Výprava už v Bratislave, večer absolvovala divadelné predstavenie

Členovia SPD 2014, ktorí nás budú reprezentovať v Soči, sa popoludní ubytovali v bratislavskom hoteli Lindner, kde dostali posledné pokyny od vedenia výpravy. Vo večerných hodinách spoločne navštívili predstavenie Prach v Štúdiu L+S.


Zajtra ráno o pol deviatej odchádzajú na letisko vo Schwechate, odkiaľ odletia spoločne s rakúskou výpravou priamo do dejiska ZPH.

 

Viac foto na: http://www.spv.sk/fotogaleria/navsteva-divadelneho-predstavenia-v-studiu-s-prach-alebo-dva


Ján Riapoš krstným otcom albumu Roba Opatovského

Spevák Robo Opatovský krstil v stredu 26. februára svoj nový album, na ktorom nechýba ani pieseň venovaná slovenským paralympionikom. Jedným z krstných rodičov bol predseda SPV Ján Riapoš.


„Keď som Roba prišiel prvýkrát poprosiť, či by nezaspieval slovenským paralympionikom, okamžite súhlasil," povedal Ján Riapoš. „Je to pozitívny človek s otvoreným srdcom a nabitý láskou. Vážim si našu spoluprácu, no aj naše priateľstvo."Viac v tlačovej správe

Zimní paralympionici opäť skladali sľub v starom parlamente

Členovia slovenskej výpravy na XI. zimné paralympijské hry v Soči zložili dnes predpoludním v Historickej budove Národnej rady SR v Bratislave sľub do rúk prezidenta republiky Ivana Gašparoviča.


Všetci si okrem menovacieho dekrétu prevzali aj kazetu s odznakmi, vyrobenými pri príležitosti ZPH 21014.Ako prvý zo 42-člennej výpravy si menovací dekrét účastníka ZPH 2014 prevzal šéf slovenskej misie v Soči Samuel Roško, ktorý bude v tejto funkcii pôsobiť na štvrtej paralympiáde. Práve on predstavil prezidentovi SR menovite všetkých členov slovenskej reprezentácie na ZPH 2014 v Soči.Sľub za paralympionikov zložili zjazdárka Henrieta Farkašová a skip curlingového tímu Radoslav Ďuriš."Bola to pre mňa česť skladať sľub za všetkých slovenských paralympionikov ktorí ideme do Soči. Trému pri ňom som nemala, ale istejšie sa predsa cítim na lyžiarskom svahu. Tam je moje miesto," priznala po slávnosti pre agentúru SITA zjazdárka, ktorá bude v Soči obhajovať tri zlaté medaily a jednu striebornú.Jej kolega pri slávnostnom sľube Radoslav Ďuriš na margo slovenských ambícií v curlingovom turnaji ZPH 2014 pripomenul, že Slováci sú v dlhodobom svetovom rebríčku na 11. priečke, no vďaka senzačnému 4. miestu z predchádzajúcich MS v Kórejskej republike, postúpili medzi desať tímov - účastníkov ZPH."Na Slovensku sa curling hrá iba štyri roky, nás v Soči čakajú duely s rivalmi z krajín, v ktorých má curling tradíciu dve desaťročia. My na tomto turnaji môžeme iba prekvapiť. Ak budeme mať smolu, najhoršie môžeme skončiť na 10. mieste, ktoré však nechceme. V Soči budeme hrať minimálne deväť zápasov, každý duel navyše, bude znamenať postup ďalej. Najviac môžeme hrať trinásť súbojov…

Zjazdári dolaďovali formu vo finále Svetového pohára

Skupina našich lyžiarov zo ŠKZP Pegas Remata absolvovala v dňoch 24. – 26. februára finálové preteky Svetového pohára v talianskom Tarvisiu. Najlepšie umiestnenie dosiahol zrakovo postihnutý Jakub Krako v superkombinácii, kde skončil na druhom mieste.


V Tarvisiu nás okrem Kraka reprezentoval aj ďalší zrakovo postihnutíý zjazdár Michal Beladič a medzi telesne postihnutými Martin France. Zjazdári ŠK Kinex Bytča dali prednosť príprave v domácich podmienkach. Finále SP bolo posledným pretekom pred ZPH v Soči, ktoré sa začnú na budúci piatok 7. marca.  

Výsledky:

Zjazd č. 1, 25. februára

4. Jakub Krako (navádzač Martin Motyka)

8. Michal Beladič (n. Filip Motyka)

13. Martin France

Zjazd č. 2, 25. februára

4. Jakub Krako (n. Martin Motyka)

8. Michal Beladič (n. Filip Motyka)

11. Martin France

Super G, 26. februára

5. Jakub Krako (n. Martin Motyka)

9. Michal Beladič (n. Filip Motyka)

10. Martin France

Superkombinácia, 26. februára

2. Jakub Krako (n. Martin Motyka)

8. Michal Beladič (n. Filip Motyka)

Martin France neštartoval


Curleri absolvovali cez víkend dva turnaje

Slovenský tím v curlingu na vozíku, ktorý nás bude reprezentovať v Soči, štartoval na víkendovom turnaji Bratislava Open. V konkurencii 30 tímov skončil s dvomi víťazstvami, jednou remízou a jednou prehrou na celkovom 9. mieste.  


Hráči si medzitým stihli odskočiť aj do Prahy, kde absolvovali záverečný turnaj Medzinárodnej ligy vozičkárov. S Talianmi utrpeli jedinú prehru a zaknihovali už tretie celkové prvenstvo v tejto súťaži za sebou.


Boccisti majú za sebou prvé ligové kolo

V sobotu 22. februára odštartovali boccisti na Mokrohájskej ul. v Bratislave rok 2014 odohraním prvého ligového kola kategórie BC1. Zvíťazil v ňom Jakub Nagy, ktorý vo finále zdola Lukáša Balážiho. Turnaj zorganizovali ŠK Altius a SZTPŠ.  


Austrálsky parasnoubordista transport neprežil

Matthew Robinson, ktorý mal ťažký pád na Svetovom pohári v parasnoubordingu v La Moline, neprežil letecký transport do svojej domoviny a skonal v piatok večer v Kuvajte počas prestávky lietadla na natankovanie paliva.Robinsona hospitalizovali 12. februára v Sabadelli pri Barcelone po tom, ako počas pretekov utrpel špirálovitú zlomeninu chrbtice v oblasti krku. Austrálčan štartoval v kategórii športovcov s postihnutím horných končatín, ktorí nebudú v Soči štartovať. Na ZPH 2014 sa pri premiére tohto športu na zimnej paralympiáde predstaví iba kategória s postihnutím dolných končatín, v ktorej bude štartovať aj náš Marek Hlavina.


Valné zhromaždenie SPV dnes schválilo nomináciu do Soči

Na ZPH 2014 nás bude reprezentovať 21 športovcov a rovnaký počet členov vedenia výpravy, podporných a realizačných tímov. Vlajku SR ponesie na otváracom ceremoniáli Jakub Krako, sľub u prezidenta republiky prednesú Henrieta Farkašová a Radoslav Ďuriš.


Rozhodlo o tom dnešné Valné zhromaždenie Slovenského paralympijského výboru v Bratislave.ZLOŽENIE VÝPRAVY SR NA XI. ZPH SOČI 2014Vedenie výpravy:SAMUEL ROŠKO, vedúci výpravyMAROŠ ČAMBAL, zástupca vedúceho výpravyPETER JANÍK, atašé výpravySTANISLAV ŠČEPÁN, tlačový atašéPodporný tím:TOMÁŠ VARGA, administrátorPAVEL BÍLIK, administrátorZdravotný personál:JURAJ PANÁK, lekárJAKUB BENČ, masérSTANISLAV KLIMAN, fyzioterapeutŠportovci a realizačné tímy: PETRA SMARŽOVÁ, zjazdové lyžovanieMARTIN FRANCE, zjazdové lyžovanieHENRIETA FARKAŠOVÁ, zjazdové lyžovanieJAKUB KRAKO, zjazdové lyžovanieMIROSLAV HARAUS, zjazdové lyžovanieRADOMÍR DUDÁŠ, zjazdové lyžovanieMAREK KUBAČKA, zjazdové lyžovanieMICHAL BELADIČ, zjazdové lyžovanieNATÁLIA ŠUBRTOVÁ, navádzačkaMARTIN MOTYKA, navádzačMAROŠ HUDÍK, navádzačMICHAL ČERVEŇ, navádzačNATÁLIA KARPIŠOVÁ, navádzačkaFILIP MOTYKA, navádzačIVAN BRAŽINA, vedúci tímuPETER MATIAŠKO, trénerBRANISLAV MAŽGÚT, trénerTOMÁŠ BARTALSKÝ, trénerovJOZEF LEDVÁK, servisman VLADIMÍR GAJDIČIAR, bežecké lyžovanie a biatlonVLADIMÍR GOGOLÁK, vedúci tímu a trénerMARTIN BIALEK, asistent RADOSLAV ĎURIŠ, curling na vozíkuBRANISLAV JAKUBEC, curling na vozíkuDUŠAN PITOŇÁK, curling na vozíkuMONIKA KUNKELOVÁ, curling na vozíkuALENA KÁNOVÁ,  curling na vozíkuMILAN KALIŠ, vedúci tímuFRANTIŠEK PITOŇÁK, trénerPAVOL PITOŇÁK, asistent tréneraMILAN BUBENÍK, fyzioterapeut MAREK HLAVINA, parasnoubordingPAVEL MATIAŠKO, tréner ...........................................................................…

Plavci začínajú rok 2014 na Danish Open v Esbjergu

V dňoch 7. – 9. marca sa uskutočnia tradičné plavecké preteky Danish Open, na ktorých budú Slovensko reprezentovať telesne postihnutí plavci Viktor Kemény, Jadranka Marič, Radomír Pacák, Adam Riečičiar a zrakovo postihnuté Karina Petrikovičová, Frederika Vešelényiová a Tatiana Blattnerová.


Kemény, Petrikovičová a Vešelényiová patria do „A“ výberu, béčko tvoria Marič, Pacák, Riečičiar. Blattnerová je začínajúca mládežníčka, ktorá bude v Esbjergu štartovať na prvom významnom medzinárodnom preteku.  

Kemény a Petrikovičová, ktorí štartovali aj na PH 2012 v Londýne, už majú splnené A limity pre štart na augustových ME v holandskom Eindhovene. Zvyšok našich plavcov bude o túto možnosť bojovať okrem Esbjergu aj na aprílových IDM pretekoch v Berlíne, ktoré budú poslednou možnosťou na plnenie limitov pre európsky šampionát.

Informoval reprezentačný tréner Ladislav Struhár.


Kde budete môcť sledovať ZPH 2014?

RTVS odvysiela z XI. zimnej paralympiády v Soči štyri priame prenosy – otvárací ceremoniál, dve preteky v zjazdovom lyžovaní a curlingový zápas Slovensko – Rusko, ktorý bude posledným vystúpením našej reprezentácie v základnej časti. Vysielacie časy budú upresnené.


Vo večerných hodinách uvidia diváci na Dvojke každý deň sumár najzaujímavejších momentov, doplnený o materiál vyslaného štábu RTVS priamo z dejiska.

Naša verejnoprávna televízia vysielala prvýkrát v histórii priamy prenos otváracieho ceremoniálu paralympijských hier v auguste 2012 z Londýna. Priame prenosy z pretekov budú mať na jej obrazovkách premiéru.  

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) bude na svojej oficiálnej stránke www.paralympic.org prinášať live stream z týchto hier. K dispozícii bude päť kanálov - pre alpské lyžovanie, severské lyžovanie, hokej na sánkach, curling na vozíku a zmiešaný kanál všetkých športov. Stream bude dostupný vo všetkých krajinách.  

Celá prevádzka kanála www.ParalympicSport.TV bude počas zimnej paralympiády presmerovaná na www.paralympic.org a tu si môžete stiahnuť banner:http://we.tl/sbDjhTQfgc