Odporúčanie ohľadne športovej činnosti

V reakcii na súčasnú situáciu bol oslovený Úrad verejného zdravotníctva SR so žiadosťou o usmernenie pri výkone športovej činnosti, ako aj výkladom verejných vyhlášok a opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva. Touto cestou informuje rezortné ministerstvo (MŠVaŠ SR)  o zodpovedaných otázkach...


... odborom epidemiológie, Úradu verejného zdravotníctva SR,  ako aj o odporúčanom postupe pri športovej príprave talentovanej mládeže a športovej reprezentácie. Informácie nájdete v prílohe.   Vážené športové zväzy, športové organizácie   V súvislosti s prijatými opatreniami ústredného krízoveho štábu SR mi dovoľte, zaslať Vám v prílohe mailu “Odporúčanie ohľadom športovej činnosti”    Verte, že sme každým dňom pracovali na tom, aby sa naši športovci šťastne vrátili na Slovensko a aby sme zabezpečili dostatok informácii pre každého.   Chcem sa poďakovať pani Alici Fisterovej, hlavnej kontrolórke športu SR, s ktorou sme odporúčanie vytvárali, vedúcemu krízového manažmentu MŠ VVaŠ SR pánovi Borzovi, epidemiológom UVZ, hlavnému hygienikovi, ďalsím kolegom a všetkým, ktorí chápu, že sa svet ocitol v neľahkej situácii a športovci sú toho tiež súčasťou. Všetci nám dodávali informácie expresne rýchlo.   Chcem apelovať na Vás všetkých, aby ste dbali na zdravie nie iba svoje, ale aj na zdravie Vaších rodín, priateľov, kolegov.    Dnes už môžeme bez preháňania povedať, že svet sa asi zmení. Ulice, obce, mestá sú poloprázdne, skončila zábava, obmedzujeme sociálny kontakt, nastalo obdobie istej vzájomnej závislosti a zodpovednosti za to, ako momentálne koná každý z nás. Aj spoločnosť sa bude musieť zmeniť a prijať opatrenia, aby takéto drastické obdobia neprichádzali. A možno nastáva aj nutnosť prehodnotenia hodnotových kategórii sveta, v ktorom žijeme.    …

Krištálové glóbusy našli aj v nedokončenej sezóne svojich majiteľov

Globálne vypuknutie koronavírusu COVID-19 postihlo aj paraalpské lyžovanie. Prinútilo organizátorov zrušiť posledné dva preteky Svetového pohára 2019/20 - v nórskom Hafjelli (15. – 22. marca) a švédskom Are (24. – 28. marca), ktoré malo byť zároveň jeho finálovým podujatím.


Vedenie World Para Alpine Skiing IPC sa napokon rozhodlo udeliť veľké krištálové glóbusy za celkové prvenstvá a malé glóbusy za triumfy v jednotlivých disciplínach na základe bodov, ktoré získali športovci v prvých štyroch pretekoch SP, ktoré sa konali vo švajčiarskom Veysonnaz, talianskom Prato Nevoso, slovinskej Kranjskej Gore a ruskom Juzhno-Sachalinsku. V kategórii stojacich mužov, kde súťaží Martin France, získal veľký glóbus Francúz Arthur Bochet a v skupine najväčších slovenských úspechov – zrakovo znevýhodnených mužov – si celkové prvenstvo za sezónu 2019/20 odnáša Talian Giacomo Bertagnolli, ktorý v konečnom súčte nazbieral raz toľko bodov ako druhý Mac Marcoux z Kanady. Pri zranení Jakuba Kraka sme mali v tejto súťaži dvojicu Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová) a Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík). Rozpačité dojmy prežíval Nór Jesper Pedersen, ktorý pozbieral medzi sediacimi mužmi všetky trofeje, ale prišiel o veľkú šancu predstaviť sa pred domácim publikom. Už tretí rok v rade získal veľký glóbus za celkové prvenstvo a stal sa prvým nórskym paraalpským lyžiarom, ktorému sa to podarilo. Malé glóbusy si tiež odniesol za prvenstvá v slalome, obrovskom slalome, zjazde a super-G. Vôbec prvýkrát však triumfoval v zjazde. "Víťazstvo v mojich prvých pretekoch v zjazde v Sachaline bolo skutočne super a som hrdý na to, že sa mi to podarilo“, povedal dvadsaťročný pretekár, ktorý vlani nemohol lyžovať od júla do novembra kvôli život ohrozujúcej…

Zopár cenných usmernení od ministerstva zdravotníctva

V súvislosti so šírením koronavírusu vydalo Ministerstvo zdravotníctva SR pár letákov, ktoré obsahujú cenné rady, ako a čoho sa vyvarovať aj pri pobyte doma, čo robiť, ak ste už ochoreli resp. ako pomôcť sebe či druhým.


Preštudujte si vo vlastnom záujme tieto rady a usmernenia, ktoré tu nájdete v prílohách.

Zrušili aj svetový pohár v paraatletike

V dôsledku situácie s COVID 19 v Európe zrušili švajčiarski organizátori aj podujatie Svetového pohára v paraatletike “2020 World Para Athletics Grand Prix”, ktorý sa mal konať v dńoch 28. mája – 1. júna v Nottwil. Náhradným termínom by mal byť máj 2021.


Informovala Švajčiarska asociácia paraplegikov.

 


V marci odštartoval národný projekt SME SI ROVNÍ

Projekt je realizovaný v rámci operačného programu Ľudské zdroje a jeho hlavným cieľom je pilotné overenie inovatívneho systému sociálneho začleňovania osôb so zdravotným postihnutím (ďalej len „OZP“) zriadením siete včasnej pomoci, poradenstva a pohybovej motivácie pri odchode zo zdravotníckych alebo rehabilitačných zariadení.


Tieto majú skvalitniť a zlepšiť prístup OZP k systému služieb poskytovaných pre OZP a zlepšiť tak možnosti pre ich aktívne začlenenie do spoločnosti prostredníctvom prístupu Peer to Peer support (v tomto prípade ide o pomoc poskytovanú OZP zo strany samotných OZP ako tzv. motivátorov).

Projekt SME SI ROVNÍ sa bude realizovať počas 36 mesiacov na území celého Slovenska s výnimkou Bratislavského kraja, pričom stavia na predchádzajúcich výsledkoch národného projektu PARALELA, ktorý bol realizovaný rovnako Slovenským paralympijským výborom. V rámci projektu PARALELA bolo v roku 2015 vyškolených 50 motivátorov z radov OZP a bolo pilotne overené fungovanie inovatívnej formy pomoci založenej na prístupe Peer to Peer support na pacientoch rehabilitačného centra Kováčová.

Všetky potrebné informácie nájdete tu:  https://smesirovni.sk/uvod/clanok/list/?cislo=27


Za Miroslavom Rybárom

Včera nás nečakane opustil dlhoročný reprezentant v stolnom tenise a tenise na vozíku, predseda ŠK NRC Kováčová Miroslav Rybár. Česť jeho pamiatke!


Informácie k poslednej rozlúčke prinesieme po ich poskytnutí najbližšími.


Japonci sú skeptickí, MOV rokuje o konaní hier

Šéf koordinačnej komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) pre OH 2020 John Coates je presvedčený, že olympiáda v Tokiu sa uskutoční v plánovanom termíne 24. júla. Naopak, samotní Japonci sú skeptickí a takmer 70 percent si myslí, že OH a PH sa konať v lete nebudú.


Bývalý viceprezident MOV Dick Pound minulý mesiac uviedol, že koniec mája je posledný možný termín na prípadné zrušenie olympiády. "Je to Dickov názor. MOV nestanovil žiadny posledný termín. Do začiatku olympiády zostávajú štyri mesiace a počítame s tým, že sa uskutoční v lete v plánovanom termíne," citovala agentúra AP slová Coatesa, ktoré odzneli v rozhovore pre austrálsky Sydney Morning Herald.Približne 70 percent Japoncov však neverí, že v lete sa uskutočnia olympijské a paralympjjské hry v Tokiu. Ukázal to prieskum, ktorý v pondelok zverejnili Kjodo News. Podľa neho je 24,5 % respondentov presvedčených, že sa olympiáda konať bude, 69,9 % si myslí opak. OH v Tokiu sú na programe od 24. júla do 8. augusta, PH by mali odštartovať 25. augusta. MOV a japonskí organizátori naďalej počítajú s ich konaním. Japonsko aktuálne eviduje 845 prípadov nakazených koronavírusom, chorobe podľahlo 27 osôb. Informovala o tom agentúra DPA. Exekutíva MOV bude dnes a v stredu diskutovať prostredníctvom telekonferencií o koronavíruse a jeho vplyve na OH 2020 v Tokiu. Hovoriť budú s predstaviteľmi národných výborov či medzinárodných športových federácií. Podľa agentúry DPA by predmetom rokovaní nemalo byť odloženie alebo dokonca zrušenie podujatia. Prezident MOV a tokijskí organizátori trvajú na tom, že OH sa uskutočnia podľa plánu, odlišný názor však majú obyvatelia Japonska.

Sekretariát SPV uzatvorený

Slovenský paralympijský výbor (SPV) oznamuje, že z titulu nariadenia štatutára Jána Riapoša sa s účinosťou od pondelka 16. marca uzatvára sekretariát SPV pre návštevy verejnosti. Opatrenie má napomôcť k účinnému zabráneniu šírenia koronavírusu.


Preto Vás prosíme, aby ste sa do odvolania obracali na zamestnancov sekretariátu výlučne formou e-mailu alebo telefonicky.


„Limity“ s Hanou Kolníkovou

Štartovala na PH v Pekingu aj v Londýne. Zrakovo znevýhodnená atlétka Hana Kolníková získala na MS 2011 na Novom Zélande strieborné medaily v šprinte na 100 aj 200 m. Víťazka ankety Slovenka roka 2012 sa dnes naplno venuje špeciálnej pedagogike a pomáha deťom s poruchami správania aj s mentálnym znevýhodnením.


V pravidelnej rubrike „Bez limitov“ ju oslovil Stano Ščepán. Počúvajte v utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Usmernenie a nariadenie opatrení - COVID 19

V nadväznosti na epidemiologickú situáciu okolo respiračného ochorenia vyvolaného COVID 19, ktorá sa mení zo dňa na deň, venujte prosím pozornosť usmerneniu a nariadeniu opatrení, vydaných predsedom SPV.


Podrobnosti nájdete v priloženom dokumente "USMERNENIE COVID 19"