Paralympijské hry 2020 sa budú konať v Tokiu

09.09.2013

Tokio porazilo Istanbul a po druhýkrát v histórii OH bude poctené ich organizáciou. Rozhodli o tom v sobotu v Buenos Aires v tajnom hlasovaní členovia MOV. Keďže na rovnakom  mieste a v rovnakom roku ako OH sa konajú aj PH, japonská metropola uvidí aj zápolenia najlepších paralympijských športovcov sveta.

Vo finálovej trojici kandidátskych miest na usporiadanie oboch hier v roku 2020 figuroval ešte Madrid, ale ten vypadol z hry ako prvý. Zrejme hlavným dôvodom bol fakt, že Európa organizovala v rokoch 2004 – 2012 dve z troch letných paralympiád.

Tokio organizovalo OH v roku 1964 a v tom istom roku aj v poradí II. paralympijské hry.

Boccisti si zmerali sily na Turnaji belasého motýľa

V sobotu sa uskutočnil v Bratislave 4. ročník celoslovenského turnaja v boccii pod názvom Turnaj belasého motýľa. Dejiskom podujatia bol Aircraft SportHouse na Ivánskej ceste a súťažilo sa v kategóriách BC1, BC2, BC3 a BC4.

Štartovalo 50 športovcov z rôznych slovenských klubov, pridali sa aj boccisti z Česka  a Poľska.

Výsledky:

kat. BC1

1. miesto - Cuřinová Kateřina (CZE)

2. miesto - Pokorná Aneta (CZE)

3. miesto - Benčat Martin (ŠK OMD Boccian Bratislava)

kat. BC2

1. miesto - Serbus František (CZE)

2. miesto - Fialová Andrea (ŠK Altius Bratislava)

3. miesto - Hudeček Peter (ŠK Altius Bratislava)

kat. BC3

1. miesto - Tižo Michal (ŠK OMD Farfalletta Žilina)

2. miesto - Burianek Adam (ŠK Altius Bratislava)

3. miesto - Klohna Boris (ZOM Prešov)

kat. BC4

1. miesto - Rybarčák Martin (ŠK OMD Boccian Bratislava)

2. miesto - Balcová Michaela (ŠK Altius Bratislava)

3. miesto - Burian Martin (ŠK Altius Bratislava)

Turnaj, ktorý organizoval ŠK OMD Boccian Bratislava, bol zároveň súčasťou 14. ročníka kampane Belasý motýľ. Kampaň je zameraná na osvetu o ochorení svalová dystrofia, o jej sociálnych a zdravotných dôsledkoch. 30. mája sa uskutoční Deň ľudí so svalovou dystrofiou, kedy prebehne v 60 slovenských mestách okrem osvety aj zbierka na kompenzačné pomôcky, ktoré štát prepláca len sčasti alebo vôbec. Môžete aj teraz zaslať darcovskú sms s textom DMS MOTYL na číslo 877 a prispejete tak sumou 2 €.

Stolný tenis: od stredy v Lašku Slovenia Open 2014

Naši reprezentanti v stolnom tenise budú v priebehu tohto týždňa štartovať na 11. ročníka turnaja Slovenia Open 2014 v Lašku, ktorý sa začne v stredu. Výprava je v dejisku už od štvrtku, nakoľko pred otvorením turnaja absolvovala v tomto slovinskom kúpeľnom centre tradičné tréningové sústredenie.

Súťaž jednotlivcov je na programe 7. - 8. mája, družstiev 9. - 10. mája. Dejiskom je športová hala Tri Lilije. Turnaj s faktorom 40 vyvrcholí v sobotu záverečným ceremoniálom v hoteli Wellness park.

Slovensko budú v Lašku reprezentovať: Martin Barbierik (TT1), Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský (TT2), Peter Mihálik, Andrej Mészáros (TT4) a Richard Csejtey, Miroslav Jambor (TT8).

Po návrate zo Slovinska budú štartovať v Bratislave na Slovakia Open 2014 (13. – 18. mája) a na Romania Open  (12. – 15. júna) v Kluži. Tieto podujatia sú súčasťou prípravy na MS v Pekingu (6. -15. septembra).

SP v streľbe Hannover: víťazstvá Vadovičovej a tímu

V dňoch 29. apríla - 4. mája sa v nemeckom Hannoveri konali ďalšie preteky Svetového pohára v streľbe. Veronika Vadovičová zvíťazila v disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu. Prvenstvo z tejto súťaže si odnieslo aj naše družstvo, ktoré navyše zvíťazilo aj v súťaži R6.

V tejto disciplíne sa z našich najlepšie darilo Radoslavovi Malenovskému, ktorý skončil na 7. mieste. Do finále sa mu podarilo postúpiť aj v disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu, kde skončil ôsmy. Veronika Vadovičová pridala ešte tretie miesto v R2 vzduchová puška v stoji. V R8 3 x 20 skončila piata, Viera Bučkuliakova šiesta.

Slovensko ešte reprezentovali Jozef Široký, Radoslav Morvay, Štefan Varga a Margita Prokeinová. Z Hannoveru sa časť výpravy presunula na ďalšie podujatie Svetového pohára do Štetína. V tomto poľskom prístavnom meste bude v dňoch 7. - 11. mája štartovať trojica Vadovičová, Široký a Bučkuliaková.

Plavci bojovali v Berlíne o limity na ME 2014

Novozámčan Viktor Kemény potvrdil na víkendových pretekoch v Berlíne päť limitov na ME, pričom pridal do svojej bilancie aj tri osobné rekordy. Dostal sa do finále na 100 prsia, kde skončil ôsmy.

V skupinách S6 a SB7 získal 2 x 1. miesto, 2 x 3. miesto a jedno štvrté miesto.

Ďalšia účastníčka londýnskej paralympiády Karina Petrikovičová skončila v šiestich disciplínach bez účasti vo finále a osobných rekordov,  v skupine S12 zaknihovala jedno 2. miesto a 3 x bola tretia.

Najúspešnejším nováčikom po klasifikácii IPC S11 (nevidiaci) bola Tatiana Blattnerová, ktorá si vyplávala miestenku na ME a 3 x 3. miesto v juniorskej kategórii. Patrícia Ščasnárová splnila B-limit  na 100 prsia a v jej prípade by bolo možné využiť šancu na potvrdenie A - limitu.

Na podujatí pod názvom 28. Internacionale Deutsche Meisterschaft 2014 v dňoch 24. – 27. apríla štartovali aj Adam Riečičiar, Kristína Kimličková, Jadranka Marič a Radomír Pacák. Podujatia sa mala zúčastniť aj Frederika Vešelényiová, ale pre úraz a operáciu nevycestovala.

Informoval Ladislav Struhár, poverený vedením plaveckej reprezentácie.

Strelci na Svetový pohár do Hannoveru a Štetína

V najbližších dňoch preveria formu našich strelcov, ktorých čakajú v tomto roku aj MS, dve podujatia Svetového pohára. Prvé, organizované spolu so zdravými strelcami, sa bude v dňoch 29. apríla – 4. mája konať v nemeckom Hannoveri. Výprava cestuje dnes a tvorí ju sedem športovcov:

Veronika Vadovičová, Jozef Široký, Radoslav Malenovský, Viera Bučkuliaková, Radoslav Morvay, Štefan Varga a Margita Prokeinová. Vedúcim výpravy je Dušan Malenovský, členmi realizačného tímu Milan Goleňa a Jozef Mada.

V Štetíne na druhom podjatí (7. - 11. mája) nás bude reprezentovať trojica Vadovičová, Široký a Bučkuliaková.

Bánovce budú dejiskom M-SR v tlaku na lavičke

Zajtra sa v tenisovej hale v Bánovciach nad Bebravou uskutočnia majstrovstvá Slovenska v tlaku na lavičke. Očakáva sa účasť 25 športovcov, po prvýkrát v histórii bude súťažiť aj nevidiaci pretekár. Zo zahraničia potvrdili účasť Poliaci.

Na majstrovstvách nebudú chýbať ani najznámejší slovenskí tlakári Emília Sládková (účastníčka PH Londýn 2012), Ladislav Lechan (pred pár dňami nás reprezentoval na MS v Dubaji), Ján Kuboši, Peter Štefanides a ďalší. Predstavia sa aj noví nádejní adepti tohto športu.

Plážoví volejbalisti v príprave na svetový šampionát

V dňoch 4. – 11. mája sa bude konať v tureckej Antalyi medzinárodné sústredenie v plážovom volejbale (beach volleyball) za účasti šiestich družstiev z Nemecka, Poľska, Kazachstanu a Slovenska.  Sústredenie je prípravou na 1. majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v novembri v Austrálii.

Slovenskú výpravu tvoria hráči Josef Mihalco, Pavol Sedlák, Juraj Kucej, Martin Dubovský a trénerka Helena Hanková. Beach volleyball hrajú traja hráči a tento šport patrí aktuálne pod organizáciu s názvom World Para Volley. Je možné, že sa ako ukážkový šport predstaví aj na PH 2016 v Riu.

Základ našej reprezentácie tvoria bývalí reprezentanti vo volejbale stojacich, ktorí získali medaily na PH 1996 v Atlante a PH 2000 v Sydney. Po Sydney už nebol bol tento šport zaradený do programu ďalších paralympijských hier, na ktorých sa predstavil len volejbal sediacich.

Paradrezúra: Katarína Jobbágyová bude súťažiť v Mannheime

Na prvú tohtoročnú medzinárodnú súťaž v zahraničí vycestuje začiatkom mája naša jediná reprezentantka v jazdectve (paradrezúre) Katarína Jobbágyová. V dňoch 2. – 6. mája bude štartovať v nemeckom Mannheime na 51. ročníku súťaže s názvom MAIMARKT TURNIER.

Jobbágyovú, ktorá štartovala na XIII. PH v Pekingu 2008 (súťaže v jazdectve sa však konali v Hongkongu), bude sprevádzať jej trénerka Magdaléna Pokorná.

Začiatkom júna (5. – 9.  6.) sa zúčastnia na ďalších pretekoch v rakúskom Ebreichsdorfe.

Boccisti vyrazia za „veľkú mláku“ na World Open

V dňoch 1.- 4. mája sa v kanadskom Montreale uskutoční turnaj World Open v boccii, na ktorom bude Slovensko reprezentovať sedem hráčov: Jakub Nagy, Tomáš Král, Lukáš Baláži, Róbert Mezík, Róbert Ďurkovič, Martin Strehársky a Samuel Andrejčík.

Zo spomínanej sedmičky nás už päť hráčov reprezentovalo aj na PH 2012 v Londýne, kde chýbali iba Baláži a Andrejčík. Ten však vlani vybojoval v portugalskom Guimaraesi titul majstra Európy v kategórii BC4. Hráčov bude sprevádzať reprezentačný tréner Martin Gabko a vedúci výpravy Daniel Hamšík.

Zo zámoria sa slovenská výprava presunie do britského Cheshire na medzinárodné majstrovstvá, kde sa však počet hráčov zníži a reprezenatovať nás bude pätica Nagy, Král, Mezík, Ďurkovič a Andrejčík.