Účastníci PH 2012 zložili sľub do rúk prezidenta SR

22.08.2012

Vzáhrade Prezidentského paláca v Bratislave dnes dopoludnia zložili slávnostný sľub do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča členovia výpravy PH Londýn 2012. Za 34 športovcov predniesli sľub strelec Radoslav Malenovský a atlétka Hana Kolníková.

Vedúci slovenskej výpravy Samuel Roško najskôr predstavil všetkých športovcov a členov realizačných tímov, následne si všetci prevzali od hlavy štátu pamätný účastnícky odznak.

Po sľube nasledovala štátna hymna a príhovor prezidenta Ivana Gašparoviča. „Vaším prvým víťazstvom je už fakt, že ste splnili nominačné kritériá pre štart na paralympiáde,“ povedal a odovzdal vedúcemu výpravy vlajku.

„Urobíme maximum, aby sme sa mohli vracať s hrdosťou a dobrým pocitom", sľúbil predseda SPV Ján Riapoš a dodal: „Ďakujem za celú výpravu za podporu.“

„Bola to pre mňa obrovská česť, že ma vybrali predniesť slávnostný sľub. Verím, že keď už som dostal takú poctu, prinesie mi to v Londýne šťastie, ktoré mi pri premiére v Pekingu pred štyrmi rokmi chýbalo,“ povedal po ukončení slávnostného ceremoniálu Radoslav Malenovský. "Samozrejme, že som mala trochu trému. Dôležité teraz bude, aby sme slová sľubu teraz všetci dokázali premeniť na dobré výsledky na samotnej paralympiáde,“ dodala Hana Kolníková.

Výprava odcestuje do dejiska PH v piatok 24. augusta.

(vg, SITA)

Smútočné oznámenie: zomrela Margita Homolová

Paralympijská rodina s hlbokým smútkom oznamuje, že dnes vo veku 57 rokov po dlhej ťažkej chorobe zomrela naša dlhoročná kolegyňa Margita Homolová. Naposledy pôsobila vo funkcii manažérky pre športy na SZTPŠ, predtým pracovala v rôznych funkciách na SPV. Česť jej pamiatke!

Rozlúčka so zosnulou bude vo štvrtok 2. mája o 15:15 h. v bratislavskom Krematóriu.

Fotografická spomienka na Gitku Homolovú

Naši curleri od novej sezóny v najvyššej súťaži!

Slovenský tím v curlingu na vozíku zvíťazil v barážovom zápase o postup do prvej ligy a v sezóne 2013/14 bude hrať najvyššiu slovenskú súťaž zdravých. Pôsobenie v prvej lige bude zároveň dobrou prípravou na ZPH 2014 v Soči, kam sa už naši reprezentanti v predstihu kvalifikovali.

Doteraz pôsobili v druhej lige, kde obsadili v sezóne 2012/13 druhú priečku. Tá ich oprávňovala vyzvať v baráži siedmy tím najvyššej súťaže Šejk Bratislava. Zápas sa skončil víťazstvom paralympionikov 8:7, hoci v polovici zápasu ešte prehrávali 2:7. „Do druhej časti sme zmenili taktiku a tá bola úspešná“, uviedol hlavný tréner František Pitoňák.

V prvej lige bude hrať osem tímov, čo pri dvojkolovom systéme zaručuje 14 kvalitných zápasov. Zároveň chcú pokračovať aj v medzinárodnej lige, ktorej nedávno skončený ročník vyhrali. „Chceme zosúladiť termíny tak, aby sme mohli hrať obe súťaže, ale aj  ďalšie turnaje a absolvovať sústredenia“, zdôraznil F. Pitoňák.

Svetové juniorské hry 2014 budú v Stoke Mandeville

Kolíske paralympijského športu bola pridelená organizácia 10. juniorských svetových hier, ktoré sa tu budú konať v dňoch 3. – 8. augusta 2014. Organizátori predpokladajú účasť približne 500 športovcov mladších ako 23 rokov z 50 štátov sveta. Informovala medzinárodná federácia vozíčkarov a amputovaných športovcov (IWAS).

Na podujatí, ktorého prvý ročník sa konal v roku 2005, budú telesne postihnutí mladí športovci súťažiť v lukostreľbe, atletike, tlaku na lavičke a stolnom tenise. Juniorské hry budú zároveň testom ich kvalít pred PH Rio 2016, kde sa najlepší z nich môžu kvalifikovať. Navyše atléti sa počas juniorských hier oboznámia s britskou pôdou tesne pred európskym šampionátom, ktorého dejiskom bude waleské mesto Swansea.

Predstavitelia IWAS-u vyjadrili radosť z toho, že podujatie sa bude konať práve tu v rodisku paralympijského hnutia a oživí ducha stokemandevilských hier.

S poľskými poslancami o podpore kandidatúry ZOH a ZPH 2022

Dnes navštívila sídlo SPV v Bratislave delegácia poslancov Poľského sejmu, z výboru pre telesnú kultúru, šport a turizmus. Cieľom stretnutia bola podpora spoločnej kadidatúry Krakov/Tatry na usporiadanie zimnej olympiády a paralympiády v roku 2022.

SPV zastupovali na rokovaní predseda Ján Riapoš a generálny sekretár Samuel Roško. Obe strany vyjadrili podporu tomuto projektu a zároveň hľadali možnosti ako prispieť k jeho úspechu. Slovenská strana vyzdvihla dobré vzťahy s poľským paralympijským výborom, v rámci ktorých pôsobili v poľských službách aj naši tréneri.

Účastníci rokovania sa zhodli na tom, že budú hľadať možnosti ako podporiť spoločný projekt konkrétnymi krokmi. Jedným z nich by mohlo byť usporiadanie finále Európskeho resp. Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní zdravotne postihnutých, s organizáciou ktorého má už SPV skúsenosti z nedávnej minulosti. „Je na čom stavať a čím obohatiť projekt. Je v našom záujme, aby mal širší záber a aby sa prostredníctvom športu riešila problematika zdravotne znevýhodnených celospoločensky“, uviedol Samuel Roško.

V Kežmarku ocenili paralympijských lukostrelcov

Okres Kežmarok už pozná od piatka svojich najlepších športovcov za rok 2012. Je medzi nimi aj účastník londýnskych PH 2012 Peter Kaščák, ktorý za vľaňajšie víťazstvo v republikových majstrovstvách a Slovenskom pohári získal toto individuálne ocenenie v lukostreľbe.

Zároveň bol aj členom víťazného tímu kežmarských lukostrelcov v kladkovom luku, ktorý bol vyhlásený za najlepšie družstvo dospelých v roku 2012. P. Kaščáka ocenili nedávno aj v ankete najlepších športovcov Prešovského kraja.

Viktor Kemény plní limity na svetový šampionát

V Karlových Varoch sa konali plavecké preteky telesne postihnutých športovcov, na ktorých sa zúčastnilo 120 pretekárov. Plavecký klub Nové Zámky reprezentovali Viktor Kemény a nováčik Alex Hrušovský. Paralympionik Kemény získal v dvojboji ocenenie za najlepší juniorský výkon.

Disciplínu 100 m znak zaplával v limite na majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať v Kanade. V dňoch 22. – 27. mája ho čaká reprezentačný štart na pretekoch IDM v Berlíne, kde bude mať poslednú možnosť potvrdiť a splniť limity na tieto MS. Alex Hrušovský si vyskúšal prvý štart za hranicami Slovenska. V disciplíne 50 m znak získal zlato a stal sa najúspešnejším pretekárom v kategórii mladších žiakov. Novozámockí plavci opäť urobili dobré meno svojmu mestu i klubu. Informáciu priniesli Naše novosti.

Svetový rekord Vadovičovej vo vzduchovej puške

Strelkyňa Veronika Vadovičová zvíťazila na pretekoch Svetového pohára v poľskom Štetíne v disciplíne vzduchová puška 40 v stoji v novom finálovom svetovom rekorde 207,2 bodu. Už v piatok obsadila na úvodnom tohtoročnom podujatí vo vzduchovej puške 60 v ľahu tretiu priečku.

V disciplíne 40 skončila naša paralympijská víťazka z Pekingu 2008 vo vyrovnanej konkurencii tretia, keď za víťazkou Caglou Basovou z Turecka zaostala o štyri desatiny bodu. Vo finále však mala oveľa pevnejšie nervy a práve spomínanú Turkyňu zdolala o priepastných 3,4 bodu.

Výsledky - finále vzduchovej pušky 40 v stoji - ženy:

1. Veronika Vadovičová (SR) 207,2 - nový finálový svetový rekord (v kvalifikácii 407,4 - 3. miesto), 2. Cagla Basová (Tur.) 203,8 (407,8 - 1.), 3. Natalie Smithová (Aus.) 183,0 (407,6 - 2.)

V disciplíne 60 išla naopak do rozhodujúcich bojov o medaily z prvej pozície, keď v kvalifikácii nastrieľala 633,7 bodu. Podľa nových pravidiel športovej streľby sa však vo finále začína od nuly. Do osemčlenného finále sa kvalifikoval aj ďalší slovenský strelec Jozef Široký, obsadil v ňom 7. miesto.

Výsledky - vzduchová puška 60:

FINÁLE: 1. Tatiana Rjabčenková (Rus.) 211,6 - nový finálový svetový rekord (v kvalifikácii 627,5 - 5. miesto), 2. Matthew Skelhon (V.Brit.) 209,4 (631,5 - 2.), 3. Veronika Vadovičová 188,5 (633,7 - 1.), 7. Jozef Široký (obaja SR) 102,4 (626,5 - 8.)

Hokej na sánkach: titul patrí krajine javorových listov

Reprezentácia Kanady vyhrala v kórejskom Goyangu svetový šampionát A skupiny v hokeji na sánkach. Vo finále si jej hráči poradili s obhajcom prvenstva tímom USA 1:0, keď jediný gól vsietil dve minúty pred koncom druhej tretiny Graeme Murray.

Kolíska hokeja tak vybojovala svoj tretí titul v tomto športe - predtým sa jej to podarilo v rokoch 2000 a 2008. “Trvalo to veľmi dlho. Dnes sme konečne odohrali skvelý zápas v tom najsprávnejšom čase”, uviedol Greg Westlake, ktorý bol vyhlásený za najlepšieho útočníka turnaja.

V súboji o tretie miesto zvíťazilo Rusko nad Českom 3:0. Nóri boli zasa úspešnejší v zápase o piate miesto proti Taliansku (2:1) a spolu so štyrmi semifinalistami si zabezpečili priamy postup na ZPH 2014 do Soči. Zvyšné trio z A skupiny (Taliansko, Kórea a Švédsko) si môže vybojovať účasť na týchto hrách v v koncoročnom kvalifikačnom turnaji s najlepšími tímami z B skupiny.

O túto možnosť hrali v japonskom Nagane na MS B skupiny aj slovenskí hokejisti, ale skončili na piatom mieste. Takže do piameho súboja o letenky na ZPH postúpili Japonsko, Nemecko a Veľká Británia. Na ZPH bude štartovať tradične osem tímov.

Hokej bez prekvapenia: o titul si to rozdajú Severoameričania

V sobotňajšom finále o titul majstra sveta A skupiny v hokeji na sánkach nastúpia v kórejskom Goyangu tímy USA a Kanady. Američania zdolali v semifinále Rusov 2:1 a Kanada vysoko Čechov 5:0. Prvenstvo obhajuje tím USA.