Radio Slovensko prináša príbehy slovenských paralympionikov  

RTVS dnes začína vysielať príbehy paralympionikov, venované 20. výročiu slovenského paralympizmu. Reláciu pod názvom Príbeh na týždeň si môžete vypočuť v čase 11:36 – 12:00 hod. na rozhlasovej stanici Rádio Slovensko.    


Po dnešnej úvodnej časti sa môžeme zajtra v rovnakom čase tešiť na príbeh plavca Viktora Keményho.


V sobotu sa budú konať Majstrovstvá SR v boccii  

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR organizujú v sobotu16. novembra Majstrovstvá Slovenskej republiky v boccii 2013, kategórie páry a tímy. Už 6. ročník sa uskutoční v AircraftSportHouse, Ivanská cesta 30/B, v Bratislave.


Viac informácií v pozvánke.

Športovci v príprave na ZPH 2014

Naši zjazdári a parasnoubordista Marek Hlavina sú momentálne na sústredení na rakúskom ľadovci Hintertux, kde budú do zajtra. Z tradičnej lyžiarskej zostavy chýba iba zranená Henrieta Farkašová a Michal Beladič.


V dňoch 18. -23. novembra sa zúčastnia na pretekoch a zdravotnej klasifikácii v holandskom Landgraafe. Dňa 19. novembra v dopoludňajších hodinách budú klasifikovaní Jakub Krako, Petra Kozičková a Daniel Cintula, pričom posledne menovaný tu bude štartovať aj na IPCAS preteku s navádzačom Martinom Makovníkom.  O deň neskôr čaká klasifikácia aj na parasnoubordistu Marka Hlavinu, ktorý sa v Landgraafe zúčastní aj na pretekoch Európskeho a Svetového pohára. Sprevádzať ho bude reprezentačný tréner Pavel Matiaško. 

Od 25. novembra sa budú lyžiari pripravovať v ďalšom rakúskom zimnom stredisku Raiteralm, prvé preteky Európskeho pohára ich čakajú v decembri – 15. až  17. 12. Pitztal, 19. až 21. 12. Kühtai. V závislosti od počasia by sa pred týmito pretekmi mali ešte zúčastniť krátkeho sústredenia na Slovensku.

Reprezentácia v culringu na vozíku absolvuje na prelome novembra a decembra severoamerické turné s účasťou na turnajoch v kanadskej Ottawe, New Yorku a Utice.  


Henrieta Farkašová chce zo Soči päť zlatých medailí!

Oficiálna internetová stránka IPC prináša rozhovor s našou momentálne najlepšou zjazdárkou Henrietou Farkašovou o jej cieľoch pred ZPH 2014 v Soči. Zrakovo postihnutá lyžiarka sa netají tým, že by sa od Čierneho mora chcela vrátiť s piatimi najcennejšími kovmi.


Pred necelými štyrmi rokmi sa jej vo Vancouvri podarilo vyhrať tri disciplíny. Hoci má za sebou zlomeninu zápästia i rebier, na ambíciach pred začínajúcou sezónou jej to neuberá a všetko podriaďuje veľkému cieľu. Ako uviedla pre www.paralympic.org, v lete zmenila aj tréningový plán a strávila viac času mimo snehu, so zvýšeným dôrazom na odolnosť a techniku. Sezónu netradične začala spolu s ostatnými tímovými kolegami v ďalekej Austrálii a tento výjazd si pochvaľuje: „Austrália bola skvelá skúsenosť a mali sme tam výborné podmienky“.

V Soči hodlá zúžitkovať svoje skúsenosti, ktoré nazbierala počas niekoľkoročného pôsobenia na paralympijských zjazdovkách. "Tentokrát už viem, čo môžem očakávať. Myslím, že sa môžem pripraviť lepšie psychicky keďže viem, pod akým tlakom budem“, dodáva Henrieta, ktorej najväčšou konkurentkou bude zrejme domáca lyžiarka Francevová.

Viac na: http://www.paralympic.org/feature/henrieta-farkasova-targets-five-golds-sochi


Stolný tenis: zlato a striebro z Copa Tango XI

Posledná turnajová previerka dopadla pre dvojicu našich reprezentantov na výbornú, keď obaja postúpili do finále. Ján Riapoš v ňom zdolal Brazílčana Hermersona Kovalského 3:0 a Alena Kánová podľahla rovnakým pomerom Švédke Anne-Carin Ahlquistovej.


Ján Riapoš si v semifinále poradil rovnakým pomerom 3:0 s domácim hráčom Carlosom Duartem, Alena Kánovú nestačila iba na súčasnú svetovú jednotku vo svojej skupine (podľa aktuálneho rebríčka ITTF – PTT vydaného k 1.11.2013).  

Turnaj sa v dňoch 7. – 11. novembra uskutočnil v argentínskom Buenos Aires a obaja naši reprezentanti si dosiahnutými výsledkami zabezpečili istý postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Pekingu.


Nové športy zabojujú o zaradenie pre Tokio 2020

Športové odvetvia, ktoré doteraz neboli zaradené do programu paralympijských hier, majú možnosť do 17. januára 2014 predložiť svoju žiadosť a Správna rada IPC do 5. marca 2014 rozhodne, ktoré postúpia do druhého kola.


Zaradenie nových športov sa týka PH 2020 v Tokiu a v hre budú zrejme hádzaná, hokej, bedminton, taekwondo a tzv. powerchair futbal (na špeciálne upravených vozíkoch). Trojica z nich neuspela vo výberovom konaní pre Rio 2016, kde sa premiérovo predstavia triatlon a kanoistika. Najväčšie šance na vstup do rodiny paralympijských športov sa dávajú práve spomínanému powerchair futbalu.


O post prezidenta IPC budú v Aténach súperiť dvaja Briti

Súčasný prezident Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Sir Philip Craven priznal, že bol prekvapený protikandidatúrou Alana Dicksona na post prezidenta, o ktorý sa budú obaja uchádzať na Valnom zhromaždení IPC 24. novembra tohto roku v Aténach.  


Craven, ktorý sa bude usilovať o post hlavy svetového paralympijského hnutia už na štvrté obdobie, má podporu Britskej paralympijskej asociácie (BPA), jeho krajana (ktorý je v súčasnosti členom Správnej rady IPC) navrhla na tento post organizácia pre šport detskej mozgovej obrny CPISRA (Cerebral Palsy International Sports and Recreation Association). Prezidentom IPC sa stane kandidát, ktorý získa jednoduchú väčšinu hlasov prítomných delegátov.

Súčasný šéf IPC však netají prekvapenie, že Dickson sa rozhodol proti nemu kandidovať. „Chodím po svete a všade sa čudujú, že Brit kandiduje proti Britovi. Ale vždy som bojoval čisto a bude to tak aj teraz, lebo iný spôsob neovládam“, zdôraznil v narážke na tvrdý tohtoročný boj o šéfa Medzinárodnej cyklistickej federácie (UCI) medzi Cookson a McQuaidom.

Hlavným mottom jeho kandidatúry bude zachovanie tempa posledných rokov v paralympijskom športe.  


 MS Bangkok 2013: lukostrelci majú bronz!

Slovenský tím v zložení Kaščák – Marečák – Pavlík vybojoval na svetovom šampionáte v thajskom Bangkoku bronzové medaily, keď v zápase o tretie miesto zvíťazil nad USA. Postup do finále unikol našim vo vyrovnanom zápase s Veľkou Britániou, keď prehrali až v rozstrele.


„Do bojov v súťaži družstiev sme nastupovali z 8. miesta v kvalifikácii a dostali sme deviatu Brazíliu. Po remíze 118:118 sme zvíťazili v rozstrele. Ďalší neúprosný žreb pridelil našim kórejský tím z prvého miesta v kvalifikácii. Súpera sme sa však nezľakli a vyhrali sme 222:217. V semifinále sme napokon ťahali za kratší koniec proti Veľkej Británii napriek tomu, že sme celý zápas viedli o tri body. Náš tím nezvládol poslednú sadu, súboj sa skončil remízou a v rozstrele sme prehrali o jediný bod, ktorý nás delil od súboja o zlato. Našťastie proti USA nám to v malom finále vyšlo. Po remíze 219:219 sme v rozstrele vyhrali 28:26 a získali cenný bronz“, priblížil úspech nášho družstva reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.  Tímový bronz bol určite náplasťou na výsledky v individuálnej súťaži, kde sme mali tiež medailové ambície. Naši súťažili v dvoch kategóriách - otvorená súťaž pre kladkový kluk a muži W1 kladkový luk. V kvalifikácii sa najviac darilo Petrovi Kaščákovi a svojim štandardným výkom obsadil 13. miesto v 64 – člennom poli súťažiacich. Marcel Pavlík obsadil 23. miesto a Marián Marečák 41. miesto. Peter Kinik vo veľmi dobre rozbehnutej kvalifikácii s 327 bodmi po prvej sade skončil na druhom mieste, ktoré mu však anulovali chybným zápisom v bodovacej listine. Pri súčte všetkých dvanástich sád by Peter Kinik skončil na druhom mieste v kvalifikácii. Takto však obsadil 12. miesto.Rozstrely sa začali hneď na druhý deň. Naši strelci postupovali v prvom…

V Soči najmä o podrobnostiach pobytu našej výpravy

Delegácia SPV bola počas minulého týždňa na inšpekčnej ceste v budúcom dejisku ZPH 2014 Soči a v hlavnom meste Moskve. Tam sa stretla aj s veľvyslancom SR v Ruskej federácii Jozefom Migašom, ktorý prisľúbil počas hier všestrannú pomoc našej výprave.


„V Soči sme absolvovali stretnutia so zástupcami organizačného výboru, na ktorých boli upresnené podmienky príchodu výpravy a priebehu paralympiády. Následne sme sa presunuli do pobrežného klastera, kde sme mali možnosť vidieť olympijský park ešte stále v štádiu budovania a taktiež dejisko otváracieho a záverečného ceremoniálu. Ďalší deň sme sa presunuli do horskej dediny, ktorá  je v stave dokončovania a mali sme možnosť pozrieť si aj budúce ubytovacie zariadenia našich lyžiarov. V horskej časti sme absolvovali stretnutia s manažérmi hotelov v Roza Chutor, ktoré sú najbližšie pri svahoch“, informoval športový manažér Maroš Čambal, ktorý bol na inšpekčnej ceste spolu s predsedom Jánom Riapošom a generálnym sekretárom Samuelom Roškom.

Naša delegácia sa zúčastnila v Moskve aj na slávnostnom programe, ktorý pri príležitosti usporiadania ZPH 2014 organizoval Ruský paralympijský výbor.


Riapoš a Kánová na Copa Tango do Argentíny

Stolní tenisti Ján Riapoš a Alena Kánová budú v dňoch 7. – 11. novembra štartovať v argentínskej metropole Buenos Aires na poslednom tohtoročnom turnaji Copa Tango XI.


Na podujatí sa zúčastní 133 hráčov zo 16 krajín, ktorí zabojujú o body do kvalifikácie na budúcoročné MS v Číne. Dvojicu našich hráčov sprevádza vedúci výpravy a predseda ŠTK stolného tenisu Tomáš Varga.