SPV čaká v decembri volebné valné zhromaždenie

01.12.2017

SPV čaká v decembri volebné valné zhromaždenie

V dňoch 16. a 17. decembra 2017 sa uskutoční v konferenčnej sále Hotela Lindner v Bratislave Volebné valné zhromaždenie SPV so začiatkom o 9. hodine. Na ďalšie štyri roky sa bude voliť predseda, výkonný výbor a ďalší funkcionári SPV.


Súčasťou VVZ SPV bude aj odovzdanie vyznamenaní Agitos členom hnutia za ich dlhoročný prínos v športe zdravotne znevýhodnených. 

 

Program VVZ SPV 

 

Sobota 16.12.2017

09:00 – 09:30 Prezentácia účastníkov VVZ SPV

09:30 – 09:40 Otvorenie

09:40 – 09:50 Voľba pracovného predsedníctva, zapisovateľov a overovateľa

09:50 – 10:00 Voľba pracovných komisií – mandátovej a návrhovej

10:00 – 10:10 Schválenie programu rokovania

10:10 – 10:15 Schválenie Štatútu, rokovacieho a volebného poriadku

10:15 – 10:40 Správa predsedu SPV a členov VV SPV

10:40 – 10:55 Správa kontrolnej komisie SPV

10:55 – 11:35 Vyhodnotenie projektov SPV

11:35 – 12:00 Prerokovanie Výročnej správy SPV a schválenie rozdelenia hospodárskeho výsledku SPV za rok 2016

12:00 – 12:20 Schválenie výpravy SR na ZPH PyeongChang 2018

12:30 – 13:30 Obed

13:30 – 15:45 Prezentácia kandidátov na jednotlivé funkcie v orgánoch SPV

15:45 – 16:00 Ukončenie

17:30 – 18:30 Slávnostné odovzdanie vyznamenaní Agitos

18:30 – 22:00 Večera

 

Nedeľa 17.12.2017

09:00 – 09:30 Prezentácia účastníkov VVZ SPV

09:30 – 09:40 Otvorenie

09:40 – 11:30 Voľby do orgánov SPV

11:30 – 11:50 Diskusia

11:50 – 12:00 Prestávka

12:00 – 12:20 Správa volebnej, návrhovej a mandátovej komisie

12:20 – 12:40 Záver VVZ SPV

13:00 – 14:00 Obed

VVZ SPV sa začne v sobotu 16. decembra 2017 o 9:00 hod. prezentáciou delegátov a o 9:30 hod. jeho otvorením.

Adresa: Hotel Lindner, Metodova 4, 821 08 Bratislava

 

Aktuálne podklady k Volebnému Valnému zhromaždeniu najdete v sekcii o nás.


Miroslav Haraus je tretím Slovákom so zlatom zo ZPH!

Stal sa ním v dnešnej superkombinácii, kde viedol už po dopoludňajšom Super G a zvládol aj slalom, kde štartoval ako posledný. V cieli po pohľade na výsledkovú tabuľu dal naplno prienik svojim emóciam, rovnako ako jeho navádzač Maroš Hudík. Ten od radosti zabudol na ostré hrany lyží a dorezal si ruky...


„Dal som do toho maximum, jazdy mi vyšli, hoci stále sa dá zlepšovať. Ale dnes som šťastný, že sa mi to podarilo, pretože je to moja prvá zlatá medaila z paralympiády. Emócie v cieli boli preto veľké. A som rád, že mi zahrajú slovenskú hymnu, čím som sa dostal na Slovensku medzi tých športovcov, ktorí takéto výsledky dosiahli. Do pretekov som išiel so skromnosťou a pokorou, ale čo najlepšie pripravený a veril som, že sa to raz podarí“, povedal po pretekoch Miro, ktorý sa v cieli od radosti hodil na brucho... Aj navádzač Maroš Hudík sa dočkal zlata až na štvrtej paralympiáde. V Turíne 2006 ani Vancouveri 2010 sa mu to nepodarilo s Radomírom Dudášom, rovnako nepochodil v Soči 2014 s Harausom. "Konečne to prišlo. Už v Soči som Mirovi veril, že to dáme. Tam však boli nevyhovujúce podmienky. Konečne to padlo,“ povedal Hudík, ktorý do mixzóny prišiel s porezanou pravou rukou. "V cieli som od radosti stlačil lyže a zabudol som, že sú ostré,“ vysvetlil. Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom bol po Super G druhý, ale striebornú priečku neudržal. Do cieľa prišiel tretí a napokon ho diskvalifikovali, lebo chytil v hornej časti trate bránku medzi nohy... Po pretekoch priznal, že slalom im v tejto sezóne nešiel a bol z toho v strese. „Pohoda nebola už na štarte, skôr naopak. Snažil som aj nejak uvoľniť, ale bolo to čím ďalej horšie. Skôr nasilu ako s ľahkosťou a napokon to skončilo diskvalifikáciou. Predpokladám, že to bol záklon, ale musím si…

Henrieta Farkašová: tretie preteky, tretie zlato!

Najúspešnejšia slovenská paralympionička plní svoj plán v Pjongčangu – získať päť zlatých medailí. Tretiu v poradí pridala s navádzačkou Natáliou Šubrtovou v dnešnej superkombinácii. Vyhrala už predpoludním Super G a svoju dominanciu potvrdila aj v popoludňajšom druhom kole slalome.


Henrieta dnes zvíťazila napriek chybe v slalome. „Zdramatizovala som to dosť, skoro mi srdce vyskočilo z hrude. Prišiel záklon, to sa mi stáva a musím sa toho vyvarovať. Ale dnes som zabojovala, ustála som to a som šťastná, že sme napokon vyhrali. Sen o piatich zlatých stále pokračuje“, povedala. Vyjadrila sa aj ku zvyšným dvom disciplínam, ktorých časy organizátori dnes už druhýkrát prehadzovali. „Ja to nevnímam ako prekážku, ale ako fakt. Počasie často ovplyvňuje pri lyžovaní zmenu disciplín a práve túto sezónu sme mali dosť divokú. Musíme iba flexibilne reagovať na aktuálne podmienky a čo najlepšie sa pripraviť na tú zmenu. Bude to fyzicky náročnejšie, ale absolvovali sme aj v minulosti viac pretekov po sebe. Takže sa musíme nastaviť na to, že pretekáme zajtra a podať čo najlepší výkon“. Spolu s medailami z Vancouvru a zo Soči má Farkašová na svojom konte už osem zlatých kovov!  Petra Smaržová obsadila v kategórii telesne znevýhodnených žien 6. miesto. „Super G bola taká moja klasická jazda – pekne, ale pomaly. Slalom bol už lepší, ale veľa som stratila v Super G a tým slalomom som to už nestačila dobehnúť. Bola som hlavne spokojná s tým, že sa mi podarilo dokončiť preteky na rozdiel od Super G pred dvomi dňami. Od zajtra sú na programe točivé disciplíny, ktoré sú už viac moje ako rýchlostné“. Superkombinácia (Super G + slalom) Výsledky – ženy Zrakovo znevýhodnené 1. Henrieta Farkašová /n. Natália Šubrtová (SVK) 2:27…

Superkombinácia: Slovensko siaha po troch medailách

Disciplínou Super G odštartovala dopoludnia superkombinácia v alpskom lyžovaní. V kategórii zrakovo znevýhodnených ju vyhrali slovenskí reprezentanti Henrieta Farkašová a Miroslav Haraus. Navyše Jakub Krako finišoval na striebornej pozícii!


Super G sa zároveň stalo pohrebiskom viacerých favoritov. Popoludňajší slalom si u zrakovo znevýhodnených už nezajazdia Kanaďan Marcoux a Talian Bertagnolli, u telesne znevýhodnených stojacich víťazi prvých dvoch disciplín Francúzka Bochetová (skupina Petry Smaržovej) a Švajčiar Gmur, rovnako ani Rakúšan Salcher. Martin France skončil v tejto obrovskej konkurencii na fantastickom 4. mieste!   Zo Slovákov vypadol iba nevidiaci Marek Kubačka. Petra Smaržová skončila desiata. Druhá časť superkombinácie - slalom - štartuje o 15:00 (7:00 SEČ) hod. (vg)

S vysokým favoritom sme zaknihovali štvrtú prehru

V dnešnom dopoludňajšom zápase narazila slovenská curlingová reprezentácia na tím Nezávislých paralympijských športovcov (NPA) z Ruska a podľahla mu 5:7. O 14:35 (6:35 SEČ) hod. ich v siedmom zápase na turnaji čaká Veľká Británia.


Zápas sa tentokrát nelámal v závere, ale v jeho strede. NPA získalo rozhodujúci náskok vo štvrtom a piatom ende. Priebeh 0:1, 0:1, 2:0, 0:2, 0:3, 2:0, 1:0, x Z doterajších šiestich zápasov na ZPH 2018 máme dve víťazstvá a štyri prehry. Po Britoch sa ešte postupne stretneme s Čínou, Kanadou, Nórskom a USA.   (vg)

Multimedailisti, aj zaujímavé ľudské osudy

Slovensko si užíva v Kórei fantastické úspechy. Päť medailí v prvých dvoch súťažných dňoch nás opäť katapultovalo medzi najlepších na svete. Ale o zaujímavé príbehy nie je núdza ani medzi ostatnými účastníkmi hier.


Napríklad holandská parasnoubordistka Bibian Mentel-Spee, ktorá v tejto sezóne bojovala s rakovinou. Napriek tomu obhájila prvenstvo zo Soči 2014 v crosse a pripísala si na konto druhé zlato!

Talianski parahokejisti sa prvýkrát v histórii prebojovali do semifinále ZPH. Inšpirácia aj pre Slovensko, ako sa postupne prebojovať až na vrchol...

Kanadský bežec na lyžiach Brian McKeever sa stal rekordérom, keď vybojoval svoju 11 zlatú medailu!  Prvú vyhral v Salt Lake City 2002.

V súťaži telesne znevýhodnených sediacich lyžiarok si siedme zlato pripísala 25 - ročná Nemka Anna Schaffelhuberová, ktorá porazila Rakúšanku Claudiu Loeschovú.

V mimoriadne ťažkej skupine stojacich mužov, kde súťaží náš Martin France, vyhral oba úvodné preteky Švajčiar Theo Gmur. U žien (skupina Petry Smaržovej) zasa Francúzka Marie Bochetová, tesne prenasledovaná Nemkou Andreou Rothfussovou. V Super G ju zdolala len 0,27 sekundy...

Roman Végh


Rozvoj vzťahov s Kóreou aj vďaka paralympiáde

ZPH 2018 v Pjongčangu nežijú len športom, ale aj diplomaciou, nakoľko je tu priestor na zaujímavé a podnetné stretnutia. Naši zástupcovia sa napríklad zúčastnili na recepcii Veľkej Británie, kde odovzdali dar prezidentovi Britského paralympijského výboru Nickovi Webbornovi.

 


Veľkou posilou našej výpravy je zasa veľvyslanec SR v Kórei Milan Lajčiak. Podľa jeho slov Slovensko a Kórejská republika môžu nadviazať nový rozmer spolupráce aj práve vďaka zimným paralympijským hrám. "Verím, že v krátkom čase to vyvolá rokovania o možnej spolupráci. Z kórejskej strany určite je záujem o slovenský systém na podporu paralympionikov. Kórejčania si aj vďaka olympiáde a paralympiáde budujú potenciál strednej veľmoci s vplyvom na mnohé medzinárodné udalosti," uviedol. Svoj vzťah k zdravotne znevýhodneným športovcom vyjadril týmito slovami. "Som entuziasta športu. Veľmi si vážim tých, ktorí majú mentálnu energiu bojovať so sebou samými, ale aj S inými športovcami." (vg, SITA)

MOV a MPV partnermi do roku 2032

Medzinárodný olympijský výbor (IOC) a Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) budú partnermi minimálne do roku 2032. Prezidenti oboch týchto celosvetových športových organizácií, Thomas Bach a Andrew Parsons, podpísali v Pjongčangu dlhodobú dohodu o spolupráci. 

 


Je pokračovaním partnerstva z Londýna 2012. Na základe podpísanej zmluvy bude Medzinárodný olympijský výbor vyberať dejiská olympijských hier tak, aby neskôr boli aj hostiteľmi paralympijských hier. Obe organizácie budú spolupracovať na zviditeľňovaní a podpore paralympizmu.

"Posilňovanie vzťahov medzi oboma organizáciami bolo mojou hlavnou prioritou po nedávnom zvolení na čelo Medzinárodného paralympijského výboru. Som rád, že sme podpísali historický dokument. Teraz sa môžeme tešiť na spoločnú budúcnosť,“ povedal Andrew Parsons na tlačovej konferencii v Pjongčangu. "Teším sa z pokračovania spolupráce, pretože spolu s paralympijským hnutím zdieľame mnoho hodnôt a cieľov,“ poznamenal Thomas Bach.

V rovnakom duchu rozvíjajú spoluprácu u nás doma  Slovenský olympijský výbor (SOV) a Slovenský paramlypijský výbor (SPV), ktorého najvyšší predstavitelia Anton Siekel a Ján Riapoš podpísali vlani memorandum o spolupráci. Dokument sa už začal vlani napĺňať spoluprácou vo viacerých oblastiach.

(vg, SITA)


Pomýlená šťastena

O Nemke Christiane Putzichovej sa bude našim curlerom ešte dlho snívať. Nie preto, že by bola krásavicou vesmírnou. Ani pre jej piercingy, ktoré má v nose, pod perou, v ušiach a ktovie kde ešte. Lež preto, že mala v zápase so Slovenskom neskutočné šťastie. „Musela včera stúpiť do riadne veľkého...“ smutno konštatoval tréner František Pitoňák.

 


Veru, curling je okrem iného aj hra nervov, centimetrov a šťastia. Nemci ho mali nadprídel. Priam im trčalo z uší. Žiaľ, na koňa ich posadil náš tím, keď dovolil súperovi uhrať v prvom ende tri body. No postupne naši curleri stav zrovnali, v polovici duelu bolo 4:4. Žiaľ, práve v druhej časti si šťastena ešte viac sadala len na súperove kamene. Slovenské jej zjavne nechutili. Už v piatom ende rozhodcovia premeriavali spornú pozíciu nemeckého  kameňa, ktorý sa zdal vonku z hausu. Uznali ho a opäť bolo treba doháňať dvojbodové manko.

Aj to by sa ešte podarilo, keby nemala Christiane Putzichová šťastno-hviezdy deň. V koncovke siedmeho endu odvrátila trojbodovú mínusku svojho tímu  a posledným hodom súťaže zachránila Nemcov od prehry. „Hodila „halušku“. Tak hovoríme hodom, ktoré sa zdajú nemožné a majú šťastnú koncovku,“ stískal zuby Dušan Pitoňák. V rukách mal záverečný hod celej súťaže. V ťažkej situácii za stavu 5:7 potreboval pritlačiť aj druhý náš kameň bližšie k stredu, no na vyrovnanie a následný extra end chýbali zo tri centimetre. V tej chvíli nám haluška z Putzichovej kuchyne zhorkla v ústach. Tretia prehra o jediný bod. No nie je tá šťastena pomýlená?

Stano Ščepán


Radostný večer paralympijskej rodiny

Prvé dva dni ZPH v Pjongčangu sa slovenskí športovci vytiahli. Vďaka piatim medailám zjazdárov vyskočili v medailovom hodnotení krajín na tretie miesto za USA a Francúzsko! Vďaka slovenským krojom Heni Šubrtovej a Natálie Farkašovej sa Slovensko dostalo aj do ázijských médií. A vďaka skvelému úvodu bolo o čom hovoriť aj v nedeľu na recepcii SPV v pôsobivých priestoroch múzea Korea Palace v Pjongčangu.

 


Úspešný štart našej výpravy ocenil aj veľvyslanec SR v Kórejskej republike  Milan Lajčiak, ale člen výkonného výboru Medzinárodného paralympijského výboru Luca Pancalli, ktorý so štipkou závisti hovoril aj o tom, že Slovensko sa stalo v paralympijskom športe veľmocou v zjazdovom lyžovaní. Poďakovanie a povzbudenie do ďalších dní súťaží odznievalo v rôznych podobách aj od predsedu SPV Jána Riapoša a ďalších čestných hostí, vrátane veľvyslanca ČR v Kórei Tomáša Husáka. Spontánne sa pridávali aj zástupcovia sponzorov, ktorí prišli do dejiska hier športovcov povzbudiť. Celá paralympijská rodina prežívala krásny večer. A všetci spoločne sme dúfali, že prídel radosti sme si ešte v horách pri Japonskom mori nevyčerpali... (spn)