Štartuje SPV TV

Po slávnostnom galavečeri na počesť 25. výročia založenia má Slovenský paralympijský výbor ďalší dôvod na oslavu. Už tento štvrtok spúšťa vlastnú SPV TV, ktorú budete môcť sledovať buď priamo na youtube kanáli alebo sa k videu prelinkovať cez stránku spv.tv


Diskusie nad aktuálnymi témami dneška má SPV v pláne pridávať v mesačnom intervale, v týždennom sa môžete tešiť na predstavovanie našich športovcov, trénerov a ľudí, ktorí majú blízko k športu zdravotne znevýhodnených. „Som rád, že SPV TV uzrelo svetlo sveta a v tomto okamihu môžeme prinášať nové informácie z domova i zo sveta. No nielen z pohľadu športového, ale aj mnohých iných tém. Verím, že tento projekt zaujme všetkých na Slovensku a obohatí divákov tak ako všetkých nás, ktorí sme ho pripravovali,“ okomentoval zrod televízie predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš. Dar z nebies Hoci nad natáčaním prvej časti diskusnej relácie SPV TV na streche budovy patriacej Slovenskému rozhlasu visel po málo vídanom upršanom predposlednom júnovom víkende mrak neistoty, počasie sa napokon uľútostilo a doprialo pozvaným hosťom predsa len vľúdne počasie. Hneď v pilotnom dieli diskusie, venovanej práve 25. výročiu založenia paralympijského výboru, sa zišla zostava ako hrom. Na streche sa spolu s moderátorom programu Jurajom Turisom usadil trojlístok, ktorý má konte v súčte 21 paralympijských účastí. Pozvanie prijala naša najúspešnejšia strelkyňa a trojnásobná paralympijská šampiónka Veronika Vadovičová, lyžiar Jakub Krako (tri účasti na PH, päť zlatých medailí) aj Peter Matiaško, kedysi lyžiar a dnes tréner, ktorý zažil na vlastnej koži jedenásť paralympiád. „Je fajn mať podobný projekt. Keď som lyžoval na prvých majstrovstvách sveta ešte za čias…

Za zotavenie Zanardiho sa modlia aj vo Vatikáne

Pápež František (83) vyzdvihol Alessandra Zanardiho ako príklad nezlomnej sily napriek nešťastiam, ktoré 53-ročného niekdajšieho pilota F1 postretli. Štvornásobný paralympijský šampión v handbikoch sa aktuálne nachádza v umelom spánku.


Je to dôsledok nehody počas piatkových pretekov v Pienze, keď sa zrazil s kamiónom. Neskôr podstúpil náročnú operáciu a hrozia mu devastačné poranenia tváre či poškodenie mozgu. Jeho stav je vážny, ale stabilizovaný.

Svätý otec poslal rodine športovca rukou písaný list, v ktorom ich ubezpečuje o modlitbách za zotavenie Alexa Zanardiho. "Najdrahší Alessandro, tvoj príbeh je skvelým príkladom, ako znova začať po nepredvídateľných okolnostiach. Prostredníctvom športu si nás naučil žiť život hrdinu, prostredníctvom hendikepu si dával ľudstvu lekcie ľudskosti. Ďakujem, že si dal silu mnohým, ktorí ju už strácali. Aj v tom bolestivom okamihu som s tebou a stále sa modlím za teba aj tvoju rodinu," napísala hlava katolíckej cirkvi.

Alex Zanardi pred dvadsiatimi rokmi prišiel o nohy počas autohavárie. Po tragédii sa nevzdal a zostal verný športu, na PH v rokoch 2012 a 2016 získal šesť paralympijských medailí (4-2-0). Zanardi nedávno venoval do charitatívnej aukcie Vatikánu jednu zo svojich súťažných kombinéz, v ktorej získal paralympijské zlato v Riu de Janeiro 2016. V minulosti štartoval aj na newyorskom maratóne a vo svojej kategórii je rekordérom slávneho Ironmana.

(SITA, vg)

 


Novým partnerom SPV sa dnes stala Citi Slovensko

Pri príležitosti 25 ročného pôsobenia na slovenskom trhu sa Citi na Slovensku stala novým partnerom Slovenského paralympijského výboru. Slovenská republika sa tak pripojila k ďalším krajinám, v ktorých Citi spolupracuje s Medzinárodným paralympijským výborom (IPC).


  Cieľom je zvýšiť povedomie o paralympijskom hnutí, podpora paralympijských športovcov a propagácia pozitívnych zmien v spoločenskom vnímaní zdravotne znevýhodnených. „Je pre nás cťou privítať Citi Slovensko do paralympijského hnutia“, povedal Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru. „Tešíme sa na spoluprácu, ktorá podporí našich športovcov a prispeje k zvýšeniu povedomia o paralympijskom športe na Slovensku i na medzinárodnej úrovni.“ Viac v tlačovej správe.

Pozvánka na prvé kolo skrátenej sezóny 2020 v parastolnom tenise

Uskutoční sa v sobotu 4. júla v HS centrum Piešťany od 10:00 hod. Prvé kolo je spoločné pre všetky skupiny vozičkárov aj stojacich hráčov.


Účasť aj s prípadnými doprovodmi je potrebné nahlásiť do 1. júla 15:00 hod. na dobrotkazc@gmail.com. Všetky ďalšie nové informácie o skrátenom ročníku ligy a sezóne 2020 budú podané na spoločnom stretnutí po skončení kola. 
Informoval Ľuboš Dobrotka, ŠTK parastolného tenisu 


Sledujte v sobotu ďalší Paralympijský magazín

Uvedie ho RTVS na Dvojke 27. júna o 11:50 hod. a pripomenie okrem iného, že ľudská krv je najcennejšou tekutinou na svete v kontexte so spoločnou kampaňou olympionikov a paralympionikov – Športová krv. 


Prúdi aj v žilách Miroslava Jambora, dvojnásobného paralympijského medailistu z Pekingu 2008, ktorý trpí hemofýliou. Spolu s ďalšími paralympionikmi patrí do úspešného tímu motivátorov v rámci národného projektu Sme si rovní. S kamerou sme ich navštívili na dvojdňovom seminári v Piešťanoch.

V sérii návratov si pripomenieme PH v Londýne 2012, tentoraz z pohľadu športovcov, ktorí ostali tesne pod stupňom víťazov. Napokon v televíznom Paralympijskom magazíne privítame aj vznik paralympijskej televízie na našej internetovej scéne.  

Nezabudnite, už túto sobotu!


Ďalšia rana nezlomnému bojovníkovi - Talian Alex Zanardi opäť bojuje v nemocnici

Život mu uštedril ďalšiu nečakanú ranu. Po minulotýždňovej zrážke jeho handbiku s protiidúcim kamiónom počas štafetových pretekov v Toskánsku, leží bývalý taliansky pilot formuly 1 a štvornásobný paralympijský šampión v cyklistike, Talian Alessandro Zanardi, opäť v nemocnici.


Vedenie nemocnice v meste Siena uviedlo, že jeho stav je vážny, no stabilizovaný. Za dnes 53-ročného nezlomného bojovníka však dýchajú prístroje. Udržujú ho v umelom spánku. „Situácia je vážna, no operácia dopadla dobre. Viac sa dozvieme, keď sa preberie,“ vysvetlil primár neurochirurgickej kliniky Giuseppe Olivieri. Keď myseľ nepochybuje Ak však osud dvanásťnásobnému majstrovi sveta ponúkne ešte šancu pobiť sa o svoje miesto na tomto svete, je viac než isté, že ju Zanardi využije naplno. Je to bojovník, ktorý nefrfle na svoj osud, nenadáva na jeho nepriazeň. Práve naopak. je dôkazom, že záleží len na nás, ako sa k životu postavíme. Ani hrôzostrašná nehoda spred devätnástich rokov na nemeckom okruhu Lausitzring, pri ktorej ako 35-ročný prišiel o obe nohy (jednu nad, druhú pod kolenom) Alexa nezlomila. Len na chvíľu paralyzovala. „Ešte v nemocnici som sám sebe v duchu položil otázku, či budem schopný fungovať ďalej aj bez nôh, no moja myseľ o tom nikdy nezapochybovala,“ priznal po havárii. Hororovú nehodu z Lausitzringu vraj nikdy za katastrofu nepovažoval. „Klásť si otázku, prečo sa to stalo práve mne? Urobil som v živote urobil niečo inak než ostatní, keď sa mi to prihodilo? To je absolútne mrhanie časom, minulosť nezmením. Radšej sa sústredím na prítomnosť a všetku energiu venujem tomu, ako spraviť svoj život ešte lepším,“ tak znie Zanardiho životné krédo. Krédo muža, ktorý už však dávno nesúťaží len pre seba samotného. „Pred…

   V „limitoch“ o štarte paralympijskej televízie

V pravidelnej rubrike sa budeme venovať novej internetovej Paralympijskej TV. V zhutnenej podobe na malom zvukovom priestore predstavíme ideu, zámery aj motivačný impulz vzniku internetových paralympijských programov a načrieme aj do pripravovaného spektra programov a ambícií tvorcov.


Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


 Medzinárodný úspech slovenskej rozhodkyne v boccii

V Medzinárodnej športovej federácii boccie (BISFed) bude mať po niekoľkých rokoch opäť svoje zastúpenie aj Slovensko a to vďaka 30 ročnej rozhodkyni Martine Kinčešovej.


Martina bola prijatá za členku komisie pravidiel s medzinárodným zastúpením z amerického kontinentu, Európy či Ázie a bude jednou z odborníkov na tvorbu nových pravidiel tohto paralympijského športu. “Po dlhšej dobe hľadali do komisie nových členov a som veľmi rada, že budem môcť zúžitkovať moje skúsenosti a prispieť tak už v tomto roku k zapracovávaniu mnohých zmien, ktoré budú platiť ďalšie 4 roky paralympijského cyklu,” vysvetľuje Martina. S bocciou Martina začala na strednej škole, keď ju na jeden z tréningov zavolal jej spolužiak, hráč kategórie BC4, Martin Burian. Na tréningu ju oslovil reprezentačný tréner Martin Gabko s otázkou, či sa nechce stať národnou rozhodkyňou. „Martina vtedy ponuku prijala a od jej stredoškolských študentských čias je plnohodnotnou súčasťou slovenskej boccie. Po všetkých rokoch našej spolupráce môžem s čistým svedomím povedať, že okrem svojej role mimoriadne úspešnej a spravodlivej rozhodkyne, je veľkým prínosom a pevným pilierom tohto športu na Slovensku,“ dodáva Martin Gabko. “Áno, s Martinom úzko spolupracujeme od úplného začiatku, a to že som sa stala súčasťou komisie je aj jeho zásluha za všetky tie roky, čo to spolu v boccii ťaháme,” s úsmevom hovorí Martina. Národný rozhodcovský kurz absolvovala ešte v roku 2006 a o päť rokov neskôr získala aj certifikát medzinárodného rozhodcu. V roku 2019 bola zvolená za predsedníčku Športovo-technickej komisie boccie a posledné štyri roky taktiež plní funkciu…

Odvážna introvertka sa prestrieľala všetkým

Portál sport.sk priniesol príbeh ďalšej paralympijskej „superhrdinky“ – tentokrát venuje veľký priestor viacnásobnej paralympijskej víťazke v streľbe Veronike Vadovičovej, v ktorom mapuje jej cestu k úspechom od útleho veku.


Veronika Vadovičová (37) je najúspešňejšou slovenskou zdravotne postihnutou strelkyňou. Na piatich PH si dohromady vybojovala tri zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Vo svete je považovaná za absolútnu špičku. Koľko detí s najťažšou formou rázštepu chrbtice prežije? Koľko z nich sa postaví na nohy? A aké percento dosiahne na paralympijské zlato? Ponúkame vám ďalší príbeh o človeku, ktorý dokázal prekonať samého seba. Prečítajte si ďalšiu časť seriálu Superhrdinovia, ktorý prináša autobiografické príbehy úspešných slovenských športovcov so zdravotným znevýhodnením. (Spracoval Michal Čarnoky) PRÍBEH VERONIKY VADOVIČEJ - Nemala prežiť ani jediný deň- Napriek hendikepu, žiadna šikana- Hrdzavé prekvapenie v pirátskom kufri- Tvrdé zoznámenie s realitou- Zo dna ku hviezdam- Láska na Pokeci- Neuveriteľná disciplína a odriekanie- Medailová oslava v brazílskom McDonalde- Čas začať konečne žiť Lekári mi nedávali šancu na prežitie. Odjakživa som veľký introvert. Zrejme to súvisí s tým, že kvôli hendikepu a operáciám som už od detstva bola vždy akosi odtrhnutá od svojich rovesníkov, a tak som potom veľmi ťažko sama nadväzovala priateľstvá. Nakoniec som sa s tým však dokázala popasovať. Ako aj s mnohými ďalšími prekážkami. Keď som sa narodila, lekári mi nedávali viac ako deň života. Prakticky ma považovali za beznádejný prípad. Mala som totiž najťažšiu formu rázštepu chrbtice. Znamená to, že niekoľko stavcov bolo otvorených a miecha vytŕčala von. Okamžite po…

   Nadácia SPV o podpore mladých športovcov

V Piešťanoch sa včera konalo zasadnutie Nadácie Slovenského paralympijského výboru za účasti jej predsedu správnej rady Imricha Béreša a predsedu SPV a správcu Nadácie SPV Jána Riapoša, na ktorom bola okrem iného predstavená výzva k podpore mladých športovcov v rámci partnerstva so spoločnosťou Nero Drinks.


Nadácia SPV sa dlhodobo sústreďuje na projekty podpory mladých nádejí, ktoré pomáhajú hľadať nasledovníkov súčasných paralympijských medailistov. Okrem toho sa členovia nadácie venovali výročnej správe za rok 2019, výzve k darovaniu krvi v spolupráci s SOŠV a Nadáciou SOŠV, Paralympijskému centru v Piešťanoch a ďalším aktuálnym informáciam. Pripomenuli si aj dlhoročného člena paralympijskej rodiny a člena Nadácie SPV Srečka Mustagrudiča, ktorý na jar opustil naše rady.