Športový psychológ Peter Kuračka

26.01.2016

Športový psychológ Peter Kuračka

Koľko času a energie venujete tréningu a rozvoju psychických schopností ako sú sebadôvera, koncentrácia, schopnosť zvládať stres, emócie alebo  kľúčové momenty v súťaži? 


Hranica medzi víťazstvom a prehrou vo vrcholovom športe je veľmi tenká. Ako športovci venujete veľa času a energie tréningu fyzických, technických a taktických schopností. Pre úspech vo vrcholovom športe je dôležitá aj psychická stránka. Moja otázka je: Koľko času a energie venujete tréningu a rozvoju psychických schopností ako sú sebadôvera, koncentrácia, schopnosť zvládať stres, emócie alebo  kľúčové momenty v súťaži? Všetky tieto schopnosti je možné systematickým prístupom trénovať a rozvíjať. Ako športový psychológ pomáham športovcom dlhodobo zvyšovať výkonnosť a podporiť pocity sebarealizácie a radosti zo športu. Zvyšovanie psychickej odolnosti je dôležitou súčasťou prípravy na vrcholné podujatia akými sú ME, MS a PH. Práca športového psychológa môže tiež pomôcť trénerom efektívne viesť športovcov a pomáhať im byť optimálne psychicky pripravení na súťaže a zápasy. Výkony vo vrcholovom športe sú dnes výsledkom práce skupiny ľudí, preto efektívne fungovanie tímu je dôležitou súčasťou procesu.    

 viac o Petrovi Kuračkovi najdete na jeho web stránke sportovypsycholog.sk.


Boccia: zlato Samuela Andrejčíka z Portugalska

Na turnaji Boccia World Open 2016 v Póvoa de Varzim pridal k bronzu páru BC4 Samuel Andrejčík aj celkové prvenstvo v súťaži jednotlivcov BC4. Vo finále porazil domáceho hráča Pedra Claru 5:0, ...


... v semifinále si poradil s Brazílčanom Eliseu dos Santos 4:3. Okrem neho sa najďalej dostal Róbert Mezík v skupine BC2, keď vo štvrťfinále podľahol Britovi Nigelovi Murrayovi 2:3. Tomáš Král (tiež BC2) vypadol v osemfinále, rovnako ako Michaela Balcová a Róbert Ďurkovič v BC4.

Druhé miesto Jána Riapoša na turnaji v Španielsku

Ján Riapoš postúpil na turnaji Spanish Open 2016 v El Prat de Llobregat pri Barcelone do finále súťaže jednotlivcov, kde prehral s Kórejčanom Soo Yong Cha. Rastislav Revúcky vypadol s rovnakým súperom vo štvrťfinále.


Riapoš si v základnej skupine poradil s Američanom Jamesom Segrestom i Kórejčanom Jun Gi Li. Vo vyraďovacej fáze zdolal dvoch domácich hráčov – vo štvrťfinále Ikera Sastreho a v semifinále Miguela Angela Toleda zhodne 3:0.

Dnes pokračuje turnaj súťažou družstiev. Naši reprezentanti Riapoš – Revúcky si zmerajú sily s Francúzskom 2 a zmiešanými tímami Argentína/USA a Japonsko/Švédsko.  


Boccia: bronz páru BC4 v Portugalsku

Na turnaji série Svetového pohára pod názvom Boccia World Open 2016 v Póvoa de Varzim porazil náš pár BC4 v zápase o tretie miesto Nemecko 6:1 a obsadil tretie miesto.


V skupinovej fáze vyhrali naši reprezentanti všetky tri zápasy – nad Veľkou Britániou 4:2, Ruskom 11:0 a Nemeckom 15:0. O zlato ich však pripravila semifinálová prehra s Brazíliou 3:7. Náš pár, ktorý sa už kvalifikoval  na PH 2016 do Ria, štartoval v zložení Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič.

Turnaj pokračuje súťažou jednotlivcov.


Atletika: nováčik Brunner štvrtý, Margoč šiesty

Včera zakončili v talianskom Grossetto IPC ME 2016 v atletike zdravotne znevýhodnených športovcov. Slovensko si zo šampionátu odváža štyri cenné kovy – jedno striebro a tri bronzy.


Slovensko reprezentovalo na európskom šampionáte sedem atlétov. V medailovej bilancii krajín sme sa umiestnili na 28. priečke.

O dve medaile sa postaral náš najlepší atlét Adrián Matušík (F44), ktorý získal striebro vo vrhu guľou a bronz v hode diskom. Ďalšie tretie miesto pridal v hode kuželkou Marián Kuřeja (F51), rovnako ako Benjamín Erban (T36) v behu na 100 m.

Tesne  pod medailovým pódiom sa umiestnil nováčik Igor Brunner (F44) v hode oštepom. V rovnakej disciplíne bol štvrtý aj Július Hutka (F57). Ďalšie štvrté miesto pridala zrakovo postihnutá šprintérka Hana Kolníková (T13) na 100 m. Marek Margoč (F41) skončil v hode oštepom šiesty.  


Olympionici a paralympionici sa dohodli na pokračovaní spolupráce

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) a Medzinárodný paralympijský výbor (MPV) sa v Lausanne dohodli na pokračovaní dlhodobej spolupráce do roku 2032.


 Podmienky memoranda o porozumení nezverejnili, ale podľa spoločného vyhlásenia zabezpečia nielen zviditeľnenie paralympijských hier a celého hnutia, ale aj finančnú stabilitu podujatí a IPC.

"Naše partnerstvo vstúpi do štvrtej dekády a paralympijskému hnutiu pomôže k väčšej sebestačnosti," uviedol prezident MPV Sir Philip Craven a jeho partner, prezident MOV Thomas Bach dodal: "Dohodu považujem za dôležitý medzník v zavádzaní princípov Agendy 2020. MOV a MPV majú spoločný cieľ - urobiť svet lepším miestom na život prostredníctvom športu. Teším sa, že naše dve organizácie budú opäť o niečo užšie spolupracovať na jeho dosiahnutí."


Slovakia Open 2016 v tenise na vozíku od zajtra v Trnave

Zajtra sa začína v Trnave XXIII. ročník medzinárodného turnaja Slovakia Open 2016 v tenise na vozíku. Podujatie je súčasťou Uniqlo Wheelchair Tennis Tour a potrvá do nedele 19. júna, kedy vyvrcholí finálovým zápasom dvojhry mužov.


Pôjde o jednu z posledných previerok pred PH 2016 v Riu a do súťaže mužov sa prihlásilo 19 mužov a 5 žien. Najvyššie nasadeným bude Poliak Kamil Fabisiak (aktuálne 20. hráč svetového renkingu), zo špičky sa tiež predstavia Nemec Steffen Sommerfeld či Rakúšan Josef Riegler, ako aj náš najlepší tenista na vozíku Marek Gergely (momentálne 61. na svete).   Dejiskom turnaja budú dvorce TK Empire, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie tenisové areály na Slovensku. Turnaj sa sem presťahoval v roku 2012, dovtedy sa hrával v Bratislave. Program: júna*9.00 - 17.00* dvojhry, štvorhry júna* 9.00 - 17.00* dvojhry, štvorhry júna* 9.00 - 17.00* dvojhry, štvorhry                                            muži semifinále                                            ženy finále dvojhry                                            muži finále štvorhry júna*10.00* muži finále dvojhry --------------------------------------------------------------------- Základy tejto hry položil v roku 1986 Brad Parks v USA a odvtedy sa tento šport rozšíril na všetky kontinenty a v súčasnosti patrí do veľkej rodiny ITF, ktorá zastrešujem všetky podujatia v tenise na vozíku. Je to viac ako 160 turnajov v rámci UNIQLO Wheelchair Tennis Tour, World Team Cup (obdoba Davis a Fed Cupu a tenisový turnaj na paralympijských hrách). Vo svetovom rebríčku mužov a žien je momentálne viac ako 800 hráčov a hráčok. Tenis na vozíku bol ako ukážkový šport prvýkrát predstavený na PH v Soule v roku 1988. O štyri roky…

Ďalšie dva bronzy našich atlétov

Marián Kuřeja v hode kuželkou a Benjamín Erban v behu na 100 vybojovali na IPC ME 2016 v talianskom Grossette ďalšie dva bronzové kovy pre Slovensko. Július Hutka skončil v hode oštepom štvrtý, rovnako Hana Kolníková v behu na 100 m. 


Hod kuželkou T51

 

 1. Željko Dimirtrijevič*SRB*27, 04 m
 2. Radim Beleš*CZE*24, 32 m
 3. Marián Kuřeja*SVK*23, 73 m

 

Beh na 100 m T36

 

 1. Jevgenij Torsunov*RUS*12, 27 s.
 2. Graeme Ballard*GB*12, 34 s.
 3. Benjamín Erban*SVK*14, 01 s.

 

Hod oštepom T57

 

 1. Marcelin Walico*FRA*34, 56 m
 2. Aleksandr Pjatov*RUS* 30, 17 m
 3. Musa Davulcu*TUR*29,33 m
 4. Július Hutka *SVK*28, 52 m

 

Beh na 100 m T13 (zrakovo postihnuté ženy) 

 1. Carolina Duarte*POR*12, 87 s.
 2. Anina Baranova*RUS*13, 02 s.
 3. Jane Engeleiter*GER*13, 27 s.
 4. Hana Kolníková*SVK*13, 56 s.

 


Atletika: striebro a bronz Matušíka

Vlaňajší svetový šampión vo vrhu guľou Adrián Matušík si pripísal na svoje konto dva cenné kovy aj na IPC majstrovstvách Európy 2016, kde vybojoval druhé miesto vo vrhu guľou a tretie v hode diskom.


Vo vrhu guľou skupiny F44 zvíťazil Chorvát Ivan Katanušič výkonom 15, 69 m. Druhý Matušík hodil o 10 cm menej – 15, 59 m (jeho víťazný pokus a zároveň osobný rekord na IPC MS 2015 v katarskej Dohe mal hodnotu 17, 19 m). Tretí skončil Rus Alexandr Filatov (13, 932 m). V disku súťažil náš najlepší atlét v spojenej skupine F44-46 a skončil na bronzovej priečke výkonom 49, 98 m za Britom Danom Gravesom (58,15 m) a už spomínaným Chorvátom Katanušičom (55, 59 m).   Šampionát sa koná v talianskom meste Grossetto v dňoch 10. - 16. júna.  

Najviac medailí si z berlínskeho bazéna odniesol Martin Batka

Osem slovenských reprezentantov sa počas minulého týždňa (9. - 12. júna) zúčastnilo na tradičných pretekoch IDM v Berlíne, kde súťažili plavci všetkých kategórií postihnutia.


Za „A“ reprezentáciu štartovali Karina Petrikovičová a Viktor Kemény, za „B“ Adam Riečičiar, Jadranka Marič, Miroslav Šušnyák a za juniorskú reprezentáciu Marek Sloboda, Radomír Pacák a Martin Batka. Najviac medailových umiestnení získal v najmladšej kategórii juniorov telesne postihnutý Martin Batka (PK Nové Zámky) -  1 x 1. miesto (100 m znak), 2 x 2. miesto (100 m voľný spôsob a 50 m znak), 1 x 3. miesto (50 m voľný spôsob). Ďalšie medailové umiestnenia si pripísali Viktor Kemény (2 x 3. miesto na 50 a 100 m znak) a Karina Petrikovičová (3. miesto na 100 m znak). Jediný zrakovo postihnutý junior Marek Sloboda zaplával viacero osobných rekordov. V disciplíne 100 m znak obsadil 2. miesto vo svojej skupine postihnutia a na 400 m voľný spôsob 3. miesto. Ako jediný  postúpil v juniorskej kategórii do finále, kde obsadil 8. miesto. Adam Riečiar zvládol prihlásené disciplíny a zaplával aj osobné rekordy. V disciplíne 50 m znak získal vo svojej skupine postihnutia 3. miesto. Niekoľko osobných rekordov zaplávala aj Jadranka Marič. Výkony na úrovni 400 - 500 bodov však zostali bez medailového umiestnenia. Najhodnotnejšie bodové výkony dosiahli opäť naši najskúsenejší plavci -  Karina Petrikovičová 706 bodov na 100 m znak a Viktor Kemény 666 bodov na 50 m prsia. „A“ limit pre Rio však Viktor nezaplával ani v Berlíne a tak mu zatiaľ k jednej účasti na PH 2012 v Londýne ďalšia nepribudne. Slovensko bude mať na PH 2016 jedinú zástupkyňu v tomto…