Stolnotenisový maratón: v Žarnovici padol rekord!

15.03.2016

Stolnotenisový maratón: v Žarnovici padol rekord!

Paralympijskí reprezentanti v stolnom tenise podporili z piatka na sobotu 24 hodinový maratón, do ktorého sa zapojilo vyše 150 hráčov a vyzbierala sa krásna suma 1.700 eur! Dejiskom maratónu, ktorého úspech prekvapil aj samotných organizátorov, bolo Stredisko paralympijskej prípravy v Žarnovici.


Zorganizoval ho ŠK Žarnovica a z našich reprezentantov sa na ňom predstavili Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Peter Mihálik a Andrej Mészáros spolu s reprezentačným trénerom Andrejom Bardoňom. Počas šiesteho ročníka maratónu sa konala dobrovoľná zbierka na rehabilitačnú liečbu pre trojročnú Emku Kabinovú zo Žarnovice, ktorá sa narodila s diagnózou detská mozgová obrna a aktívna rehabilitácia jej pomáha ľahšie znášať každodenné problémy, spojené s týmto postihnutím.

„Na maratóne sa zúčastnilo viac ako 150 ľudí zo Žarnovice, ale aj zo širšieho okolia. Vyzbieraná suma je rekordná, ale to hlavné, čo spojilo všetkých účastníkov tejto akcie, je to dobro, ktoré máme v srdci“, povedal predseda ŠK Žarnovica Ľuboš Dobrotka.

Zároveň touto cestou poďakoval všetkým zúčastneným podporovateľom, vrátane viceprimátorky Žarnovice Ing. Aleny Kazimírovej, za osobnú podporu, aktívnu účasť počas príprav a priebehu maratónu. „Veríme, že sa nám minimálne v rovnakom počte podarí stretnúť aj na VII. ročníku, ktorý plánujeme začiatkom roka 2017“, dodal.

Krátku reportáž z akcie si môžete pozrieť na žarnovickej TV Panorama - http://www.panoramapro.sk/tv/

 


Cyklisti a lukostrelci v príprave na Rio

V domácich podmienkach finišuje aktuálne príprava našich reprezentantov na septembrové XV. paralympijské hry v Riu. Lukostrelci využívajú najmä svoju základňu v Kežmarku, cyklistov čaká ešte výjazd do Rakúska.


Ako informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák, do oblasti Salzburska zamieri v najbližších dňoch tandem zrakovo znevýhodneného Vladislava Janovjaka s navádzačom Jánom Gallikom. Jozef Metelka trénuje na dráhe v britskom Newporte a na cestách v jeho okolí.
Dvojica lukostrelcov Peter Kinik a Marcel Pavlík absolvovala nedávno štvrté kolo Slovenského pohára (SP), kde druhý z nich suverénnym spôsobom zvíťazil. V dňoch 20. – 21. augusta ich čaká v Jasove posledné piate kolo SP, ktoré bude zároveň aj ich poslednou súťažou pred odletom do Brazílie.
„Pripravujeme sa na strelnici u nás v Kežmarku, kde absolvujeme v priebehu augusta aj tri krátkodobé sústredenia. Na tom druhom v dňoch 15. až 19. bude prítomný aj športový psychológ Peter Kuračka“, uviedol reprezentačný tréner Vladimír Majerčák. Zároveň dodal, že najlepší slovenský lukostrelec Marcel Pavlík dochádza do Kežmarku na jeden – dva dni v týždni, zvyšok času trénuje individuálne doma v Košiciach, kde má tiež terčovnicu.


Brazília: pomôžu repelenty i dlhé oblečenie

Návštevníci brazílskeho Ria, kde sa začína olympiáda a v septembri bude konať paralympiáda, by mali byť počas pobytu obozretní. Vyzvali ich na to rôzne zdravotnícke inštitúcie.


V Brazílii, predovšetkým v jej severných častiach, existuje riziko nákazy vírusom zika, ktoré prenášajú komáre. Radia preto návštevníkom dodržiavať viaceré preventívne opatrenia, hoci sa olympiáda koná v chladnejšom a suchšom období a aktivita komárov by nemala byť vysoká. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča tehotným ženám, aby cestu do Brazílie zvážili. Vírus je pre ne nebezpečný, pretože môže spôsobovať degeneratívne zmeny plodu vrátane mikrocefálie. "Treba používať repelenty, ktoré by mali obsahovať 30 percent aktívnej látky DEET," informovala Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pri súčasnom použití repelentu a krému na opaľovanie možno najprv aplikovať krém a až potom repelent. "Odporúčam nosiť oblečenie svetlých farieb, ktoré zakryjú čo najviac tela," povedala riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková. Na pobyt si podľa nej treba vyberať izby s hygienickými zariadeniami s tečúcou vodou a dôkladnými krytmi na oknách a dverách. Radí vyhýbať sa oblastiam zamorenými komármi. Cestovatelia by mali podľa Sedlákovej počas návštevy Brazílie sexuálne abstinovať či mať bezpečný sex za dôsledného použitia kondómov. Zika sa môže prenášať i pohlavným stykom alebo transfúziou krvi. Bezbariérové formy antikoncepcie pred prenosom infekcie neochránia. Bezpečný sex treba mať i po návrate domov, a to aspoň osem týždňov. "Ak muži pociťujú príznaky ochorenia vírusom, mali by mať…

V Slovinsku posledné ladenie formy pred Riom

Slovenská výprava stolných tenistov ladí formu od 29. júla na desaťdňovom medzinárodnom sústredení v slovinskom Lašku. Trénuje tam s výnimkou Aleny Kánovej kompletná zostava hráčov, ktorá nás bude v septembri reprezentovať v Riu.


Tréningy prebiehajú dvojfázovo, pod vedením najlepších trénerov v PTT stolnom tenise na svete. Okrem našich reprezentantov sa tohto podujatia zúčastňujú aj výpravy z Veľkej Británie, Nemecka, Turecka, Írska, Grécka, Srbska, Chorvátska, Rakúska a Nórska. Slovenské zastúpenie v Lašku: Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky (všetci TT2), Peter Mihálik (TT4), Miroslav Jambor (TT7), Richard Csejtey (TT8) a realizačný tím Saša Dragaš (reprezentačný tréner), Jozef Bardoň (asistent trénera), Nesvija Trepačová (fyzioterapeutka).

Hokejisti začali prípravu na MS v Leviciach

Na prelome novembra a decembra čaká náš reprezentačný tím v hokeji na sánkach ďalší štart na MS B skupiny v Japonsku. Po premiére v Nagane v roku 2013 bude tentokrát ich dejiskom Tomakomai.


Prípravu začala naša reprezentácia 18. - 20. júla v Leviciach, kde na rozdiel od iných miest mali k dispozícii ľad a celkove výborné podmienky na prípravu. Tá bola podľa slov reprezentačného trénera Miroslava Drába zameraná na herné činnosti jednotlivca. Kempu sa zúčastnilo 13 hráčov, chýbali iba Erik Fojtík a Miroslav Stašák (prírastok do rodiny). K starej garde pribudli aj dvaja nováčikovia. Ďalšie sústredenia ukážu, či rozšíria káder a stanú sa jeho platnými členmi. Už v auguste by sa malo konať ďalšie sústredenie na tradičnom mieste v Dolnom Kubíne a raz týždenne by sa chceli zísť na tréningu v Liptovskom Mikuláši, čo je v štádiu riešenia. Turnajový kalendár, ktorý by mal preveriť formu hráčov pred MS, sa momentálne iba tvorí.   „V tíme je cítiť dobrá atmosféra a motivácia na tento vrchol. Cieľom bude minimálne obhájiť tretie miesto, čo však bude ťažké, nakoľko po vystúpení vlani vo Švédsku si už súperi dajú na nás pozor. Ale všetko sa ukáže až na ľade“, povedal Dráb. V Japonsku by v dňoch 25. novembra - 4. decembra mali okrem našich a domácich hráčov štartovať aj Česi, Rakúšania, Poliaci a Briti. Do „áčka“ postúpia dvaja najlepší.

Dnes opäť relácia „Bez limitov“ v Rádiu Slovensko o 20:40 hod.

V slovenskej výprave na paralympijské hry do Ria de Janeiro budú štyria cyklisti. Dvaja nováčikovia, nestarnúca Anna Oroszová a zrakovo znevýhodnený Vladislav Janovjak.


Ten získal v Londýne 2012 s predchádzajúcim pilotom Róbertom Mitošinkom bronzovú medailu. O jeho ambíciách, ako aj o zladení sa s novým pilotom, s ním v dnešnej rubrike „Bez limitov“hovorí Stano Ščepán.


Bratislava Open 2016: Tomáš Masaryk dvakrát vo finále

Včera sa odohral v tenisovom areáli Pri Habánskom mlyne na bratislavskej Patrónke turnaj v tenise na vozíku Bratislava Open 2016 ako súčasť turnajov HVM Plasma Tour 2015/16 pre českých a slovenských hráčov.


Z našich sa najlepšie darilo Tomášovi Masarykovi, ktorý sa dostal do finále vo dvojhre aj vo štvorhre. V singloch napokon podľahol Petrovi Utíkalovi 2:6, 3:6, ale potom spoločne triumfovali vo štvorhre po víťazstve nad párom Jiří Fiala - Tomasz Jochymek 7:5, 6:0. Okrem Masaryka štartovali na turnaji aj ďalší dvaja slovenskí hráči Rastislav Soviš a Vojtech Lednár.

Informoval riaditeľ turnaja František Pisarčík.


Už dnes Paralympijský magazín o 14:05 na Dvojke

Paralympijské hry v Riu sa blížia a pozornosť im venuje aj najnovšie vydanie Paralympijského magazínu. RTVS ho odvysiela v sobotu 30. júla už v novom vysielacom čase o 14:05 hod. na Dvojke.


Nazrieme v ňom do schválenej nominácie Slovenského paralympijského družstva, ale aj do túžob a pocitov niektorých paralympionikov. Na zraze výpravy v Šamoríne - Čilistove sme vyspovedali adeptov na popredné umiestnenia - boccistu Samuela Andrejčíka, atléta Adriána Matušíka a zrakovo znevýhodneného cyklistu Vladislava Janovjaka s novým navádzačom Jánom Gallikom.

V portréte predstavíme lukostrelca Marcela Pavlíka, vnoríme sa do životných skúseností a zákutí duše Vladislava Janovjaka a nebudú chýbať ani reportáže z akcie Radovan Kaufman Day v Partizánskom a z prípravy Kataríny Jobbágyovej na paralympijskú súťaž v jazdectve.


Nakrúcanie spotu k Paralympiáde v Riu

Paralympionici nie sú ľudia s hendikepom, ale ľudia so superschopnosťami! Presvedčíte sa o tom aj po zhliadnutí spotu na podporu slovenskej výpravy, ktorá bude už v septembri svoju vlasť reprezentovať na Paralympiáde v Rio de Janeiro.


Paranormálni hrdinovia, ktorí mali doteraz len podobu animovaných postavičiek, „ožijú“ a premenia sa na našich reprezentantov – plavkyňu Karin Petrikovičovú, handbikerku Anku Orosovú, cyklistu Vlada Janovjaka a atléta Adriána Matušíka. V piatok 29. júla sa všetci štyria zúčastnili na nakrúcaní krátkeho videa v priestoroch Shining Film Studia v Stupave. Výsledok si budete môcť pozrieť už koncom augusta, keď sa spot objaví v televízii.

Talenty na Remate navštívila aj TV Markíza

Na Remate pri Handlovej prebieha počas tohto týždňa už tretí letný kemp „Hľadáme talenty 2016“. Po dvoch špecializovaných (boccia a plávanie) je tretí kemp už zameraný na ukážky viacerých športov pre 21 účastníkov.


V pondelok otváral program tenis na vozíku v podaní Mareka Gergelyho. Následne sa konala beseda s lyžiarom Martinom Francem, ktorá bola spojená s videoprojekciou a ukážkou medailí. V utorok priblížila športovú streľbu paralympijská víťazka Veronika Vadovičová. Bohatý stredajší program pozostával z atletiky (Marián Kuřeja), handbiku (Ladislav Bočkor), a volejbalu (Helena Hanková). Včera prišiel na rad aj stolný tenis (Michal Bábela) a dnešok patrí boccii (Róbert Ďurkovič) a lukostreľbe (Peter Kaščák). Nie iba šport vypĺňa program na Remate - účastníci kempu už navštívili aj bojnickú ZOO, zajazdili si na koňoch a absolvovali rybačku. Spestrením boli aj návštevy štábov TV Markíza, ktoré pripravovali reportáže o kempe do relácie Reflex aj do večerného spravodajstva.   Deti z tretieho tohtoročného kempu sa rozídu do svojich domovov zajtra. Dnes večer ich ešte čaká rozlúčková diskotéka a každé z nich dostane aj pamätnú medailu „Hľadáme talenty".