Šport je najlacnejší prostriedok pre zdravú spoločnosť

MOV rozposlal národným olympijským výborom posolstvo svojho prezidenta MOV Thomasa Bacha. Venuje sa v ňom výzvam, ktoré pre hnutie priniesla pandémia nového koronavírusu a formuluje postoj MOV k rôznym problémom a k obrovskému významu športu pre spoločnosť.


Thomas Bach olympijskému hnutiu napísal, že nová situácia si vyžaduje solidaritu, kreativitu, odhodlanie a flexibilitu. „Všetci musia prinášať obete a robiť kompromisy. Mimoriadne podmienky si vyžadujú mimoriadne riešenia. Každý z nás musí urobiť svoju časť, vrátane MOV,“ uviedol Bach.
Prezident MOV zdôrazňuje aj význam športu pre inklúziu a integráciu. Niekedy je šport jedinou aktivitou, ktorá spája ľudí bez ohľadu na ich spoločenské, politické, náboženské, alebo kultúrne zázemie. Šport je podľa neho skutočný tmel, držiaci spoločnosť pohromade. Táto inkluzivita je podľa prvého muža svetového olympizmu ešte dôležitejšia v spoločnosti inak hlboko rozdelenej.
Viac na https://hnonline.sk/pr-clanky/2141774-sport-je-najlacnejsi-prostriedok-pre-zdravu-spolocnost


Príjmite výzvy Superfitu online a zapojte sa!

Slovenský paralympijský výbor (SPV) nedávno rozbehol jeden zo svojich ďalších projektov Superfit Online na stránke www.superfitonline.sk. Jeho hlavným zámerom je prinášať myšlienky z oblasti športu, prípravy, ale aj zaujímavé výzvy, do ktorých sa máte možnosť zapojiť. 


1. VÝZVA - DEŇ OTÁZOK A ODPOVEDÍ S OSOBNOSŤOU PARALYMPIJSKÉHO ŠPORTU https://superfitonline.sk/categories/den-otazok-a-odpovedi-s-paralympijskou-osobnostou/ V sobotu 2.5.2020 sme zavŕšili výzvu zlatej paralympijskej medailistky Michaely Balcovej na Deň otázok a odpovedí s osobnosťou paralympijského športu. Miška tak bola v sobotu v čase od 10:00 do 18:00 k dispozícii záujemcom na špeciálnom telefónnom čísle, či odpovedala na otázky prostredníctvom e-mailu. Výzva „Dňa otázok a odpovedí“ je založená na jednoduchom princípe, keď každá osobnosť paralympijského športu následne vyzve ďalšieho svojho kolegu (kolegyňu) z iného športového odvetvia, ktorému bude patriť telefónna linka o ďalší týždeň. Michaela Balcová tak vo svojej výzve odovzdala štafetu vynikajúcemu športovému strelcovi Radoslavovi Malenovskému, ktorý bude našou ďalšou „telefonickou osobnosťou“ už túto sobotu! Od stredy sa bude na stránke promovať jeho výzva a k myšlienke otázok a odpovedí z oblasti športu, či života, pribudne aj možnosť podporiť telefonicky, či e-mailom športové snaženie tejto paralympijskej osobnosti smerom k najvyšším športovým podujatiam, vrátane PH Tokio 2020. 2. VÝZVA REPREZENTAČNÉHO TRÉNERA MARTINA GABKA K OSTATNÝM ŠPORTOVÝM ODBORNÍKOM https://superfitonline.sk/categories/vyzvy/ Od nedele 3.5.2020 je aktívna ďalšia výzva – Výzva úspešného reprezentačného trénera boccie Martina Gabka k ostatným trénerom A Športovým odborníkom, ktorí sa tak môžu pridať k…

O OH a PH 2032 prejavila záujem India

Tamojšia olympijská asociácia (IOA) pripravuje dokumenty potrebné na kandidatúru. Konkurovať by jej mala Austrália s kandidatúrou juhovýchodného štátu Queensland a záujem má aj Indonézia. 


India bude v roku 2023 hostiť zasadnutie MOV, ktorého exekutíva navrhla za dejisko Bombaj. V roku 2026 chce zorganizovať aj olympijské hry mládeže. Proces oddialila pandémia koronavírusu, ale malo by sa v ňom pokračovať od decembra. "Teraz nie je čas, aby sme rokovali so sponzormi alebo vládou o kandidatúre na OH. Najprv musíme vyriešiť problém, ktorý momentálne trápi svet," povedal prezident IOA a člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Narinder Batra. (TA SR, vg)


Obmedzenia sa dotkli aj Fondu na podporu športu

Prečítajte si krátku správu z doterajšej činnosti Fondu na podporu športu, ktorú vypracoval predseda jeho správnej rady Jozef Gönci. Členom správnej rady je aj predseda SPV Ján Riapoš.


Vláda SR schválila návrh na vymenovanie členov správnej rady FnPŠ 11.12. 2019. Jeho ďalší rozvoj obmedzili súčasné limity ako vo všetkých oblastiach života. „S ohľadom na COVID-19 neviem povedať, či fond pri svojom založení postupuje rýchlo, alebo pomaly, no zodpovedne prehlasujem, že na tom pracujeme každý deň, napriek podmienkam, ktoré máme k dispozícii“, uviedol Jozef Gönci.  

V „limitoch“ aktuálne o tokijských hrách

Pandémia koronavírusu výrazne zasiahla aj do športovania našich paralympionikov. Viacerí sa v tomto čase mali už naplno pripravovať na paralympijské hry v Tokiu, ktoré organizátori odsunuli o rok. Po aktuálnych informáciách pátral Stano Ščepán u vedúceho Štábu PH Tokio Tomáša Vargu. 


Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


IPC ruší plány na rok 2020

Vzhľadom na pandémiu COVID-19 Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) zrušil usporiadanie mimoriadneho valného zhromaždenia v roku 2020. Všetky náležitosti, ktoré mali byť predmetom tohto mimoriadneho VZ, presunie na rok 2021 alebo 2022.

 


„Pandémia vytvorila značné množstvo práce navyše pre všetkých členov IPC. Pretrváva neistota, obmedzenia týkajúce sa cestovania a stretnutí veľkých skupín. COVID-19 mal významný finančný vplyv na všetkých v rámci paralympijského hnutia“, uviedol prezident IPC Andrew Parsons.


Preložená paralympiáda už posúva aj ďalšie podujatia

Majstrovstvá sveta v paraatletike, ktoré sa mali konať v septembri budúceho roku, boli presunuté na 26. augusta - 4. septembra 2022. Toto rozhodnutie vyplynulo z preloženia tokijských PH 2020 do roku 2021 z dôvodu pandémie koronavírusu. 


Podujatie s plánovanou účasťou 1 300 športovcami zo 100 krajín, ktorí by mali súťažiť na Universiade Memorial Stadium, sa takto vyhne kolízii s paralympiádou.

„Od oznámenia nového časového plánu paralympijských hier v Tokiu 2020 sme spolu s miestnym organizačným výborom Kobe hľadali nový termín majstrovstiev. Nebola to jednoduchá úloha, pretože sa zaoberáme bezprecedentnými okolnosťami a chcel by som sa preto poďakovať mestu Kobe, miestnemu zastupiteľstvu, všetkým našim partnerom a zainteresovaným stranám za podporu“, povedal najvyšší predstaviteľ svetovej paraatletiky Haozhe Gao.

Kobe 2022 bude po paralympijských hrách prvou významnou para súťažou v Japonsku a bude pokračovať v odkaze týchto hier.


Tokijské hry sa pripravujú bez ohľadu na vakcínu

Konanie hier v Tokiu nebude závisieť od vývoja vakcíny proti novému koronavírusu. Vyhlásil to člen MOV John Coates, ktorý dohliada nad organizáciou hier. Coates reagoval na slová prezidenta Japonskej lekárskej asociácie Jošitakeho Jokokuru.


Ten vyjadril presvedčenie, že budúcoročné hry bude možné usporiadať iba v prípade existencie vakcíny alebo účinného lieku na koronavírus. "Toto vyhlásenie som vzal na vedomie. Od Svetovej zdravotníckej organizácie sme však dostali radu, aby sme ďalej plánovali organizáciu hier v stanovenom termíne, čo aj robíme. To je nezávislé od vývoja vakcíny. Každopádne, bolo by pekné mať ju v čase konania olympijských hier k dispozícii," citovala šéfa Austrálskeho olympijského výboru agentúra DPA. MOV už v marci rozhodol o presunutí hier z tohto leta na to budúce pre pandémiu. V Japonsku trvá už mesiac núdzový stav, v stredu evidovali v krajine viac ako 13.700 prípadov ochorenia COVID-19 a 394 úmrtí. Celosvetovo zaznamenali vyše 3,1 milióna nakazených a viac ako 217-tisíc mŕtvych.

 


Užitočná stránka Superfit pre všetkých

Slovenský paralympijský výbor spustil stránku www.superfitonline.sk, ktorá je výsledkom niekoľkotýždňovej tímovej práce s cieľom vytvoriť priestor pre populárnu online komunikáciu s čo najširším okruhom členov paralympijskej rodiny.


Špeciálne v tomto náročnom období mimoriadnej situácie boja proti infekcii Covid-19, ale aj v období, ktoré všetci veríme, že čoskoro vystrieda opatrenia karantény, zrušenia športových súťaží, podujatí a obmedzenej prevádzky športovísk.

Na začiatku bol jednoduchý nápad a myšlienka dostať sa čo najjednoduchšie do „obývačiek“ športovcov, úspešných paralympionikov, mládežníkov, alebo rodín so zdravotne znevýhodneným dieťaťom v tomto zložitom období.

Projekt SUPERFIT je projektom Slovenského paralympijského výboru, ktorý sa realizuje od roku 2019 formou pobytových kondičných sústredení v stredisku Remata. Jeho prenesením do online priestoru vzniká modifikovaný projekt SUPERFIT ONLINE, ktorý okrem videí kondičného a technického tréningu ponúkne názory športových odborníkov, výzvy a súťaže, zaujímavé metodické materiály, či športové e-publikácie. 

Na stránke si môže každý priaznivec paralympijského športu nájsť svoju oblasť, ktorá mu pomôže športovo i osobnostne napredovať.

Cvičte, vzdelávajte sa, sledujte denne nové videá, články a príspevky a hlavne zdieľajte, nech je používateľov tejto prospešnej stránky každý deň viac!

BUĎTE FIT - VEĽA ŠŤASTIA PROJEKTU SUPERFIT!

 

 


Na otvorenie bazénov si možno počkajú až do augusta

Paraplavci úplne stratili v dôsledku covid opatrení možnosti trénovať v bazénoch a fitnescentrách. Suchá príprava prebieha v domácom prostredí, kde každý volí podľa svojich možností cvičenie, posilňovanie, bicykel alebo handbike.


„Celá suchá príprava je komunikovaná medzi reprezentačným trénerom a plavcami. Raz týždenne mu posielajú informáciu o tom, čo robili, a v akých objemoch“, uviedol predseda ŠTK paraplávania Svätopluk Pacák. Museli vynechať viacero plánovaných podujatí ako Česko - slovenský pohár (Pohárek 2020 v marci, Mistrovství ČR začiatkom júna), Majstrovstvá Rakúska (7. - 8. mája), ME 2020 na Madeire (13. - 17. mája), ktoré sú zatiaľ preložené na jeseň, podobne ako preteky World Para Series pod názvom IDM Berlín (18. - 21. júna), na ktorých sa slovenskí paraplavci pravidelne zúčastňujú. Ako to napokon bude s pretekmi v druhej polovici roka, je zatiaľ vo hviezdach... „Za najväčší problém považujem nejasnosť situácie okolo plavcov. Bez otvorených plaveckých dráh nemajú možnosť zdokonaľovať sa, keďže majú menej tréningových možností ako napríklad strelci, stolní tenisti alebo boccisti. Takže základnou otázkou zostáva, kedy skončia plavecké obmedzenia. Podľa doterajších vyjadrení predsedu vlády budú bazény a hromadné podujatia až vo štvrtej fáze, čo môže byť až v auguste“, dodal predseda ŠTK. Po uvoľnení obmedzení by chceli postupne nabehnúť do výkonnostných tréningov a preveriť zdatnosť plavcov na kontrolných pretekoch ešte pred prvým „ostrým“ štartom.