Najlepší európski strelci smerujú do Alicante

V dňoch 20. – 25. októbra sa uskutočnia IPC Majstrovstvá Európy v športovej streľbe v španielskom meste Alicante, na pobreží Stredozemného mora. Štartovať tu bude 170 strelcov z 34 krajín, Slovensko bude reprezentovať šesť športovcov.


Na podujatí sa predstaví celý rad medailistov z posledných PH v Londýne. Potešiteľné je, že k favoritom ako sú Brit Matt Skelton, Francúz Cédric Fevre či Ruska Tatjana Ryabčenková zaraďuje oficiálna internetová stránka IPC aj našu Veroniku Vadovičovú.  

Napriek názvu ME nebude táto súťaž výsostne európskou záležitosťou. Pravidlá IPC umožňujú štart aj športovcom z Afriky a Oceánie, nakoľko tieto svetadiely neorganizujú vlastné majstrovstvá.

Známy je už aj termín a miesto konania svetového šampionátu: 19. – 26. apríla 2014 v nemeckom Suhle, kde v roku 2007 organizovali doteraz posledné ME.

Zloženie slovenskej výpravy:  

Strelci: Veronika Vadovičová, Radoslav Malenovský, Jozef Široký, Margita Prokeinová, Štefan Varga a Radoslav Morvay

Vedúci výpravy: Dušan Malenovský

Doprovod: Milan Golena, Erich Červenka


Ján Riapoš sa stal paralympionikom dvadsaťročia

V bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton boli v sobotu večer slávnostne vyhlásení najlepší paralympionici dvadsaťročia. Prestížne ocenenie „Zlatý paralympionik 20 – ročia“ si prevzal stolný tenista Ján Riapoš, ktorý ako jediný slovenský športovec získal štyri zlaté paralympijské medaily.


Na 2. a 3. mieste skončili lyžiari Jakub Krako a Henrieta Farkašová, ktorí spolu so svojimi navádzačmi Jurajom Mederom a Natáliou Šubrtovou získali ocenenie „Strieborný paralympionik 20 – ročia“.Slávnostná časť valného zhromaždenia SPV sa uskutočnila pri príležitosti 20. výročia prijatia Slovenska do Medzinárodného paralympijského výboru, ktoré sa udialo v septembri 1993. Samotný galavečer niesol názov „20 rokov slovenského paralympizmu“.Počas neho prvýkrát ocenili aj vyznamenaním Slovenský Agitos, čo je obdoba olympijských kruhov, osobnosti paralympijského hnutia. Pätica významných športovcov či funkcionárov ich dostala in memoriam (Katarína Brandoburová, Emil Dovalovszki, Margita Homolová, Radovan Kaufman a Mária Pillárová). Šiestou ocenenou bola prvá predsedníčka SPV Helena Hanková.V takmer dvojhodinovom programe, ktorý moderovali Stano Ščepán a Alena Heribanová, sa tiež spomínalo na všetky doterajšie paralympiády v histórii samostatnej SR. Na pódiu defilovali viacerí úspešní športovci či vedúci výprav. O hudobné predely sa postarali Robo Opatovský a Anita Soul.Vyše tristo hostí vo veľkej kongresovej sále dostalo čerstvú publikáciu „20 rokov slovenského paralympizmu“ a dvojDVD „Šťastie z bolesti“, ktoré je návratom k vlaňajším PH v Londýne.    V úvode galavečera pozdravil prítomných predseda vlády SR Róbert Fico, ktorému Ján Riapoš venoval jednu zo svojich zlatých londýnskych medailí, ako prejav vďaky za jeho prínos k…

 SPV aj v ďalšom cykle so staronovým predsedom

Ján Riapoš bude predsedom Slovenského paralympijského výboru aj ďalšie štyri roky. Rozhodli o tom v sobotu krátko popoludní delegáti volebného Valného zhromaždenia SPV v Bratislave, ktorí zvolili aj nových členov výkonného výboru a kontrolnej komiesie SPV.


„Slovenský paralympijský výbor má za sebou najúspešnejšie štvorročné obdobie v histórii. Na posledných dvoch paralympiádach  vo Vancouveri 2010 a Londýne 2012 sme získali osem zlatých medailí, nádejne vyzerajú aj prípravy do Soči 2014. V zahraničí nás vnímajú ako silný subjekt, rezonujú naše výsledky. Našich športovcov vnímam aj ako skvelých ambasádorov krajiny,“ povedal pre agentúru SITA opätovne zvolený predseda. Na valnom zhromaždení SPV zvolili delegáti aj nových členov výkonného výboru a kontrolnej komisie. Zmenili aj stanovy, podľa ktorých už majú možnosť stať sa členmi SPV národné športové federácie. „Spolupráca s týmito zväzmi sa už začala a bude teraz ešte intenzívnejšie pokračovať. Máme s nimi zmluvy o spolupráci, teraz už môžu byť aj členmi SPV,“ informoval generálny sekretár SPV Samuel Roško.Členmi výkonného výboru sa na ďalšie štyri roky stali: Branislav Režňák (zodpovedný za oblasť štátnej športovej reprezentácie), Veronika Vadovičová (zástupca športovcov), Pavel Bílik (zodpovedný za mládež), Alena Kánová (zodpovedná za rozvoj a propagáciu), Juraj Štefák (zodpovedný za zdravotnú problematiku), Martin Čapla (zástupca športu telesne znevýhodnených), Štefan Kopčík (zástupca športu zrakovo znevýhodnených) a Róbert Luby (zástupca športu mentálne znevýhodnených). Za členov kontrolnej komisie boli zvolení Ján Bezecný (predseda), Milan Kališ a Jozef Kolbaský.   

Paralympijské hnutie si pripomenie 20. výročie prijatia do IPC  

Zajtra sa v bratislavskom hoteli Chopin bude konať volebné Valné zhromaždenie SPV. Delegáti budú voliť na ďalšie obdobie predsedu, členov Výkonného výboru SPV a ďalších funkcionárov. Program rokovania sa začína o 9. hodine.


Večer o 19. hod. sa v hoteli Double Tree Hilton uskutoční slávnostný program pre pozvaných hostí, venovaný 20. výročiu slovenského paralympizmu. V septembri 1993 bolo Slovensko prijaté do Medzinárodnéhop paralympijského výboru (IPC).


 Dnes v denníku Šport Paralympionik č. 3!

Tretie tohtoročné vydanie prílohy Paralympionik nájdete v dnešnom denníku Šport. Venujeme sa v ňom 20. výročiu slovenského paralympizmu, nájdete v ňom rozhovor s prvou predsedníčkou SPV Helenou Hankovou, profil atléta Adriána Matušíka,


návraty k MS v plávaní, atletike, cyklistike, ME v stolnom tenise a boccii, ale aj k pobytu lyžiarov v Austrálii. Dozviete sa tiež, aký je aktuálny stav nominácie na ZPH 2014 v Soči, ako prebieha príprava a ako dopadli mládežnícke kempy na Remate.

Zabezpečte si čerstvého Paralympionika už dnes!


 Najlepších hráčov Európy privíta v roku 2015 Dánsko

Dejiskom majstrovstiev Európy v stolnom tenise telesne postihnutých ITTF - PTT bude v roku 2015 dánske mesto Vejle. Slováci tam budú obhajovať päť medailí, ktoré získali na práve skončenom šampionáte v talianskom Lignane.


Stolnotenisové majstrovstvá Európy poskytnú tejto severskej krajine ďalšiu príležitosť zažiť vrcholné podujatie zdravotne znevýhodnených športovcov. V minulosti už boli organizovali MS v cestnej cyklistike (2011), v tomto roku ME v drezúre a na budúci rok bude Hamletova krajina hostiť svetový šampionát v rugby.

Riaditeľ dánskej stolnotenisovej asociácie Dorte Darfelt povedal: " Sme hrdí na to, že budeme hostiť v roku 2015 majstrovstvá Európy. Zameriavame sa na integráciu a chceme ukázať to najlepšie z Dánska a Dánov a hlavne presvedčiť všetkých, aký fascinujúci a profesionálny je paralympijský stolný tenis."

Dánski hráči vybojovali na ME 2013 tri medaily. Okrem titulu Petra Rosenmeiera v TT6, to bol bronz Sophie Walloe v súťaži jednotlivkýň skupiny TT10 a prvenstvo dvojice Peter Rosenmeier - Brian Nielsen v súťaži družstiev TT6.


Príprava reklamnej kampane v plnom prúde

V týchto dňoch dokončuje agentúra ROKO televízne spoty a printové vizuály k reklamnej kampani, ktorá bude venovaná 20 rokom slovenského paralympizmu. K nim ešte pribudnú rozhlasové spoty, internetové bannery a billboardy. Kampaň bude spustená koncom októbra.


Nakrúcanie a fotenie sa uskutočnilo počas minulého týždňa v bratislavskej Dúbravke a jeho hlavnými aktérmi boli naši športovci Veronika Vadovičová, Radoslav Malenovský, Iveta Chlebáková a Juraj Práger (viac foto na: http://www.spv.sk/fotogaleria/nakrucanie-tv-spotu-soci-2014)

 


SR má na ďalšie štyri roky zástupcu v exekutíve EPC

V dňoch 5. – 6. októbra sa uskutočnilo v Dubline 10. Valné zhromaždenie Európskeho paralympijského výboru (EPC), na ktorom bol opätovne zvolený za člena exekutívy generálny sekretár SPV Samuel Roško. Spolu s ním sa tohto zasadnutia ako delegát zúčastnil aj Róbert Luby, člen VV SPV.


„VZ zhodnotilo uplynulé štvorročné obdobie a dalo opätovne dôveru staronovému prezidentovi aj s exekutívou, kde okrem iného prijalo zmeny v stanovách, týkajúce sa zloženia exekutívy. Pribudlo miesto viceprezidenta namiesto dvoch zrušených funkcií“, uviedol Samuel Roško, ktorý bol   opätovne zvolený s druhou najväčšou podporou delegátov (z 33 hlasov dostal 30).

Valnému zhromaždeniu predchádzala konferencia, na ktorej boli prezentované aktivity EPC, ale jej hlavná časť bola venovaná aktuálnemu dianiu a problémom športu zdravotne znevýhodnených v Európe.


ME Lignano: Slovensko s bilanciou piatich medailí

Slovenskí reprezentanti vybojovali na európskom šampionáte v stolnom tenise telesne postihnutých v talianskom Lignane päť cenných kovov, z toho dva strieborné a tri bronzové. Posledným vystúpením našich bolo finále súťaže družstiev v skupine TT2, v ktorom prehrali s Francúzskom.


Medailová bilancia:

Súťaž jednotlivcov

  • 2. miesto Richard Csejtey (TT8)
  • 3. miesto Ján Riapoš (TT2)
  • 3. miesto Peter Mihálik (TT4)

Súťaž družstiev

  • 2. miesto Riapoš - Revúcky - Ludrovský (TT2)
  • 3. miesto Mihálik - Mészáros (TT4)

 


 ME Lignano: Slovensko vo finále družstiev!

Už piatykrát v rade sa slovenský tím v skupine TT2 prebojoval do finále kontinentálneho šampionátu! Rozhodlo o tom dnešné semifinálové víťazstvo nad Srbskom 3:1. Dnes o 16:30 hod. nastúpia naši vo finále proti Francúzsku.


Ako uviedol Ján Riapoš, semifinálový duel proti prekvapeniu turnaja bol veľmi dramatický. Sám sa postaral o dva body v dvojhrách a o tretí spolu s Rastislavom Revúckym vo štvorhre. Jediný srbský bod uhral Goran Perlič proti Martinovi Ludrovskému.

Včera večer prehrali naši zástupcovia v skupine TT4 Peter Mihálik a Andrej Mészáros v semifinále s Tureckom 0:3 a zabezpečili si bronzové medaily.

Slovensko zatiaľ na ME 2013 získalo 4 medaile (0 – 1 – 3).

Priamy prenos je možné sledovať na: http://webtv.fitet.org