Úspechy Tomáša Masaryka na turnajoch v Česku

Séria turnajov v tenise na vozíku HVM Plasma Tour 2019/2020 pokračovala vo februári a marci ďalšími turnajmi vo Vedryni a Karvinej. Slovenský reprezentant Tomáš Masaryk si pripísal na konto tri druhé miesta a jedno tretie.   


Na prvom turnaji vo Vedryni (14. – 16. februára) prehral v singloch semifinále s českým tenistom Michalom Stefanu a vo štvorhre spolu s Petrom Utíkalom prehrali až vo finále. V Karvinej (28. februára – 1. marca) po dvoch finálových prehrách zaznamenal dve druhé miesta. V singloch opäť ťahal za kratší koniec proti M. Stefanu, vo štvorhre opäť nastúpil v jednom tíme s P. Utíkalom.  

Európsky šampionát v parahokeji je zrušený

Švédske stredisko zimných športov Östersund malo byť v dňoch 19. - 25. apríla dejiskom Majstrovstiev Európy 2020 v parahokeji, na ktorom mali štartovať ako jeden z ôsmich účastníkov aj Slováci. Šampionát sa však konať nebude.


Švédska vláda totiž včera rozhodla o zákaze konania všetkých podujatí s účasťou nad 500 osôb v celej krajine v dôsledku šírenia nákazy COVID-19. Organizátori podujatia, zástupcovia Švédskeho paralympijského výboru ako aj svetovej organizácie parahokeja pod IPC vyjadrili ľútosť nad zrušením ME 2020. Zároveň však vyjadrili podporu tomuto rozhodnutiu, nakoľko zdravie všetkých účastníkov je prioritou č. 1.    Rovnako boli zrušené aj ďalšie podujatia v tejto krajine - MS v para biatlone a finále svetového pohára v paraseverskom lyžovaní. Östersund hostil aj doteraz posledné ME v roku 2016, na ktorých zvíťazilo Rusko.  

Rozlúčka so Srečkom Mustagrudičom

V pondelok 9. marca nás opustil dlhoročný fanúšik slovenských paralympionikov, podporovateľ a člen Nadácie SPV Srečko Mustagrudič. Rozlúčka prebehne v sobotu 14. marca v Piešťanoch, cintorín na Bratislavskej ceste, od 10:00 hod. 


S ohľadom na mimoriadnu situáciu v SR s koronavírusom oznamujeme po porade s rodinou pár usmernení. Možnosť rozlúčiť sa so Srečkom bude v čase 10:00 - 11:00 hod. individuálne s ohľadom, aby sa nevytvorila na jednom mieste naraz veľká skupina osôb. O 11:00 hod. začne cca 30 min. rozlúčka,  po ktorej bude odvezený na kremáciu. Jeho manželka a deti žiadajú, aby ste nenosili veľké kvetinové dary s ohľadom na jeho odvoz na kremáciu, keďže následne nebude kam uložiť vaše kvetinové dary. Česť jeho pamiatke! Ján Riapoš

Ligová premiéra boccistov odložená

Prvé ligové kolo v boccii, naplánované na 14. – 15. marca 2020, sa z dôvodu šírenia koronavírusu neuskutoční. O prípadnom náhradnom termíne vás budeme včas informovať.


Informoval Jozef Blažek, organizátor turnaja.


Peter Mihálik dvakrát zlatý na Costa Brava

Slovenský finálový súboj v TT4 napokon dopadol v prospech Petra Mihálika, ktorý zdolal Borisa Trávníčka 3:1. Spolu potom vybojovali prvenstvo v tímovej súťaži, kde pridal ďalší triumf aj Richard Csejtey (TT8) v tíme s Maďarom Csonkom. 


Na medzinárodnom turnaji v parastolnom tenise v Platja d´Or neďaleko Barcelony zdolal dvojica Mihálik - Trávníček vo finále spojenej skupiny TT3/4 česko - poľský pár 2:0.

Richard Csejtey (TT8) získal bronz v súťaži jednotlivcov po semifinálovej prehre s Maďarom Csonkom. Spolu to však potiahli k prvenstvu v súťaži družstiev, keď vo finále zdolali britsko – belgický tím 2:1.

Informoval reprezentačný tréner Andrej Bardoň.


V „limitoch“ curleri po návrate z MS vo Švajčiarsku

Štyri víťazstvá a sedem prehier zaznamenali slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku na MS 2020 vo švajčiarskom Wetzikone. V konkurencii dvanástich tímov obsadili ôsme miesto a priblížili sa k tretej účasti na ZPH.


Po návrate domov Stano Ščepán vyspovedal trénera Františka Pitoňáka a hráčov Radka Ďuriša, Moniku Kunkelovú a Petra Zaťka.  Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko. Výsledky Slovenska:   Kanada 5:7, Škótsko 7:5,  Čína 2:7, Lotyšsko 5:10, Rusko 4:6, Švajčiarsko 9:1,  Česko 7:6, Estónsko 8:1, Kórea 4:6, Švédsko 3:6 a Nórsko 5:8.   Tabuľka po zákaldnej časti.   #   G W L       1 China 11 11 0 Q     2 Sweden 11 9 2 Q     3 Canada 11 7 4 Q     4 Norway 11 6 5 Q w1   5 Russia 11 6 5 Q w0   6 Korea 11 5 6 Q w1   7 Latvia 11 5 6   w0   8 Slovakia 11 4 7   w1   9 Scotland 11 4 7   w0   10 Estonia 11 3 8 >B w2   11 Switzerland 11 3 8 >B w1   12 Czech Republic 11 3 8 >B w0   Majstrami sveta sa stali Rusi po finálovom triumfe nad Kanadou 5:4, tretí skončili Švédi. ktorí zdolali Čínu 5:2. 

Slovenské finále na Costa Brava

Prvá časť turnaja v španielskom Platja d`Oro v súťaži  jednotlivcov je úspešná pre slovenské farby. Vo vozíčkarskej skupine TT4 bude slovenské finále. Csejtey si v TT8 oň zahrá s Maďarom Csonkom.


V TT4 nás reprezentujú Peter Mihálik a Boris Trávníček, ktorí postúpili zo svojich skupín ako druhí do štvrťfinále, kde obaja vyhrali - Mihálik s Chorvátom Spaljom 3:0 a Trávníček s Francúzom Delarqueom tiež 3:0. Rovnako jednoznačne si poradili so súpermi aj v semifinále, kde Mihálik zdolal Tajpejca Lina a Trávníček Poliaka Lisa 3:0. Dnes o 17:00 si zahrajú proti sebe finále!

V skupine stojacich TT8 štartuje Richard Csejtey, ktorý si po postupe z druhého miesta v skupine poradil s Belgičanom Ledouxom 3:2 a dnes o 15:00 sa v semifinále stretne so spomínaným maďarským reprezentantom Csonkom.


Curleri s takmer istou účasťou na ZPH 2022

Záverečný deň na MS v curlingu na vozíku prehrali slovenskí reprezentanti obidva zápasy - so Švédskom 3:6 a s Nórskom 5:8. Obsadili 8. miesto a udržali sa v A kategórii MS.


„Výsledky ostatných zápasov v skupine nám hrali do karát, a tak už pred začiatkom záverečných zápasov bolo jasné, že nemôžeme zostúpiť do B kategórie. Možno aj tento fakt prispel k tomu že sme boli neúspešní“, začal svoje hodnotenie reprezentačný tréner František Pitoňák. Celkovo družstvo Slovenska obsadilo na svetovom šampionáte konečné 8. miesto. Pred odchodom na šampionát si stanovili cieľ udržať sa, čo znamenalo skončiť do 9. miesta v 12 - člennej konkurencii. „To sa nám podarilo, takže v družstve zavládla spokojnosť. Získali sme päť kvalifikačných bodov a spolu s minuloročnými siedmymi bodmi sme si už na 99 percent zabezpečili účasť na ZPH 2022“, povedal tréner.   Zároveň však priblížil aj pozadie fungovania vozičkárskeho curlingu na Slovensku: „Je až obdivuhodné, že pri takej malej členskej základni dosahujeme také skvelé výkony a patríme stále k svetovej špičke. Veľká škoda je, že jediné miesto na trénovanie curlingu na Slovensku je v Bratislave a ani jeden hráč reprezentačného družstva nebýva v hlavnom meste. Niektorí hráči musia dochádzať na tréning a späť aj viac ako 700 km. V súčasnosti sa stavajú na Slovensku hokejové haly. Mali sme prísľub od predstaviteľov samospráv a čelných predstaviteľov športu na Slovensku, že budú vybudované pri štadiónoch aj curlingové ihriská. Škoda, že vždy ostalo len pri sľuboch, a pritom náklady na stavbu sú minimálne. Vždy sme počuli len výhovorky, prečo sa to nedá. Takisto nový zákon o športe nepraje…

Proti Kórei už úradovala aj únava

Včera absolvovala slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku už svoj ôsmy a deviaty zápas na MS 2020 vo švajčiarskom meste Wetzikon. Hladko si poradila s Estónskom 8:1 a prehrala s Kóreou 4:6. Dnes ich v záverečnej porcii základnej časti čakajú škandinávske tímy.


„Vedeli sme, že ak sa chceme zachrániť v elitnej kategórií, tak cesta vedie aj cez Estónsko.  Zápas sa začínal poobede, a veľmi nás potešili naši fanúšikovia. Na naše zápasy chodia skupiny Slovákov pracujúcich vo Švajčiarsku. Aj proti Estónsku tomu tak bolo. Slovenskí hráči sa im zato odvďačili skvelým výkonom. Po piatom ende sme vyhrávali už 8:0. V šiestom ende získali naši súperi jeden bod a podaním ruky predčasne ukončili zápas. Víťazstvo 8:1 nás potešilo, ale hlavne aj to, že sme nemuseli byť na ľade celých osem endov. Šampionát je veľmi náročný, je tu 12 najlepších svetových družstiev. V základnej časti musíme odohrať 11 ťažkých zápasov. Každý zápas trvá viac ako dve hodiny, a preto každá voľná chvíľka na regeneráciu je veľmi dôležitá“, zhodnotil prvé včerajšie vystúpenie reprezentačný tréner František Pitoňák. Únava, ktorá prišla na slovenských hráčov vo večernom zápase, si vyžiadala svoju daň. S družstvom Kórei prehrali smolne 4:6. „Bol to už náš deviaty zápas na šampionáte a nastali aj menšie zranenia u niektorých hráčov. Dúfame, že náš doktor to dá všetko do poriadku, aby hráči zvládli aj záver šampionátu, v ktorom ide o veľa. Každé jedno víťazstvo nás v tabuľke posunie na vyššiu priečku a zároveň získame aj viac bodov pre účasť na ZPH 2020“, doplnil tréner. Dnes začíname o 9:00 hod. so Švédskom, o 14:00 hod. nás čakajú v poslednom zápase základnej časti Nóri. Ak chceme hrať o medaily, musíme skončiť do 6. miesta. Aktuálne sa so štyrmi…

Martin Joppa žije svoj sen

Kanonier slovenskej reprezentácie patrí medzi „ampuťákov“ alebo tiež „kraťasov“. Takto vraj vyzerá interné alebo šatňové rozdelenie parahokejistov – podľa druhu postihnutia.


Martin Joppa si už veľmi nepamätá, aké je to chodiť po svojich. Má 22 a už 15 rokov, vďaka opitému šoférovi, je jeho nerozlučným partnerom invalidný vozík. A napriek tomu žije svoj sen – hrá parahokej, v novembri postúpil s „nároďákom“ medzi svetovú elitu a bojuje o svoju prvú účasť na zimnej paralympiáde v Pekingu 2022.     Rádio Express Google podcast Apple podcast Spotify