskutočnili Majstrovstvá Slovenska Taekwondo WT 2019. Za TKD klub Hnúšťa nastúpili už obaja súrodenci Tomáš a Karolína Mravcoví a obaja si vybojovali tituly republikových šampiónov.


Klub získal celkovo 7 titulov majstrov SR v jednotlivcoch a 1 titul vo dvojiciach.  

Tomáš sa za slovenskú reprezentáciu zúčastnil na vrcholných svetových podujatiach - majstrovstvách sveta Taekwondo WT pod názvom 8 th World Para Taekwondo Championships WT G-10 v Turecku a majstrovstvách Európy Taekwondo WT pod názvom 8 th European Para Taekwondo Championships WT G-4  v Taliansku, kde sa mu podarilo vybojovať pre Slovensko historicky prvé bronzové medaile z oboch vrcholných podujatí. Ďalej sa zúčastnil na troch Svetových pohároch vo Francúzsku, Rakúsku a Chorvátsku.


Vo Veysonnaz prvý cenný kov sezóny

Na pretekoch Svetového pohára v para alpskom lyžovaní sa oň postaral v druhom Super G zrakovo znevýhodnený Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom ziskom bronzu. Deň predtým skončili v prvom Super G na štvrtom mieste.


Nevidiaci Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou prvé preteky nedokončili, v druhom skončili na 5. mieste. Telesne znevýhodnený Martin France zaknihoval 17. a 21. miesto.

Dnes sú vo švajčiarskom stredisku na programe tretie preteky Super G.

 


Prvenstvo slovenských curlerov v Prahe

V Prahe sa v dňoch 3. - 5. januára odohrali posledné zápasy tohtosezónnej medzinárodnej EUROVEA curlingovej ligy vozičkárov. Ligy sa zúčastnilo sedem družstiev z Poľska, Talianska, Česka a Slovenska.


Každé družstvo odohralo 12 zápasov, s každým súperom dvakrát. Slovenské družstvo pod vedením trénerov Františka Pitoňáka a Milana Bubeníka nastúpilo v zložení: Monika Kunkelová, Peter Zaťko, Imrich Lyócsa, Dušan Pitoňák a Radoslav Ďuriš. „Už tradične je medzinárodná curlingová liga v Prahe našou prvou súťažnou previerkou v roku. Berieme ju ako prípravu na vrchol sezóny. Som veľmi rád, že moji zverenci opäť potvrdili zlepšujúcu sa úroveň herných činností. Takisto veľmi vysokú mentálnu zdatnosť. V celej lige sme z dvanástich zápasov prehrali len dva. Odohrali sme niekoľko ťažkých zápasov. V niektorých sme v polovici zápasu ešte prehrávali, vždy sme ale mali mohutný finiš, ktorému súperi nedokázali vzdorovať. Vyvrcholením celej ligy bol záverečný zápas o prvé miesto proti reprezentácií Talianska. Naši hráči ukázali, že sú kondične na výbornej úrovni, čo bolo badať v závere zápasu. Tento zápas mal všetky parametre zápasov hraných na MS alebo ZPH. Máme ešte celé dva mesiace do vrcholu sezóny, ktorým budú majstrovstvá sveta vo švajčiarskom Wetzikone. Tam  môžeme získať ďalšie body pre účasť na zimnej paralympiáde 2022“, uviedol František Pitoňák. Prípravu pred MS absolvuje slovenský tím  v bratislavskej curlingovej hale v Ružinove. „Okrem tréningov máme pred sebou ešte dva víkendy slovenskej curlingovej ligy proti zdravým športovcom a spoločné sústredenie so slovenskou reprezentáciou zdravých športovcov“, doplnil  reprezentačný tréner. Výsledky Slovenska…

Zjazdári zabojujú v pretekoch Svetového pohára

Slovenskí paraalpskí lyžiari odštartujú sezónu Svetového pohára dnes vo Veysonnaz, kde sú na programe merané tréningy. Následne ich čakajú tri preteky Super G a dva obrovské slalomy.


Vo švajčiarskom stredisku bude slovenské farby hájiť v dňoch 7. - 12. januára dvojica zrakovo znevýhodnených lyžiarov Marek Kubačka a Miroslav Haraus s navádzačmi Máriou Zaťovičovou a Marošom Hudíkom, plus telesne znevýhodnený Martin France. Naše elitné duo Jakub Krako a Henrieta Farkašová je v rekonvalescencii. Ďalšie preteky SP sú na programe 15. - 17. januára v talianskom Prato Nevoso, kde sa bude jazdiť slalom.  

V „limitoch“ s ocenenými športovkyňami Bratislavy

Koncom minulého roka ocenili v Bratislave aj troch najúspešnejších paralympijských športovcov hlavného mesta. Dve z nich - víťazka ankety strelkyňa Veronika Vadovičová a boccistka Michaela Balcová - už majú miestenky na PH 2020  v Tokiu. 


Stano Ščepán ich však oslovil najskôr s otázkou ako vnímajú ocenenie za rok 2019. Prvá hovorí Michaela Balcová...

Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Šťastné a veselé vianočné sviatky

a úspešný paralympijský rok 2020 vám všetkým želajú pracovníci sekretariátu Slovenského paralympijského výboru a Paralympijskej marketingovej spoločnosti.