MS boccia: napokon nám zostala „zemiaková“ medaila

Na svetovom šampionáte v Pekingu nedotiahol slovenský tím v skupine BC1 - BC2 svoju semifinálovú účasť do medailového konca. Po prehre s Thajskom 4:7 podľahol aj v zápase o tretie miesto Veľkej Británii 2:6 a skončil štvrtý.


Po skončení tímovej súťaže sa začala súťaž jednotlivcov. Slovensko reprezentuje v Číne sedem športovcov.   


Po loptičkovom „horrore“ slovenskí boccisti o medaily!

Slovenský tím BC1 - BC2 zdolal v základnej skupine všetkých troch súperov, vo štvrťfinále Kanadu a v semifinále čelí Thajsku, ktoré je vo svetovom rankingu aktuálnou jednotkou. Predtým však prebehol boj o loptičky, ktoré neprešli kontrolou...


Slováci na MS v Pekingu zdolali v základnej skupine Brazíliu 9:5, Portugalsko 7:4 a Holandsko 6:4. Vo štvrťfinále si poradili s Kanadou 8:1.

Samotným zápasom však predchádzal už tradične ťažký boj o regulérnosť loptičiek. „Neprešlo nám 68 loptičiek, prevažne tvrdých, nových, málo hraných. Brazília prišla o 65, Portugalci o 51 loptičiek. Paradoxom je, že nám prešli kontrolou na podujatiach v Kanade aj v Portugalsku“, hneval sa reprezentačný tréner Martin Gabko, lebo niektorí hráči nemali s čím hrať ani trénovať. Protest u šéfstva BISFED-u (organizácia zastrešujúca tento šport) však priniesol ovocie – našim hráčom vrátili 44 loptičiek. Doterajšie výsledky naznačujú, že sa nad túto nepríjemnosť dokázali povzniesť a venujú sa už len súperom na kurte ...


Handbike: Anna Oroszová víťazkou skupiny WH3

Európsky pohár 2014 handbikerov pozná víťazov v jednotlivých kategóriach. Medzi ženami v skupine WH3 skončila na prvom mieste Košičanka Anna Oroszová s 1 540 bodmi pred Taliankou Fenocchiovou (1 480) a Českou Antošovou (1 195).


Medzi mužmi skončil v skupine MH4 Daniel Kukľa sedemnásty a v MH3 Miloš Hudec dvadsiaty. Celkový ranking sa uzatvoril po minulotýždňových pretekoch v talianskom Fossane.

V závere minulého týždňa pretekali v rámci Európskeho pohára v Belehrade aj trojkolkári. V sobotňajšom cestnom preteku s hromadným štartom obsadila naša Simona Matičková 2. miesto a v nedeľu zvíťazila v časovke.   


Boccia sa predstaví v sobotu na Ružinovských hodoch

Športový klub OMD Boccian organizuje v sobotu 27. septembra prezentačný tréning paralympijského športu boccia počas Ružinovských hodoch od 10. do 14. hod v Areáli športu v bratislavskej mestskej časti Ružinov.


„Zaradíme sa medzi ostatné športy, ktorú sú v tento deň, ale aj počas celého roka ponúkané Ružinovčanom. Cieľom našej účasti je spropagovanie nášho športu v mestskej časti, kde je sídlo našich tréningov (telocvičňa Špeciálnej základnej školy na Nevädzovej ul. 3 oproti OC Retro) a tiež aj pritiahnutie nových záujemcov o túto hru“, píšu organizátori vo svojej pozvánke.

Bocciu tu budú prezentovať v rámci sloganu: „Zoznámte sa s hrou boccia a zahrajte si ju!“ So špeciálnymi loptičkami sa bude hrať exteriérová boccia na tráve. V prípade nepriaznivého počasia sa prezentácia presunie do telocvične.

ŠK OMD Boccian zároveň pozýva záujemcov, ktorí majú akékoľvek zdravotné postihnutie, do spomínanej telocvične na pravidelné stredajšie a sobotňajšie tréningy, kde si budú môcť bocciu vyskúšať. K dispozícii sú aj bezbariérové toalety. Tréningy sú v stredu medzi 17:30 – 19:30 hod. a v sobotu od 10. do 13.hod.   

Viac info na http://www.ruzinov.sk/sk/podujatia/view/ruzinovske-hodove-slavnosti   

www.boccian.sk


V Trnave prebehne vo štvrtok VII. župná paralympiáda

Trnavský samosprávny kraj organizuje vo štvrtok 25.  septembra už VII. ročník župnej paralympiády s medzinárodnou účasťou. Na podujatí s mottom „Nikto nie je iný, všetci sme si rovní“ sa bude súťažiť v malom futbale, boccii, streľbe a šachu.


TSK organizuje podujatie v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom, Slovenským zväzom telesne postihnutých športovcov a s ďalšími telovýchovnými subjektmi a školami. Slávnostné vyhodnotenie a odovzdanie cien najlepším sa uskutoční o 18. hod. na Strednej odbornej škole obchodu a služieb na Lomonosovovej ul.  v Trnave.


Žilinské

Včera sa Námestie Andreja Hlinku v Žiline zmenilo na príjemnú zónu aktivít zameraných na podporu zdravia a pohybu. V rámci Dní zdravia, ktoré organizuje mesto Žilina, sa o výnimočnú atmosféru postaralo aj pokračovanie kampane „Na kolesách proti rakovine“.


Hlavný stan kampane bol umiestnený v bezprostrednej blízkosti pódia, pričom veľkým lákadlom bola dvojica stacionárnych bicyklov s virtuálnou obrazovkou. „Po získaní základných informácií o obsahu a cieľoch kampane mohol každý účastník rozkrútiť koleso stacionárneho bicykla na 1 km trati a zaradiť sa tak do výsledkovej listiny v súťaži mužov, žien a detí do 15 rokov“, uviedol koordinátor kampane Pavel Bílik, ktorý spolu s projektovou manažérkou Katarínou Kleinovou zastupoval na tomto podujatí SPV.  Záujem bol aj o propagačné predmety, pričom sa podľa jeho slov páčili najmä žiarivo zelené tričká a odznaky. V rámci pravidelných vstupov sa na pódiu predstavili viacerí podporovatelia kampane - prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická, spevák Maroš Bango, naši úspešní paralympionici ako tohtoročný majster sveta Jozef Metelka, Petra Smaržova, Viktor Kemény, Vladimír Gajdičiar či tréneri Ladislav Struhár a Vladimír Gogolák.Viktor Kemény navyše otváral dopoludňajšiu časť plaveckej štafety, ktorá prebiehala počas celého dňa v mestskej plavárni, spolu s mladými plavcami PC Bratislava a žiakmi Spojenej školy pre telesne postihnutú mládež v Žiline.Atmosféru slnečného dňa zvýraznila aj symbolická jazda všetkých „kolieskárov“ okolo Námestia A. Hlinku. Kampaň sa so Žilinou rozlúčila v podvečerných hodinách posledným pódiovým vstupom, v rámci ktorého bola vyhodnotená súťaž stacionárnych bicyklov a najlepší jednotlivci dostali ceny od Slovenského…

Vidašič s Kašickou obhájili v Rusku vlaňajšie prvenstvo  

V dňoch 13. – 15. septembra štartovali slovenskí reprezentanti v tanečnom športe na vozíku na Svetovom pohári 2014 v ruskom St. Peterburgu. Podujatie sa nieslo v znamení dominancie domácich zástupcov, ale ...


... našej dvojici Helena Kašická/Peter Vidašič sa podarilo narušiť ruskú hegemóniu a obhájiť prvenstvo z vlaňajška v kategórii kombi štandardné tance pred kórejským párom Hyejeong Jung/ Jaewon Lee a ruskou dvojicou  Anastasia Vasilenko/Kiril Kirjuchancev. Okrem kombinovaného páru s Vidašičom tvorila Kašická aj vozíčkarský pár s Milanom Berkom a súťažili spolu v latinskoamerických tancoch.

Svetový pohár (oficiálne IPC Wheelchair Dance Sport Continents Cup) je po MS druhou najkvalitnejšie obsadenou súťažou v tanečnom športe na vozíku a bol prípravou na majstrovstvách Európy, ktoré sa budú konať v dňoch 6. - 9. novembra v poľskom meste Lomianki.


Boccisti striedajú v Pekingu stolných tenistov

Dnes odlieta z Viedne do Pekingu slovenská reprezentácii v boccii, ktorá sa tu v dňoch 18. - 27. septembra zúčastní na svetovom šampionáte v tomto športe. V nominácii sú následovní hráči: Jakub Nagy, Lukáš Baláži (BC1),...


... Róbert Mezík, Tomáš Král (BC2),  Samuel Andrejčík, Róbert Ďurkovič, Martin Strehársky (BC4). Reprezentačným trénerom je Martin Gabko a spolu s ním letia aj ďalší  asistenti a tréneri Viktor Nagy, Katarína Lehoťáková, Carlos Alberto Moreno, Pavel Král, Ľudmila Andrejčíková a Daniel Hamšík.„Vzhľadom na to, že kvalifikácia na toto výberové podujatie závisela od umiestnení v minulom roku, som veľmi rád, že sa podarilo nominovať takémuto počtu športovcov z našej krajiny“, uviedol M. Gabko a pokračoval: „Prípravu mali chlapci najlepšiu za doterajšie roky, najmä vďaka dotácii od štátu na základe ich minuloročných výsledkov. Sústredenia boli herne najkvalitnejšie, takže teraz sa môžeme spoliehať už iba na prijateľný povrch v Číne a korektnú kontrolu ázijských loptičiek. Sme pripravení bojovať a bez ohľadu na umiestnenia verím, že urobíme všetko preto, aby sme obstáli aj v tejto dôležitej skúške“.Na margo ambícií našich reprezentantov uviedol, že ideálne je hovoriť o medailách, ale radšej zostáva realistom a každá medaila bude určite úspechom. „S týmto predsavzatím cestujú na MS všetci športovci. Aj v boccii existuje samozrejme vrchol ľadovca, ktorý však nie je tak jednoznačne ohraničený ako napríklad  v tenise. U nás sú tiež zvučné mená, ale poraziteľný je každý. Záleží na maličkostiach, niekedy na jednej lopte. Takže mojim osobným cieľom je dosiahnuť s reprezentačným tímom čo najlepšie umiestnenie smerom ku kvalifikácii na PH 2016 v Riu“…

Atlét Marek Margoč v hudobnom videoklipe

Na youtube sa objavil videoklip slovenskej speváčky Janais ku skladbe Heart. V klipe k piesni, ktorý bol nakrútený v bratislavských uliciach, sa objavil aj paralympijský víťaz z Atén 2004 Marek Margoč. Pozrite si https://www.youtube.com/watch?v=OL_eOZgbTI8


Na MS v Číne vybojovali stolní tenisti jeden bronz

So ziskom jednej bronzovej medaile zo súťaže jednotlivcov sa začiatkom týždňa vrátili z Pekingu naši reprezentanti, ktorí tu v dňoch  6.- 15. septembra štartovali na MS v stolnom tenise zdravotne znevýhodnených. Získal ju Ján Riapoš v TT2.


O medailu v súťaži družstiev pripravili náš jediný tím v TT2 prehry s Francúzskom a Kóreou. V nich už nastúpil aj Rastislav Revúcky, ktorý kvôli zdravotným problémom vynechal individuálnu súťaž.  

Z tradičných členov našej reprezentácie chýbali v Číne Andrej Mészáros (TT4), Miroslav Jambor (TT8) a čerstvá matka Alena Kánová (TT3), čo ovplyvnilo našu bilanciu. V dôsledku nekvalifikovania sa Mészárosa a Jambora sme napríklad nemohli postaviť tímy v skupinách TT4 a TT8, ktoré pravidelne hrávajú o medailové pozície. Na MS môžu zasiahnuť do bojov v súťaži družstiev iba hráči, ktorí sa nominovali do súťaže jednotlivcov.

MS sa konajú raz za štyri roky. V roku 2010 sme v kórejskom  Gwangju skončili s bilanciou 1 - 2 - 0 na 9. mieste v hodnotení krajín. Zlato vybojovalo družstvo TT2 v zložení Ján Riapoš/Rastislav Revúcky/Martin Ludrovský, strieborné medaily v singloch Alena Kánová (TT3) a Oľga Barbušová (TT8).