Stolní tenisti ladia formu na Peking v Lašku

14.08.2014

Stolní tenisti ladia formu na Peking v Lašku

Slovenská reprezentácia v stolnom tenise sa pripravuje na vrchol tohtoročnej sezóny už tradične v slovinskom Lašku. Od 12. do 21. augusta tu spolu s dalšími 55 hráčmi zo Švédska, Nemecka, Slovinska, Nórska, Srbska, Anglicka a Turecka ladia formu na MS 2014…


 … ktoré sa uskutočnia v dňoch 6. - 15. septembra v Pekingu. Tréningy v Lašku prebiehajú v dvoch fázach: ranná 9:00 - 11:30, popoludňajšia  16:30 – 19:00.

Zloženie slovenskej výpravy v Lašku: hráči -  Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky (TT2), Peter Mihálik (TT4), Richard Csejtey (TT8), realizačný tím: masérka Renáta Múčková, psychológ Emil Bulla a vedúci výpravy Ľuboš Dobrotka.


Veronika Vadovičová víťazne aj na ISCH v Hannoveri

Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Veronika Vadovičová zvíťazila dnes v disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu. Včera jej v R2 ušlo zlato iba o 0,1 bodu a skončila na druhom mieste.


V dnešnej súťaži sa darilo sa aj tímu v zložení Veronika Vadovičová - Jozef Široký - Viera Bučkuliaková, ktoré opäť zvíťazilo pred Veľkou Britániou a Kórejskou republikou.   


500 dní do PH si pripomenuli na ikonickej Copacabane

Včera začal kalednár ukrajovať posledných 500 dní do otvorenia budúcoročnej paralympiády. Organizátori si pripomenuli tento míľnik kultúrnym programom na pláži Copacabana. Účiínkujúcich a divákov neodradil ani krátky, ale ťažký lejak.  


Viacerí sa zhodli, že to bola ďalšia skúška prekonávania problémov, nakoľko medzi vystupujúcimi tanečníkmi rôznych štýlov boli aj vozíčkári. Program sa začal sériou nahraných odkazov v rôznych jazykoch, oznamujúcich "500 dní na paralympijských hier". K tancujúcim skupinám sa následne pridal aj oficiálny maskot hier Tom.

MS hokej: prehra Čechov s Nórmi, debakel Japoncov

Už v úvodnom kole MS elitnej skupiny v hokeji na sánkach videl vypredaný Harborcenter v Buffale prvý zo súbojov favoritov. Domáce USA si prekvapujúco hladko poradili so svojim finálovým súperom z vlaňajšej paralympiády Ruskom 6:1.


Američanov okrem víťazstva určite potešili aj mená strelcov gólov, keďže do listiny sa zapísali aj 16 - ročný Brody Roybal a 17 - ročný Declan Farmer. O jediný ruský gól sa postaral Ilja Volkov, bývalý hráč volejbalu v sede.

Vysokým víťazstvom 17:0 odštartovali turnaj obhajcovia titulu z Kanady. Obeťou hokejového masakru boli Japonci, ktorí sa do A skupiny vrátili po postupe z „béčka“ v roku 2013 na domácom ľade v Nagane. Tam štartovala prvýkrát v histórii aj slovenská reprezentácia a obsadila 5. miesto. Pritom Japonci pred piatmi rokmi na ZPH 2010 vo Vancouvri domácich Kanaďanov pripravili o finále – v semifinálovom súboji ich zdolali 3:1 a získali napokon strieborné medaily. Včera viedli Kanaďania už po prvej tretine 12:0...

Nedarilo sa Čechom, ktorí odštartovali prehrou 1:3 s Nórskom, hoci sa dostali do vedenia vôbec prvým gólom šampionátu z hokejky Michala Geiera. Dnes nastúpia naši západní susedia proti Japoncom. Najtesnejší výsledok prvého dňa sa zrodil v zápase Taliansko - Nemecko 1:0.


Streľba: družstvo skončilo druhé, Vadovičová šiesta

Dolnosaský Hannover je v týchto o dňoch dejiskom tradičného ISCH podujatia v športovej streľbe, na ktorom štartujú aj slovenskí reprezentanti. Úvod obstarali preteky v disciplíne R6 ľubovoľná malkalibrovka 60 rán v ľahu, v ktorej naše družstvo obsadilo striebornú priečku za Veľkou Britániou a pred Kórejskou republikou.


V individuálnej súťaži si z našich najlepšie počínala Veronika Vadovičová, ktorá skončila šiesta, pričom prvýkrát na pretekoch testovala novú malokalibrovku.   


500 dní: Rio podľa Cravena prekoná všetky televízne rekordy

V nedeľu 26. apríla sa začne odpočítavať posledných 500 dní do otvorenia PH 2016 v Riu. Hry sa uskutočnia od 7. do 18. septembra a bude na nich štartovať asi 4 350 športovcov zo 178 krajín, ktorí budú v 22 športových disciplínach zápoliť o 528 medailových sád.


Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) očakáva, že hry zlomia doterajšie rekordy televíznej sledovanosti a v globále prvýkrát prekročia magickú hranicu štyroch miliárd divákov. Hry v Pekingu 2008 a Londýne 2012 videlo po 3,8 mld. ľudí na celom svete.

“Už teraz 500 dní pred začiatkom hier máme nakontrahovaný oveľa väčší objem televízneho vysielania ako v rovnakom čase pred Londýnom 2012. To podčiarkuje rýchlo rastúci záujem televíznych spoločností o paralympijské dianie”, uviedol prezident IPC Sir Philip Craven.

V tejto fáze pred Londýnom bola podpísaná zmluva s jediným vysielateľom - britským Channel 4. Ten zostáva naďalej veľkým podporovateľom paralympijského športu, ale pribudli už k nemu aj ďalší. "Už teraz máme dohody v USA s NBC, v Kanade so CBC a so spoločnosťou Movil pre Latinskú Ameriku, čo predstavuje viac pokrytia ako kedykoľvek predtým”, zdôraznil. Rekordné množstvo prenosov plánuje aj najsledovanejšia austrálska platforma Seven Network, NHK v Japonsku a viaceré spoločnosti, združené v Európskej vysielacej únii.


Strelci sa predstavia na súťaži ISCH v Hannoveri

Slovenskí reprezentanti v športovej streľbe sa po úspešnom vystúpení na Svetovom pohári v Štetíne presunuli do Hannoveru na podujatie ISCH (25. – 30. apríla). Trojicu Veronika Vadovičová, Jozef Široký, Viera Bučkuliaková doplnili Margita Prokeinová a Jana Maceková.


Posledne menovaná absolvuje v Nemecku aj zdravotnú klasifikáciu. Prví traja budú súťažiť v troch disciplínach, Prokeinová a Maceková v dvoch.


Ďalší vydarený ročník turnaja „Ping pong bez bariér“

Včera popoludní sa vo foyer Strojníckej fakulty STU v Bratislave odohral už  VI. ročník podujatia pod názvom „Ping pong bez bariér 2015“. Tak ako každý rok, aj teraz si v ňom zmerali sily slovenskí paralympionici, študenti a zamestnanci SjF STU a pracovníci Veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku.


Spoluorganizátorom podujatia, ktorého motto znie „Nehľadaj rozdiely, nájdi to, čo nás spája… HRAJ!“, bol aj  Študentský cech strojárov SjF STU.Na otvorení turnaja o 13:30 hod. odzneli príhovory britského veľvyslanca Andyho Gartha, zástupcov vedenia SjF STU a generálneho sekretára SPV Samuela Roška. Následne nastúpili k zeleným stolom štvorčlenné družstvá zložené z paralympionikov, pedagógov, študentov a zástupcov ambasády. Vydarený poldeň ukončila tradičná recepcia na pôde rezidencie britského veľvyslanca.   Táto pekná tradícia sa zrodila v roku 2009, keď sa na rovnakom mieste odohral prvý ročník. Foyer na „strojarine“ bol dejiskom turnaja aj v roku 2010. Prvá zmena prišla v roku 2011, keď si účastníci po prvýkrát vyskúšali pôdu Stolnotenisovej haly v bratislavskej Rači. Akciu obohatil exhibičný zápas, ktorý bol rozlúčkou Paralympionika desaťročia 1994 - 2004 Ladislava Gáspára s aktívnou kariérou.O rok neskôr sa hralo v ešte väčšej aréne. V rámci eventu „100 dní do Londýna“ pred PH 2012 hostil „Ping pong bez bariér“ Zimný štadión Ondreja Nepelu. Pamätným zostane tento ročník okrem iného aj zápasom ministrov. V tom čase bol na návšteve Slovenska britský minister pre Európu David Lidington, ktorý neodmietol ponuku zahrať si štvorhru proti vtedajšiemu ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušanovi Čaplovičovi. Ich partnermi boli na jednej strane britský paralympijský reprezentant Scott Robertson, spoluhráčkou nášho…

Česi otvárajú svetový šampionát proti Nórom

V nedeľu 26. apríla sa zápasom Česko - Nórsko začnú v americkom Buffale IPC majstrovstvá sveta elitnej A skupiny v hokeji na sánkach za účasti ôsmich krajín. Najväčšími favoritmi sú na domácej pôde severoamerickí giganti USA a Kanada.


Američania sa vlani v Soči stali opäť paralympijskými víťazmi, Kanaďania obhajujú titul. Potrápiť ich môžu Rusi, ktorí zaznamenali v poslednom období veľký herný progres a boli súperom Američanov vo finále ZPH 2014.

Z pohľadu Slovenska, ktoré na nedávných MS B skupiny vybojovalo bronz, budú určite najzaujímavejšie vystúpenia Čechov. V ich majstrovskom tíme zo Zlína účinkovali v uplynulej sezóne štyria slovenskí reprezentanti - Štít, Ligda, Joppa a Fojtík. Okrem spomínaného Nórska budú súpermi Česka v základnej A skupine Kanada a Japonsko. Súperom z fjordov majú Česi čo oplácať  - vlani v Soči im práve oni zahatali cestu do semifinále.

V B skupine si zmerajú sily USA, Rusko, Taliansko a Nemecko. Finále je v buffalskom Harborcentre na programe 3. mája.

Na zatiaľ posledných MS A skupiny 2013 v Goyangu zvíťazila vo finále Kanada nad USA 1:0 a získala svoj tretí titul (2000, 2008, 2013).  V zápase o bronz zdolali Rusi Čechov 3:0.


Slovenskí curleri si priviezli z Prahy ďalšiu trofej   

Počas víkendu sa v curlingovej hale v Prahe - Roztyloch konal za účasti najlepších šiestich družstiev z dlhodobej medzinárodnej curlingovej ligy finálový turnaj Majstrovstiev Českej republiky. Zvíťazilo Slovensko po finálovom triumfe nad Poľskom 10:2.


Slovenské družstvo štartovalo v Prahe v zložení: Radoslav Ďuriš (skip), Dušan Pitoňák, Monika Kunkelová a Peter Zaťko. Po sobotňajších zápasoch v skupinách sa v nedeľňajšom semifinále stretlo s tímom Nového Města nad Metují a zdolalo ho 8:4. Finále proti reprezentácii Poľska bolo plne v réžii našich a po výbornom výkone jednoznačne zvíťazili.„Sezóna sa nám skončila po februárových majstrovstvách sveta. Po krátkej pauze sa moji zverenci začali pripravovať na ďalšiu sezónu. Pri účasti na turnajoch dávam šancu zahrať si aj ďalším hráčom. Príjemným prekvapením turnaja bol náš nováčik v reprezentačnom drese Peter Zaťko. Svojim výbornými výkonmi patril medzi najlepších hráčoch na turnaji. Presvedčil ma, že reprezentačný dres si zaslúži právom. Samozrejme, že aj ostatní hráči hrali výborne a počas celého turnaja nenechali nikoho na pochybách, že do Prahy si prišli pre víťazstvo v turnaji. Po tohtoročnom víťazstve v medzinárodnej curlingovej lige sa naši hráči stali aj medzinárodnými Majstrami Českej republiky. Sú to kvalitné turnaje a moji zverenci opäť potvrdili, že patria k svetovej špičke“, zhodnotil vystúpenie reprezentačný tréner František PitoňákKonečné poradie:1.    Slovensko2.    Poľsko3.    JU Praha4.    Nové Město nad Metují5.    Velké Meziříči6.    Taliansko