Uviedli sme do života knihu Petra Čaplického

13.11.2008

Uviedli sme do života knihu Petra Čaplického

V nedeľu 9. novembra bola počas výstavy BIBLIOTÉKA v bratislavskej Inchebe po prvýkrát predstavená kniha NI CHAO – Dobrý deň Čína. Jej autorom je Peter Čaplický, ktorý počas PH 2008 v Pekingu pôsobil ako atašé slovenskej výpravy.


V publikácii, ktorej krstnými rodičmi sa stali predseda SPV Ján Riapoš a slovenská prekladateľka z čínštiny Marína Čarnogurská, predstavil svoj pohľad na život a pomery v najľudnatejšej krajine sveta, kde pôsobí už niekoľko rokov. Knihu vydala spoločnosť Artis Omnis zo Žiliny a po jej uvedení do života sa konala beseda s autorom a krstnými rodičmi. Na slávnostnom akte sa zúčastnili aj naše reprezentantky Margita Prokeinová a Alena Kánová. (vg)


V Kováčovej zajtra odštartuje projekt

Zajtra popoludní sa v Špecializovanom liečebnom ústave Marína v Kováčovej uskutoční benefícia ku spusteniu projektu "Pohyb bez limitu" ktorú pripravili partneri projektu go-ok a Letmo v spolupráci s SPV. Program, ktorý sa začne o 14,00 h. a potrvá približne do 17,00 h., moderuje Alena Heribanová.


 OZNAM: Tlačová beseda k MS v atletike

V pondelok 7. februára 2011 sa o 10,00 h. uskutoční v sídle Slovenského paralympijského výboru, na Benediktiho 5 v Bratislave tlačová beseda so slovenskými atlétmi, ktorí sa vrátili z IPC majstrovstiev sveta zdravotne postihnutých v Christchurchi (Nový Zéland).


 

 

Médiám budú k dispozícii Hana Kolníková (získala dve strieborné medaily v behu na 100 a 200 m),  reprezentačný tréner Štefan Čuvala a ďalší.  Srdečne pozývame všetkých zástupcov médií.


Hokej na sánkach sa nádejne rozbieha

 V Dolnom Kubíne sa počas víkendu (5. – 6. 2.) uskutoční už tretí kemp tvoriaceho sa tímu v hokeji na sánkach, ktorý by mal byť do budúcnosti základom slovenskej reprezentácie v tomto športe. Prvé dva sa konali v novembri a decembri minulého roku a organizoval ich rovnako ako ten nastávajúci Slovenský paralympijský výbor (SPV) v spolupráci s Petrom Štítom, ktorý je ako jeden z dvoch Slovákov hráčom českého Zlína (druhým je Miroslav Kardoš).  


Iniciátorom tohto projektu sa podarilo dať dokopy skupinu mladých ambicióznych chlapcov z celého Slovenska, ktorí majú záujem aktívne sa venovať jednému z najdynamickejších a najpríťažlivejších paralympijských športov. V ústrety nadšencom vyšlo aj mesto Dolný Kubín poskytnutím tréningových možností na miestnom zimnom štadióne a mestského aquaparku na regeneráciu.Pod dohľadom skúsených trénerov čakajú na hráčov opäť tréningové jednotky na suchu, teoretická príprava i  fyzioterapia, príprava na ľade je zatiaľ pod taktovkou spomínaných skúsených hráčov zo Zlína.Hokej na sánkach (po anglicky ice sledge hockey)  je obdoba ľadového hokeja pre telesne postihnutých. hrá sa na ľadovej ploche podľa pravidiel takmer rovnakých, ako má ľadový hokej. hráči sedia na špeciálnych 'saniach', na ktorých sú upevnené dva korčuliarske nože. Hrajú a pohybujú sa pomocou krátkych hokejok s hrotmi na konci.Program víkendového kempu v Dolnom Kubíne(otvorený pre zástupcov médií) Sobota 5.2.2011Čas odČas doMiestoProgram14:0014:30Park HotelPrezentácia, ubytovanie14:4516:45Park hotel - fitnesTréning na sucho17:0018:00Park Hotel - salónikFyzioterapia18:0019:00Park Hotel - reštauráciaVečera19:0019:45Park Hotel - salónikInformácie o projekte, teoretická príprava, vyúčtovanie20:0021:00Zimný štadión - šatňaPríprava saní, rozdelenie výstroja21:0023:00Zimný štadión - ľadTréning0:00  Večierka Nedeľa 6.2.2011Čas odČas doMiestoProgram7:157:45Park Hotel - reštauráciaRaňajky8:008:45Zimný štadión - šatňaPríprava na…

Dnes na Trojke o 19:55 Paralympijský magazín

Ďalšie vydanie Paralympijského magazínu bude odvysielané dnes večer o 19:55 h. na Trojke. Témou budú IPC majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní zdravotne postihnutých v talianskom Sestriére, kde naši reprezentanti získali 11 medailí. Repríza je na programe utorok 8.2. o 19:30 h.


Slovenskí zjazdári potvrdili na MS v Sestriere príslušnosť k elite

Dne sa konala v Bratislave tlačová konferencia s medailistami z majstrovstiev sveta 2011 IPC v lyžovaní zdravotne postihnutých športovcov v Sestriere (14. - 23. januára 2011), ktorí získali celkove 11 medailí (5 - 4 - 2). Zo všetkých z nich sa do histórie tohto svetového šampionátu najvýraznejšie zapísala zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová, ktorá s navádzačkou Natáliou Šubrtovou vybojovala štyri zlaté medaily.


   Dvadsaťštyriročná úspešná lyžiarka vyhrala na MS v Taliansku zjazd, superkombináciu, slalom a obrovský slalom. Nedokončila iba super G, pri ktorom podľa jej tvrdenia urobila na trati veľkú chybu. "Možno, ak by som neurobila tú chybu, mala by som teraz bilanciu ešte hodnotnejšiu, no v športe sa to stáva, že sa urobí aj chyba. Najmä pri zjazdovom lyžovaní," povedala H. Farkašová v rozhovore pre agentúru SITA.    "Bolo krásne počúvať na majstrovstvách sveta slovenskú hymnu až štyrikrát," dodala H. Farkašová a pokračovala: "Som rada, že aj na MS v Taliansku sme vlastne ako tím potvrdili, že v alpskom lyžovaní patríme k absolútnej svetovej špičke a že ak na trati neurobíme chybu, medailu máme istú. Teší nás, že sa nám podarilo zopakovať úspechy zo ZPH vo Vancouveri a z MS 2009 v Kórejskej republike." Práve tento moment na stretnutí s novinármi zdôraznil aj generálny sekretár SPV Samuel Roško. "Naši športovci potvrdili na MS v Taliansku vynikajúcu formu a dosiahli úspech, ktorý je porovnateľný s výsledkami na MS 2009 v kórejskom Gangwone a na ZPH 2010 vo Vancouveri. Oproti roku 2009 dokonca ešte rozšírili tú vzácnu zbierku. Celková bilancia 11 medailí, z toho 5 zlatých, štyri strieborné a dve bronzové nás vlastne posunula na 3. miesto v hodnotení krajín, keď pred nami boli iba také lyžiarske veľmoci ako sú Francúzsko a Nemecko. To je obrovský úspech slovenského športu, ktorý doma nedokážeme ani správne zhodnotiť a doceniť," konštatoval S.…

Utorok 1. februára o 10 h. TB s medailistami z MS v lyžovaní

V reštaurácii Steam & Coffee na Mýtnej ul. 1 v Bratislave sa zajtra o 10, 00 h. uskutoční tlačová beseda s našimi reprezentantmi, ktorí v talianskom Sestriere vybojovali na IPC MS v alpskom lyžovaní zdravotne postihnutých 11 medailí.


Médiam budú k dispozícii športovci, ich navádzači a tréneri, vrátane trojnásobného paralympijského šampióna Jakuba Kraka, ktorý v piatok odlieta do Abu Dhabí (SAE) na vyhlásenie prestížneho ocenenia Laureus World Sports Award ako jeden z nominiovaných v paralympijskej kategórii.


Projekt „Pohyb bez limitu“ pomôže hendikepovaným

Zámerom projektu Pohyb bez limitu je zlepšiť život spoluobčanom postihnutým akýmkoľvek zdravotným hendikepom. Pripravuje ho Slovenský paralympijský výbor (SPV) s občianskym združením go-ok a spoločnosťou Letmo a včera ho predstavili na pôde SPV v Bratislave.


"Jeho nosnou témou je pomocou nových technológií online na webových stránkach, Facebooku a YouTube zverejňovať monitoring bezbariérovosti v našich mestách," uviedol na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave predseda SPV Ján Riapoš. Podľa neho rôzne tlačené brožúrky o reštauračných, ubytovacích a iných zariadeniach majú krátkodobú životnosť z dôvodu rôznych zmien, a aj tak v nich chýbajú podrobnejšie informácie pre odlišne hendikepovaných. "Elektricky a ručné ovládaný vozík potrebujú iné podmienky, taktiež chodiaci o barlách či nevidiaci," dodal Riapoš.Preto je výhodnejšie zriadiť zoznam objektov s okamžitou možnosťou nahliadnutia podľa potreby každého jednotlivca, ktorý si napríklad overí, či môže ísť na dovolenku do určitého mesta a aké tam má možnosti pohybu v potrebných budovách. Podľa autora projektu Ivana Páleníka monitoring bude popisovať stav objektov s dostupnosťou pre rôzne hendikepovaných ľudí. Do databázy budú vyškolenými dobrovoľníkmi ukladané zistené údaje o kultúrnych zariadeniach, hoteloch, bankách, nemocniciach, športových a iných objektoch, a záujemca po zadaní svojich požiadaviek zistí, či sú preň vhodné na pobyt.Ďalšia novinka v rámci projektu je vydávanie štvrťročného časopisu Gooki. Podľa Miroslava Zemana z OZ je určený pre osem- až 15-ročné hendikepované deti. Jeho zámerom je pomôcť im v životných, vzdelávacích a sociálnych podmienkach. Napríklad, aby vedeli, ako požiadať zdravotnú poisťovňu o nový vozík. Tiež chce podchytávať…

Matúšik medzi diskármi piaty, vrh guľou vypustí  

V poslednej disciplíne našej minivýpravy na MS atlétov v novozélandskom Christchurchi skončil Adrián Matúšik v hode diskom (kategória F44 - telesne postihnutí) na 5. mieste. V kvalitne obsadenej súťaži dosiahol výkon 48,40 m. Vzhľadom na to, že ho sužuje choroba a berie antibiotiká, už nebude štartovať vo vrhu guľou.


Adrián je už piaty deň na antibiotikách a po súťaži diskárov sa jeho stav zhoršil. „Na guľu už nenastúpi, keďže by podstupoval zbytočné riziko s veľmi malou šancou na úspech. Počas choroby prišiel o veľkú časť svojej kondície“, informoval reprezentačný tréner Štefan Čuvala.

V spomínanej súťaži padol nový svetový rekord, o ktorý sa postaral Daniel Greaves z Veľkej Británie hodom 58,98 m. Zaujímavosťou je prehra Oscara Pistoriusa v behu na 100 m, kde ho porazil Amerčcan Jerome Singleton. Obaja šprintéri mali čas 11.34 s.
MS v atletike: druhé striebro pre Slovensko!

Našej minivýprave sa na svetovom šampiónáte v novozélandskom Christchurchi výborne darí. Po druhom mieste v behu na 200 m získala zrakovo postihnutá šprintérka Hana Kolníková (kategória T12) druhú najcennejšiu medailu aj v polovičnej disciplíne. Po štvrtom mieste Miloša Bardiovského (hod diskom) máme v hre ešte ďalšieho diskára Adriána Matúšika.


„Hanka suverénne postúpila z doobedňajších rozbehov do popoludňajšieho finále s najrýchlejším časom 12,80 s. Vo finále si ho ešte vylepšila na 12,75 s, no napriek tomu to nestačilo na Britku Elizabeth Cleggovú, ktorá ju porazila o "prsia" s časom 12,73 s. „, informoval reprezentačný tréner Štefan Čuvala.  Hanka bola podľa jeho slov napriek tomu s druhým miestom spokojná, veď za posledný rok zaznamenala výrazný progres.