Švestka bojuje o paratriatlonovú miestenku do Ria

29.10.2014

Švestka bojuje o paratriatlonovú miestenku do Ria

Na PH 2016 v Riu sa prvýkrát objaví nové športové odvetvie  -  paratriatlon. Na Slovensku sa mu začal venovať bývalý cyklista a účastník londýnskej paralympiády v roku 2012 Jaroslav Švestka.


Medzinárodná triatlonová únia (ITU) začala podporovať rozvoj paratriatlonu pred vyše 15 rokmi a o dva roky sa dočká tento šport spolu s parakanoistikou svojej paralympijskej premiéry. Športovci sú na základe postihnutia rozdelení do šiestich kategórií (vrátane vozičkárov a zrakovo postihnutých) a súťažia na tratiach: 750 m plávanie, 20 km cyklistika a 5 km beh. „Zo šiestich existujúcich kategórií (6 mužských a 6 ženských) sa v Riu predstavia muži v PT1, PT2 a PT4, ženy v PT2, PT4 a PT5“ , uviedol reprezentačný tréner slovenskej paracyklistiky Branislav Režnák, s ktorým Jaroslav Švestka naďalej spolupracuje v cyklistickej časti prípravy. 

„Od roku 1997 sa venujem paracyklistike a vyvrcholením mojej snahy boli PH v Londýne. Avšak paratriatlon je pokračovaním môjho športového života. S myšlienkou venovať sa tomuto športu som sa začal zaoberať pred rokom, keď mi jedna protetická firma zapožičala protézu na behanie. Musím priznať, že  to bol pre mňa zážitok, keďže som 20 rokov nemohol behať. Vďaka tejto protéze môžem skúsiť niečo nové, čo som chcel vždy prežiť“, vysvetľuje svoje pohnútky náš aktuálny paratriatlonista.

Rok nie je až taká dlhá doba, a tak si Jaro Švestka pamätá na svoje  začiatky celkom presne. „Je to niečo iné, keďže k cyklistike pridávam aj beh a plávanie, a práve preto som rád, že nie je zaťažená len jedna polovica môjho tela“, povedal. Jeho príprava nie je vôbec  jednoduchá, nakoľko je učiteľom v Levoči a napriek plnému pracovnému úväzku sa snaží trénovať denne ráno i večer.

Svoje prvé medzinárodné preteky v paratriatlone absolvoval v tomto roku na Svetovom pohári v Taliansku po trojmesačnom tréningu. Išlo o preteky ITU svetovej série na jazere Iseo a štartoval v kategórii PT2. „Ako cyklistovi sa mu, samozrejme, najviac darilo v cyklistickej časti. Naopak, najviac stratil v plávaní. V behu bol síce tiež pomalší ako jeho súperi, keďže do kategórie PT2 sú zaradení aj pretekári so zdravými nohami, avšak vzhľadom na krátkosť času, kedy sa musel učiť chodiť a behať s novým typom protézy, bol jeho výkon v tejto časti príjemným prekvapením a celé preteky cennou skúsenosťou“, konštatoval  Branislav Režňák.

V bežeckej a plaveckej príprave spolupracuje Švestka s trénerom Štefanom Sumerlingom. Veľmi dôležitá je tiež spolupráca s odborníkom na protetiku Milanom Hadbavným, ktorý zabezpečil pre slovenského reprezentanta spomínanú špeciálnu protézu na beh a finančne pokryl aj celý výjazd na preteky do Talianska.

Kvalifikačné obdobie paratriatlonistov na PH 2016 v Brazílii začína 1. júla 2015 a končí 30. júna 2016. „Mojim cieľom je uspieť v tejto kvalifikácii a predstaviť sa tak na paralympijskej premiére tohto krásneho a náročného športu“, dodal J. Švestka.

                                                                    PATRIK HREBEŇÁR, vg


Videonávrat k PALMA SLOVAKIA OPEN 2015

Pred týždňom sa skončil medzinárodný stolnotenisový turnaj PALMA SLOVAKIA OPEN 2015, ktorý už po štvrtýkrát hostil Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. Pozrite si video z tohto podujatia https://www.youtube.com/watch?v=DYSNWsuqIaM


V moravskej metropole o živote po úraze miechy  

V Brne sa koná od stredy do piatku výročný kongres Európskej federácie úrazov miechy – European Spinal Cord Injury Federation (ESCIF). Hlavnou prednáškou včerajšieho dňa bolo vystúpenie predsedu SPV Jána Riapoša, ...


... ktorý hovoril najmä o skúsenostiach z Projektu Paralela. Hlavnou témou kongresu je totiž Zamestnávanie po úrazoch miechy. Spolu s Jánom Riapošom sa kongresu zúčastnil aj Milan Kašiak, pôsobiaci v Projekte Paralela ako jeden z motivátorov ľudí po úraze, najmä klientov NRC Kováčová.

Podujatie spoluorganizuje ParaCENTRUM Fenix, ktorého prezidentom je bývalý čs. paralympionik Vojtěch Vašíček.  


V Egeri bojovali o miestenky na svetový šampionát

Počas víkendu sa plavci zúčastnili na otvorených majstrovstvách Maďarska v Egeri - Hungarian Open 2015. Reprezentovalo nás 13 plavcov, ktorí vybojovali vyše 50 medailových umiestnení. Najhodnotnejšie výkony zaplávali Viktor Kemény,...


... Karina Petrikovičová, Miroslav Šušnyák, Gabriel Izsóf a Tatiana Blattnerová.„Toto podujatie je v kalendári IPC jedným z posledných pretekov, kde sa zdravotne znevýhodnení športovci mohli pokúsiť získať miestenku na IPC MS 2015. Pre mládež je to zasa previerka pred EHM vo Varaždíne“, uviedol reprezentačný tréner Ladislav Struhár.Slovenskí plavci sa najbližšie predstavia na Majstrovstvách ČR v Brne.V Egeri štartovali:Viktor Kemény, PK Nové Zámky /PKNZ/, reprezentant „A“ SVKPatrícia Ščasnárová, PK Nové Zámky /PKNZ/, reprezentantka „B“ SVKAlex Hrušovský, PK Nové Zámky /PKNZ/Simona Sádovská, PK Nové Zámky /PKNZ/Gabriel Izsóf, PK Nové Zámky /PKNZ/Miroslav Šušnyák, ŠKP KošiceKarina Petrikovičová, PK Dolphins Bratislava, reprezentantka „A“ SVKJadranka Marič, PK Dolphins Bratislava, reprezentantka „B“ SVK                                                                                                                                              Adam Riečičiar, PK Dolphins Bratislava, reprezentant „B“ SVK    Tatiana Blattnerová, PK Dolphins Bratislava, reprezentantka  „B“ SVK                  Marek Sloboda, PK Dolphins BratislavaAnna Gettlerová, PK Dolphins BratislavaSimon Holek PK Dolphins Bratislava

Športová streľba: z Turecka štyri zlaté medaily!

Na Svetovom pohári v Antalyi získala Veronika Vadovičová štyri najcennejšie kovy – tri v individuálnych súťažiach a jeden v družstvách. Po prvenstve v disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu vyhrala ...


... aj tzv. falling target (sklápacie terče na spôsob biatlonu) a R2 vzduchová puška v stoji. Radoslav Morvay obsadil druhé miesto v R1 vzduchová puška v stoji.

Najbližšie čakajú našich strelcov preteky v chorvátskom Osijeku (7. - 15. júla), kde si budú môcť vystrieľať priamy postup do Ria 2016. Istú miestenku má z našich zatiaľ iba Veronika Vadovičová.   


S poslancom Štátnej dumy o rozvoji vzťahov

Sídlo SPV včera navštívil podpredseda výboru ruskej Štátnej dumy pre telesnú kultúru, šport a záležitosti mládeže Sergej Poddubnij. S predsedom SPV Jánom Riapošom a Alenou Kánovou rokoval o spolupráci ruského a slovenského paralympijského športu v najbližšom období.


Poddubnij  je aktívnym stolným tenistom v rovnakej skupine postihnutia ako Ján Riapoš (TT2). V sobotu sa ako hosť zúčastnil aj na záverečnom bankete PALMA SLOVAKIA OPEN 2015. V týchto dňoch je na Slovensku ako člen oficiálnej návštevy spolu so svojimi kolegami zo Štátnej dumy (ruského parlamentu).  


Slávnostné vyvrcholenie PALMA SLOVAKIA OPEN 2015

Záverečným banketom a vyhlásením držiteľov Ceny Márie Pliiárovej bol v sobotu večer v hoteli Double Tree by Hilton ukončený XVII. ročník medzinárodného stolnotenisového turnaja PALMA SLOVAKIA OPEN 2015.


Na slávnostnom závere sa zúčastnil aj predseda NR SR Peter Pellegrini, pod záštitou ktorého sa podujatie uskutočnilo. O hudobnú časť večera sa postarali skupina The Backwards a bubenícka show Campana Batucada.

Cenu Márie Pillárovej získali Ibrahim Hamadtou z Egypta a Ukrajinka Kateryna Valdes.

Na najstaršom stolnotenisovom turnaji zdravotne znevýhodnených získalo Slovensko 5 medailí (1 – 1 - 3). Štartoval rekordný počet 352 hráčov, bojujúcich o nomináciu na PH Rio 2016. Dejiskom turnaja bol už po štvrtýkrát  Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave.  

Viac foto na  http://www.spv.sk/fotogaleria/slovak-open


Jedno striebro a dva bronzy zo súťaže tímov

O najlepší slovenský výsledok sa v súťaži družstiev postarali „osmičkári“, ktorí postúpili až do finále. Tam už nestačili na Ukrajinu a obsadili druhé miesto. Dve bronzové medaily sme vybojovali v skupinách TT2 a TT4.


Slovensko získalo celkove na medzinárodnom stolnotenisovom turnaji PALMA SLOVAKIA OPEN 2015 päť cenných kovov (1 - 1 - 3). V súťaži jednoltivcov zvíťazila v kategórii TT3 Alena Kánová a Richard Csejtey získal v TT8 bronz.

Súťaž družstiev – výsledky Slovákov:

TT1 (Martin Barbierik/Marián Kamien/Martin Polkoráb) – štvrťfinále, s Veľkou Britániou (0:3)  

TT2 – SVK 1 (Rastislav Revúcky/Martin Ludrovský) – semifinále, s Francúzskom 1 (1:3), bronz

TT2 – SVK 2 (Michal Bábeľa/Lukáš Kližan) – osemfinále, s Francúzskom 2 (0:3)

TT4 ženy (Alena Kánová/Helke Koller, Rakúsko) - päťčlenná finálová skupina, 4. miesto

TT4 muži (Peter Mihálik/Andrej Mészáros) – semifinále, s Tureckom (1:3), bronz

TT6 (Gabriel Csémy/Alexander Nagy) – švrťfinále, s Ruskom (1:3)

TT8 (Richard Csejtey/Miroslav Jambor/Jozef Kršiak) – semifinále s Francúzskom (1:3), finále s Ukrajinou (0:3), striebro

Foto na  http://www.spv.sk/fotogaleria/slovak-open


V súťaži tímov ešte šesť slovenských nádejí

Po vyhlásení výsledkov súťaže jednotlivcov sa včera popoludní začala na PALMA SLOVAKIA OPEN 2015 súťaž družstiev. Slovensko zasiahlo do bojov so siedmymi tímami. Alena Kánová štartuje v spoločnom s rakúskou reprezentantkou.


TT2 – SVK 2 (Michal Bábeľa/Lukáš Kližan) - vypadli  s Francúzskom 2 (0:3)

Dnes dopoludnia nastúpia:

TT1 (Martin Barbierik/Marián Kamien/Martin Polkoráb) - štvrťfinále proti Veľkej Británii  

TT2 – SVK 1 (Rastislav Revúcky/Martin Ludrovský) – štvrťfinále proti česko – poľskému tímu Jiří Suchánek/Tomasz Jakimczuk

TT4 ženy (Alena Kánová/Helke Koller) - päťčlenná finálová skupina

TT4 muži (Peter Mihálik/Andrej Mészáros) - zdolali Nemecko 3:2, štvrťfinále proti Mexiku

TT6 (Gabriel Csémy/Alexander Nagy) - švrťfinále proti Rusku

TT8 (Richard Csejtey/Miroslav Jambor/Jozef Kršiak) - štvrťfinále proti Kanade

Súťaž družstiev vyvrcholí zajtra popoludní finálovými zápasmi.

 

Od 11:30 hod. live prenosy na http://live.huste.tv/intro

Foto na  http://www.spv.sk/fotogaleria/slovak-open


 NR SR schválila zákon o garantovaných dôchodkoch medailistov  

Medailisti z olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier i majstrovstiev sveta a majstri Európy budú mať garantovaný minimálny dôchodok od 500 do 750 eur. Vyplýva to z návrhu zákona o príspevku športovému reprezentantovi, ktorý vo štvrtok schválil parlament.


Právnu normu predložili poslanci za Smer-SD Otto Brixi, Anton Martvoň, Dušan Čaplovič a Dušan Galis. Pôvodne chceli vládni zákonodarcovia medailistom z olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier, ako aj majstrom sveta a Európy garantovať dôchodok vo výške 550 až 800 eur podľa medailového umiestnenia. Martvoň však pozmeňujúcim návrhom rozšíril okruh športovcov aj o strieborných a bronzových z majstrovstiev sveta, pričom sa znížila výška dôchodku o 50 eur.

Ak dôchodok reprezentačných športovcov bude nižší ako 500 až 750 eur, štát im ho dorovná, v prípade bronzových medailistov z olympiády a majstrovstiev sveta na úroveň 500 eur, strieborných na 600 eur a zlatých na 750 eur. Majstri Európy si budú môcť nárokovať dôchodok 500 eur. O príspevok budú môcť požiadať medailisti až po dovŕšení dôchodkového veku.

SITA, vg