SPV vyzýva na darovanie krvi

11.06.2020

SPV vyzýva na darovanie krvi

Darujme krv, vyhráme všetci! V spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) a Nadáciou SOŠV vyzývame týmto sloganom športovú rodinu i verejnosť darovať krv v rámci kampane #sportovakrv.


Krv sa nedá vyrobiť, dá sa iba získať od darcov. Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj darcovstvo krvi. Najvzácnejšej tekutiny, ktorá pomáha v rôznych akútnych prípadoch, však nikdy nie je dosť.

Darovanie krvi má veľký zmysel. 
Zapoj sa aj ty do výzvy športovcov a pomôž spolu s nami

  • Objednaj sa na presný čas v jednom z 12-tich pracovísk Národnej transfúznej služby SR. Bližšie informácie nájdeš na webe NTS: http://www.ntssr.sk/kde-darovat-krv
  • Daruj krv a odfoť sa s modrou loptičkou, ktorú nájdeš vo všetkých odberných centrách NTS po celom Slovensku.
  • Svoju fotku uverejni s hashtagom #sportovakrv na sociálnych sieťach a vyzvi troch kamarátov, o ktorých si myslíš, že by tiež mohli pomôcť.

V rámci výzvy #Sportovakrv už darovali vzácnu tekutinu v pracovisku Národnej transfúznej služby v bratislavskom Ružinove prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel, výkonný riaditeľ Slovenského paralympijského výboru (SPV) Maroš Čambal, vedúci Štábu PH 2020 Tomáš Varga i viacerí zamestnanci SOŠV a SPV. Darcov prítomnosťou podporili predseda SPV Ján Riapoš, tenista na vozíku Marek Gergely, ktorí z objektívnych dôvodov nemohli odovzdať svoju tekutinu na pomoc iným.

„Krv vnímame ako niečo samozrejmé a bežné. Nikdy nevieme, kedy môžeme byť závislí na transfúzii. Vtedy budeme dúfať, že sa nájde hrdina – darca krvi. Vieme, že krvi nie je nikdy dosť. Športová rodina síce dnes očakáva pomoc od štátu i partnerov, ale v rámci svojich možností chce aj ona pomáhať. Našou spoločnou výzvou chceme motivovať športovcov i fanúšikov, aby pomáhali pri záchrane ľudských životov,“ hovorí Anton Siekel.

„Počas opatrení spojených s koronavírusom počty darcov klesli a je tak ešte dôležitejšie na tému darovania krvi upozorniť. Práve v paralympizme si viac uvedomujeme hodnotu tejto vzácnej tekutiny s ohľadom na množstvo poúrazových stavov ktoré k nám prichádzajú. Všetci môžeme pomôcť,“ dopĺňa Ján Riapoš.

 

 


Tokijskí organizátori riešia za pochodu viacero problémov

Približne dve tretiny sponzorov olympijských a paralympijských hier v Tokiu ešte nevedia, či predĺžia svoje kontrakty s organizačným výborom aj na budúci rok. OH a PH 2020 sa pre pandémiu nového koronavírusu uskutočnia až v lete 2021.


Japonská televízia NHK oslovila v prieskume 78 sponzorských spoločností, z ktorých odpovedalo 57. Zhruba dvanásť percent z nich plánuje pokračovať v zmluvách, no približne 65 percent ani nezačalo rokovať s organizátormi o predĺžení spolupráce. Väčšina opýtaných neodpovedala, ako by zareagovala, ak by v súvislosti s preložením podujatia musela vynaložiť ďalšie finančné prostriedky. Štrnásť percent by si to nemohlo dovoliť, prípadne mohlo len do určitej výšky. Niektorí sponzori sa obávajú správ, že OH a PH by sa napokon vôbec nemuseli uskutočniť, pokiaľ by sa nemohli konať ani na budúci rok. Zároveň poukázali na to, že usporiadanie podujatia bez prítomnosti divákov by sa z ich pohľadu rovnalo zrušeniu. Informoval o tom portál NHK. Okrem sponzorov musia organizátori v súvislosti s posunom hier riešiť aj ďalšie problémy. Stále nedospeli k dohode pri dvoch najväčších stavbách. Podľa prevádzkového riaditeľa OH Pierra Ducreya je hlavnou prioritou zabezpečenie ubytovania pre športovcov. "Vyriešili sme už približne 80 percent budov, teda výraznú väčšinu. Existujú však priestory, ktoré sú na nasledujúce leto počas konania olympijských hier rezervované," oznámil šéf organizačného výboru OH Joširo Mori. Organizátori stále pracujú na tom, aby mali k dispozícii olympijskú dedinu, ktorej súčasťou je 5000 apartmánov pre športovcov. Zabezpečené ešte nie je ani kongresové centrum, ktoré má slúžiť ako hlavné tlačové stredisko. V ostatných týždňoch organizátori čoraz častejšie spomínajú …

   V „limitoch“ o športovej krvi a vozíčkarskom tenise

Slovenský paralympijský výbor spolu so Slovenským olympijským a športovým výborom  rozbehli počas minulého týždňa kampaň Športová krv. Na transfúznej stanici v Bratislave oslovil Stano Ščepán tenistu na vozíku Mareka Gergelyho a jeho trénera Miroslava Jantulíka.  


Okrem spomínanej kampane hovorili aj o vzájomnej športovej spolupráci a ľudskom vzťahu.

Počúvajte rubriku „Bez limitov“ v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Superfit prichádza s ďalšími novinkami

Jeden z dôležitých rozvojových projektov SPV pod názvom Superfit sa týždeň čo týždeň rozrastá o ďalšie zaujímavé témy. Najhorúcejšou novinkou je nová rubrika "Športové dialógy", ktorá bude prostredníctvom videa prinášať zaujímavé rozhovory o tom, ako byť prostredníctvom športu stále fit!


1. Prvý diel tejto rubriky sme natočili v rázovitej obci Zohor, kde spokojne žije rodina Rexovcov, v ktorej dve deti – dcérka Saška a synček Matiáško (obaja zrakovo znevýhodnení) sú veľkými športovými talentami a obaja zaradení do juniorského tímu lyžovania pri SPV predstavujú pre paraalpské lyžovanie veľký prísľub do budúcnosti. Rozhovoru sa zúčastnila aj ich mamička Lenka, takže vznikol veľmi užitočný materiál, umožňujúci ďalším rodinám so zdravotne znevýhodneným dieťaťom nahliadnuť do problematiky „Športový talent a rodina“. Taký je aj názov prvého dielu Športových dialógov, ktorý si môžete pozrieť na adrese: https://www.superfitonline.sk/video/sportove-dialogy-rozhovory-o-tom-ako-byt-prostrednictvom-sportu-stale-fit-diel-1/ 2. Stále prebieha súťaž mesiaca JÚN, novinkou však je, že víťazné video okrem trička SUPERFITONLINE získa aj cenu od spoločnosti BIRELL, ktorou je pitný režim pre celú rodinu na 4 dni. Uzávierka súťaže je do polnoci 28. júna 2020: https://www.superfitonline.sk/2020/06/05/sutaz-mesiaca-jun/  Výsledky súťaže mesiaca MÁJ nájdete na: https://www.superfitonline.sk/vysledky-sutaze-mesiaca-maj/ 3. V nedeľu 7.6.2020 sa vo výzve na Deň otázok a odpovedí s osobnosťou paralympijského športu predstavil ďalší úspešný paralympijský športovec v tlaku na lavičke - Marek Kamzík a na pokračovanie tejto kampane vyzval paralympijského lukostrelca Petra Kiníka, ktorý bude priaznivcom stránky k dispozícii trochu netradične (vzhľadom na súkromné…

Belasý motýľ má dnes 20 rokov

Táto verejná zbierka slúži pre podporu detí a dospelých s nervosvalovými ochoreniami a nákup kompenzačných pomôcok, nevyhnutných pre ich existenciu. Práve dnes oslavuje okrúhle výročie svojej existencie.


Dobrý deň, volám sa Natália a v mene Organizácie muskulárnych dystrofikov by som Vás chcela osloviť s veľkou prosbou. Oslovujeme predovšetkým tých, ktorí našu organizáciu poznajú a počas uplynulého obdobia s nami akýmkoľvek spôsobom spolupracovali. Naša zbierka Belasý motýľ zajtra oslavuje 20. výročie. Kvôli pandémii sme boli nútení zrušiť pokladničkovú zbierku v uliciach Slovenska a presunuli sme sa do online priestoru, pretože problém dostupnosti pomôcok (vozíky, zdviháky, aj dýchacie prístroje) nezmizol, ale práve naopak. Je vypuklejší a ľudia s ochorením svalov sa stali ešte zraniteľnejšími.  Je to pre nás nová situácia, teraz ešte netušíme, ako online zbierka dopadne. Ale snažíme sa robiť maximum. Rozhodli sme sa preto poprosiť vás o pomoc pri šírení osvety prostredníctvom Vašich profilov na sociálnych sieťach. Predstavte si, že sa ráno zobudíte a... nič. Musíte počkať, kým príde váš osobný asistent a pomôže vám vstať z postele. Presne toto zažívajú ľudia s ochorením svalov. Zdvihák, vozík, dýchacie prístroje, to všetko sú pomôcky, ktoré  im uľahčujú život. Štát ich ale neprepláca v plnej výške alebo vôbec. Preto vznikla zbierka Belasý motýľ, ktorá dnes oslavuje presne 20 rokov. Darujme nádych a slobodný pohyb a prispejme ľuďom, ktorých vlastné svaly zrádzajú, na pomôcky.  „Milý Belasý motýľ, želám Ti všetko najlepšie k Tvojim 2Otim rokom. Je super, že už takto dlho pomáhaš ľuďom s nervovosvalovými ochoreniami, pretože sú rovnako krehkí ako Ty. Ak môžete,…

Pozor! Už v piatok vyjde Paralympionik 1/2020

V piatok 12. júna bude v Denníku Šport vložené prvé tohtoročné vydanie časopisu Paralympionik. Opäť sa môžete tešiť na 24 strán aktuálnych informácií z domáceho i zahraničného paralympizmu.


Koronavírus zastavil resp. minimálne pribrzdil aj športový život. Prečítajte si ako počas obmedzení trénovali slovenskí zdravotne znevýhodnení športovcov. Napokon, prvýkrát v histórii došlo k posunu PH o rok. Ako sa s touto správou vyrovnáva Tokio?

Dokončiť sezónu sa ako jedným z mála podarilo curlerom na vozíku, ktorí na MS 2020 urobili ďalší dôležitý krok k tretej účasti v rade na ZPH. Viac sa dozviete v sekcii Zimné športy, kde analyzujeme aj sezónu paraalpských lyžiarov a prípravu parahokejistov na premiérovú účasť medzi elitou.

Nechýba návrat k oslavám 25. výročia založenia SPV či vyhláseniu najlepšieho paralympionika a tímu za rok 2019 v Liptovskom Jáne.

Ako ďalej v slovenskom športe? – odpovede na tieto otázky sme hľadali v rozhovore s novým štátnym tajomníkom pre šport na MŠVVaŠ SR Ivanom Husárom.... a ešte veľa ďalších zaujímavostí.

Nezabudnite si kúpiť Denník Šport - už tento piatok!   


Športová výzva: Darujme krv, vyhráme všetci!

Darujme krv, vyhráme všetci! Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), Nadácia SOŠV a Slovenský paralympijský výbor (SPV) vyzývajú týmto sloganom športovú rodinu i verejnosť darovať krv v rámci kampane #Sportovakrv.


Spoločnými silami chcú pomáhať a zároveň ukázať aj jednotu športového hnutia. Symbolickú loptičku s výzvou darovať krv prostredníctvom sociálnych sietí už dostali aj viaceré významné osobnosti. Štart kampane sa uskutočnil dnes v Národnej transfúznej stanici SR v Ružinove, kde vzácnu tekutinu darovali okrem iných prezident SOŠV Anton Siekel, výkonný riaditeľ SPV Maroš Čambal i viacerí zamestnanci oboch subjektov. Darcov prítomnosťou podporili predseda SPV Ján Riapoš, tenista na vozíku Marek Gergely, ktorí z objektívnych dôvodov nemohli odovzdať svoju tekutinu na pomoc iným. „Krv vnímame ako niečo samozrejmé a bežné. Nikdy nevieme, kedy môžeme byť závislí na transfúzii. Vtedy budeme dúfať, že sa nájde hrdina – darca krvi. Vieme, že krvi nie je nikdy dosť. Športová rodina síce dnes očakáva pomoc od štátu i partnerov, ale v rámci svojich možností chce aj ona pomáhať. Našou spoločnou výzvou chceme motivovať športovcov i fanúšikov, aby pomáhali pri záchrane ľudských životov,“ hovorí Anton Siekel. „Počas opatrení spojených s koronavírusom počty darcov klesli a je tak ešte dôležitejšie na tému darovania krvi upozorniť. Práve v paralympizme si viac uvedomujeme hodnotu tejto vzácnej tekutiny s ohľadom na množstvo poúrazových stavov ktoré k nám prichádzajú. Všetci môžeme pomôcť,“ dopĺňa Ján Riapoš. Súčasťou kampane Nadácie SOŠV a SPV sú aj výzvy medzi darcami, športovcami i verejnosťou. Každý darca môže odovzdať symbolickú loptičku s výzvou na darovanie…

V zajtrajších „limitoch“ o športovej krvi

V pravidelnej relácii „Bez limitov“ si v utorok ráno pripomenieme vyhlásenie spoločnej charitatívnej výzvy SOŠV a SPV #sportovakrv. Ide o výzvu športovcov a predstaviteľov oboch subjektov pre samotné športové hnutie aj pre verejnosť na podporu darcovstva krvi v súvislosti so štartom kampane, ktorá potrvá celý mesiac.


Počúvajte v tradičnom čase o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


 Plní sa im sen, ktorý si ani netrúfali snívať

Za vznikom IPčka je príbeh, keď si mladí psychológovia uvedomili, že online svet je miesto, kde sa dá dostať ku mladým a pomáhať im, ak to potrebujú. Je užitočné využiť ho práve v psychologickej intervencii a IPčko to robí.


„V IPčku sme od začiatku roka 2020 mali smelé plány. Vo februári nás trochu zaskočil príchod filmu "V sieti" do kín, ale zamakali sme a expresne rýchlo sme ku nemu pripravili sériu pomáhajúcich nástrojov, vrátane pomáhajúceho webu (stalosato.sk) a metodík pre pedagógov a psychológov na pomoc pre obete sexuálneho násilia na internete. Vytvorili sme tak na Slovensku viac možností pomoci pre obete, o ktorých je natočený tento známy dokumentárny film českého režiséra Víta Klusáka a Báry Chalupové. No hektický február bol len slabý odvar toho, čo sa začalo diať potom, keď sa kiná zavreli a totálne nepripravených nás všetkých zastihla pandémia korony. Na našej poradni od začiatku hľadalo pomoc päťnásobne viac ľudí v ťažkostiach, a my sme odušu navyšovali kapacity poradcov, školili, hľadali kvalitných odborníkov a pripravovali rozšírenie pomoci, aby sme pokryli ten obrovský nápor na dištančné psychologické poradenstvo v čase vrcholiacej pandémie, karantény, strachu z choroby a z neistoty. Obracali sa na nás ľudia v tých najakútnejších krízových situáciách. Viacerí donori ako #KtoPomožeSlovensku, Hodina deťom Nadácie pre deti Slovenska, Telekom, Eset, Nadácia Pontis, Orange, Nadácia Orange a mnoho jednotlivcov - podporili v tom čase prepotrebné rozšírenie kapacít IPčka. Ku 40tke poradcov pribudla druhá 40tka, a ďalší traja koordinátori, ktorí nonstop zabezpečujú odbornosť a kvalitu poradenskej pomoci. Bolo to super, veľmi si to vážime a ďakujeme. V tom čase nám Nadácia…

   Tokio sa pripravuje na zjednodušené hry, ak by pandémia pokračovala

Predstavitelia japonskej vlády a organizačného výboru olympiády v Tokiu zisťujú možnosti, ako usporiadať budúci rok podujatie v zjednodušenej podobe. Dôvodom je hrozba pokračovania pandémie koronavírusu. 


Japonský denník Iomiuri dnes informoval, že organizátori si síce určili za cieľ uskutočniť hry v plnom formáte, no zároveň premýšľajú nad opatreniami, ktoré by prijali, ak by pandémia pretrvávala aj budúci rok. Tie zahŕňajú obmedzenie počtu divákov a nižší počet účastníkov na ceremoniáloch.

"Radi by sme zvážili viaceré možnosti, vrátane zracionalizovaného a zjednodušeného formátu. Zároveň potrebujeme dosiahnuť, aby naši občania mali pochopenie pre naše rozhodnutia," vyhlásila guvernérka Tokia Juriko Koikeová.

Medzi ďalšie opatrenia, ktoré pripadajú do úvahy patrí aj povinný test na koronavírus pre športovcov a návštevníkov, či obmedzenie pohybu obyvateľov olympijskej dediny. OH v Tokiu po ročnom odklade odštartujú 23. júla 2021. Po nich majú nasledovať PH v dňoch 24. augusta – 5. septembra 2021.                 

(TA SR, vg)