Paralympijské hry 2020 sa budú konať v Tokiu

09.09.2013

Paralympijské hry 2020 sa budú konať v Tokiu

Tokio porazilo Istanbul a po druhýkrát v histórii OH bude poctené ich organizáciou. Rozhodli o tom v sobotu v Buenos Aires v tajnom hlasovaní členovia MOV. Keďže na rovnakom  mieste a v rovnakom roku ako OH sa konajú aj PH, japonská metropola uvidí aj zápolenia najlepších paralympijských športovcov sveta.


Vo finálovej trojici kandidátskych miest na usporiadanie oboch hier v roku 2020 figuroval ešte Madrid, ale ten vypadol z hry ako prvý. Zrejme hlavným dôvodom bol fakt, že Európa organizovala v rokoch 2004 – 2012 dve z troch letných paralympiád.

Tokio organizovalo OH v roku 1964 a v tom istom roku aj v poradí II. paralympijské hry.


Skvelý Jozef Metelka – tri preteky, tri medaily!

Na UCI paracyklistických majstrovstvách sveta na dráhe v mexickom Aguascalientes obsadil Jozef Metelka aj v poslednej v disciplíne scratch (bez rozdielu kategórií) výborné druhé miesto. Na svojom premiérovom svetovom šampionáte tak získal v každom preteku cenný kov.


Domov sa vracia s fantastickou bilanciou - 1 x zlato (stíhacie preteky na 4 km) a 2 x striebro (1 km s pevným štartom, scratch). Metelka ako nováčik na dráhe nazbieral prvé body potrebné pre kvalifikáciu do Ria 2016 a v aktuálnom UCI rebríčku, kde sa počítajú spolu preteky na dráhe i na ceste, mu patrí prvé miesto. Dvadsaťsedemročný cyklista z Piešťan prišiel o časť ľavej dolnej končatiny po motocyklovej havárii v marci 2009 počas štúdia športového koučingu na Oxford Brookes University v Anglicku. „" Nehoda mi obrátil svet hore nohami , ale akonáhle som sa dostal z nemocnice, bol som opäť v posilňovni a snaží som sa uplatniť ako predtým“, povedal športovec, ktorý je veľkou slovenskou nádejou pre PH 2016.

MS Mexiko: Metelka vybojoval ďalší cenný kov

Ani v disciplíne na 1 km s pevným štartom nezostalo Slovensko bez medaile. Jozef Metelka obsadil 2. miesto v čase 1:05.244 min. a dnes ho na MS v dráhovej cyklistike čaká posledná disciplína scratch.


Zvíťazil Angličan Jody Cundy v novom svetovom rekorde 1:01.466 min. Svetový šampionát sa koná v meste Aguascalientes a Metelku sprevádza vedúci výpravy a tréner Branislav Režňák.


Máme majstra sveta v dráhovej cyklistike!

Jozef Metelka zvíťazil na majstrovstvách sveta v dráhovej cyklistike zdravotne postihnutých v mexickom Aguascalientes v stíhacích pretekoch na 4km v kategórii MC4 (podkolenná amputácia).  Najskôr fantastickým výkonom v kvalifikácii, ktorú vyhral, zlepšil svetový rekord o takmer 10 sekúnd ...


... (4:30.806 s) a potom si v dramatickom finále poradil s českým pretekárom Jiřím Ježkom. Svoj prvý titul majstra sveta tak okorenil skvelým svetovým rekordom. Informoval vedúci výpravy Branislav Režňák.


Ocenenie paralympijského športu na akademickej pôde

Včera sa na pôde Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TU AD) konala medzinárodná vedecká konferencia Pohyb a zdravie XI., na ktorej vystúpil s témou „Šport ako podceňovaný fenomén“ aj predseda SPV Ján Riapoš.


Konferenciu spolu s trenčianskou univerzitou organizovali Fakulta tělesné vcýchovy a sportu Univerzita Karlova Praha a Telovýchovná fakulta Rzeszowskej univerzity (Poľsko).

Ján Riapoš si prevzal z rúk rektora TU AD Jozefa Habánika aj ocenenie SPV a všetkých jeho športovcov za úspešnú reprezentáciu na ZPH 2014 v Soči.


Kúpele Piešťany otvorili moderné balneocentrum

Oficiálny partner SPV Kúpele Piešťany odovzdali včera do užívania balneoterapeutické centrum, ktoré bude využívať najmodernejšie medicínske metódy. Jeho rekonštrukcia trvala približne pol roka.


SPV na jeho otvorení zastupoval predseda Ján Riapoš, ktorý zároveň odovzdal vedeniu spoločnosti poďakovanie za podporu Slovenského paralympijského družstva Soči 2014, ktoré na nedávno skončených ZPH vybojovalo 7 medailí.
Prestavba balneoterapeutického centra za viac ako deväť miliónov investovaných eur sa začala v novembri 2013 po 40 rokoch úspešnej prevádzky. Interiér, podobne ako pri 1. etape rekonštrukcie balneocentra, vyšiel z dielne známej rakúskej dizajnérky Giny Zarski, ktorá opakovane využila motívy symbolov piešťanských kúpeľov - lekna a páva. Realizačné projekty pochádzajú od architekta Christa Tursunova, ktorý bol autorom originálneho návrhu centra z konca 70. rokov.
Svoje kapacity rozšírilo zrkadlisko, bazén s termálnou liečivou vodou, zvýšila sa aj kapacita fitnescentra na 300 m2, pribudol krytý bazén s vlastnou rehabilitáciou a saunou. Rehabilitačné centrum bude využívať najmodernejšie medicínske metódy, vrátane vybavenia s malou kuchynkou a automobilom, aby sa s rehabilitujúcimi pacientmi mohli čo najlepšie precvičovať úkony bežného života. Rehabilitačné prístroje podporujú rehabilitáciu kolena, ramien a kĺbov pri reumatických ťažkostiach a po operáciách," informovala hovorkyňa kúpeľov Tatiana Šuláková.
Na otvorení sa zúčastnili predstavitelia kúpeľov a pozvaní hostia.


 Strelcom na MS zahrá aj legendárne AC/DC

Organizátori IPC majstrovstiev sveta v športovej streľbe, ktoré sa uskutočnia v dňoch 17. – 28. júla tohto roku v nemeckom Suhle oznámili, že doteraz potvrdilo účasť na MS 47 z predpokladaných 50 krajín.  


Približne 300 zúčastneným športovcom zahrá na otváracom ceremoniáli austrálska hardrocková skupina AC/DC. Oficiálne otvorenie šampionátu sa bude konať v centre mesta na Platz der Deutschen Einheit (Námestie nemeckej jednoty) 18. júla, takže spolu s najlepšími telesne postihnutými strelcami sveta si koncert vychutnajú aj široké masy.

Najdôležitejšie strelecké podujatie medzi Londýnom 2012 a Riom 2016 sa začne o 15 týždňov, ale organizátori už teraz avizujú veľký záujem o 17 medailových disciplín, ktorých dejiskom bude miestne strelecké centrum.

Durínsky strelecký zväz (Suhl leží v spolkovej krajine Durínsko, nemecky Thüringen, v bývalej NDR) organizuje v spoluprácu s IPC informačné akcie pre zdravotne znevýhodnených. Zapojená bude aj školská mládež, ktorá sa prostredníctvom rôznych projektov, vzťahujúcich sa k majstrovstvám, dozvie viac o športe zdravotne znevýhodnených a paralympijskom hnutí.


Dve prvenstvá Viktora Keményho v Česku

Na víkendovom podujatí XII. Pohárek Karlovy Vary reprezentovali Slovensko telesne postihnutí plavci z PK Nové Zámky - žiaci Alex Hrušovský, Simona Sádovská a člen reprezentačného A tímu Viktor Kemény, ktorý zvíťazil v dvoch disciplínach.


V Open kategórii vyhral 100 m prsia a 200 m pp, druhý bol na 50 m motýlik a 100 m znak, šiesty na 50 m v.sp. Zároveň dosiahol tretí najlepší bodový výkon kategórie dospelí v dvojboji.

Podujatie sa konalo v sobotu 5. apríla v Sokolove a o výsledkoch informoval Ladislav Struhár, poverený vedením slovenskej reprezentácie.

V dňoch 24.- 27.4. 2014 sa naši plavci zúčastnia na pretekoch IDM v Berlíne.


Štartuje „Na kolesách proti rakovine 2014“

V tomto roku vstupujeme už do 12. ročníka tohto spoločensky významného projektu a ambíciou nás organizátorov je opäť „naplno rozkrútiť kolesá“ na pomoc onkologickým pacientom a účinne šíriť prostredníctvom športu a pohybu osvetu o výskume, prevencii a liečbe rakoviny.


Projekt je pokračovaním myšlienky nášho zlatého medailistu z XI. paralympijských hier v Sydney 2000 v dráhovej cyklistike  - Radovana Kaufmana. Snom tohto výnimočného človeka a športovca bolo nájsť aktívne formy boja proti rakovine, s ktorou sám niekoľko rokov zvádzal nerovný súboj a ktorej v roku 2003 podľahol. Ešte spolu s ním sa v tom istom roku podarilo zorganizovať 1. ročník kampane „ Na kolesách proti rakovine“, ktorá sa v ďalších rokoch stala významným projektom Slovenského paralympijského výboru.Kampaň štartujeme 17.5.2014 v priestoroch Partizánskej lúky v bratislavskom lesoparku, pokračujeme 29.6.2014 v obci Vavrečka na Orave, v septembri v Žiline, Košiciach a v Partizánskom, kde plánujeme zorganizovať aj finálové kolo projektu „Na kolesách do škôl“. Nebude chýbať ani koncert v Smoleniciach 24.8.2014.  Súčasťou kampane je aj projekt „ Na kolesách do škôl“ pre deti zo základných škôl. Prostredníctvom absolvovania jazdy technickej zručnosti na bicykli sa snažíme zapojiť deti a mládež do športu a pohybových aktivít. Mladú generáciu tak chceme motivovať k zmysluplnej účasti na voľnočasových aktivitách a prebudiť v nich športového ducha a zdravú súťaživosť.Dôležitým obohatením myšlienok projektu v roku 2014 bude aj zapojenie žiakov špeciálnych škôl do jeho aktivít. Našou snahou je umožniť deťom so zdravotným znevýhodnením participovať na vzájomnej komunikácii a aktívnej spolupráci so svojimi rovesníkmi, ku ktorým bol osud o čosi viac…

Po Soči sa už rozbehli projekty Rio 2016 a Pjongčang 2018

Od skončenia ZPH v Soči, kde slovenskí reprezentanti vybojovali 7 medailí, uplynul necelý mesiac. Naplno však už beží projekt letnej paralympiády Rio 2016 a naši športovci bojujú o kvalifikačné body, ktoré im zaistia účasť na vôbec prvých hrách na pôde Latinskej Ameriky.


V roku 1968 sa OH konali v Mexiku, ale paralympiádu Aztékovia neorganizovali. Tá sa napokon uskutočnila v holandskom Arnheme.Po plavcoch, ktorí štartovali na Danish Open v Esbjergu sa nedávno vrátili strelci z prvého tohtoročného Svetového pohára v Stoke Mandeville. V súčasnosti je cyklista Jozef Metelka s trénerom Branislavom Režňákom v Mexiku na svetovom šampionáte v dráhovej cyklistike a Ladislav Lechan s dvojicou Michal Čapla (tréner) – Martin Čapla (rozhodca) na MS v tlaku na lavičke v Dubaji. Stolní tenisti sa už pripravujú na nadchádzajúce dva turnaje s faktorom 40 v slovinskom Lašku a v Bratislave (Slovakia Open 2014). Výjazdy na turnaje do zahraničia čakajú onedlho aj ďalších.   Najbližšie paralympijské hry sa v brazílskom Rio de Janeiro uskutočnia v dňoch 7. – 18. septembra 2016. Počíta sa s účasťou 4.350 športovcov z viac než 160 krajín sveta, ktorí budú bojovať o 528 medailových sád. Súťažiť sa bude v 22 športoch, svoju paralympijskú premiéru absolvujú pod Cukrovou homoľou triatlon a kanoe. Známy je už aj termín konania ďalších letných hier v Tokiu 2020. Japonskí organizátori ho spolu s IPC stanovili na  obdobie 25. august – 6. september. Medzitým sa v roku 2018 uskutočnia v kórejskom Pjongčangu XII. ZPH. Vedeli ste, že ...-        paralympijská pochodeň mala premiéru v Soule 1988-        PH mali po prvýkrát v histórii vlastný oheň v Atlante 1996 (dovtedy rovnaký s OH)-        paralympijská pochodeň váži 1, 8 kg-        pre Soči 2014 ich bolo…