Športový psychológ Peter Kuračka

26.01.2016

Športový psychológ Peter Kuračka

Koľko času a energie venujete tréningu a rozvoju psychických schopností ako sú sebadôvera, koncentrácia, schopnosť zvládať stres, emócie alebo  kľúčové momenty v súťaži? 


Hranica medzi víťazstvom a prehrou vo vrcholovom športe je veľmi tenká. Ako športovci venujete veľa času a energie tréningu fyzických, technických a taktických schopností. Pre úspech vo vrcholovom športe je dôležitá aj psychická stránka. Moja otázka je: Koľko času a energie venujete tréningu a rozvoju psychických schopností ako sú sebadôvera, koncentrácia, schopnosť zvládať stres, emócie alebo  kľúčové momenty v súťaži? Všetky tieto schopnosti je možné systematickým prístupom trénovať a rozvíjať. Ako športový psychológ pomáham športovcom dlhodobo zvyšovať výkonnosť a podporiť pocity sebarealizácie a radosti zo športu. Zvyšovanie psychickej odolnosti je dôležitou súčasťou prípravy na vrcholné podujatia akými sú ME, MS a PH. Práca športového psychológa môže tiež pomôcť trénerom efektívne viesť športovcov a pomáhať im byť optimálne psychicky pripravení na súťaže a zápasy. Výkony vo vrcholovom športe sú dnes výsledkom práce skupiny ľudí, preto efektívne fungovanie tímu je dôležitou súčasťou procesu.    

 viac o Petrovi Kuračkovi najdete na jeho web stránke sportovypsycholog.sk.


Leto talentov na Remate otvára boccia

Dnes odštartoval v zariadení SZTPŠ na Remate pri Handlovej projekt „Hľadáme talenty 2016“ prvým špecialzivaným kempom, ktorý je venovaný športu boccia. SPV organizuje projekt v spolupráci s Allianz - Slovenská poisťovňa a Nadáciou Markíza.


Prvý zo štyroch kempov povedie náš reprezentant v boccii Róbert Ďurkovič, ktorý sa pripravuje už na svoju tretiu paralympiádu. Na niektorých tréningoch sa zúčastnia aj ďalší naši reprezentanti Michaela Balcová a Samuel Andrejčík. Kemp, počas ktorého je pripravená aj autogramiáda a prezentácia tímu pre PH Rio 2016, potrvá do 4. júla. Sedemnásť účastníkov absolvuje v rámci neho šesť tréningov a ďalší športový a spoločenský program.

V poradí druhý kemp (5. - 10. 7.) bude venovaný plávaniu. Potvrdených je 21 účastníkov, ktorým predvedú praktické ukážky reprezentant Viktor Kemény s reprezentačným trénerom Ladislavom Struhárom.  

Tretí a štvrtý prázdninový kemp sú koncipované ako náborové na hľadanie talentov pre všetky paralympijské športy. V súčasnosti prebieha prihlasovanie účastníkov. Pokiaľ máte záujem neváhajte, pretože počet miest je limitovaný. Viac na: http://spv.sk/zapojme-sa/hladame-mlade-talenty-leto-201


V lukostreľbe ešte nádej na jednu miestenku

SPV požiadal bipartitnú komisiu o pridelenie miestenky na PH 2016 pre lukostrelkyňu Dianu Pashchenkovu. Výsledok by mal byť známy do 1. júla. Aktuálne má z našich lukostrelcov istú účasť dvojica Marcel Pavlík - Peter Kinik.


Pôvodne sa očakávalo, že naši lukostrelci zabojujú o letenky priamo na poslednom nominačnom podujatí, ktorým bol Svetový pohár v českom Novom Měste nad Metují v polovici júna. Napokon všetko dopadlo inak. „Našim dvom mužským zástupcom v kategórii Compound Mariánovi Marečákovi a Martinovi Doričovi nebolo umožnené štartovať v tzv. quota turnaji o priame miestenky s odôvodnením, že Slovensko už v tejto kategórii miestenku do Ria získalo“, povedal na úvod reprezentačný tréner Vladimír Majerčák. Pritom v mužskom Compounde boli v hre ešte tri voľné miesta... A tak sa za rekordnej účasti 420 reprezentantov zo 48 krajín zapojila do quota turnaja iba naša jediná ženská zástupkyňa Diana Pashchenkova. Úlohu však mala nadmieru ťažkú - zabojovať o jediné voľné miesto do Ria. „Síce posunula slovenský rekord o 11 bodov, ale  obsadila 7. miesto z 20 účastníčok, čo na miestenku samozrejme nestačilo“, povedal tréner. V turnaji Svetového pohára sa z našich podľa očakávania najlepšie darilo Marcelovi Pavlíkovi, ktorý v kategórii Compound kladkový luk obsadil v kvalifikácii 2. miesto zo 79, navyše pridal veľmi dobrý výkon 698 bodov. Peter Kinik vo svojom osobnom i slovenskom rekorde v kategórii W1 skončil so 658 bodmi tretí z 26. Marian Marečák bol po prvej kvalifikácii šiesty, ale napokon 29. zo 79. a Martin Dorič 52. zo 79. Možno i frustrácia zo znemožnenej účasti v quota turnaji spôsobila, že napokon obaja nesplnili trénerove očakávania. „Vyraďovačka“…

V Partizánskom včera úspešne odštartoval projekt Radovan Kaufman Day

Viac ako tisíc detí z Partizánskeho bolo včera súčasťou úspešného štartu kampane ,,Radovan Kaufman Day“. Otvorenie prebehlo na Námestí SNP...


... za prítomnosti primátora mesta Jozefa Božika a predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku. Okrem úvodných príhovorov sa nieslo aj v znamení podpisu Memoranda o spolupráci medzi Mestom Partizánske a Slovenským paralympijským výborom (SPV). Následne sa väčšina zúčastnených detí zapojila do symbolickej jazdy na námestí. Zároveň si 45 úspešných školákov prevzalo z rúk primátora, viceprimátora a predsedu SPV Jána Riapoša ďakovný list a vecné ceny za úspešnú reprezentáciu mesta v končiacom sa školskom roku 2015/16.Úspešnú akciu včera vhodne doplnili svojimi vstupmi Štefan Skrúcaný, virtuóz na akordeóne Michal Červienka a v závere koncertom Peter Cmorik.Viac o Memorande a Projekte Radovan Kaufman Day sa dočítate v prílohách.

Stolný tenis: štyri prvenstvá na turnaji v Rumunsku

Medzinárodný turnaj RITTO v Kluži bol poslednou previerkou našich reprezentantov pred PH 2016. Celkove sme získali deväť medailí, z toho štyri zlaté.


Medzi deviatimi slovenskými reprezentantmi sa predstavila aj pätica, ktorá sa nominovala do Ria: Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik (TT4) a Richard Csejtey (TT8). Na turnaji, kde štartovali hráči z 30 krajín, nás ešte reprezentovali Marián Kamien (TT1), Alexander Nagy, Gabriel Csémy (TT6) a Jozef Kršiak (TT8).

O prvenstvá sa postarali Alena Kánová a Peter Mihálik v súťaži jednotlivcov, Ludrovský/Revúcky a Nagy/Csémy v súťaži družstiev.

Alena Kánová pridala striebro z tímovej súťaže (so srbskou spoluhráčkou Sanjou Mijatovič) a štyri bronzové medaily vybojovali Marián Kamien, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky a Richard Csejtey v súťaži jednotlivcov.

Informoval reprezentačný tréner Saša Dragaš.


Radovan Kaufman Day v Partizánskom

Dnes bude Partizánske dejiskom ďalšieho ročníka podujatia, ktoré spojí Deň mladých v tomto meste s aktivitami paralympijského hnutia. Súčasťou dňa bude podpísanie  Memoranda o spolupráci medzi Mestom Partizánske a Slovenským paralympijským výborom (SPV)...


... ako základ pre štart  podujatia Radovan Kaufman Day, ktoré je  pokračovaním kampane Na kolesách proti rakovine. Jej hlavným organizátorom bol 13 rokov SPV.   Zakladateľom kampane bol Radovan Kaufman, paralympijský víťaz z PH Sydney 2000 v dráhovej cyklistike, rodák z Partizánskeho, ktorý zomrel v roku 2003. Vďaka dlhoročnej výbornej spolupráci Mesta Partizánske a SPV sa projekt transformuje v tomto roku do novej podoby, ktorá bude predstavená práve v Kaufmanovom rodisku. Cieľ projektu je cez osobnosť Radovana Kaufmana, jeho úspechy a životnú filozofiu, priblížiť širokej verejnosti myšlienky paralympizmu, pozitívneho vplyvu športu a pohybových aktivít na zdravie, predchádzanie civilizačným chorobám a v neposlednom rade aj pozitívnej integrácie zdravotne znevýhodnených do spoločnosti. Cieľovou skupinou sú deti a mládež vo veku základnej školskej dochádzky – t. j. základné školy bežného typu, spolu so špeciálnymi základnými školami. Nepriamo sú cieľovou skupinou rodiny s deťmi vo veku 6-15 rokov, vrátane rodín so zdravotne znevýhodneným dieťaťom. Mesto Pertizánske už niekoľko rokov spoluorganizuje kampaň na Kolesách proti rakovine v rámci Týždňa zdravia a nebude tomu inak ani v tomto roku. Podujatie už tradične podporia svojou účasťou deti MŠ a ZŠ, učitelia škôl, zamestnanci Mestského úradu Partizánske, členovia organizovaní v spoločenských organizáciách mesta, ako aj občania mesta. Práve dnešok bude zároveň v Partizánskom aj Dňom mladých.  V tomto meste došlo 2.…

Dnešná relácia „Bez limitov“ s Jozefom Metelkom

Na medzinárodných súťažiach sa pravidelne objavuje na stupňoch víťazov, ale na Slovensku stále nie je dostatočne známy. Jozef Metelka totiž už po gymnáziu odišiel do Veľkej Británie.


Aktuálne patrí pred Riom v paracyklistických súťažiach k najväčším favoritom na zlato, najmä na dráhe. Trojnásobný majster sveta sa pripravuje na paralympijské hry v Anglicku a dnes večer bude o 20:40 hod. v Rádiu Slovensko hosťom pravidelnej rubriky „Bez limitov“, ktorú pripravuje Stano Ščepán.


V Abu Dhabí aj voľba nového prezidenta

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) oznámil, že XVIII. valné zhromaždenie IPC bude organizovať v dňoch 7. – 8. septembra 2017 metropola Spojených arabských emirátov Abu Dhabí.


V National Exhibition Centre čaká delegátov aj voľba nového prezidenta. Súčasný prezident IPC Sir Philip Craven, ktorý funkciu vykonáva od roku 2001, odstúpi po tom, čo absolvoval maximálny počet mandátov. Voliť sa bude aj viceprezident a 10 členov výkonného výboru. Nominácia kandidátov sa otvorí v marci a uzavrie v júni 2017.
Pred začatím Valného zhromaždenia sa bude konať Konferencia IPC v dňoch 5. - 6. septembra na rovnakom mieste. Na záver 7. septembra príde na rad udelenie tradičných cien Media Awards v spolupráci s poisťovňou Allianz.
Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom IPC, ktorý sa schádza raz za dva roky. Naposledy sa delegáti stretli v novembri 2015 v Mexico City.


V sobotu sa začne BOCCIA TATRA CUP 2016

V dňoch 25. až 27. júna sa v športovej hale hotela Alexandra v Liptovskom Jáne uskutoční II. ročník národného a medzinárodného turnaja jednotlivcov v boccii – Boccia Tatra Cup (BTC).


Hlavným organizátorom turnaja je ZOM Prešov - občianske združenie ľudí so zdravotným postihnutím. Turnaj je rozdelený na národnú časť, ktorá sa odohrá 25.6. a medzinárodnú časť, ktorá sa odohrá 26. - 27.6..Národný turnaj BTC je súčasťou cyklu turnajov, organizovaných pre športovcov boccie na celoslovenskej úrovni v rámci každoročnej športovej sezóny. Zúčastnia sa na ňom športovci všetkých kategórií jednotlivcov BC1 - 4. Výsledky hráčov v turnaji sa započítajú do slovenského rankingu.Medzinárodný turnaj BTC je priateľským nebodovaným turnajom, na ktorom sa zúčastnia naši aj zahraniční účastníci. V tomto roku sa na turnaj prihlásilo 53 hráčov zo 7 krajín: Slovensko (15), Česko (10), Maďarsko ( 12), Veľká Británia (8), Chorvátsko ( 4), Poľsko (3), Ukrajina (1). Na turnaji budú zastúpené všetky kategórie jednotlivcov BC1 - 4.O kvalite turnaja vypovedá aj účasť hráčov, ktorí sú vo svetovom bodovaní na popredných priečkach, medzi nimi aj naši Róbert Mezík, Samuel Andrejčík či Róbert Ďurkovič. Medzinárodný turnaj pozostáva so zápasov v skupinách a z finálových zápasov. Športová hala je upravená bezbariérovo. Bude sa hrať na siedmych kurtoch, povrch je plávajúca podlaha. Na turnaj nadviaže v dňoch 27.6. - 3.7. športovo-rekondičný pobyt „Boccia holiday“, počas ktorého sa uskutočnia spoločné tréningy, neformálne stretnutia, športové sústredenie, wellness, rehabilitácia, výlety do okolia, kultúrny a spoločenský program.  

Rio 2016 s inovovanými medailami pre PH

Predstavitelia organizačného výboru Rio 2016 a brazílskej mincovne predstavili pred pár dňami medaile, ktoré budú rozdelené počas paralympijských hier v septembri. Každá z 2 642 medailí (877 zlatých, 876 strieborných a 889 bronzová) má vo vnútri oceľové guličky,...


... ktoré umožnia zdravotne znevýhodneným športovcom identifikáciu kovu podľa intenzity zvuku. Bronzové medaily majú 16 guličiek a vydávajú najmenší zvuk. Strieborné majú 20 a zlaté 28, s najhlasnejším zvukom. Zároveň majú všetky Brailovým písmom napísané "Rio 2016 Paralympijské hry".

Po prvýkrát sú medaily v strede o niečo hrubšie ako na okrajoch.  Názov podujatia, pre ktoré sú určené, sú vyryté laserom pozdĺž vonkajšieho okraja. Každá medaila váži 500 gramov a obsahuje kresbu v tvare semien, čo predstavuje odvahu, vytrvalosť a rozvoj športovcov.