Vo Veysonnaz prvý cenný kov sezóny

Na pretekoch Svetového pohára v para alpskom lyžovaní sa oň postaral v druhom Super G zrakovo znevýhodnený Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom ziskom bronzu. Deň predtým skončili v prvom Super G na štvrtom mieste.


Nevidiaci Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou prvé preteky nedokončili, v druhom skončili na 5. mieste. Telesne znevýhodnený Martin France zaknihoval 17. a 21. miesto.

Dnes sú vo švajčiarskom stredisku na programe tretie preteky Super G.

 


Prvenstvo slovenských curlerov v Prahe

V Prahe sa v dňoch 3. - 5. januára odohrali posledné zápasy tohtosezónnej medzinárodnej EUROVEA curlingovej ligy vozičkárov. Ligy sa zúčastnilo sedem družstiev z Poľska, Talianska, Česka a Slovenska.


Každé družstvo odohralo 12 zápasov, s každým súperom dvakrát. Slovenské družstvo pod vedením trénerov Františka Pitoňáka a Milana Bubeníka nastúpilo v zložení: Monika Kunkelová, Peter Zaťko, Imrich Lyócsa, Dušan Pitoňák a Radoslav Ďuriš. „Už tradične je medzinárodná curlingová liga v Prahe našou prvou súťažnou previerkou v roku. Berieme ju ako prípravu na vrchol sezóny. Som veľmi rád, že moji zverenci opäť potvrdili zlepšujúcu sa úroveň herných činností. Takisto veľmi vysokú mentálnu zdatnosť. V celej lige sme z dvanástich zápasov prehrali len dva. Odohrali sme niekoľko ťažkých zápasov. V niektorých sme v polovici zápasu ešte prehrávali, vždy sme ale mali mohutný finiš, ktorému súperi nedokázali vzdorovať. Vyvrcholením celej ligy bol záverečný zápas o prvé miesto proti reprezentácií Talianska. Naši hráči ukázali, že sú kondične na výbornej úrovni, čo bolo badať v závere zápasu. Tento zápas mal všetky parametre zápasov hraných na MS alebo ZPH. Máme ešte celé dva mesiace do vrcholu sezóny, ktorým budú majstrovstvá sveta vo švajčiarskom Wetzikone. Tam  môžeme získať ďalšie body pre účasť na zimnej paralympiáde 2022“, uviedol František Pitoňák. Prípravu pred MS absolvuje slovenský tím  v bratislavskej curlingovej hale v Ružinove. „Okrem tréningov máme pred sebou ešte dva víkendy slovenskej curlingovej ligy proti zdravým športovcom a spoločné sústredenie so slovenskou reprezentáciou zdravých športovcov“, doplnil  reprezentačný tréner. Výsledky Slovenska…

Zjazdári zabojujú v pretekoch Svetového pohára

Slovenskí paraalpskí lyžiari odštartujú sezónu Svetového pohára dnes vo Veysonnaz, kde sú na programe merané tréningy. Následne ich čakajú tri preteky Super G a dva obrovské slalomy.


Vo švajčiarskom stredisku bude slovenské farby hájiť v dňoch 7. - 12. januára dvojica zrakovo znevýhodnených lyžiarov Marek Kubačka a Miroslav Haraus s navádzačmi Máriou Zaťovičovou a Marošom Hudíkom, plus telesne znevýhodnený Martin France. Naše elitné duo Jakub Krako a Henrieta Farkašová je v rekonvalescencii. Ďalšie preteky SP sú na programe 15. - 17. januára v talianskom Prato Nevoso, kde sa bude jazdiť slalom.  

V „limitoch“ s ocenenými športovkyňami Bratislavy

Koncom minulého roka ocenili v Bratislave aj troch najúspešnejších paralympijských športovcov hlavného mesta. Dve z nich - víťazka ankety strelkyňa Veronika Vadovičová a boccistka Michaela Balcová - už majú miestenky na PH 2020  v Tokiu. 


Stano Ščepán ich však oslovil najskôr s otázkou ako vnímajú ocenenie za rok 2019. Prvá hovorí Michaela Balcová...

Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Šťastné a veselé vianočné sviatky

a úspešný paralympijský rok 2020 vám všetkým želajú pracovníci sekretariátu Slovenského paralympijského výboru a Paralympijskej marketingovej spoločnosti. 


Henrieta Farkašová s tretím významným ocenením v tomto roku

V novej budove SND v Bratislave sa včera v priamom prenose RTVS konal galavečer „Športovec roka 2019“, na ktorom bol opäť vyhlásený aj „Paralympionik roka“. Cenu si odniesla paraalpská lyžiarka Henrieta Farkašová.


Po športovom Oscarovi Laureus World Sports Award a ocenení Najlepší paralympionik sveta 2019 sa jej tejto pocty dostalo aj na domácej pôde. Dlho bola v hre aj o prvú desiatku v ankete všetkých športovcov Slovenska, napokon ju v posledný deň ankety predstihol na 10. priečke futbalista Milan Škriniar. Medzi jednotlivcami teda skončila napokon na 11. mieste, paracyklista Jozef Metelka bol 13., parastrelkyňa Veronika Vadovičová 15. a ďalší paraalpský lyžiar Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová) skončil na 24. mieste. Športovkyňou roka 2019 sa na Slovensku stala lyžiarka Petra Vlhová.   Paralympionici sa však presadili do najlepšej desiatky kolektívnych športov. Na 9. priečke skončil mix tím parastrelcov Veronika Vadovičová – Radoslav Malenovský a na 10. parahokejisti, ktorí si nedávno vybojovali v Berlíne postup medzi najlepšiu osmičku sveta.

V drese Európy aj dvojica Slovákov

V dňoch 12. – 16. decembra sa zúčastnili hráči Martin Joppa, Dávid Korman a generálny manažér Parahokej Slovensko Miroslav Dráb v ruskom Iževsku na medzinárodnom parahokejovom turnaji hráčov od 14 do 23 rokov pod názvom Kalašnikov Cup 2019.


Turnaja sa zúčastnili mladí hráči z Ruska, Slovenska, Fínska a Kazachstanu, ktorí sa predstavili v dresoch 4 družstiev: tímu domácej Udmurtie, Ruska, Ázie a tímu Európy. V tíme Európy sme mali slovenské zastúpenie nielen na ľadovej ploche, ale aj na trénerskej lavičke, kde pôsobil Miroslav Dráb. Tím Európy, ktorý reprezentovali aj naši zástupcovia sa napokon umiestnil na konečnom 3. mieste a bronzové medaile z turnaja tak putovali aj na Slovensko. Treba dodať, že naši dvaja reprezentanti M. Joppa a D. Korman patrili v tíme Európy medzi tých najlepších. ,,Turnaja Kalašnikov Cup sme sa zúčastnili po prvý raz už v minulom roku a boli sme veľmi spokojní s organizáciou a hlavne kvalitou turnaja, preto sme s radosťou prijali pozvanie aj tento rok. Práve takéto turnaje sú veľmi dobrou skúsenosťou pre našich mladých hráčov, ktorým sa snažíme vytvoriť čo najlepšie podmienky pre ich výkonnostný rast. Na druhej strane je to aj o budovaní dobrých vzťahov, “, povedal Miroslav Dráb.  

Fond na podporu športu začal svoju činnosť

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová odovzdala členom správnej rady Fondu na podporu športu v pondelok 16. 12. menovacie dekréty. Cieľom fondu je zabezpečiť efektívnu podporu a rozvoj športu...

 


... mládeže, vrcholového športu, športovej reprezentácie SR, ale aj športu pre všetkých, aj zdravotne znevýhodnených ľudí. Fond bude mať ročný rozpočet 20 miliónov eur, čo predstavuje výrazné zvýšenie prostriedkov do slovenského športu.

Správna rada je najvyšším, výkonným a štatutárnym orgánom fondu. Predsedá jej štátny tajomník MŠVVaŠ SR Jozef Gönci, za podpredsedu bol vymenovaný poradca pre legislatívno-právne otázky Slovenského futbalového zväzu Jaroslav Rybánsky. Ďalšími členmi sú trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová, exprezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút či predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš. Do správnej rady fondu bol vymenovaný taktiež predseda sekcie divokých vôd Slovenského zväzu kanoistiky Richard Galovič, prezident Slovenského zväzu karate Daniel Líška, ako aj bývalý slovenský reprezentant v džude Jozef Krnáč. Konečný počet členov správnej rady uzatvárajú bývalý hokejový rozhodca Anton Danko a Jozef Turčány, nominovaný Združením miest a obcí Slovenska či právna poradkyňa pre strategické projekty Slovenského futbalového zväzu Mária Berdisová.

Členovia správnej rady by mali svoju funkciu vykonávať po dobu piatich rokov.   (TA SR)


Aj zo San José body pre tokijskú nomináciu

V dňoch 8. -15. decembra sa trio našich para stolných tenistov zúčastnilo v kostarickej metropole na poslednom medzinárodnom turnaji v roku 2019  a odviezlo si dve zlaté a jednu bronzovú medailu zo súťaže jednotlivcov. 


Peter Mihálik (TT4) vyhral všetky tri stretnutia s reprezentantmi Kostariky, Chile, Mexika a získal najcennejší kov. Podobne aj Miroslav Jambor (TT7), ktorý po víťazstve v skupine zvládol aj semifinále a finále (s Japoncom Kanekom 3:0).  Bronz zostal Richardovi Csejtejovi (TT8) po semifinálovej prehre s domácim hráčom Chinchillom 2:3. Práve Csejtey sa ako jediný z našich zapojil aj do súťaže tímov, kde spolu s dvojicou z Japonska potvrdili úlohu favorita a zvíťazili  v spojenej kategórii 6-8. Na PTT Costa Rica Open 2019 ich sprevádzali reprezentačný tréner Andrej Bardoň a vedúci výpravy Tomáš Varga.

Prieskumy pomôžu zlepšiť kvalitu

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR sa zapojila v závere roka do viacerých prieskumov a žiada svojich sympatizantov o spoluprácu najmä v oblasti železničnej dopravy a bratislavských športovísk.


Prvý je prieskum zameraný na prístupnosť prostredia v osobnej železničnej doprave. Zaujíma ich, ako sa cestuje najmä ľuďom s obmedzenou mobilitou a zmyslovým postihnutím. Chcú zistiť, aká je reálna úroveň a kvalita života osôb so zdravotným znevýhodnením. Svoje postrehy, spolu s fotodokumentáciou, môžete poslať na e-mailovú adresu: bariery@vop.gov.sk. Prílohy by nemali presiahnuť veľkosť 10 Mb. Privítajú aj pozitívne príklady. Výzva je otvorená do 10. januára 2020.

Zároveň sa obracajú s prosbou na vyplnenie dotazníka o športoviskách v Bratislave z pohľadu športovca so zdravotným znevýhodnením. Zámerom prieskumu je zapojiť do športových alebo pohybových aktivít čo najviac obyvateľov Bratislavy, vrátane ľudí so zdravotným znevýhodnením. Prieskum o športovej infraštruktúre organizuje oddelenie školstva, športu a mládeže v spolupráci s Metropolitným inštitútom. Budeme radi ak si nájdete čas a zapojíte sa. Jeho vyplnenie zaberie asi 5 minút.

https://www.bratislava.sk/sk/sportoviska-v-bratislave