Športovci dostanú možnosť letieť podľa ich potrieb

04.09.2019

Športovci dostanú možnosť letieť podľa ich potrieb

Včera sa v Bratislave uskutočnilo II. zasadnutie Štábu PH 2020 pod vedením jeho vedúceho Tomáša Vargu. Na úvod spolu s predsedom SPV Jánom Riapošom odovzdali menovacie dekréty členom štábu, ktorí sa na prvom zasadnutí nemohli zúčastniť.


Na programe rokovania bola kontrola úloh z predošlého zasadnutia, novinky z Tokia, logistika PH 2020, CDM seminár a rôzne. Ján Riapoš požiadal vedúcich jednotlivých športov o sumarizáciu potrieb k ich nerušenej príprave a kvalifikácii do Tokia. Zároveň informoval, že športovci a realizačné tímy dostanú možnosť individuálne zvážiť dátum príchodu do dejiska a dĺžku pobytu. Do japonskej metropoly teda nepoletí spolu celá výprava a odbúrajú sa tým neduhy z minulosti, keď viacerí športovci strávili v dejisku tri týždne a súťaže mali až posledný deň, čo veľakrát negatívne ovplyvnilo ich výkon. „Celý paralympijský šport sa profesionalizuje a my ideme do Tokia podať čo najlepšie výkony“, zdôraznil predseda SPV.

Tomáš Varga následne informoval členov štábu o úlohách, ktoré ich v najbližšom období čakajú. V piatok odlieta spolu s výkonným riaditeľom SPV Marošom Čambalom do Tokia na seminár vedúcich výprav (Chef de Mission).


Parahokej: zabojujeme o postup medzi elitu!

Slovenská reprezentácia v parahokeji sa pripravuje na MS B skupiny, ktoré sa uskutočnia v Berlíne v dňoch 17. – 22. novembra. V druhej polovici septembra boli naši hráči testovať dejisko v rámci troch prípravných zápasov s domácim tímom.


O príprave aj nadchádzajúcom šampionáte sme hovorili s generálnym manažérom tímu Miroslavom Drábom.   V marci tohto roku sme na Slovakia Cupe zdolali Nemcov po nájazdoch 4:3, teraz sme všetky tri zápasy prehrali – 0:4, 5:6, 4:6.  Bol súper vo všetkých zápasoch lepší? Myslím si, že všetky tri zápasy boli vyrovnané. Oba tímy si dokázali vypracovať viacero gólových príležitostí, ale na rozdiel od nás ich Nemci dokázali aj využiť. Do všetkých zápasov sme nastúpili bez našej brankárskej jednotky Eduarda Lepáčka, ktorého miesto v bránke zaujal Miroslav Pastucha. V obrane absentoval Miroslav Kardoš, ktorý je v nominácii na MS.   Blíži sa MS B skupiny, ktoré bude hostiť práve Berlín. Čo vám tieto prípravné zápasy ukázali? Kde máme najväčšie rezervy? Najväčšou slabinou je momentálne naša streľba. Strieľame príliš málo a aj keď si vpracujeme gólovú šancu, nedokážeme ju využiť, čo býva v takýchto zápasoch s vyrovnaným súperom rozhodujúce.    Koľko hráčov máme aktuálne v príprave a koľko z nich pocestuje na MS? Aktuálne máme v príprave 15 hráčov, z ktorých pocestuje na MS 13 - 2 brankári + 11 hráčov v poli. Ako sa zmenil tím od posledného veľkého turnaja, ktorým bola presne pred dvomi rokmi kvalifikácia o ZPH 2018? Z tímu odišiel Marek Gergely, ktorý sa začal venovať tenisu a naopak pribudli nováčikovia Peter Kaščák – bývalý lukostrelec a účastník PH 2012, Michal Hlinka a Patrik Hetflajš. Kto z nováčikov sa najvýraznejšie presadzuje? Všetci hráči urobili pokrok vo…

Noví hráči zvýšili konkurenciu v curlingovom tíme

Cez víkend sa v bratislavskej hale v Lamači uskutočnil prvý medzinárodný vozíčkársky turnaj v curlingu. Zúčastnilo sa na ňom päť družstiev – po dvoch z Česka a Slovenska, jedno z Maďarska. Víťazom sa stal B tím Slovenska.


Družstvá najprv odohrali zápasy skupinovým spôsobom, každý proti každému. Najlepšie dve sa stretli vo finále a ďalšie dve v boji o 3. miesto. „Na naše spoločné tréningy stále prichádzajú noví hráči. Máme ich už dostatočné množstvo, aby sme mohli postaviť aj dve družstvá. Nakoľko sa turnaj konal u nás, tak sme po prvýkrát využili túto možnosť. Pricestovali k nám dve družstvá z Česka, ktoré začali sezónu už v auguste. Ich čaká vrchol sezóny už v novembri, keď majú majstrovstvá sveta B kategórie. Nás zasa v marci v áčku a tak začiatok sezóny sme mali posunutý až na koniec septembra. Bál som sa, či to nebude mať vplyv na úroveň hry našich hráčov na prvom turnaji. Potvrdili však, že v lete nezaháľali a zodpovedne sa pripravovali na nadchádzajúcu sezónu“, konštatoval reprezentačný tréner František Pitoňák.   Napokon si na turnaji prekvapujúco lepšie počínali B tímy Česka a Slovenska, ktoré sa stretli vo finále. V základnej skupine sa viac darilo Čechom, ktorí zvíťazili 6:1. „Na finále sme sa už ale dôkladne pripravili a súperom sme prehru oplatili. Finálovým výsledkom 9:2 sme získali víťaznú trofej z historicky prvého vozičkárskeho turnaja na Slovensku. V zápase o 3. miesto sme boli takisto úspešnejší po víťazstve nad českým áčkom 7:6“, pokračoval tréner. „Som rád, že aj noví hráči ukázali, že dokážu v zápasoch zúročiť poznatky, získané na tréningoch. Zvýšila sa tým konkurencia v družstve, čo nám určite pomôže v napredovaní k lepším výsledkom“…

V „limitoch“ s Annou Oroszovou

V pravidelnej rubrike Bez limitov sa Stano Ščepán porozprával v Košiciach s Annou Oroszovou o jej ďalšom víťazstve na 20 km v rámci včerajšieho Medzinárodného maratónu mieru.


Ale aj o bronzovej medaile z časovky a štvrtom mieste z cestných pretekov na MS 2019, ako aj o príprave na PH 2020 v Tokiu. 

Počúvajte v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Stretnutie ESCIF v Bratislave

Bratislavský hotel Lindner privítal v dňoch 4.- 6. októbra účastníkov výkonného výboru Európskej federácie paraplegikov - ESCIF.


Rokovania sa zúčastnili Stefan Jorlev, Nuutti Hiltunen, Mirjam Kanalec, Bojana Gladovič, Milan Kašiak, Albert Marti a Urs Styger. Zástupkyne Slovenského paralympijský výboru Mira Mažgutová a Martina Balcová prezentovali zúčastneným činnosť našej organizácie, pripravovaný národný projekt Sme si rovní a predstavili alternatívy usporiadania výročného kongresu federácie v roku 2021 na Slovensku. Delegáti boli s okolnosťami a možnosťami realizácie v Bratislave nadmieru spokojní a ocenili aj srdečné prijatie a pomoc zo strany SPV. 

 


Aj Varga a Morvay zabojujú o miestenky do Tokia

V dňoch 9. -19. októbra sa v austrálskom Sydney uskutočnia Majstrovstvá sveta 2019 v parastreľbe. Strelci sa tak vracajú v spomienkach na PH 2000, ktoré sa konali na rovnakej strelnici. Zároveň sú to predposledné preteky, na ktorých sa dajú vystrieľať miestenky na PH Tokio 2020.


„Naša výprava vycestovala do Austrálie v dvoch turnusoch. Dňa 2. októbra prileteli kvôli aklimatizácií a časovému posunu Radoslav Morvay a Štefan Varga, aby sme nič nenechali na náhodu a boli maximálne pripravení podať čo najlepší výkon. Veronika tak isto nič nechcela nechať na náhodu a práve s problémami, ktoré mala s časovým posunom v minulosti v tejto krajine, radšej vycestovala spolu s nami skôr. Dňa 8. októbra našu výpravu doplní zvyšok streleckého tímu“, informoval od protinožcov reprezentačný tréner Milan Goleňa.   Očakáva, že MS budú „povinnou jazdou“ pre našu najstabilnejšiu dvojicu v kategórii SH1 Veronika Vadovičová a Radoslav Malenovský, ktorí už miestenky vybojované majú. Strelnicu si pamätajú aj vďaka Svetovému poháru, ktorý sa tu uskutočnil v roku 2015. Vďaka spolupráci so Športovým centrom polície (ŠCP) sa podľa jeho slov podarilo vyriešiť novú malokalibrovku pre Radoslava Morvaya, ktorý po jej otestovaní a nájdení vhodného streliva išiel tréningovo veľmi dobre. „Preto budeme s očakávaním sledovať, či sa mu podarí v jeho najsilnejšej disciplíne R7 – malokalibrovka 3 polohy muži získať miestenku na spomínané PH v Tokiu, v čom mu všetci silno držíme palce“, zdôraznil Milan Goleňa.  V kategórií SH2 nás bude zastupovať Kristína Funková, ktorá na minuloročných MS v Kórei vytvorila nový finálový svetový rekord 250,7 bodov v malokalibrovke mix muži + ženy, ktorý nebol doteraz prekonaný a zároveň sa kvalifikovala do Tokia…

Zjazdári od nedele na rakúskych ľadovcoch

Po sústredení v Chile čaká slovenských alpských lyžiarov príprava v susednom Rakúsku na ľadovcoch Hintertux a Stubai, kam vycestuje A Top tím. Prvé preteky absolvujú na prelome novembra – decembra.


V druhej polovici augusta absolvovali tréningový kemp v chilskom stredisku El Colorado. Zúčastnili sa na ňom zrakovo znevýhodnení Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou, Miroslav Haraus s Martinom Pavlákom, reprezentačný tréner Roman Petrík a manažér tímu Martin Makovník. „Odtrénovali sme plný počet dní, čo bolo pozitívne, ale vzhľadom na zhoršené snehové podmienky sme nemohli trénovať rýchlostné disciplíny, takže sme sa sústredili na tie technické“, uviedol reprezentačný tréner. Naši reprezentanti navyše museli na plytšie kopce, ako keď tu boli naposledy, lebo tie vyššie vykazovali nedostatok snehu. Museli preto čiastočne improvizovať. Už v nedeľu 6. októbra odchádza A Top tím na rakúske ľadovce, kde pobudne týždeň. „Prípravu sme nastavili tak, že týždeň doma, týždeň na ľadovcoch a takto to bude fungovať dva mesiace“, pokračoval Roman Petrík.  Členmi A Top tímu sú zrakovo znevýhodnení Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom, Miroslav Haraus s Marošom Hudíkom, Marek Kubačka s Máriou Zaťovičovou a jediný telesne znevýhodnený stojaci Martin France. Ako masér s nimi vycestuje bývalý reprezentant a účastník ZPH 2006 Daniel Cintula. Prvé preteky Európskeho pohára si odbijú na prelome novembra – decembra netradične vo fínskom stredisku Pyha. „V tejto sezóne nie je ani paralympiáda, ani majstrovstvá sveta. Bude teda trochu voľnejšia, takže našou prioritou bude venovať sa B Top tímu a dostať jeho členov na takú úroveň, aby mohli…

Na maratónskej trati aj Anna Oroszová

Už túto nedeľu budú Košice dejiskom 96. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM), na ktorom budú štartovať vytrvalci z rekordného počtu krajín, ako aj viacero bežcov s označením "Gold label IAAF".


Na štarte 96. ročníka MMM však nebude chýbať ani naša paralympionička Anna Oroszová, ktorá nedávno štartovala na MS v cestnej cyklistike a košický maratón patrí medzi jej srdcovky.  

„V Holandsku som obsadila 3. miesto, s ktorým som vzhľadom na operáciu ramena nepočítala. Preto som bola za medailu veľmi vďačná a veľmi sa z nej teším. A moje ciele? Všetko pod 35 minút bude dobré," priznala Oroszová, ktorá sa predstaví medzi handbikerkami. V roku 2018 sa v dvojčlennom štartovom poli umiestnila pred Soňou Hovancovou a dosiahla čas 35:51 minúty.


Dve finálové účasti v St. Pöltene

Slovenská jednotka v tenise na vozíku Marek Gergely štartoval v dňoch 12. -15. septembra na turnaji Madainitennis Wheelchair Tennis Open 2019 v rakúskom meste St. Pölten, kde bol v singloch nasadený ako turnajová trojka.


„Moju úspešnú cestu turnajom zastavil vo finále domáci hráč Josef Riegler, aktuálne 35. hráč sveta. V semifinále sa mi však podarilo zdolať iného Rakúšana Thomasa Flaxa. Ten v predošlom kole dosiahol jedno zo svojich najväčších víťazstiev kariéry, keď vyradil krajana Nica Langmana, momentálne svetovú 31-ku“, začal hodnotenie svojho vystúpenia Marek Gergely. Finálový zápas mal výbornú úroveň a trval bez desiatich minút tri hodiny. Prvý set vyhral Marek 6:3, ďalšie dva prehral zhodne 5:7. V poslednom viedol 5:2, nevyužil štyri mečbaly a tak potešil organizátorov, keďže palmu víťazstva si napokon odniesol domáci hráč... “Napriek tesnej finálovej prehre to bol jeden z mojich lepších výsledkov v tejto sezóne. Priniesol mi body, ktoré verím, že zúžitkujem na cestu do Tokia“, dodal Marek. Do finále sa mu spolu s Rakúšanom Legnerom podarilo postúpiť aj vo štvorhre, kde ťahali za kratší koniec proti domácemu páru Flax/Riegler 3:6, 6:3, 7:10. Gergely sa aktuálne nachádza vo svetovom rebríčku na 39. mieste.  

Marek Kamzík so slovenským rekordom

V Bánovciach nad Bebravou sa v sobotu uskutočnili Medzinárodné majstrovstvá Slovenska 2019 v tlaku na lavičke telesne znevýhodnených športovcov. Najhodnotnejší výkon podal zo slovenských tlakárov Marek Kamzík.


Platným výkonom 192 kg dosiahol v kategórii + 107 kg slovenský rekord. Vo štvrtom pokuse zdvihol 200 kg, ale pokus bol napokon neplatný. Náš jediný zástupca z MS 2019 v Nursultane skončil v celkovom hodnotení zo Slovákov najvyššie - na 6. mieste. 

Štartovalo 26 športovcov zo štyroch krajín (Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rusko). Najpočetnejšiu výpravu mali Poliaci, ktorí si odniesli aj celkové prvenstvá v kategórii mužov (Pomorski) i žien (Jankowska) v prepočte na Haleczkove body.

Slovensko reprezentovalo 9 športovcov: M. Kamzík, J. Kuboši, J. Benč, L. Lechan, T. Kohút, trojica nováčikov P. Merten, B. Šedivý, R. Macko a ako jediná žena L. Šestáková.