Paralympijské hry 2020 sa budú konať v Tokiu

09.09.2013

Paralympijské hry 2020 sa budú konať v Tokiu

Tokio porazilo Istanbul a po druhýkrát v histórii OH bude poctené ich organizáciou. Rozhodli o tom v sobotu v Buenos Aires v tajnom hlasovaní členovia MOV. Keďže na rovnakom  mieste a v rovnakom roku ako OH sa konajú aj PH, japonská metropola uvidí aj zápolenia najlepších paralympijských športovcov sveta.


Vo finálovej trojici kandidátskych miest na usporiadanie oboch hier v roku 2020 figuroval ešte Madrid, ale ten vypadol z hry ako prvý. Zrejme hlavným dôvodom bol fakt, že Európa organizovala v rokoch 2004 – 2012 dve z troch letných paralympiád.

Tokio organizovalo OH v roku 1964 a v tom istom roku aj v poradí II. paralympijské hry.


Hokejistov na sánkach čaká kemp v Námestove

V dňoch 24. – 27. apríla sa uskutoční ďalší tréningový kemp slovenského tímu v hokeji na sánkach. Jeho tradičné dejisko Dolný Kubín vymenia tentokrát naši sledge hokejisti za Námestovo. Tento šport bol jediným, v ktorom sa Slovensko nepredstavilo na ZPH v Soči, ale ...


... v porovnaní s Vancouvrom 2010, keď sme ešte žiadny tím nemali, sme už významne pokročili. Slovenskí hokejisti majú za sebou viacero turnajov a priateľských zápasov, vlani v marci absolvoval premiéru na svetovom šampionáte B skupiny v japonskom Nagane. Tá bola prvou  fázou kvalifikácie o Soči 2014, kde Slovensko skončilo na 5. mieste. Podarilo sa nám však dosiahnuť prvé víťazstvo na MS, keď sme zdolali Poľsko 4:0.„Samozrejme tá špička, ktorá štartovala v Soči, je niekde inde. Počtom hráčov, korčuliarskou kvalitou, skúsenosťami. A to ešte chýbali skvelé tímy Nemecka a Japonska“, uviedol reprezentačný tréner Miroslav Dráb, ktorému SPV umožnil sledovať celý hokejový turnaj na ZPH 2014 a získať čerstvé poznatky zo zápolení najlepších.Ako ďalej uviedol, konkurencia má výhodu aj v zdravotnom postihnutí väčšiny hráčov v porovnaní s našimi. „Jednonohí (pozn. amputovaní) majú v plnohodnotnom zvládaní tréningového procesu jednoznačnú výhodu v porovnaní s ťažšími zdravotnými postihnutiami“, zdôraznil.Preto rád uvíta na najbližšom kempe dvoch avizovaných nováčikov s amputáciou dolnej končatiny. „Okrem toho bude potrebné zvýšiť aj náročnosť tréningového procesu nielen v zime, ale aj v letných mesiacoch. Okrem pravidelných sústredení dostanú hráči aj individuálny plán, podľa ktorého budú musieť minimálne dvakrát do týždňa trénovať aj v mieste bydliska. Ak sa chceme priblížiť k špičke, bude potrebné odohrať minimálne 25 zápasov za sezónu, pričom gros…

Francúzka Bochetová najlepšou športovkyňou ZPH 2014

Za najlepšiu športovkyňu nedávno skončenej zimnej paralympiády v Soči bola zvolená štvornásobná víťazka v zjazdovom lyžovaní Marie Bochetová. Francúzka preteká v skupine telesne postihnutých stojacich žien spolu s našou Petrou Smaržovou.


Už začiatkom apríla bol za najlepšieho športovca hier medzi mužmi zvolený hokejista na sánkach Declan Farmer z víťazného tímu USA.20 - ročná Bochetová neprišla na rozdiel od paralympijského debutu vo Vancouvri do Soči zbierať skúsenosti, ale víťaziť, čo sa jej aj štyrikrát podarilo  -  vyhrala zjazd, obrovský slalom, superkombináciu a Super G. Najväčšiu radosť mala z prvého triumfu v zjazde, keď sa premiérovo ocitla na paralympijskom stupni víťazov. Spolu s Nemkou Andreou Rothfussovou boli najväčšími favoritkami v skupine, kde Petra Smaržová dosiahla na jeden bronz v slalome.V jej domovine bolo odvysielaných 60 hodín priamych prenosov zo Soči, takže sa stala známou v celom Francúzsku. Po hrách bola hosťom vo viacerých významných televíznych programoch (Le Grand Journal na Canal +, France 2 News, L' Equipe 21 , LCI , ite a BFM TV), objavila sa aj v celoštátnych printových médiách ako Le Monde, Le Parisien a Ouest France.Najlepšou slovenskou športovkyňou na ZPH 2014 bola zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová, ktorá spolu s navádzačkou Natáilou Šubrtovou získala dve zlaté a jednu bronzovú medailu.

Želanie pokojných veľkonočných sviatkov

Veselú Veľkú noc a pokoj v duši želajú všetkým športovcom, partnerom, podporovateľom a priaznivcom pracovníci sekretariátu Slovenského paralymijského výboru, Paralympijskej marketingovej spoločnosti a Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov.  


Európsky šampión Andrejčík potvrdil kvality aj v lige  

Boccisti majú za sebou tretie ligové kolo, v ktorom súťažila kategória BC4. V telocvični na Mokrohájskej ulici v Bratislave zvíťazil majster Európy Samuel Andrejčík, ktorý vo finále zdolal Martina Strehárskeho.


Strehársky si v semifinále poradil s Rybarčákom, Andrejčík s Ďurkovičom. Súboj o tretie miesto vyhral Ďurkovič. Na turnaji sa zúčastnilo 14 športovcov z rôznych slovenských klubov.


V Orange tlieskali našim zlatým medailistkám

Držiteľky dvoch najcennejších kovov zo ZPH 2014 Henrieta Farkašová, jej  navádzačka Natália Šubrtová a predseda SPV Ján Riapoš boli včera hosťami nášho komunikačného partnera Orange Slovensko. V jeho bratislavskej centrále absolvovali besedu s vedením a zamestnancami spoločnosti. 


Počas stretnutia nazvaného neformálna diskusia Naživo, ktoré otvoril generálny riaditeľ Orange Slovensko Pavol Lančarič, sa účastníci živo zaujímali o paralympiádu a úspechy našich reprezentantiek. Prítomná bola aj jediná slovenská medailistka zo ZOH 2014 Nastasia Kuzminová. Na záver sa konala autogramiáda a predseda SPV odovzdal P. Lančaričovi poďakovanie za podporu spoločnosti Orange nášmu paralympijskému družstvu.  

 

Viac foto na: http://www.spv.sk/fotogaleria/14-aprila2014-paralympijski-medailisti-na-besede-vo-firme-or


Minister školstva Dušan Čaplovič ocenil najlepších zo ZPH 2014

Najúspešnejší slovenskí športovci zo ZPH 2014 a ich tréneri si včera prevzali z rúk ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušana Čaploviča finančné odmeny vo forme symbolických šekov a medailu prof. Vladimíra Černušáka ...


... ktorú udeľuje najvyšší predstaviteľ rezortu za vynikajúce a mimoriadne výsledky dosiahnuté na významných medzinárodných športových podujatiach. Spolu s paralympionikmi bola na oceňovaní prítomná aj ďalšia lyžiarka Petra Vlhová.

Paralympionici na základe platných kritérií MŠVVaŠ SR získali odmeny v celkovej výške 336 tisíc eur.

Na slávnostnom akte boli prítomní aj generálny riaditeľ Sekcie štátnej starostlivosti o šport a mládež MŠVVaŠ SR Ladislav Čambal, vedúci výpravy ZPH Soči 2014 Samuel Roško a predseda SPV Ján Riapoš, ktorý odovzdal ministrovi poďakovanie za podporu SPD Soči 2014.

Viac foto na:

http://www.spv.sk/fotogaleria/14-aprila2014-prijatie-medailistov-zo-zph-soci-2014-u-minist


 Televízory pre paralympijských medailistov zo Soči

Konateľ spoločnosti UMC Slovakia s.r.o. z Nového Mesta nad Váhom Vladislav Chabliev včera ocenil slovenských medailistov zo ZPH 2014 a venoval každému z nich LED televízor, ktoré vyrába jeho spoločnosť. Ako povedal, bol to prejav vďaky za vynikajúcu …


… reprezentáciu na pôde jeho krajiny. Zároveň pre média uviedol, že by naďalej rád podporoval slovenských paralympijských športovcov, ktorí sú vzorom nielen pre neho osobne, ale pre všetkých zdravých ľudí.Spolu s medailistami boli na prijatí v Novom Meste nad Váhom prítomní aj vedúci výpravy Soči 2014 Samuel Roško a jeho zástupca Maroš Čambal.Universal Media Corporation (UMC) je v Slovenskej republike aktívna od roku 2004. V Novom Meste nad Váhom prevádzkuje svoj vlastný výrobný podnik, postavený na zelenej lúke v roku 2005, na ploche 33 000 m2. Dnes v ňom zamestnáva približne 700 pracovníkov. Hlavným výrobným artiklom spoločnosti sú  LED televízory s uhlopriečkami od 16 do 55 palcov. Okrem množstva privátnych značiek pre najväčšie obchodné reťazce ako sú napríklad TESCO, Media Markt, SONAE, Dansk Supermarkd, Kaufland,Auchan.... (Technika, OK, Mitsai, Prosonic atď.), vlastných značiek Sky, UMC, e-motion a eternity je spoločnosť od roku 2010 vlastníkom licencie na výrobu televízorov Blaupunkt. Tieto televízory prestížnej nemeckej značky UMC na Slovensku vyvíja, dizajnuje, vyrába a ďalej predáva vo vlastnej réžii. Väčšina z 1,5 milióna televízorov vyrobených v UMC  je určená na export v rámci EÚ. Medzi hlavné odberateľské trhy patria Veľká Británia, Nemecko, Portugalsko, Španielsko a stredná Európa.. Podiely v UMC kontroluje a spoločnosť manažérsky riadi rodina Chablievovcov.

Medzi kandidátkami na Slovenku roka aj Margita Prokeinová

Týždenník Slovenka organizuje už tradične anketu o Slovenku roka 2014 vo viacerých kategóriách. V kategórii „Šport“ môžete dať tentokrát svoj hlas našej úspešnej paralympioničke Margite Prokeinovej, držiteľke štyroch medailí z PH v plávaní.


Hlasovať môžete prostredníctvom SMS na číslo 7508 v tvare SR 20. Cena SMS je 0,80 eura s DPH.

Viac na www.slovenkaroka.sk


Skvelý Jozef Metelka – tri preteky, tri medaily!

Na UCI paracyklistických majstrovstvách sveta na dráhe v mexickom Aguascalientes obsadil Jozef Metelka aj v poslednej v disciplíne scratch (bez rozdielu kategórií) výborné druhé miesto. Na svojom premiérovom svetovom šampionáte tak získal v každom preteku cenný kov.


Domov sa vracia s fantastickou bilanciou - 1 x zlato (stíhacie preteky na 4 km) a 2 x striebro (1 km s pevným štartom, scratch). Metelka ako nováčik na dráhe nazbieral prvé body potrebné pre kvalifikáciu do Ria 2016 a v aktuálnom UCI rebríčku, kde sa počítajú spolu preteky na dráhe i na ceste, mu patrí prvé miesto. Dvadsaťsedemročný cyklista z Piešťan prišiel o časť ľavej dolnej končatiny po motocyklovej havárii v marci 2009 počas štúdia športového koučingu na Oxford Brookes University v Anglicku. „" Nehoda mi obrátil svet hore nohami , ale akonáhle som sa dostal z nemocnice, bol som opäť v posilňovni a snaží som sa uplatniť ako predtým“, povedal športovec, ktorý je veľkou slovenskou nádejou pre PH 2016.