Šťastnejší trénujú aspoň servis

17.04.2020

Šťastnejší trénujú aspoň servis

Obmedzenia kvôli koronavíru postihli bez rozdielu všetkých športovcov. O niečo spokojnejší môžu byť tí, ktorí aspoň majú vo vrecku miestenky do Tokia. Parastolní tenisti mali o ne bojovať práve v týchto dňoch...  


„Síce sme ešte stihli dve podujatia, ale prišli sme o turnaj v Taliansku, ktorý ešte mohol niektorým našim reprezentantom pomôcť v rankingovom postavení v boji o PH Tokio“, uviedol reprezentačný tréner Andrej Bardoň. V apríli pribudla na zoznam škrtnutých podujatí Stredoeurópska liga v Hodoníne, začiatok ligy vozíčkarov a stojacich,  sústredenia v Srbsku a v Bratislave. Odložený je aj kvalifikačný turnaj na PH, ktorý mal byť v Slovinsku začiatkom mája. Ďalšie zrušené turnaje v máji sú Laško, Ostrava, ale najviac rozosmutnil našich hráčov fakt, že sa nebude konať ani tradičný Slovakia Open v Bratislave.

„Súčasná situácia nás veľmi obmedzila, keďže zavreli všetky telocvične, haly, miestnosti, kde sa dalo trénovať. Takže tréningový proces sa nám úplne prerušil. Každý ďalší deň, týždeň, mesiac bez kontaktu so stolom, sparingpartnermi a súpermi bude chýbať. Všetci reprezentanti sú momentálne v individuálnom režime doma, kde sa snažia aspoň udržiavať a zvyšovať fyzickú kondíciu. Tí šťastnejší, ktorí majú doma stôl, trénujú aspoň servis. Situácia je aká je, ale ja dúfam, že sa čoskoro vrátime do normálu a aj do tréningového procesu“, pokračoval reprezentačný tréner.

A na margo posunutia PH o rok dodal: „Uvidíme, či sa nejako budú meniť kvalifikačné  kritériá. Ak áno, tak sa budeme snažiť ich zvládnuť. Verím, že využijeme ten rok navyše, aby sme zvýšili výkonnosť reprezentantov a zúčastnili sa v čo najväčšom počte na PH v Tokiu“.


Preložená paralympiáda už posúva aj ďalšie podujatia

Majstrovstvá sveta v paraatletike, ktoré sa mali konať v septembri budúceho roku, boli presunuté na 26. augusta - 4. septembra 2022. Toto rozhodnutie vyplynulo z preloženia tokijských PH 2020 do roku 2021 z dôvodu pandémie koronavírusu. 


Podujatie s plánovanou účasťou 1 300 športovcami zo 100 krajín, ktorí by mali súťažiť na Universiade Memorial Stadium, sa takto vyhne kolízii s paralympiádou.

„Od oznámenia nového časového plánu paralympijských hier v Tokiu 2020 sme spolu s miestnym organizačným výborom Kobe hľadali nový termín majstrovstiev. Nebola to jednoduchá úloha, pretože sa zaoberáme bezprecedentnými okolnosťami a chcel by som sa preto poďakovať mestu Kobe, miestnemu zastupiteľstvu, všetkým našim partnerom a zainteresovaným stranám za podporu“, povedal najvyšší predstaviteľ svetovej paraatletiky Haozhe Gao.

Kobe 2022 bude po paralympijských hrách prvou významnou para súťažou v Japonsku a bude pokračovať v odkaze týchto hier.


Tokijské hry sa pripravujú bez ohľadu na vakcínu

Konanie hier v Tokiu nebude závisieť od vývoja vakcíny proti novému koronavírusu. Vyhlásil to člen MOV John Coates, ktorý dohliada nad organizáciou hier. Coates reagoval na slová prezidenta Japonskej lekárskej asociácie Jošitakeho Jokokuru.


Ten vyjadril presvedčenie, že budúcoročné hry bude možné usporiadať iba v prípade existencie vakcíny alebo účinného lieku na koronavírus. "Toto vyhlásenie som vzal na vedomie. Od Svetovej zdravotníckej organizácie sme však dostali radu, aby sme ďalej plánovali organizáciu hier v stanovenom termíne, čo aj robíme. To je nezávislé od vývoja vakcíny. Každopádne, bolo by pekné mať ju v čase konania olympijských hier k dispozícii," citovala šéfa Austrálskeho olympijského výboru agentúra DPA. MOV už v marci rozhodol o presunutí hier z tohto leta na to budúce pre pandémiu. V Japonsku trvá už mesiac núdzový stav, v stredu evidovali v krajine viac ako 13.700 prípadov ochorenia COVID-19 a 394 úmrtí. Celosvetovo zaznamenali vyše 3,1 milióna nakazených a viac ako 217-tisíc mŕtvych.

 


Užitočná stránka Superfit pre všetkých

Slovenský paralympijský výbor spustil stránku www.superfitonline.sk, ktorá je výsledkom niekoľkotýždňovej tímovej práce s cieľom vytvoriť priestor pre populárnu online komunikáciu s čo najširším okruhom členov paralympijskej rodiny.


Špeciálne v tomto náročnom období mimoriadnej situácie boja proti infekcii Covid-19, ale aj v období, ktoré všetci veríme, že čoskoro vystrieda opatrenia karantény, zrušenia športových súťaží, podujatí a obmedzenej prevádzky športovísk.

Na začiatku bol jednoduchý nápad a myšlienka dostať sa čo najjednoduchšie do „obývačiek“ športovcov, úspešných paralympionikov, mládežníkov, alebo rodín so zdravotne znevýhodneným dieťaťom v tomto zložitom období.

Projekt SUPERFIT je projektom Slovenského paralympijského výboru, ktorý sa realizuje od roku 2019 formou pobytových kondičných sústredení v stredisku Remata. Jeho prenesením do online priestoru vzniká modifikovaný projekt SUPERFIT ONLINE, ktorý okrem videí kondičného a technického tréningu ponúkne názory športových odborníkov, výzvy a súťaže, zaujímavé metodické materiály, či športové e-publikácie. 

Na stránke si môže každý priaznivec paralympijského športu nájsť svoju oblasť, ktorá mu pomôže športovo i osobnostne napredovať.

Cvičte, vzdelávajte sa, sledujte denne nové videá, články a príspevky a hlavne zdieľajte, nech je používateľov tejto prospešnej stránky každý deň viac!

BUĎTE FIT - VEĽA ŠŤASTIA PROJEKTU SUPERFIT!

 

 


Na otvorenie bazénov si možno počkajú až do augusta

Paraplavci úplne stratili v dôsledku covid opatrení možnosti trénovať v bazénoch a fitnescentrách. Suchá príprava prebieha v domácom prostredí, kde každý volí podľa svojich možností cvičenie, posilňovanie, bicykel alebo handbike.


„Celá suchá príprava je komunikovaná medzi reprezentačným trénerom a plavcami. Raz týždenne mu posielajú informáciu o tom, čo robili, a v akých objemoch“, uviedol predseda ŠTK paraplávania Svätopluk Pacák. Museli vynechať viacero plánovaných podujatí ako Česko - slovenský pohár (Pohárek 2020 v marci, Mistrovství ČR začiatkom júna), Majstrovstvá Rakúska (7. - 8. mája), ME 2020 na Madeire (13. - 17. mája), ktoré sú zatiaľ preložené na jeseň, podobne ako preteky World Para Series pod názvom IDM Berlín (18. - 21. júna), na ktorých sa slovenskí paraplavci pravidelne zúčastňujú. Ako to napokon bude s pretekmi v druhej polovici roka, je zatiaľ vo hviezdach... „Za najväčší problém považujem nejasnosť situácie okolo plavcov. Bez otvorených plaveckých dráh nemajú možnosť zdokonaľovať sa, keďže majú menej tréningových možností ako napríklad strelci, stolní tenisti alebo boccisti. Takže základnou otázkou zostáva, kedy skončia plavecké obmedzenia. Podľa doterajších vyjadrení predsedu vlády budú bazény a hromadné podujatia až vo štvrtej fáze, čo môže byť až v auguste“, dodal predseda ŠTK. Po uvoľnení obmedzení by chceli postupne nabehnúť do výkonnostných tréningov a preveriť zdatnosť plavcov na kontrolných pretekoch ešte pred prvým „ostrým“ štartom.

V „limitoch“ o rodičovskej obetavosti

Len ten, kto to prežíva na vlastnej koži, dokáže pochopiť nesmiernu obetavosť rodičov zdravotne znevýhodnených športovcov. Stano Ščepán do svojej mozaiky oslovil aktívneho tenistu na vozíku Tomáša Masaryka a po ňom matky troch úspešných dievčat...


... - parastrelstrelkyne Kristíny Funkovej, boccistky Michaely Balcovej a paraplavkyne Tatiany Blattnerovej. 

Počúvajte reláciu „Bez limitov“, v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Lockout postihol najmä nováčikov

Parahokejisti absolvovali svoj posledný spoločný tréning na ľade 3. marca v Dolnom Kubíne. Odvtedy všetci trénujú individuálne podľa vlastného tréningového plánu.


„Veríme, že chalani pristupujú k svojej príprave zodpovedne, keďže nás čaká náročná sezóna“, uviedol manažér reprezentačného tímu Miroslav Dráb a pokračoval: „Mali sme naplánované prípravné zápasy s českou reprezentáciou v Ostrave, kde sme chceli dať priestor aj novým hráčom. Taktiež sme to brali  ako generálku na Majstrovstvá Európy, ktoré sa mali konať práve v týchto dňoch vo  švédskom Östersunde. Ukončiť úspešnú sezónu 2019/2020 sme chceli na turnaji v ruskom Soči, ale bohužiaľ sa pre nás skončila omnoho skôr“. Po skončení obmedzení majú v pláne urobiť  spoločné stretnutie celého tímu, čo najrýchlejšie nabehnúť do tréningového procesu a pripraviť sa na sezónu 2020/2021, v ktorej čaká slovenskú reprezentáciu premiérová účasť v A kategórii MS medzi osmičkou najlepších tímov sveta. „Obmedzenia azda najviac uškodili nováčikom, ktorí tak prišli o možnosť ďalej sa rozvíjať. Bohužiaľ, nikto nevie dokedy táto situácia potrvá. Jedným z problémov môže byť financovanie na ďalšiu sezónu.  Zatiaľ si nikto netrúfa povedať, s akým rozpočtom budeme do nej vstupovať“, dodal Miroslav Dráb. Slovensko si účasť medzi najlepšími vybojovalo v novembri v Berlíne, kde na MS B kategórie 2019 obsadilo druhú postupovú priečku za Ruskom.   

Svetový šampionát na ceste zrušený

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) v piatok informovala o zrušení Majstrovstiev sveta 2020 v cestnej paracyklistike, ktoré sa mali pôvodne konať 4. - 7. júna v belgickom meste Oostende.


Už minulý týždeň bolo jasné, že MS sa v tomto termíne konať nebudú, keďže UCI pre pandémiu COVID19 zastavila organizovanie všetkých podujatí vo svojom medzinárodnom kalendári predbežne do 1. júla. Organizátori majstrovstiev sveta spolupracovali s miestnymi úradmi v Oostende v snahe presunúť MS na neskorší dátum. Alternatívny termín sa nakoniec nepodarilo nájsť z dôvodu, že miestne úrady sa rozhodli zrušiť všetky športové podujatia v meste v roku 2020.

Rovnako bez náhrady termínu sú zrušené preteky Svetového pohára v Kanade (Baie-Comeau, 5. - 7. augusta 2020). Svetový pohár v talianskom Castiglione della Pescaia (27. - 30. mája 2020) je predbežne odložený. UCI je kontakte s organizačným výborom a v hre je možnosť presunutia SP na koniec tohto roka. Všetko však závisí od priebehu globálnej zdravotnej krízy.

„Teraz je dôležité, aby naši cyklisti ostali zdraví, pokračovali v príprave na Tokio a aj napriek nepriaznivým skutočnostiam nestratili motiváciu trénovať“, uviedol reprezentačný tréner paracyklistiky Branislav Režňák.


Zásady pre vonkajšie športové aktivity

Prečítajte si usmernenie k opatreniu Úradu verejného zdravotníctva SR vo veci prevádzky vonkajších športovísk pre bezkontaktný šport a podmienky pre vonkajšie športové aktivity, vykonávané organizovaným spôsobom pod vedením športového odborníka.


Celé znenie v prílohe.

Curleri ako jedni z mála stihli vrchol sezóny

Po letných športoch sme začali mapovať „koronavírusovú“ situáciu aj v tých zimných, ktoré si tiež nemôžu dovoliť zaháľať. Termín pekinských ZPH 2022 je zatiaľ v platnosti...


„Mali sme šťastie v nešťastí, že vlna koronavírusu dorazila až po skončení nášho vrcholu sezóny - MS 2020, ktoré sa konali začiatkom marca vo Švajčiarsku“, skonštatoval reprezentačný tréner curlingu na vozíku František Pitoňák. A boli posledným vrcholným podujatím, ktoré curleri stihli. Všetky ostatné akcie zdravých športovcov - mužov, žien, juniorov, ktoré mali nasledovať v marci a apríli, už boli zrušené. Majstrovstvá sa konali neďaleko talianskych hraníc, kde v tom čase už vypukla veľká pandémia. „Našťastie, sme sa stihli vrátiť domov ešte pred uzatvorením hraníc. Na MS sme získali aj dosť veľký počet bodov pre účasť na zimnej paralympiáde. Tak už len dúfame, že o dva roky bude po pandémií a že sa ZPH 2022 v Číne uskutočnia“, pokračoval tréner. Po majstrovstvách mali mať reprezentanti oddych, takže ich súčasná pandémia oklieštila v tréningu len minimálne. Potom ešte mali absolvovať medzinárodné turnaje - v Prahe finále medzinárodných majstrovstiev ČR, kde si vybojovali účasť ako víťaz medzinárodnej ligy, v Bratislave sa mali zúčastniť turnajov so zdravými športovcami - Bratislava Open a Czechoslovak Open. „Boli to však už len turnaje, ktoré absolvujeme na konci sezóny a je to také poďakovanie hráčom za ťažkú sezónu a odvedenú prácu počas nej“, vysvetlil.   Nakoľko ľadové plochy pre curling sa na jar uzatvárajú, hráči sa každý rok v mesiacoch máj - jún pripravujú individuálne a absolvujú tréningy v posilňovni a v prírode. Každoročne…