Farby, emócie, osudy - život okolo paralympiády

Zimná paralympiáda v Soči - to nie sú iba športové zápolenia a víťazstvá či prehry. Jej kolorit dotvárajú fanúšikovia oblečení v rôznych farbách, všadeprítomní maskoti, stovky dobrovoľníkov, suveníry či zaujímavé osudy športovcov.


- Veľká Británia získala svoju prvú zlatú medailu zo zimnej paralympiády. Postarala sa o ňu Kelly Gallagherová v Super G zrakovo postihnutých žien. Bohužiaľ, v skupine, ktorej kraľuje Henrieta Farkašová. Tej dnešok nevyšiel podľa očakávania, ale veríme, že z druhej zlatej sa už v ďalších disciplínach Briti radovať nebudú. Ono to tak v športe býva, že radosť jedných prináša smútok druhým, keďže zlaté medaily dostáva iba víťaz.- Vidíme okolo všelijaké pomaľované tváre ako na OH či MS, najmä v ruských červeno - bielo - modrých farbách. Ale aj špeciálne upravené vlasy či nechty. Naši curleri však môžu byť hrdí - okrem víťazstiev zaujmú aj oblečením. Zatiaľčo vo Vancouvri pútali pozornosť Nóri svojráznymi šachovnicami v národných farbách - včera dominovala na hlavnej stránke hier fotografia nášho tímu v krásnych červených svetroch a so slovenskými vlajkami na kolesách. Posúďte sami.- V počte medailí dominuje jednoznačne domáce Rusko. Nazbieralo už 24 cenných kovov (7 - 10 - 7) a zďaleka nepovedalo posledné slovo. Slovensko sa s tromi medailami (2 - 1 - 0) drží zatiaľ na siedmom mieste. Pri určovaní poradia sa v prvom rade berie do úvahy počet zlatých medailí. Napríklad Kanada na ôsmom mieste ich má síce šesť, ale iba jednu najcennejšiu. Naopak, Nemci majú rovnako ako my tri medaile, ale zatiaľ brali iba zlato, čo v priebežnom poradí znamená druhú priečku za zbornou.- Dobre si vedú aj naši juhozápadní susedia z Rakúska, s ktorými sme sa prepravovali spoločným lietadlom do Soči.…

Curling: po troch víťazstvách prvá prehra

Po triumfoch nad USA, Čínou a Fínskom prehrali slovenskí reprezentanti s Veľkou Britániou 2:12. Opäť sme mali vynikajúci vstup do zápasu, viedli sme po prvom ende 2:0, ale potom už body pribúdali iba na konte nášho súpera.


SLOVENSKO - VEĽKÁ BRITÁNIA 2:12 (2:0, 0:2, 0:1, 0:2, 0:1, 0:4, 0:2, X)

Posledný end sa už kvôli nedosiahnuteľnému rozdielu nehral.

Zajtra dopoludnia čaká našich Kórea a popoludní Švédsko. (vg)


Recepcia v Soči aj so zlatými medailistkami

V nedeľu večer sa v jednej z reštaurácií v centre Soči konala úvodná recepcia k ZPH 2014 za účasti veľvyslanca SR v Rusku Jozefa Migaša, predsedu SPV Jána Riapoša, členov výpravy, zástupcov partnerov SPV a ďalších hostí. Zúčastnili sa na nej aj čerstvé zlaté medailistky Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou...


... a celý curlingový tím, ktorý dorazil v dobrej nálade po tretej výhre v rade. Príhovor predniesol aj predseda Európskeho paralympijského výboru John Petersson. Veľvyslanec Jozef Migaš okrem príhovoru rozdal aj prítomným dámam žlté tulipány k sobotňajšiemu Medzinárodnému dňu žien.


Medailové ceremoniály sa konajú na námestí v Rosa Chutor

Dejiskom slávnostného dekorovania medailistov býva počas paralympiád miesto, ktoré sa oficiálne nazýva Medals Plaza. Nechýba ani počas ZPH 2014 a je umiestnené na malom námestí v horskej dedine Rosa Chutor. Je potešiteľné, že na prvých dvoch ceremoniáloch už znela aj slovenská hymna!


Postarali sa o to svojimi prvenstvami Henrieta Farkašová a Jakub Krako, Miroslav Haraus si tu prevzal strieborný kov. Samozrejme, v tandeme so svojimi navádzačmi, ktorí tiež opúšťajú Medals Plazu s medailami na krku.Na tomto mieste platia rovnako ako na všetkých športoviskách, železničných staniciach či tlačových centrách prísne bezpečnostné opatrenia a každý, kto sa chce pokochať pohľadom zblízka na paralympijských medailistov alebo si s nimi zaspievať národnú hymnu, musí vyprázdniť vrecká a prejsť cez skener... Najviac si momentálne pochvaľujú umiestnenie Medals Plazy novinári, ktorí to majú z hotela naozaj pár krokov. Výprava prichádza dolu do mestečka z horskej paralympijskej dediny. Ceremoniály sa konajú od 18. hod. miestneho času a po oba dni sa uskutočnilo dekorovanie najlepších v ôsmich disciplínach. Zrakovo postihnutí muži chodia až ôsmi v poradí, takže sa na „pľacku" načakajú. Ale ak je už istá, nikomu to nevadí a zatlieskajú aj ostatným ... Rosa Chutor je nové, moderne vybudované horské mestečko alebo dedina, plné hotelov, reštaurácií a drahých značkových obchodov. Nájsť obyčajné potraviny je tu umenie. Stredom preteká plytká, ale divoká rieka, ktorá by mohla slúžiť aj ako tréningové miesto pre vodákov. Po jej oboch stranách sú vybudované spomínané stavby v rôznych štýloch. S trochou nadsádzky - celá Rosa Chutor je vybudovaná ako námestie Európy v Komárne vo veľkom, kde tiež môžete obdivovať stavby v najrôznejších štýloch. Po skončení hier by mala…

Henrieta Farkašová: Sklamanie a diskvalifikácia

Hranica medzi úspechom a sklamaním je v športe často tenká ako ostrie žiletky. "Som veľmi sklamaná, Super G je moja obľúbená disciplína a práve v nej som urobila chybu, ktorá sa už nedala napraviť," reagovala smutne aj rozladene na svoj výkon Henrieta Farkašová v pondelok predpoludním.


"Zomlelo sa to veľmi rýchlo. Vykĺzol mi úchop paličky z ruky, tri brány som s tým bojovala, trochu ma to rozhodilo a odrazu som po terénnom zlome zle zahranila," vysvetľovala Henrieta v cieli disciplíny, na ktorú sa spolu s navádzačkou Natáliou Šubrtovou úprimne tešili. "To je šport. Aj takéto momenty sa stávajú, nie sme naprogramované stroje," tlmil sklamanie vedúci tímu zjazdárov Ivan Bražina. Ako dlhoročný športový psychológ veľmi dobre pozná frustráciu pretekárov z nenaplnených očakávaní. A tie boli po víťazstve v zajzde u Heni s Natáliou značné. "Pri slabozrakých stačí o zlomok sekundy neskoršia reakcia na navádzača na trati a chyba sa ľahko stane. Musí to prebolieť, musia vyplaviť emócie a ísť ďalej." Po páde sa Heňa opäť postavila na lyže a zišla druhú polovicu trate do cieľa. Časová strata však bola, pochopiteľne, značná. Následne ich čakala strastiplná cestička cez mix-zónu so záplavou otázok a Natália sa už po chvíli neubránila slzám. Obidve odchádzali z areálu zjazdového lyžovania celkom bez nálady. Navyše sa s odstupom času objavila v oficiálnych výsledkoch ich dodatočná diskvalifikácia. Do reči nebolo ani Petre Smaržovej, ktorá v kategórii stojacich žien vynechala bránu a Super G nedokončila. V paralympijskej dedine vítal naše pretekárky na tabuli vo vchode nápis: "Nevadí dievčatá, ideme ďalej..." Možno si ho hneď po príchode v hneve ani veľmi nevšimli, no o pár hodín ich isto povzbudí. /sš/

Zjazdové lyžovanie: Slovensko dnes zostalo bez medaily

Henrieta Farkašová svoje očakávania v pretekoch Super G skupiny zrakovo postihnutých nenaplnila. Rozhodcovia ju po páde na trati diskvalifikovali. Petra Smaržová v skupine telesne postihnutých stojacich mala počas dnešných pretekov premiéru na ZPH 2014, ale minula jednu z bránok a preteky nedokončila.Zlato v skupine zrakovo postihnutých získala Britka Kelly Gallagherová, druhá bola Ruska Alexandra Francevová a tretia skončila ďalšia lyžiarka z Veľkej Británie Jade Etheringtonová.
Medzi telesne postihnutými stojacimi obsadili prvé dve miesta Francúzky Marie Bochetová a Solene Jambaqueová, bronz pripadol Ruske Inge Medvedevovej.

Zajtra je na zjazdovke v Rosa Chutor na programe superkombinácia žien i mužov. (vg)


Výsledky 2. deň /súťaže so slovenskou účasťou/

V druhý súťažný deň získali slovenskí paralympioinici zásluhou Jakuba Kraka s navádzačom Martinom Motykom zlatú medailu. Dvomi víťazstvami nad Čínou a Fínskom potešili a prekvapili naši curleri.Zjazd muži zrakovo znevýhodnení: 1. Jakub KRAKO - Martin Motyka /SR/ 1:20,58, 2. Mark BATHUM - Cade Yamamoto /USA/ 1:20,71, 3. Mac MARCOUX - Robin Femy /Kan/ 1:20,77 ... 7. Michal BELADIČ - Filip Motyka /SR/ 1:29,30, 8. Radomír DUDÁŠ - Michal Červeň /SR/ 1:31,51... Marek KUBAČKA - Natália Karpišová, Miroslav HARAUS - Maroš Hudík - zjazd nedokončili.
Zjazd muži stojaci: 1. Markus SALCHER /Rak./ 1:20,92, 2. Mathias LANZINGER /Rak./ 1:21,33, 3. Alexej BUGAJEV /Rus./ 1:22,30 ... 8. Martin FRANCE /SR/ 1:25,50
Curling
Slovensko - Čína 8:3 /2:0,0:1,2:0,0:1,0:1,2:0,2:0,x:x/
Slovensko - Fínsko 9:6 /0:2,1:0,0:1,2:0,0:1,0:2,4:0,2:0/


Curling: slovenský valec ide ďalej - padli aj Suomi!

Slovenský tím v curlingu na vozíku dosiahol svoje tretie víťazstvo na ZPH 2014. V dramatickom zápase porazil Fínsko 9:6, keď prvé dve tretiny ťahal za kratší koniec. Fantastický obrat prišiel v siedmom ende, ktorý sme vyhrali 4:0 a otočili z 3:6 na 7:6.


SLOVENSKO - FÍNSKO 9:6 (0:2, 1:0, 0:1, 2:0, 0:1, 0:2, 4:0, 2:0)

Spolu s Kanadou sme jedinými tímami bez prehry a vedieme tabuľku!

Zajtra popoludní (12:30 SEČ) hráme s Veľkou Britániou, postupne nás ešte čakajú Kórea, Švédsko, Nórsko, Kanada a na záver domáca zborná. Najlepšie 4 tímy z desiatich postupujú do bojov o medaily. (vg)


Duo Krako - Motyka po tesnom triumfe v siedmom nebi

Druhý Američan Mark Bathum zaostal za Krakom iba o trinásť a v poradí tretí Kanaďan Mac Marcoux o 19 stotín sekundy! „Konečne tie stotiny hrali s nami a nie proti nám", povedal šťastný paralympijský šampión z Lazian pri Prievidzi.


Mimochodom, Američan má 55 rokov, Kanaďan 16 ... Jakub bude mať v lete 24 rokov. "Šťastie stálo pri nás. Som rád, že to takto vyšlo práve na týchto pretekoch a že to nebolo proti nám. Pred štyrmi rokmi vo Vancouvri mi zlato ušlo o 16 stotín, teraz som zvíťazil pred druhým o 13 stotín. Američan bol na druhom medzičase ešte rýchlejší. Zrejme tá posledná pasáž bola lepšia v našom podaní ako sme očakávali a vyšlo to podľa našich predstáv," komentoval Krako. „Som nesmierne šťastný," tešil sa tréner Peter Matiaško po skvelom víťazstve Jakuba Kraka s navádzačom Martinom Motykom v Super G. "Sľúbil som chlapcom, že ak bude medaila, aj ja si nechám na hlavu vystrihať slovenský znak. Budem musieť sľub splniť..."Po štvrtom mieste v zjazde škrípal „Kubo" zubami. Mediala mu ušla o vlások, chcel preto využiť hneď prvú príležitosť na „reparát". „O medaile, akejkoľvek, sme s Jakubom nehovorili. No v hlavách sme túžbu po nej nosili," prezradil Martin Motyka, pre ktorého je to prvý medailový zápis na paralympijských hrách. „Asi šiesti sme veľmi vyrovnaní. Každý z nás môže vyhrať alebo skončiť šiesty," načrel do zákulisia disciplíny Jakub Krako. Na štarte ho vyprevádzal tréner Peter Matiaško, ktorý ho k zjazdovému lyžovaniu pritiahol. „Zaželal som mu veľa šťastia, hodil trochu snehu za krk a už som mu len držal na trati palce," smial sa veterán nášho paralympijského športu. Tradičný rituál so snehom zabral…

Druhé víťazstvo našich curlerov - zdolali Čínu 8:3!

Po včerajšom úspešnom vstupe proti USA pokračoval slovenský tím vo víťaznom ťažení aj dnes dopoludnia proti Číne. Na víťazstvo 8:3 nám stačilo sedem endov, posledný sa už nehral. Dnes popoludní sa Slováci stretnú ešte s Fínskom.


SLOVENSKO - ČÍNA 8:3 (2:0, 0:1, 2:0, 0:1, 0:1, 2:0, 2:0, X)

"Sme veľmi šťastní, že aj v druhom zápase na našej prvej paralympiáde sme zvíťazili nad ťažkým súperom", rozhovoril sa tréner František Pitoňák a zdôraznil, že opať bol základom úspechu tlak na súpera v úvode. Po troch endoch sme viedli 4:1. "Naši hráči dôslednou hrou udržiavali náskok, aj keď čínski favoriti a kandidáti na medailu doťahovali. Výborne zvládnutý záver nám priniesol jasné víťazstvo. Výsledok 8:3 hovorí za všetko", zdôraznil tréner.

Pri vstupe do turnaja mali naši curleri skromnú ambíciu. Vyhrať aspoň jedno stretnutie. Cieľ naplnili hneď v prvom dueli s USA. Druhé víťazstvo v druhom zápase potvrdilo ich skryté ambície, s ktorými nechceli ísť pred paralympijským turnajom na bubon. "Veríme si a chceme prekvapiť. Nepatríme k favoritom a to nám vyhovuje," priznal Branislav Jakubec. Po úvodných dvoch výhrach však súperi spozorneli. Slovenský tím už určite budú brať s plnou vážnosťou...