Strelci museli zabudnúť na malorážky

08.04.2020

Strelci museli zabudnúť na malorážky

Obmedzenia kvôli COVID 19 neobišli zrejme žiadne športové odvetvie. Parastrelci sa chystali na viacero podujatí, ale dnes trénujú len doma na trenažéroch, aj to len vzduchovkové disciplíny. 


„Čo sa týka aktuálneho diania okolo koronavírusu, samozrejme, obmedzilo a dotklo sa to aj streľby. Začiatkom marca sme mali mať Svetový pohár v Al Aine (SAE), ktorý zrušili. Hneď na to nasledovalo zrušenie nášho posledného nominačného Svetového pohára v peruánskej Lime, ktorý sa mal uskutočniť v máji. Takisto sa pridali aj Nemci a zrušili tradičné májové preteky v Hannoveri. Momentálne očakávame informáciu, či zrušia aj ME vo vzduchových zbraniach, ktoré mali byť v júni v slovinskom Lašku“, hovorí reprezentačný tréner parastrelcov Milan Goleňa.

Čo sa týka samotných tréningov, väčšina strelníc zatvorila podľa jeho slov už koncom marca a preto tréningy pokračujú väčšinou v domácich podmienkach na trenážeroch. Prípadne trénujú len vzduchovkové disciplíny, nakoľko vonku to momentálne nejde, čo úplne vylúčilo streľbu z malorážky. K streľbe patria aj kompenzačné cvičenia vo fitness centrách, ktoré sú tiež pozatvárané, takže cvičenie je tiež možné len v domácich podmienkach.

„Čo sa týka posunutia PH, všetci to vnímame ako správne rozhodnutie. Rovnako aj to, že prišlo relatívne včas, pretože nevedemosť je najhoršia a športovci mali obavy, či sa dokážu pripraviť na PH tak, ako by si predstavovali. Tento rok sa mali ešte doťahovať detaily ako napríklad šitie nových streleckých kabátov, dokúpenie materiálu, výber nového streliva, väčšinou všetko v zahraničných firmách a keďže sa uzavreli aj hranice, bolo by to nemožné. Samotné sklady so streleckým materiálom sú poloprázdne, takže bol problém aj s materiálom. Určite sa tým pádom bude dať pripraviť lepšie a toto rozhodnutie u nás v parastreľbe sme privítali ako rozumné riešenie celého problému“,  vysvetlil Milan Goleňa.


Zajtra štart sezóny 2020/2021 v paraalpskom lyžovaní

Začne sa päťdňovým sústredením v Martine, kde športovci absolvujú vstupné testy a športovú diagnostiku, následne sa budú venovať príprave na suchu, do ktorej zahrnuli aj atletiku a turistiku. Do konca augusta majú v pláne až osem sústredení na Slovensku.


Okrem Martina by mali zamieriť aj do Piešťan a Vysokých Tatier. „Samozrejme, situáciu neustále sledujeme a hneď ako sa naskytne šanca, by sme vyrazili na rakúske ľadovce ako po iné roky“, povedal manažér reprezentácie v paraalpskom lyžovaní Martin Makovník. Príprava by mala smerovať k budúcoročnému vrcholu – MS 2021, ktoré by sa mali uskutočniť v nórskom stredisku Hafjell a z dlhodobého hľadiska k ZPH 2022 v Pekingu. Sezóna 2019/2020 bola špecifická – nekonali sa ZPH ani MS, navyše kvôli zraneniam vypadla trojica medailistov zo ZPH. V novembri sa na tréningovom sústredení v Rakúsku zranil Jakub Krako, ktorý si roztrhol predný krížny väz v pravom kolene a prišiel o celú sezónu. Aktuálne je v štádiu rekonvalescencie, ktorú mu ešte sťažili obmedzenia ohľadom COVID 19. „Vypadla mi kvôli tomu časť rehabilitácie, ale momentálne už koleno zaťažujem a snažím sa dobehnúť zameškané. Uvidíme, čo to urobí na snehu. Ale verím, že sa dám úplne dokopy a pre budúcu sezónu už budem fit“, informoval päťnásobný paralympijský šampión. Zranenie kolena utrpela v decembri aj Petra Smaržová. A naša jednotka Henrieta Farkašová prelaborovala s rovnakým zdravotným problémom celú sezónu. Napokon absolvovala operáciu inkriminovaného kolena, ktoré už začala pomaly zaťažovať a postupne sa tiež pripravuje na návrat na svahy. Už pod vedením nového navádzača Michala Červeňa, keďže vlani ukončila spoluprácu so svojou dlhoročnou navádzačkou Natáliou Šubrtovou. Prioritne sa…

Mali by sme prísť s novými OH, hovorí šéf exekutívy tokijských hier

Od odkladu OH 2020 v japonskom Tokiu na leto 2021 uplynuli už takmer dva mesiace, ktoré organizátori podujatia využívajú na uskutočnenie potrebných zmien a úprav.


Výkonný riaditeľ organizačného výboru Toširo Muto v piatok informoval, že stále nie je známa suma, o ktorú sa zvýši rozpočet OH. Za ostatné týždne z rôznych zdrojov zazneli sumy 2 až 6 miliárd USD, čo je v prepočte 1,85 až 5,55 milióna eur. Stále nie je jasné, kto a akým podielom sa bude podieľať na vynútených zvýšených nákladoch. Šéf exekutívy tokijských hier však má v jednom jasno. "V lete 2021 sa možno nebudú konať konvenčné olympijské a paralympijské hry, aké sme poznali doteraz," povedal prostredníctvom online tlačovej konferencie pre japonské médiá. Aby Japonci čo najviac znížili vynaložené prostriedky, musia škrtať výdavky v rôznych sférach. Zatiaľ jediné potvrdenie škrtanie bude v súvislosti so štafetou olympijskej pochodne. "Hľadáme možnosti ako ušetriť v každom ohľade. Nastal čas prehodnotiť, čo je potrebné a čo nie. Myslím si, že by sme mali prísť s novými olympijskými a paralympijskými hrami, vymyslieť niečo špecifické pre Tokio," pokračoval Muto. Každopádne, v súvislosti s OH v Tokiu je stále viac otázok ako odpovedí. Nevyriešené je ubytovanie 11-tisíc olympijských a 4400 paralympijských športovcov, ich bezpečnosť, možnosti cestovania, podmienky prípravy športovcov a model kvalifikácie či podmienky rozhodcov alebo množstva pracovníkov podieľajúcich sa na organizácii podujatia. Neznáme je aj to, či súťaže budú s divákmi na tribúnach alebo ich budú môcť fanúšikovia sledovať ibe v televízii. S tým by bolo spojené vracanie veľkého množstva financií za už zakúpené…

V ranných „limitoch“ parastrelec Radoslav Malenovský

Navštívili sme Radoslava Malenovského u neho doma v Šaštíne - Strážach. Zobral nás na miesto, kde nešťastne ochrnul na spodnú časť tela, ale aj tam, kde privizórne trénuje streľbu zo vzuchovky. 


Porozprával nám o svojom "boji" s koronavírusom, o využívaní času bez športových súťaží a o mágii parastreľby.

Počúvajte v pravidelnej rubrike „Bez limitov“ v utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Deň otázok a odpovedí s Mariánom Ligdom

V sobotu 16. mája pokračuje na stránke www.superfitonline.sk ďalšou, v poradí už treťou výzvou Deň otázok a odpovedí s osobnosťou paralympijského športu. Tentokrát budete môcť adresovať svoje otázky na zanieteného motivátora športu zdravotne znevýhodnených Mariána Ligdu.


Celoživotný vyznávač rôznych adrenalínových športov je aktuálne aj kapitánom slovenskej parahokejovej reprezentácie, ktorú v novembri v Berlíne priviedol k postupu medzi najlepších osem tímov sveta.

https://superfitonline.sk/2020/05/14/den-otazok-a-odpovedi-s-osobnostou-paralympijskeho-sportu-marian-ligda/

Na stránke www.superfitonline.sk pribudli tento týždeň aj nové kondičné cvičenia Dušana Chromého na rozvoj vybraných pohybových schopností a cez víkend rozbiehame aj úplne novú sekciu Stravovanie športovcov.

V sekcii „Športová literatúra“ tiež pribúdajú ďalšie zaujímavé tituly, tentokrát nám ochotne svoju knižnicu „sprístupnila“ viacnásobná zlatá paralympijská medailistka v športovej streľbe Veronika Vadovičová .

 

 


Ako sa Henrieta predrala až na úplný vrchol

Portál aktuality.sk uverejnil včera príbeh paraalpskej lyžiarky Henriety Farkašovej. Od školských lavíc až po zisk deviatich zlatých medailí na zimných paralympijských hrách.


Je súčasťou seriálu Superhrdinovia, ktorý prináša autobiografické príbehy úspešných slovenských športovcov so zdravotným znevýhodnením. Životný príbeh Henriety je o neuveriteľnej vnútornej sile, ktorá dokáže úplne zmeniť osud človeka.

Čítajte tu: 
https://sport.aktuality.sk/c/445594/prezila-roky-sikany-nechceli-ju-na-paralympiade-napriek-tomu-ovladla-svet-henrieta-farkasova/


Medailový úspech ďalšej slovenskej nádeje

Slovenská reprezentantka v parataekwondo Dominika Kuchtová sa 2. mája zúčastnila v Argentíne na súťaži Samjoko Won Poomsae 2020 a vo svojej kategórii do 15 rokov vybojovala zlatú medailu.


Súťaže sa zúčastnilo 523 športovcov z 38 krajín, z toho bolo 28 parašportovcov. Dominika dosiahla najväčší počet bodov zo všetkých v kategórii žien. Vďaka tomu získala aj ocenenie pre najlepšiu súťažiacu medzi ženami. Po medailových ziskoch Tomáša Mravca z Hnúšte ide o ďalší významný úspech v športe parataekwondo, konkrétne v disciplíne poomsae. Ide o súborné cvičenie, pomocou ktorého sa cvičenec sebazdokonaľuje o rôzne techniky po určených líniách pohybu systematickou cestou proti imaginárnemu súperovi alebo súperom, použitím variácií techník rukou a nohou. Dominika Kuchtová (10 rokov) patrí do okruhu vybraných paralympijských nádejí, ktoré sú podporované aj projektmi Nadácie SPV. Narodila sa ako jedna z dvojičiek v 24. týždni tehotenstva v Bratislave. Vážila iba 730 g a merala 31 cm, ale už od začiatku bola veľká bojovníčka. Dlho bol jej verným spoločníkom kyslík. Dnes má to veľké šťastie, že je chodiaca, a preto miluje všetok pohyb a rôzne športy. Zúčastnila sa motivačného kempu na  Remate, kde spoznala skvelých paralympijských športovcov, ktorí sú odvtedy pre ňu veľkým vzorom. Tvrdí, že šport je pre ňu všetko a veľmi túži byť raz aj ona veľkou športovkyňou.

V „limitoch“ tenisti na vozíku

Marek Gergely a Tomáš Masaryk porozprávali o športovaní počas karantény, resp. o vysporiadaní sa s obmedzeniami, ktoré priniesla pandemiá koronavírusu.


Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Maďarskému hrdinovi vzal nohu vlak, život sovietsky vojak

Život píše o paralympijských hrdinoch rôzne príbehy. Maďari dodnes považujú za jedného zo svojich najlepších športovcov Olivéra Halassyho. Za to, čo dokázal, ale aj za okolnosti, ktoré sprevádzali a napokon aj ukončili jeho život.


Bol to elitný vodný pólista a plavec – Maďarsko reprezentoval na olympiádach v rokoch 1928, 1932 a 1936. V Amsterdame získal so svojim tímom striebro, následne v Los Angeles a v Berlíne zlato. A teraz to najdôležitejšie – Olivér Halassy bol hendikepovaný. Keď mal jedenásť rokov, prechádzajúci vlak mu amputoval časť nohy. Bol vôbec prvým športovcom so zdravotným znevýhodnením, ktorý sa zúčastnil na podujatí pod piatimi kruhmi. Inými slovami: paralympionik súťažil so športovcami bez hendikepu. V roku 1931 sa tešil z titulu majstra Európy po tom, ako Maďari zdolali vo finále Holanďanov. To, čo sa udialo o par hodín, vošlo do dejín. Halassy sa postavil na štart pretekov na 1500 metrov voľným spôsobom. Bol neskutočne unavený a vedľa neho stáli dvaja veľkí favoriti pretekov – Francúz Jean Taris a Talian Paolo Costolli. Pamätajte si, keď sa píšu veľké príbehy, papierové predpoklady sú nanič. Pretekalo sa v snehovej chumelici a rozhodcovia mali problém s meraním času. Halassy mal navyše na každej obrátke obrovské problémy – kvôli amputovanej nohe bol pri odraze omnoho pomalší ako jeho veľkí rivali. Po poslednej obrátke však zabral neuveriteľným spôsobom a v cieli mal náskok pred Talianom celý jeden meter. Absolútne vyčerpaného Maďara museli z bazéna vytiahnuť. Keď odchádzal do šatne, podopierali ho reprezentační kolegovia. Historické zdroje uvádzajú, že mu dali vypiť energetický nápoj, ktorým bol v tom čase mimoriadne sladený čaj. Keď sa následne ukázal…

Šport je najlacnejší prostriedok pre zdravú spoločnosť

MOV rozposlal národným olympijským výborom posolstvo svojho prezidenta MOV Thomasa Bacha. Venuje sa v ňom výzvam, ktoré pre hnutie priniesla pandémia nového koronavírusu a formuluje postoj MOV k rôznym problémom a k obrovskému významu športu pre spoločnosť.


Thomas Bach olympijskému hnutiu napísal, že nová situácia si vyžaduje solidaritu, kreativitu, odhodlanie a flexibilitu. „Všetci musia prinášať obete a robiť kompromisy. Mimoriadne podmienky si vyžadujú mimoriadne riešenia. Každý z nás musí urobiť svoju časť, vrátane MOV,“ uviedol Bach.
Prezident MOV zdôrazňuje aj význam športu pre inklúziu a integráciu. Niekedy je šport jedinou aktivitou, ktorá spája ľudí bez ohľadu na ich spoločenské, politické, náboženské, alebo kultúrne zázemie. Šport je podľa neho skutočný tmel, držiaci spoločnosť pohromade. Táto inkluzivita je podľa prvého muža svetového olympizmu ešte dôležitejšia v spoločnosti inak hlboko rozdelenej.
Viac na https://hnonline.sk/pr-clanky/2141774-sport-je-najlacnejsi-prostriedok-pre-zdravu-spolocnost