SPV čaká v decembri volebné valné zhromaždenie

01.12.2017

SPV čaká v decembri volebné valné zhromaždenie

V dňoch 16. a 17. decembra 2017 sa uskutoční v konferenčnej sále Hotela Lindner v Bratislave Volebné valné zhromaždenie SPV so začiatkom o 9. hodine. Na ďalšie štyri roky sa bude voliť predseda, výkonný výbor a ďalší funkcionári SPV.


Súčasťou VVZ SPV bude aj odovzdanie vyznamenaní Agitos členom hnutia za ich dlhoročný prínos v športe zdravotne znevýhodnených. 

 

Program VVZ SPV 

 

Sobota 16.12.2017

09:00 – 09:30 Prezentácia účastníkov VVZ SPV

09:30 – 09:40 Otvorenie

09:40 – 09:50 Voľba pracovného predsedníctva, zapisovateľov a overovateľa

09:50 – 10:00 Voľba pracovných komisií – mandátovej a návrhovej

10:00 – 10:10 Schválenie programu rokovania

10:10 – 10:15 Schválenie Štatútu, rokovacieho a volebného poriadku

10:15 – 10:40 Správa predsedu SPV a členov VV SPV

10:40 – 10:55 Správa kontrolnej komisie SPV

10:55 – 11:35 Vyhodnotenie projektov SPV

11:35 – 12:00 Prerokovanie Výročnej správy SPV a schválenie rozdelenia hospodárskeho výsledku SPV za rok 2016

12:00 – 12:20 Schválenie výpravy SR na ZPH PyeongChang 2018

12:30 – 13:30 Obed

13:30 – 15:45 Prezentácia kandidátov na jednotlivé funkcie v orgánoch SPV

15:45 – 16:00 Ukončenie

17:30 – 18:30 Slávnostné odovzdanie vyznamenaní Agitos

18:30 – 22:00 Večera

 

Nedeľa 17.12.2017

09:00 – 09:30 Prezentácia účastníkov VVZ SPV

09:30 – 09:40 Otvorenie

09:40 – 11:30 Voľby do orgánov SPV

11:30 – 11:50 Diskusia

11:50 – 12:00 Prestávka

12:00 – 12:20 Správa volebnej, návrhovej a mandátovej komisie

12:20 – 12:40 Záver VVZ SPV

13:00 – 14:00 Obed

VVZ SPV sa začne v sobotu 16. decembra 2017 o 9:00 hod. prezentáciou delegátov a o 9:30 hod. jeho otvorením.

Adresa: Hotel Lindner, Metodova 4, 821 08 Bratislava

 

Aktuálne podklady k Volebnému Valnému zhromaždeniu najdete v sekcii o nás.


Superkombinácia: Slovensko siaha po troch medailách

Disciplínou Super G odštartovala dopoludnia superkombinácia v alpskom lyžovaní. V kategórii zrakovo znevýhodnených ju vyhrali slovenskí reprezentanti Henrieta Farkašová a Miroslav Haraus. Navyše Jakub Krako finišoval na striebornej pozícii!


Super G sa zároveň stalo pohrebiskom viacerých favoritov. Popoludňajší slalom si u zrakovo znevýhodnených už nezajazdia Kanaďan Marcoux a Talian Bertagnolli, u telesne znevýhodnených stojacich víťazi prvých dvoch disciplín Francúzka Bochetová (skupina Petry Smaržovej) a Švajčiar Gmur, rovnako ani Rakúšan Salcher. Martin France skončil v tejto obrovskej konkurencii na fantastickom 4. mieste!   Zo Slovákov vypadol iba nevidiaci Marek Kubačka. Petra Smaržová skončila desiata. Druhá časť superkombinácie - slalom - štartuje o 15:00 (7:00 SEČ) hod. (vg)

S vysokým favoritom sme zaknihovali štvrtú prehru

V dnešnom dopoludňajšom zápase narazila slovenská curlingová reprezentácia na tím Nezávislých paralympijských športovcov (NPA) z Ruska a podľahla mu 5:7. O 14:35 (6:35 SEČ) hod. ich v siedmom zápase na turnaji čaká Veľká Británia.


Zápas sa tentokrát nelámal v závere, ale v jeho strede. NPA získalo rozhodujúci náskok vo štvrtom a piatom ende. Priebeh 0:1, 0:1, 2:0, 0:2, 0:3, 2:0, 1:0, x Z doterajších šiestich zápasov na ZPH 2018 máme dve víťazstvá a štyri prehry. Po Britoch sa ešte postupne stretneme s Čínou, Kanadou, Nórskom a USA.   (vg)

Multimedailisti, aj zaujímavé ľudské osudy

Slovensko si užíva v Kórei fantastické úspechy. Päť medailí v prvých dvoch súťažných dňoch nás opäť katapultovalo medzi najlepších na svete. Ale o zaujímavé príbehy nie je núdza ani medzi ostatnými účastníkmi hier.


Napríklad holandská parasnoubordistka Bibian Mentel-Spee, ktorá v tejto sezóne bojovala s rakovinou. Napriek tomu obhájila prvenstvo zo Soči 2014 v crosse a pripísala si na konto druhé zlato!

Talianski parahokejisti sa prvýkrát v histórii prebojovali do semifinále ZPH. Inšpirácia aj pre Slovensko, ako sa postupne prebojovať až na vrchol...

Kanadský bežec na lyžiach Brian McKeever sa stal rekordérom, keď vybojoval svoju 11 zlatú medailu!  Prvú vyhral v Salt Lake City 2002.

V súťaži telesne znevýhodnených sediacich lyžiarok si siedme zlato pripísala 25 - ročná Nemka Anna Schaffelhuberová, ktorá porazila Rakúšanku Claudiu Loeschovú.

V mimoriadne ťažkej skupine stojacich mužov, kde súťaží náš Martin France, vyhral oba úvodné preteky Švajčiar Theo Gmur. U žien (skupina Petry Smaržovej) zasa Francúzka Marie Bochetová, tesne prenasledovaná Nemkou Andreou Rothfussovou. V Super G ju zdolala len 0,27 sekundy...

Roman Végh


Rozvoj vzťahov s Kóreou aj vďaka paralympiáde

ZPH 2018 v Pjongčangu nežijú len športom, ale aj diplomaciou, nakoľko je tu priestor na zaujímavé a podnetné stretnutia. Naši zástupcovia sa napríklad zúčastnili na recepcii Veľkej Británie, kde odovzdali dar prezidentovi Britského paralympijského výboru Nickovi Webbornovi.

 


Veľkou posilou našej výpravy je zasa veľvyslanec SR v Kórei Milan Lajčiak. Podľa jeho slov Slovensko a Kórejská republika môžu nadviazať nový rozmer spolupráce aj práve vďaka zimným paralympijským hrám. "Verím, že v krátkom čase to vyvolá rokovania o možnej spolupráci. Z kórejskej strany určite je záujem o slovenský systém na podporu paralympionikov. Kórejčania si aj vďaka olympiáde a paralympiáde budujú potenciál strednej veľmoci s vplyvom na mnohé medzinárodné udalosti," uviedol. Svoj vzťah k zdravotne znevýhodneným športovcom vyjadril týmito slovami. "Som entuziasta športu. Veľmi si vážim tých, ktorí majú mentálnu energiu bojovať so sebou samými, ale aj S inými športovcami." (vg, SITA)

MOV a MPV partnermi do roku 2032

Medzinárodný olympijský výbor (IOC) a Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) budú partnermi minimálne do roku 2032. Prezidenti oboch týchto celosvetových športových organizácií, Thomas Bach a Andrew Parsons, podpísali v Pjongčangu dlhodobú dohodu o spolupráci. 

 


Je pokračovaním partnerstva z Londýna 2012. Na základe podpísanej zmluvy bude Medzinárodný olympijský výbor vyberať dejiská olympijských hier tak, aby neskôr boli aj hostiteľmi paralympijských hier. Obe organizácie budú spolupracovať na zviditeľňovaní a podpore paralympizmu.

"Posilňovanie vzťahov medzi oboma organizáciami bolo mojou hlavnou prioritou po nedávnom zvolení na čelo Medzinárodného paralympijského výboru. Som rád, že sme podpísali historický dokument. Teraz sa môžeme tešiť na spoločnú budúcnosť,“ povedal Andrew Parsons na tlačovej konferencii v Pjongčangu. "Teším sa z pokračovania spolupráce, pretože spolu s paralympijským hnutím zdieľame mnoho hodnôt a cieľov,“ poznamenal Thomas Bach.

V rovnakom duchu rozvíjajú spoluprácu u nás doma  Slovenský olympijský výbor (SOV) a Slovenský paramlypijský výbor (SPV), ktorého najvyšší predstavitelia Anton Siekel a Ján Riapoš podpísali vlani memorandum o spolupráci. Dokument sa už začal vlani napĺňať spoluprácou vo viacerých oblastiach.

(vg, SITA)


Pomýlená šťastena

O Nemke Christiane Putzichovej sa bude našim curlerom ešte dlho snívať. Nie preto, že by bola krásavicou vesmírnou. Ani pre jej piercingy, ktoré má v nose, pod perou, v ušiach a ktovie kde ešte. Lež preto, že mala v zápase so Slovenskom neskutočné šťastie. „Musela včera stúpiť do riadne veľkého...“ smutno konštatoval tréner František Pitoňák.

 


Veru, curling je okrem iného aj hra nervov, centimetrov a šťastia. Nemci ho mali nadprídel. Priam im trčalo z uší. Žiaľ, na koňa ich posadil náš tím, keď dovolil súperovi uhrať v prvom ende tri body. No postupne naši curleri stav zrovnali, v polovici duelu bolo 4:4. Žiaľ, práve v druhej časti si šťastena ešte viac sadala len na súperove kamene. Slovenské jej zjavne nechutili. Už v piatom ende rozhodcovia premeriavali spornú pozíciu nemeckého  kameňa, ktorý sa zdal vonku z hausu. Uznali ho a opäť bolo treba doháňať dvojbodové manko.

Aj to by sa ešte podarilo, keby nemala Christiane Putzichová šťastno-hviezdy deň. V koncovke siedmeho endu odvrátila trojbodovú mínusku svojho tímu  a posledným hodom súťaže zachránila Nemcov od prehry. „Hodila „halušku“. Tak hovoríme hodom, ktoré sa zdajú nemožné a majú šťastnú koncovku,“ stískal zuby Dušan Pitoňák. V rukách mal záverečný hod celej súťaže. V ťažkej situácii za stavu 5:7 potreboval pritlačiť aj druhý náš kameň bližšie k stredu, no na vyrovnanie a následný extra end chýbali zo tri centimetre. V tej chvíli nám haluška z Putzichovej kuchyne zhorkla v ústach. Tretia prehra o jediný bod. No nie je tá šťastena pomýlená?

Stano Ščepán


Radostný večer paralympijskej rodiny

Prvé dva dni ZPH v Pjongčangu sa slovenskí športovci vytiahli. Vďaka piatim medailám zjazdárov vyskočili v medailovom hodnotení krajín na tretie miesto za USA a Francúzsko! Vďaka slovenským krojom Heni Šubrtovej a Natálie Farkašovej sa Slovensko dostalo aj do ázijských médií. A vďaka skvelému úvodu bolo o čom hovoriť aj v nedeľu na recepcii SPV v pôsobivých priestoroch múzea Korea Palace v Pjongčangu.

 


Úspešný štart našej výpravy ocenil aj veľvyslanec SR v Kórejskej republike  Milan Lajčiak, ale člen výkonného výboru Medzinárodného paralympijského výboru Luca Pancalli, ktorý so štipkou závisti hovoril aj o tom, že Slovensko sa stalo v paralympijskom športe veľmocou v zjazdovom lyžovaní. Poďakovanie a povzbudenie do ďalších dní súťaží odznievalo v rôznych podobách aj od predsedu SPV Jána Riapoša a ďalších čestných hostí, vrátane veľvyslanca ČR v Kórei Tomáša Husáka. Spontánne sa pridávali aj zástupcovia sponzorov, ktorí prišli do dejiska hier športovcov povzbudiť. Celá paralympijská rodina prežívala krásny večer. A všetci spoločne sme dúfali, že prídel radosti sme si ešte v horách pri Japonskom mori nevyčerpali... (spn)  


Na curlerov sa lepí smola: ďalšia tesná prehra s Nemeckom

Po predpoludňajšom triumfe nad Švédskom 8:3 už náš curlingový tím veril v nástup na víťaznú vlnu. Bohužiaľ, zopakoval sa scenár zo zápasov s Kóreou a Švajčiarskom a náš tím utrpel ďalšiu tesnú prehru 6:7, o ktorej rozhodol „thrillerový“ posledný end.


Hoci sme pred ním prehrávali 5:7, až do posledného kameňa sme udržiavali nádej na trojbodový obrat. Geniálno - šťastný záverečný hod Christiane Putzichovej prekazil slovenské plány ... Priebeh: 0:3, 2:0, 0:1, 2:0, 0:2, 1:0, 0:1, 1:0 Tréner František Pitoňák: „Začali sme zle, prehrávali sme 0:3. Po psychickej stránke je takýto začiatok veľmi zlý. Navyše sme mali v prvom ende výhodu a tam treba minimálne bod získať. Napriek tomu to moji zverenci dotiahli a víťazstvo sme už mali na dosah. Nevyšlo to. Ale ešte nie je nič stratené. Mám aj predstavu o nejakých zmenách, ktoré treba urobiť. Bojujeme ďalej, čaká nás ešte dosť zápasov“. Skip Radoslav Ďuriš: „Na začiatku som urobil jedno zlé rozhodnutie a dostali sme trojku. Museli sme to potom dobiehať. Na druhej strane tie konce, kde treba veľa taktizovať, mám najradšej. Také to psycho. Nemci hrali dobre, ale v dvoch posledných endoch hodili také dva šťastné kamene, že to trochu zamrzí. Nehrali sme zle a verím, že sa ešte môžeme zlepšovať každým zápasom“. Monika Kunkelová: „Do každého kameňa sme vložili všetko, čo sa dalo. To, že to nevyšlo podľa našich predstáv, bohužiaľ, takéto veci sa stávajú. Nemôžeme byť všetci vždy stopercentní. Na druhej strane, sme zatiaľ nedostali žiadny debakel a pri všetkých troch prehrách to boli vyrovnané zápasy. Rozhodli sa v poslednom ende poslednými kameňmi. Dnes to bolo aj o šťastí - Nemci asi jedli štvorlístky na raňajky. Dúfame, že to bude z našej strany ešte…

Kameň za tri korunky

O druhom víťazstve nášho curlingového tímu na paralympijskom turnaji v Pjongčangu rozhodli najmä dve veci. Vydarený úvod, keď hneď prvý end vyhrali naši reprezentanti nad Švédskom 3:0 a potom kľúčový "take out" Dušana Pitoňáka v závere šiesteho endu. Zvýšenie náskoku na 7:3 už dávalo tušiť následnú radosť z víťazstva...

 


Prišlo v pravú chvíľu po dvoch tesných a nešťastných prehrách s Kóreou a Švajčiarskom.  „Ten dôležitý kameň venujem  svojej manželke Stázke, ktorá má dnes narodeniny,“ usmieval sa Dušan Pitoňák. Hneď sme ho podpichli, či bude aj menší kamienok, napríklad drahokam, ale to zostane zatiaľ tajomstvom. Úľavu bolo cítiť na uvoľnenejších úsmevoch všetkých členov tímu. „Švédi sú vždy nepríjemní, no dnes boli hrateľní,“ konštatovala Monika Kunkelová, ktorá rozohráva v našom tíme každý end. Biela čiapka s brmbolcom jej zakrývala dlhé čierne vlasy, no aspoň viac vynikli krásne náušnice, ktoré si sama navrhuje. „Pokazil sa mi štipec do vlasov, preto som ich schovávala do čiapky. Ak mi zoženiete náhradný, budem hrať bez nej,“ žartovala. Domácu úlohu sme však hneď po stretnutí so Švédskom nesplnili. Buď kórejské dievčatá, ktoré sme oslovolai, nenosia štipce do vlasov, alebo sa chceli radšej fotografovať a komunikáciu o ich účesoch už považovali za dvorenie. Čo si v Kórei vyžaduje zrejme trochu iné pravidlá ako v Európe.

Našťastie, naši curleri si so Švédskom poradili aj bez štipca na vlasy a naladili sa ešte bojovnejšie na ďalší duel s Nemeckom, ktoré je zatiaľ najväčším prekvapením turnaja. (spn)

Slovensko – Švédsko 8:3 (3:0, 0:1, 2:0, 1:0, 0:2, 1:0, 1:0, X:X)