Strelci bilancovali sezónu – ocenili aj Vadovičovú

Športová streľba je jedným z prvých športových odvetví na Slovensku, ktoré dnes vyhlásilo svojich najlepších športovcov a trénerov za rok 2013. Medzi ocenenými bola aj paralympionička Veronika Vadovičová, ktorá na októbrových ME v Alicante vybojovala tri medaily.


Členka Strediska štátnej športovej reprezentácie MV SR, ktorá je jedinou profesionálnou športovkyňou medzi paralympionikmi, získala na európskom šampionáte dve zlaté a jednu striebornú medailu a prispela aj k tímovému prvenstvu.

Vyhlasovanie najlepších strelcov v poolympijskom a poparalympijskom roku sa dnes dopoludnia konalo v petržalskom hoteli Bonbón a SPV na ňom zastupoval generálny sekretár Samuel Roško.   


World Sledge Hockey Challenge: na úvod triumfy USA a Kanady  

Obhajca paralympijského zlata z Vancouvru tím USA porazil v úvodnom zápase turnaja štyroch krajín v Toronte Rusko 2:1 a Kanada triumfovala nad Kóreou 5:2. V druhých zápasoch si zmerajú sily Kanada s Ruskom, USA nastúpi proti Kórei.


Zatiaľčo zápas Kanada – Kórea bol viacmenej jednoznačnou záležitosťou domáceho tímu, dlhoročný svetový suverén z USA sa na víťazstvo so stále sa lepšiacimi Rusmi poriadne nadrel. Prehrával dokonca gólom Lisova 0:1, ale Carron vyrovnal a 1:37 min. pred koncom vsietila najväčšia hviezda Severoameričanov Alexi Salamone víťazný gól. Pomer striel bol 15:11 v prospech USA.

Všetky štyri tímy budú štartovať na ZPH 2014 v Soči.

Slovenský tím v hokeji na sánkach absolvoval tohto roku svoju premiéru na MS B skupiny v japonskom Nagane, kde obsadil 5. miesto.


Pripomíname si Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím  

OSN vyhlásila 3. december za Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím. Práve v tento si deň si pripomíname ich prínos ako poslov vývoja a zmien v komunitách, v ktorých žijú. Tohtoročné motto k 3. decembru je: "Odstráňme bariéry, otvorme dvere – otvorená spoločnosť a rozvoj pre všetkých".


Pri tejto príležitosti predstavil Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) nový film o paralympijskom hnutí, ktorý je od polnoci dostupný na tejto adrese: https://www.youtube.com/watch?v=6RMOSDynkw8


V Ottawe skončili naši curleri na treťom mieste

Na curlingovom turnaji Cathy Kerr International Bonspiel 2013 v Ottawe obsadili v konkurencii reprezentačných tímov Kanady, USA, Kórei a Veľkej Británie, doplnených ďalšími jedenástimi kanadskými tímami, naši vozičkári výborné 3. miesto.


Zvíťazil tím Kanady pred Veľkou Britániou. Slovensko reprezentovali Kunkelová, Kánová, D.Pitoňák, Jakubec a Ďuriš (skip).  

V dňoch 6. – 8 decembra bude slovenský tím štartovať na 8. ročníku US Open v Utice.


Tanečníci na vozíku budú štartovať na MS v Tokiu

Zajtra odlieta do Japonska výprava našich športovcov, ktorá nás bude v dňoch 5. až 10. decembra reprezentovať v Tokiu na IPC majstrovstvách sveta v tanečnom športe na vozíku. Vo výprave budú tanečníci Peter Vidašič, Helena Kašická, Miroslava Sekaninová, Milan Berko, medzinárodný rozhodca a vedúci výpravy Peter Horáček.


Súťažiť sa bude v štandardných tancoch (Waltz, Tango, Viennese Waltz, Slow foxtrot, Quick step) a v latinských tancoch (Samba, Cha-cha-cha, Rumba, Paso Doble, Jive) v športovej hale Komazawa Olympic Park General Sports Ground Gymnasium.


Toronto hostí predparalympijský test v hokeji na sánkach

Úradujúci paralympijský víťaz USA, majster sveta Kanada, stále sa lepšiace Rusko a Kórea si zmerajú sily v torontskej hale Master Card Centre počas budúceho týždňa na jednej z posledných previerok pred ZPH 2014 v Soči. 


Turnaj pod názvom World Sledge Hockey Challenge, ktorý potrvá od 1. do 7. decembra, bude v prvom rade konfrontáciou severoamerického hokeja na sánkach so silnými súpermi spoza oceána, ale tiež testom, ako sú na tom mužstvá pred najdôležitejším turnajom, ktorý sa začne o 98 dní.

Hostitelia sa budú usilovať už o piate víťazstvo na tomto turnaji. Ich motiváciu určite zvýši aj fakt, že sa predstavia prvýkrát pred vlastnými fanúšikmi od svoho triumfu na aprílových MS v kórejskom Goyangu. V auguste vyhrali aj Turnaj štyroch národov v Soči, ktorý bol testovacím podujatím Šajba arény, dejiska hokejového turnaja ZPH 2014.


V Soči absolvoval personál aj simuláciu virtuálnych incidentov

V rámci vrcholiacich príprav na ZPH 2014 sa 100 dní pred ich otvorením uskutočnili simulačné cvičenia pre personál. Nechýbalo ani riešenie virtuálnych incidentov, ktorým by mohli potenciálne čeliť počas samotných hier.


Tréningy organizovala Akadémia Medzinárodného paralympijského výboru (IPC Academy) v rámci tzv. Academy's Excellence programu. Ten bol spustený pred tromi rokmi a jeho cieľom je čo najlepšie využiť poznatky z predošlých paralympiád v príprave personálu na tie nadchádzajúce. Program pripravil šéf IPC pre riadenie znalostí Apostolos Rigas.


Curleri vyrazili na zaoceánske turné

Slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku dnes odleteli do Severnej Ameriky, kde ich v najbližších dňoch čakajú dva turnaje. Prvý odohrajú v dňoch 28. – 31. novembra v kanadskej Ottawe, druhý od 6. – 8. decembra v Utice (USA).


V Ottawe budú štartovať na  9. ročníku turnaja Cathy Kerr Bonspiel International. V RA Centre odohrajú tri zápase v skupine a ich súpermi budú Toronto 2 (28.11.), Ottawa a Kórea (oba 29.11.). Zápasy play - off sú na programe 30. – 31.11.

V Utice na 8. ročníku U.S. Open ich postupne čakajú Škótsko, Bradford (oba zápasy 6.12.),  USA 1, USA 3 a Kórea 2 (všetko 7.12.). Semifinále, finále a ďalšie zápasy o umiestnenie sú na programe 8. 12. Na Slovensko sa výprava vracia 10.12.

Za Atlantikom nás budú reprezentovať Radoslav Ďuriš (skip), Branislav Jakubec, Dušan Pitoňák, Monika Kunkelová a Alena Kánová, družstvo povedú tréneri František Pitoňák a Milan Kališ. Lekárom výpravy je MUDr. Milan Bubeník.

V tomto roku čaká našich curlerov ešte I. liga v dňoch 20. – 22.12. v Bratislave. Hneď po Novom roku budú štartovať na Medzinárodnej lige v Prahe (3.- 5. 1.) a v marci absolvujú premiéru na zimnej paralympiáde v Soči.


ZPH 2014: v hre je ešte miestenka pre bežecké lyžovanie  

Slovensko má v súčasnosti isté miestenky v zjazdovom lyžovaní, curlingu na vozíku a parasnoubordingu. Reálne je ešte pridelenie jednej miestenky pre bežecké lyžovanie. Pripadla by pravdepodobne Vladimírovi Gajdičiarovi, ktorý je už v súčasnosti posledným zástupcom v tomto donedávna pre nás „medailovom“ športe.  


Lyžiar z Turzovky na Kysuciach by tak mohol štartovať už na svojej štvrtej paralympiáde. Najlepšie spomienky má na Salt Lake City 2002, kde sa mu podarilo vybojovať striebornú medailu v behu na 5 km. „Možno nám pridelia miestenku už v novembri, ale definitívna uzávierka je 25. februára. Dovtedy sa ešte môžu plniť kritéria“, konštatuje.V januári ho čaká Svetový pohár, ktorý bude rozdelený na dve časti - v nemeckom Oberstdorfe a rakúskom Oberriede. Práve tu by mal v prípade nutnosti splniť podmienky na štart v Soči.Intenzívnu prípravu odštartoval v máji tohto roku doma na suchu. Kombinácia kolieskových bežiek a handbiku v kopcovitej lokalite Makov - Kasárne mu pomohla nabrať kondíciu i vieru, že to ešte môže skúsiť aj na paralympijskej trati. Neskôr začal kombinovať prípravu aj s Dolným Kubínom, kde sa zameral na streľbu. Práve tu totiž pôsobí jeho dlhoročný tréner Vladimír Gogolák a aby mohli spolu tráviť čo najviac času, rozhodli sa podeliť tréningové dávky rovnomerne medzi tieto dve miesta. Začiatkom novembra však už museli zamieriť aj do vyšších nadmorských výšok. „Vysokohorskú prípravu absolvujeme na Štrbskom Plese. V Soči sú bežecké trate položené vo výške 1 560 metrov, takže potrebujeme namodelovať čo možno najvernejšie podmienky“, vysvetľuje V. Gajdičiar.  Práve tu by chcel absolvovať aj prípravu na snehu, ako druhá alternatíva sa ponúka Skalka.Samozrejme, bude s napätím očakávať potvrdenie miestenky. „Za sezónu 2011/12 som mal splnené…

Vo funkcii prezidenta IPC bude pokračovať Sir Philip Craven

Včera sa v Aténach skončilo XVI. Valné zhromaždenie IPC. Najdôležitejšou častou zasadnutia boli voľby prezidenta, viceprezidenta a 10 členov správnej rady. Na najvyšší post bol opätovne zvolený 127 hlasmi už v prvom kole doterajší prezident Sir Philip Craven.


Jeho protikandidát, nominovaný organizáciou CPISRA, Alan Dickson teda neuspel a Craven bude môcť pôsobiť na čele medzinárodného paralympijského hnutia ďalšie štyri roky.

Za viceprezidenta bol zvolený Brazílčan Andrew Parsons (počtom hlasov 96). Na 10 miest v Správnej rade IPC kandidovalo 25 zástupcov a rozhodovalo sa o nich v dvoch kolách. Hlasovanie napokon rozhodlo o tom, že Európa a Ázia majú po troch zástupcoch, Amerika dvoch, Afrika a Oceánia po jednom. Celkovo na VZ hlasovalo 150 delegátov.  

V Aténach sa uskutočnilo aj prijatie šiestich nových členov IPC, z čoho bolo päť krajín a jedna nová športová federácia (Boccia International Federation).

V sobotu večer sa konal program Gala Allianz, v rámci ktorého bolo udelených desať ocenení, z toho šesť športových a štyri pre médiá. V rámci športových boli vyhlásené výsledky v nasledovných kategóriách: najlepší športovec, najlepšia športovkyňa, najlepší ženský debut, najlepší mužský debut, najlepší tím a najlepší funkcionár.