V „limitoch“ o rodičovskej obetavosti

Len ten, kto to prežíva na vlastnej koži, dokáže pochopiť nesmiernu obetavosť rodičov zdravotne znevýhodnených športovcov. Stano Ščepán do svojej mozaiky oslovil aktívneho tenistu na vozíku Tomáša Masaryka a po ňom matky troch úspešných dievčat...


... - parastrelstrelkyne Kristíny Funkovej, boccistky Michaely Balcovej a paraplavkyne Tatiany Blattnerovej. 

Počúvajte reláciu „Bez limitov“, v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Lockout postihol najmä nováčikov

Parahokejisti absolvovali svoj posledný spoločný tréning na ľade 3. marca v Dolnom Kubíne. Odvtedy všetci trénujú individuálne podľa vlastného tréningového plánu.


„Veríme, že chalani pristupujú k svojej príprave zodpovedne, keďže nás čaká náročná sezóna“, uviedol manažér reprezentačného tímu Miroslav Dráb a pokračoval: „Mali sme naplánované prípravné zápasy s českou reprezentáciou v Ostrave, kde sme chceli dať priestor aj novým hráčom. Taktiež sme to brali  ako generálku na Majstrovstvá Európy, ktoré sa mali konať práve v týchto dňoch vo  švédskom Östersunde. Ukončiť úspešnú sezónu 2019/2020 sme chceli na turnaji v ruskom Soči, ale bohužiaľ sa pre nás skončila omnoho skôr“. Po skončení obmedzení majú v pláne urobiť  spoločné stretnutie celého tímu, čo najrýchlejšie nabehnúť do tréningového procesu a pripraviť sa na sezónu 2020/2021, v ktorej čaká slovenskú reprezentáciu premiérová účasť v A kategórii MS medzi osmičkou najlepších tímov sveta. „Obmedzenia azda najviac uškodili nováčikom, ktorí tak prišli o možnosť ďalej sa rozvíjať. Bohužiaľ, nikto nevie dokedy táto situácia potrvá. Jedným z problémov môže byť financovanie na ďalšiu sezónu.  Zatiaľ si nikto netrúfa povedať, s akým rozpočtom budeme do nej vstupovať“, dodal Miroslav Dráb. Slovensko si účasť medzi najlepšími vybojovalo v novembri v Berlíne, kde na MS B kategórie 2019 obsadilo druhú postupovú priečku za Ruskom.   

Svetový šampionát na ceste zrušený

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) v piatok informovala o zrušení Majstrovstiev sveta 2020 v cestnej paracyklistike, ktoré sa mali pôvodne konať 4. - 7. júna v belgickom meste Oostende.


Už minulý týždeň bolo jasné, že MS sa v tomto termíne konať nebudú, keďže UCI pre pandémiu COVID19 zastavila organizovanie všetkých podujatí vo svojom medzinárodnom kalendári predbežne do 1. júla. Organizátori majstrovstiev sveta spolupracovali s miestnymi úradmi v Oostende v snahe presunúť MS na neskorší dátum. Alternatívny termín sa nakoniec nepodarilo nájsť z dôvodu, že miestne úrady sa rozhodli zrušiť všetky športové podujatia v meste v roku 2020.

Rovnako bez náhrady termínu sú zrušené preteky Svetového pohára v Kanade (Baie-Comeau, 5. - 7. augusta 2020). Svetový pohár v talianskom Castiglione della Pescaia (27. - 30. mája 2020) je predbežne odložený. UCI je kontakte s organizačným výborom a v hre je možnosť presunutia SP na koniec tohto roka. Všetko však závisí od priebehu globálnej zdravotnej krízy.

„Teraz je dôležité, aby naši cyklisti ostali zdraví, pokračovali v príprave na Tokio a aj napriek nepriaznivým skutočnostiam nestratili motiváciu trénovať“, uviedol reprezentačný tréner paracyklistiky Branislav Režňák.


Zásady pre vonkajšie športové aktivity

Prečítajte si usmernenie k opatreniu Úradu verejného zdravotníctva SR vo veci prevádzky vonkajších športovísk pre bezkontaktný šport a podmienky pre vonkajšie športové aktivity, vykonávané organizovaným spôsobom pod vedením športového odborníka.


Celé znenie v prílohe.

Curleri ako jedni z mála stihli vrchol sezóny

Po letných športoch sme začali mapovať „koronavírusovú“ situáciu aj v tých zimných, ktoré si tiež nemôžu dovoliť zaháľať. Termín pekinských ZPH 2022 je zatiaľ v platnosti...


„Mali sme šťastie v nešťastí, že vlna koronavírusu dorazila až po skončení nášho vrcholu sezóny - MS 2020, ktoré sa konali začiatkom marca vo Švajčiarsku“, skonštatoval reprezentačný tréner curlingu na vozíku František Pitoňák. A boli posledným vrcholným podujatím, ktoré curleri stihli. Všetky ostatné akcie zdravých športovcov - mužov, žien, juniorov, ktoré mali nasledovať v marci a apríli, už boli zrušené. Majstrovstvá sa konali neďaleko talianskych hraníc, kde v tom čase už vypukla veľká pandémia. „Našťastie, sme sa stihli vrátiť domov ešte pred uzatvorením hraníc. Na MS sme získali aj dosť veľký počet bodov pre účasť na zimnej paralympiáde. Tak už len dúfame, že o dva roky bude po pandémií a že sa ZPH 2022 v Číne uskutočnia“, pokračoval tréner. Po majstrovstvách mali mať reprezentanti oddych, takže ich súčasná pandémia oklieštila v tréningu len minimálne. Potom ešte mali absolvovať medzinárodné turnaje - v Prahe finále medzinárodných majstrovstiev ČR, kde si vybojovali účasť ako víťaz medzinárodnej ligy, v Bratislave sa mali zúčastniť turnajov so zdravými športovcami - Bratislava Open a Czechoslovak Open. „Boli to však už len turnaje, ktoré absolvujeme na konci sezóny a je to také poďakovanie hráčom za ťažkú sezónu a odvedenú prácu počas nej“, vysvetlil.   Nakoľko ľadové plochy pre curling sa na jar uzatvárajú, hráči sa každý rok v mesiacoch máj - jún pripravujú individuálne a absolvujú tréningy v posilňovni a v prírode. Každoročne…

Za Ladislavom Plešom

Dňa 18. apríla opustil vo veku nedožitých 75 rokov naše rady bývalý dlhoročný funkcionár SPV a SZTPŠ Ladislav Pleša. Rozlúčka so zosnulým sa konala včera na Verejnom cintoríne v Košiciach. Česť jeho pamiatke!


V sobotu opäť Paralympijský magazín

Po marcovej absencii zavinenej prepuknutím pandémie koronavírusu sa vracia na obrazovky RTVS Paralympijský magazín. Aj napriek obmedzeným možnostiam športovania a realizácie magazínu sa opäť naplno venuje zdravotne znevýhodneným športovcom.


Pochopiteľne, keďže koronavírus otáča svet hore nohami ani v Paralympijskom magazíne sa mu nevyhneme. Dosiaľ totiž nevídane zasiahol aj do života zdravotne znevýhodnených športovcov. Neobídeme tému posunu Paralympijských hier v Tokiu o 364 dní až na august 2021. Pokračujeme v spomínaní na účinkovanie našich paralympionikov, na pre slovenské výpravy úspešných PH v Aténach 2004 a v Pekingu 2008. Vrátime sa aj k marcovým MS v curlingu na vozíku vo Švajčiarsku. Bolo to jedno z posledných vrcholných športových podujatí pred prepuknutím pandémie. Naša reprezentácia skončila ôsma a v konkurencii dvanástich účastníkov sa udržala v najvyššej A kategórii. 

Sledujte v sobotu 25. apríla o 11:50 hod. na Dvojke RTVS!


Hry v Tokiu bez slovenskej paradrezúry

Jedným zo športov, ktoré sa v žiadnom prípade nedajú presunúť do bytových priestorov ani v rámci obmedzeného tréningového procesu, je paradrezúra. Ako sa teda aktuálne udržujú v kondícii naše jazdkyne Lucia Krivosudská a Lucia Vladovičová?


„Tréningový proces poznačili obmedzenia v prevádzke Jk Laroc Stupava, kde je ustajnený Fredy. Do areálu mali počas uplynulého mesiaca iba v určených časoch prístup buď majitelia alebo jazdci, čo Lucii Vladovičovej úplne znemožnilo tréning. Situáciu sme riešili vychádzkami v lese, aby nestratila kontakt s koňom. Inak jeho prípravu a pohybovanie som naďalej robila ja v bežnom režime. Od tohto týždňa budeme môcť pokračovať v tréningu spoločne. Samozrejme, pri dodržiavaní bezpečnostných pokynov vrámci prevencie proti Covid 19“, uviedla reprezentačná trénerka paradrezúry Magda Pokorná. „Lucia Krivosudská má v tréningu dva mladé kone v Jk Napoli v Šamoríne, Amadeusa má ustajneného v Jk Rozálka Pezinok. V oboch kluboch má naďalej každodenne prístup, takže s koňmi pracuje. Vzhľadom k tomu, že má školopovinnú dcéru doma, prispôsobuje, samozrejme, tréningy aj rodinným povinnostiam“, pokračovala trénerka.  „Bohužiaľ, prichádzame o májové preteky v nemeckom  Mannheime, v rakúskom Stadl Paura a s takmer istotou aj o júlové preteky v talianskom  Somma Lombardo. Odklad PH Tokio 2020 o rok nás vzhľadom k danej situácii neprekvapil. Je to skôr prirodzené vyústenie. Slovenská paradrezúra, bohužiaľ, nebude mať zastúpenie v Tokiu. Dievčatám sa nakoniec nepodarilo získať miestenky ani cestou žiadosti o bipartitnú kartu“, dodala Magda Pokorná.   

V „limitoch“ najlepší za SZTPŠ v roku 2019

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov vyhlásil poradie svojich najlepších športovcov za rok 2019. Víťazov parastrelkyňu Veroniku Vadovičovú a najúspešnejšieho juniora boccistu Samuela Andrejčíka oslovil Stano Ščepán. 


Počúvajte pravidelnú reláciu „Bez limitov“ v utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Paracyklisti o mesiac dlhšie bez pretekov

Medzinárodná cyklistická únia UCI oznámila, že o jeden mesiac (do 1. júla 2020) predlžuje obdobie, kedy sa nebudú môcť organizovať preteky zaradené do jej medzinárodného kalendára. Okrem rôznych pretekov kategórie C1 a C2 sa to týka aj MS v cestnej paracyklistike.


Tie sa mali konať od 4. do 7. júna v belgickom Oostende.

Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.